02 Temmuz 2010, Cuma 08:28:04

FAA, uçan arabaya izin verdi

Terrafugia Transition şirketi tarafından geliştirilen ve "dünyanın ilk uçan arabası" olarak bilinen araç, ABD Federal Havacılık İdaresi'nden gerekli izinleri aldı.
  • Oncelıkle bu proje bu konudakı dunyanın ılk projesı degıldır. Buna benzer araclar daha once denenmiş ve pratik olmadıkları için geliştirilememişlerdir. Bu araçları microlight kategorisinde değerlendirmek koşulu ile kullanmak mümkün. Fakat pist e ihtiyac duyması şu anda ciddi bir problem gibi görünüyor. Amerika da satış yapabileceğini düşünüyorum ama Türkiye gibi havacılığı sadece havayollarından ibaret sanan ülkelerde başarılı olacağına inanmıyorum. Ayrıca FAA en azından PPL sahibi pilotların kullanması şartı ile uçuşuna izin verdi. Bu durumda satışı ve araöların yaygınlaşmasını engelleyebilir..
  • onu da siz tasarlayın madem..
  • Bize uçak-araba melezi araç değil, helikopter-araba melezi bir araç gerekli. İniş için belli bir mesafenin gerekli olması trafiğin yoğun olduğu yerlere inişte problem yaratabilir.

Üreticilerin "roadable aircraft" olarak adlandırdıkları iki koltuklu araç her yüzeyde yol alabiliyor ve katlanabilir kanatları sayesinde kişisel bir uçağa dönüşebiliyor. Havada 220 km/h ve karada 200 km/h hız yapabilen araç havada bir depo yakıtla 740 km yol alabiliyor. Havalanabilmesi için 1 milin üçte biri uzunluğunda yola (yaklaşık 500 m) ihtiyaç duyan ve normal bir aracın sığdığı garaja sığabilen aracın fiyatının 194,000$ civarında olması bekleniyor. Autoblog.com tarafından yayınlanan habere göre üreticiler, ABD Federal Havacılık İdaresi'den aracın ABD'de kullanılabilmesi için gerekli izinleri aldı. 1,440 pound (654 kg) ağırlığındaki araba-uçak melezi araç için bir özel bir istisna yapan Havacılık İdaresi aracı, üst limiti 264 kg olan "hafif spor" araç dizaynı kapsamında değerlendirecek. ABD'de "hafif spor" araçları uçurmak için gerekli pilot lisansları 20 saatlik bir uçuş eğitimiyle kolaylıkla alınabilirken, bu kapsamın dışındaki araçları kullanmak için çok daha uzun ve zorlu eğitimlerden geçmek gerekiyor.

Seri Üretim Türkiye'de Yapılacak

Planet Green Şirketi sahiplerinden Hüseyin Kızanlıklı ile Amerika'daki ortağı Kaya Boztepe, "Uçan Araba" projesinin seri üretimini Türkiye'ye getiriyor.

Amerikan Terrafugia şirketi ile seri üretim konusunda uzun bir uğraştan sonra gerekli anlaşmaların imzalandığını belirten Boztepe, "Yüzyılın projesi Türkiye'de gerçekleşecek" dedi.

Amerikan Terrafugia şirketi tarafından geliştirilen ’transition’ adlı uçan araba, karada ve havada gidebiliyor. Satış fiyatı yaklaşık 200 bin dolar olacak uçan araba havalanabilmesi için 50 metrelik bir yol, park edebilmesi için ise 4-5 metrelik bir alanın yeterli olduğu ifade edildi.

Karada saatte 200 kilometre hız yapan aracın, havada 220 kilometreye ulaştığını belirten uzmanlar, bir düğme ile kanatlarını açarak uçak moduna geçen aracın tek motorla çalıştığını açıkladılar.

Normal benzinle bir araba gibi kullanılabilen, yolcu ve kargo taşıması dışında ilk yardım ve acil kurye gibi konularda yepyeni bir çığır açması düşünülen uçan arabanın son derece az yakıt kullandığı, hangar ve yüksek bakım masrafları ile havaalanına iniş sonrası ulaşım gibi problemlerini de tamamen ortadan kaldırdığı belirtildi.

Kanatları açılarak çok kısa mesafelerde inis, kalkış yapabilen ve küçük bir araba ağırlığında olan uçan araba'nın üretiminin de Türkiye'de yapılmasının planlandığı, konuyla ilgili ilk çalışmaların Haziran ayı içerisinde tamamlanacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Boztepe, "Bizim için son derece heyecan verici bir durum. İlk 200 adet uçan arabayı Amerika'da, daha sonra seri üretimi Türkiye'de düşünüyorduk ancak gelen inanılmaz talepler sonucu, direkt olarak seri üretimi Türkiye'ye almayı düşünüyoruz. Bu Türkiye için hem büyük bir kazanç, hem de dünya çapında bir reklam olacaktır. Otomotiv, makina ve montaj sanayileri olarak zaten gittikçe daha çok itibar kazanan Türkiye, böylece bir ilke daha imza atmış olacak. Konuyla ilgili görüşmeler yaparak bu hafta içerisinde bir ön çalışma başlatacağız" dedi.

Uçak hakkında teknik bilgi de veren Boztepe, önden çekişli normal 4 silindirli 2000 cc. motorlu bir araba gibi kullanımı son derece kolay olan aracın normal bir uçak olmanın ötesinde, son derece kısa mesafelerde iniş ve kalkış yapabilmesinin artı özellikleri arasında yer aldığını ifade etti. Boztepe şöyle devam etti:

"Uzun mesafeleri 200 km'ye yakın bir süratle kat edebiliyor ve en önemlisi, havaalanları dışında araziye iniş ve kalkış yapabiliyor. Hangarlarda yüksek masraflarla bekletilmek yerine indiğiniz yerden araba olarak gideceğiniz yere karadan hareket edebiliyorsunuz. Hava'nın yoğun sis, yağmur gibi elverişsiz olduğu durumlarda beklemenize gerek yok, karadan gidebiliyorsunuz. Havaalanına indiğinizde araba veya taksi beklemenize gerek yok, bir düğmeyle 30 saniyede açılan ve kapanan kanatları hareket ettirip gideceğiniz yere devam ediyorsunuz." (TurkishNY)

FAA, uçan arabaya izin verdi

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Oncelıkle bu proje bu konudakı dunyanın ılk projesı degıldır. Buna benzer araclar daha once denenmiş ve pratik olmadıkları için geliştirilememişlerdir. Bu araçları microlight kategorisinde değerlendirmek koşulu ile kullanmak mümkün. Fakat pist e ihtiyac duyması şu anda ciddi bir problem gibi görünüyor. Amerika da satış yapabileceğini düşünüyorum ama Türkiye gibi havacılığı sadece havayollarından ibaret sanan ülkelerde başarılı olacağına inanmıyorum. Ayrıca FAA en azından PPL sahibi pilotların kullanması şartı ile uçuşuna izin verdi. Bu durumda satışı ve araöların yaygınlaşmasını engelleyebilir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
onu da siz tasarlayın madem..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bize uçak-araba melezi araç değil, helikopter-araba melezi bir araç gerekli. İniş için belli bir mesafenin gerekli olması trafiğin yoğun olduğu yerlere inişte problem yaratabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000