18 Temmuz 2010, Pazar 12:45:51

ESENBOĞA'DA TEMİZ HAVA HEDEFİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa havaalanı ve çevresindeki koku ve görüntü kirliliğinin önlenmesi için çubuk ve Akyurt'taki Besi İşletmelerini kapatmaya başladı.
  • KÖTÜ KOKU SEBEBİ HAYVANCILIK DEĞİL HALA PİS KOKUYOR İNSAN PİSLİĞİ LAĞIM
  • yıllardır kapatılacak, süre uzatılıp duruyor
  • esenboga deyince aklima kotu koku geliyor yillardir. belki de Ankara'nin siyasi havasina ucaktan inince alistirmaya calisiyorlar.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa ve çevresindeki koku ve görüntü kirliliğinin önlenmesi için Çubuk ve Akyurt'taki besi işletmelerini kapatmaya başladı.

Kapatılan işletmelerden, mücavir alan dışına çıkmaları veya Çubuk'ta kurulacak Organize Hayvancılık Bölgesine (OHB) taşınması isteniyor. Ancak daha Ağustos'ta altyapı ihalesi yapılması planlanan OHB'de 99 işletmelik yer bulunmasına karşın, ilk aşamada bölgede kapatılması öngörülen işletme sayısı 284. Akyurt ve Çubuk'ta, toplam 30 bin-50 bin besi hayvanı bulunan yüzlerce işletme, bu ilçelerin büyük şehir sınırları için dahil edilmesi nedeniyle kapatılma riski ile karşı karşıya. İşletmelerin kapatılması nedeniyle yüzlerce besici ve binlerce çalışanın işsiz duruma geleceği belirtilirken, işletmelerinin kapılarına kilit vurulan besiciler, ellerindeki hayvanları, yavruları ile birlikte, zararına kesime gönderiyor.

Hergün 2-3 işletmenin kapatıldığı Çubuk Taşpınar Köyü'nden besici Serkan Akyıldız, 'Bizim köyün Esenboğa VİP salonuna uzaklığı, kuş uçumu 8, kara yolu ile 18 km. Taşpınar Köyü'ndeki yüzlerce insanın işsiz ekmeksiz kalmaması, havaalanındaki kötü koku kadar önemli' derken, OHB'ye taşınmak istemeyen besiciler, kendilerine başka yere taşınmak için hemen uygun şartlarda kredi açılmasını, zararlarının karşılanmasını istiyor.

'Amaç, havaalanının etrafındaki kötü görüntünün ve pis kokuların bertaraf edilmesi. Daha kısa sürede faaliyete geçirilmesi öngörülüyordu ama kamulaştırma konusunda zaman kaybedildi. Hızlı kamulaştırma kararından sonra bu yıl Mart'ta tamamlandı. Ağustos'ta, bakanlık altyapı ihalesine çıkmayı planlıyor. Bölgenin, 2011 ortası veya sonuna doğru yatırıma açılması öngörülüyor. Şimdiye kadar 60 civarında kişi OHB'den yer talep etti.

Büyükşehir Belediyesi, havaalanı etrafında, bir çember alan belirledi. Bu alan içindeki kötü koku yayan ve görüntü kirliliği yaratan işletmelerin kapatılması veya taşınması kararı alındı. Akyurt ve Çubuk'u içine alan bu çemberin içinde kapatılması gereken 284 hayvancılık işletmesi bulunuyor.

Belediye Meclisi'nin kapatma kararı konusunda sanıyorum kapatma işlemi yapılıyor.' OHB'ye kayıt olan işletmelere, OHB hazır olana kadar çalışma süresi verildiğini kaydeden Ceylan, 'Esenboğa temiz hat çemberi' içinde kalan 284 işletmenin uygun alanlara ve OHB'ye taşınmasını kolaylaştırmak üzere Ziraat Bankası'ndan uygun koşullu kredi verilmesi için çalışma yapıldığını söyledi. OHB olmasa bile ilçelerin artık büyük şehir sınırlarına dahil olması ve şehir içlerinde de hayvancılık yapılması mümkün olmadığı için bu ilçelerdeki hayvancılık işletmelerinin uygun yerlere taşınmasının bir zorunluluk olduğunu vurgulayan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan, OHB'yi en kısa sürede hazır hale getirmeyi planladıklarını kaydetti. OHB'de, 100 başlık 57, 250 başlık 35, 500 başlık 7 işletme yeri ayrılacak ve toplam 99 işletmede yaklaşık 18 bin büyükbaş hayvan barındırılabilecek. Acil kesim yeri, yem işleme tesisi ve depoları, veterinerlik, çobanlar ve çalışanlar için sosyal tesis, gübre işleme tesisi bulunacak OHB'de hayvan giriş çıkışları da kontrol altında olacak.

- BESİCİLER OHB'YE GİTMEK İSTEMİYOR-

Belediyenin 'Esenboğa temiz hava ve görüntü hattı' içinde yer alan işletmeleri kapatmaya başlamasına karşın, birçok besici, hastalık endişesi ile OHB'ye gitmek istemiyor. Belediyenin, işletmeleri bu bölgeye taşınmaya 'ikna etmek' için işletmeleri kapatmaya başladığını öne süren besiciler, herhangi bir hastalık halinde bölgedeki bütün işletmelerin risk altına gireceğini, hayvan giriş çıkışlarının yasaklanması halinde bütün yatırımcıların zarar edeceğini söylüyor. AA muhabirinin görüştüğü Çubuk'un Taşpınar Köyü'nde faaliyet gösteren Cavit Çomak besi çiftliği adına konuşan Hamdi Çelik, Ardahan'dan geldikleri, 16 dönüm arazi üzerinde 10 yıldır hayvancılık yaptıklarını, tek işletmede 650 hayvan beslediklerini belirtirken, belediye ekiplerinin 1 ay önce gelerek işletmeyi kapatma uyarısında bulunduğunu, geçen hafta gelerek bütün ahırların ve samanlıkların kapısına mühür vurduğunu söyledi.

Besi hayvanının açıkta kalmasının mümkün olmadığını anlatan Mülayim, bu nedenle 2 aydır beside kalan hayvanların, besi süresi dolmadan, zararına, yanındaki buzağısı ile birlikte kesime gönderildiğini ve büyük zarara uğradıklarını ifade etti. Kendi besi çiftliği için 1 milyon lira yatırım yaptığını ve kredi kullandığını kaydeden Çelik, OHB'ye gitmek istemediklerini belirterek, şöyle konuştu: 'OHB'ye kayıt olmak için 6 bin lira ücret isteniyor. Daha arsa maliyeti bile belli değil. Bu arsa bize ne kadara mal olacak bilmiyoruz. Ne zaman biteceği ve yatırıma başlanacağı belli değil, buna rağmen belediye ekipleri gelip ahırlarımızı kapattı. Hayvanlarımızı kesime gönderdik. Buradan çocukları ile birlikte 20-30 kişi ekmek yiyor. Bütün bu insanlar ne yapacak? Biz hayvancılıktan başka bir iş bilmeyiz. Çalmıyoruz, dilenmiyoruz. Burada eroin değil, hayvan üretiliyor. Bir taraftan Türkiye'de et, hayvan açığı var deniyor, ithalat yapılıyor, bizim gibi üretim yapanların ise çiftliği kapatılıyor. Her gün 2-3 çiftlik kapatılıyor ki halk tepki göstermesin, besiciler bir araya gelmesin. Ama bizim yapacak bir işimiz ve gidecek bir yerimiz yok. Şimdi ne yapacağız?' Taşpınar Köyü'nün havaalanı kara yolu ile 18 km, kuş uçumu 8 km uzaklıkta olduğunu belirten besiciler, belediye meclisinin 'Esenboğa Havaalanı'nın etrafında temiz hava ve görüntü kirliliğini önlemek için 10 km genişliğinde çember oluşturulmasına ilişkin kararın iptali' amacıyla dava açtıklarını, bu nedenle belediyenin, havaalanına en yakın işletmeler yerine, en uzak durumda olan Taşpınar Köyü'nden işletmeleri kapatma işlemine başladığını öne sürdüler. Havaalanına en yakın durumdaki işletmelere, OHB'ye kayıt olmaları şartıyla 2-3 yıl çalışma izni verildiğini anlatan besiciler, kiralık arazide besicilik yapanların OHB'ye kayıt olma isteklerinin de kabul edilmediğini, bu nedenle kiralık çiftliklerde besicilik yapanların daha zor durumda olduğunu kaydettiler.

Taşpınar Köyü'nde 30 büyük işletmede 5 bin civarında besi hayvanı bulunduğunu ifade eden besiciler, tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın besicilerle ilgilenmesini isterken, 'yerli üretici baskı altına alınıp üretimden vazgeçirilirken, hayvan ithalatının desteklenmesini' eleştirdiler. Taşpınar Köyü'nün yerlisi olan Ahmet Mülayim de 300 besi hayvanı bulunan çiftliğinin geçen hafta kapatıldığını, hayvanları besi süresi dolmadan, zararına, buzağısı ile birlikte kesime gönderdiğini belirterek, 'Başka bir işim ve geçim kaynağım yok. Bizi neden işsiz bırakıyorlar, geçimimizi nasıl karşılayacağız. Geçen ay Ziraat Bankası'ndan 200 bin lira kredi aldık, bunu nasıl ödeyeceğiz, Bu tesisler ne olacak' diye sordu.

- 'KAPATILMASIN, TAŞINMA İÇİN ACİL KREDİ VERİLSİN'-

Besici Serkan Akyıldız da havaalanına yakın olup kapatılmamak için OHB'ye kayıt olan işletmelere süre verilmesine karşın, havaalanına en uzak işletmelerin hemen kapatılmasını eleştirirken, şöyle konuştu; 'İşletmeleri kapattıktan sonra bir de her gün kontrole geliyorlar. Zabıtalar yanında kolluk kuvvetleri de geliyor. Ayrıca, milyarlarca liralık cezalar ile tehdit ediliyoruz. Şubat'ta Vali Bey başkanlığında yapılan toplantıda, işletmeler için 5-7 yıl vadeli uygun şartlarda kredi verileceği söylenmişti. Başvuruyoruz, böyle bir kredi yok diyorlar. Kapatmak yerine, taşınmamızı desteklemek için acilen kredi verilmeli. Havaalanına uzak işletmelere süre verilmeli. Taşpınar Köyü'ndeki binlerce insanın işsiz ekmeksiz kalmaması, havaalanındaki kötü koku kadar önemli.'
ESENBOĞA'DA TEMİZ HAVA HEDEFİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
KÖTÜ KOKU SEBEBİ HAYVANCILIK DEĞİL HALA PİS KOKUYOR İNSAN PİSLİĞİ LAĞIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
yıllardır kapatılacak, süre uzatılıp duruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
esenboga deyince aklima kotu koku geliyor yillardir. belki de Ankara'nin siyasi havasina ucaktan inince alistirmaya calisiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000