17 Şubat 2011, Perşembe 15:00:05

SİVİL HAVACILIKTA EĞİTİM İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Sivil Havacılıkta Eğitim Organizasyonları Ağı oluşturulacak...
  • Turkiyenin bir egitim üssü olabilmesi için çok ciddi tedbirler alınmalı ama, İngilizcenin i sini bilmeyen teknik müdür var, kabın hizmetler müdürü var ve bunlara katıldıkları kurstan sonra sertifika veren HAVAK var. Yani daha saysam burada yer kalmaz. Haydi hayırlı traşlar.
  • ülkemizde henüz havacılık güvenliğine yönelik bir eğitim tesisi bile yokken sunular, toplantılar vb. ile yapılan olsa olsa havanda su dövmektir. ayrıca shgm nin atsep lisansı verdiği dhmi personelinin de lisans kriterlerini ne kadar karşıladığı ayrı bir araştırma konusu olmalı.
  • Uluslararası eğitim kuruluşlarında birkaç seviyede ciddi olarak verilmekte olan uçak ve helikopter kazaları tahkikat kursları konusunda, ilgili personelinin eğitimlerini aldırtmadan veya bu eğitimlerini önceden tamamlatmadan, rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU’nun da hayatını kaybettiği helikopter kazası da dahil olmak üzere, daha önceki bir çok havaaracı kazası tahkikatlarında da, eğitim almadan veya sertifika almadan personelinin görevlendirilmesini sağlayan bir SHGM Genel Müdürünün aynı zamanda da ECAC’da eğitim başkanı olması sizce çok ilginç ve düşündürücü değil midir?
  • --Kardeşim! Hadi kabul eskiden ADAM kıtlığı vardı. Önüne gelene FORM 4 verdin. Şimdi de mi ADAM kıtlığı var? --Maalesef var sevgili kardeşim. --Peki o zaman sınav yapalım. Mesela logaritmik cetveli ezberlesinler. Nasılsa DIŞARDA adam çok.
  • Şirketlerdeki FORM 4 verdiğiniz personelin, lisan seviyelerini de, kontrol edin lütfen. Ramiz aga.

Avrupa Sivil Havacılık Konferansının (ECAC) Eğitim Başkanlığı’nı yürüten Türkiye, Avrupa genelinde oluşturulması planlanan sivil havacılık eğitim organizasyonları ağının bir an önce hayata geçirilmesi amacıyla diğer üye ülkelerin sivil havacılık yetkililerinin katılımı ile İstanbul’da bir toplantı düzenledi.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen ECAC Eğitim Politikası Üst Düzey Üçüncü Toplantısı’nda, sivil havacılık eğitim organizasyonları ağının amaçları, iş tanımı, yetkileri, üyelik şartları ve çalışma programı konuları masaya yatırıldı.

Toplantı, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, Romanya, İspanya, Ukrayna ve Azerbaycan Sivil Havacılık Genel Müdürlerinin yanı sıra Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Teşkilatı (EASA), Müşterek Havacılık Otoriteleri- Eğitim Organizasyonu (JAA-TO) ve ECAC yetkililerinin katılımı ile gerçekleşti. 

Sivil Havacılık Genel Müdürü ve ECAC Eğitim Başkanı Dr. Ali Arıduru, toplantıda yaptığı konuşmada, havacılıkta çözüm bekleyen en önemli konunun yetişmiş insan kaynağı ve eğitim konusu olduğunu belirterek, sivil havacılığın sağlıklı ve sürdürülebilir bir atmosferde gelişmesi için eğitim konusunda işbirliğinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm Avrupa’da uygulanacak ortak bir eğitim politikasının önemine dikkat çeken Dr. Ali Arıduru,  “2010 yılı Haziran ayında İstanbul’da düzenlenen ECAC Havacılık Eğitimi Konferansı’nda imzalanan İstanbul Deklarasyonu çerçevesinde Avrupa için yeni sivil havacılık eğitim politikasının temel önceliklerinin ortaya konulduğunu belirterek, Avrupa düzeyinde bir Eğitim Organizasyonları Ağı ve gelecekteki politikaları oluşturacağımız temel prensiplerin belirlenmesinin önemine vurgu yaptı. Dr. Arıduru, “bu çerçevede, sivil havacılık eğitim organizasyonları ağını vakit kaybetmeden oluşturarak, eğitimde standardı sağlamak durumundayız” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın yeni sivil havacılık politikasında öncelikler belirlendi…

SHGM'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Toplantıda ayrıca ECAC Eğitim Başkanı olarak Türkiye’nin Avrupa Eğitim Politikasının belirlenmesi çerçevesinde yaptığı çalışmalar ve araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. ECAC Eğitim Politikası Yüksek Seviyeli Grubunun 1. Toplantısı kararı doğrultusunda gerçekleştirilen ve ECAC üye devletlerinin eğitim ihtiyaçları, mevcut eğitimler, eğitim organizasyonları ve eğitimlerin talepleri karşılayıp karşılamadığını ortaya koyan anketin sonuçlarının Paris’te gerçekleştirilen 2. Toplantı sonrasında görüşülen hususlar arasında söz konusu anket analiz sonuçları da ele alınmıştır.

Buna göre, bazı üye ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli eğitim programlarına sahip olduğu ancak bazı ülkelerde bütçe kesintileri nedeniyle eğitimlere katılım konusunda sıkıntılar yaşandığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Katılımcılar, emniyet seviyesinin tüm üye ülkelerde artırılması ve tüm üye ülkelerde aynı dilin konuşulması için eğitimlere ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etmiş, yeni teknolojilere uyum sağlanmasının ve Pan-Avrupa yaklaşımının önemine dikkat çekmiştir.

Eğitim organizasyonları ağı kurulması çalışmalarının Eğitim Başkanı Dr. Ali Arıduru başkanlığında ECAC koordinasyonunda yürütülmesi kararının alındığı toplantıda ayrıca, Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü başkanlığında, Avrupa çapında, kamu yönü ağır basan, ticari olmayan 7-8 eğitim organizasyonu ile Mart ayı sonunda bir toplantı düzenlenerek, buradan çıkacak sonuçların Yüksek Seviyeli Grubun Nisan ayı ortasında yapacağı 4. Toplantısına sunulması ve Avrupa Eğitim Politikasının nihai şeklinin Mayıs ayında yapılacak ECAC Genel Müdürler toplantısında verilmesi kararları alınmıştır" denildi.

SİVİL HAVACILIKTA EĞİTİM İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
Turkiyenin bir egitim üssü olabilmesi için çok ciddi tedbirler alınmalı ama, İngilizcenin i sini bilmeyen teknik müdür var, kabın hizmetler müdürü var ve bunlara katıldıkları kurstan sonra sertifika veren HAVAK var. Yani daha saysam burada yer kalmaz. Haydi hayırlı traşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ülkemizde henüz havacılık güvenliğine yönelik bir eğitim tesisi bile yokken sunular, toplantılar vb. ile yapılan olsa olsa havanda su dövmektir. ayrıca shgm nin atsep lisansı verdiği dhmi personelinin de lisans kriterlerini ne kadar karşıladığı ayrı bir araştırma konusu olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Uluslararası eğitim kuruluşlarında birkaç seviyede ciddi olarak verilmekte olan uçak ve helikopter kazaları tahkikat kursları konusunda, ilgili personelinin eğitimlerini aldırtmadan veya bu eğitimlerini önceden tamamlatmadan, rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU’nun da hayatını kaybettiği helikopter kazası da dahil olmak üzere, daha önceki bir çok havaaracı kazası tahkikatlarında da, eğitim almadan veya sertifika almadan personelinin görevlendirilmesini sağlayan bir SHGM Genel Müdürünün aynı zamanda da ECAC’da eğitim başkanı olması sizce çok ilginç ve düşündürücü değil midir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
--Kardeşim! Hadi kabul eskiden ADAM kıtlığı vardı. Önüne gelene FORM 4 verdin. Şimdi de mi ADAM kıtlığı var? --Maalesef var sevgili kardeşim. --Peki o zaman sınav yapalım. Mesela logaritmik cetveli ezberlesinler. Nasılsa DIŞARDA adam çok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Şirketlerdeki FORM 4 verdiğiniz personelin, lisan seviyelerini de, kontrol edin lütfen. Ramiz aga.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000