15 Ocak 2015, Perşembe 13:35:54

ZONGULDAK HAVALİMANI GURBETÇİLERE KALDI

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havalimanı'nda, potansiyel olmadığı gerekçesiyle Almanya dışında yolcu uçağı seferi yapılmıyor.
  • Düsseldorf -zonguldak ucak biletlerinin fiyatlari cok oldugundan cogu gurbetci vatandasimiz Zonguldak havaalanina ucmuyor.Düsseldorf-istanbul arasi 60€ ile 80€ arsi bilet bulunurken Zonguldak havaalani 200€ üzeri bu fiyat ise tek yönlü.Elleri biraz vicdana koyup fiyatlarin düsmesini istiyoruz
  • Pistini uzatın 2200 e,genişletin 45 e.
  • ben Trabzondan yazıyorum, yolcum Zonguldaka gidecek Ankaraya uçakla oradan otobüsle gidecek, bir de bu seferler Trabzona asıl yazın koyulacakken ne hikmetki hareketlliliği olmadığı kış aylarında konulmuştu kışın yolcu az bir de alışkanlık olmamış seferler kaldırıldı, o zamangi firma yazın uçaklarını yazlık hatlara kaydırdı, anadolu jet veya pegasus atlas jet yazın Trabzona sefer koymalılar
  • Zonguldak-Trabzon lütfen,Trabzonlu dernekler nerede kaldı ses seda yok.
  • Sayın Müdür iç hatlarda ilgi olmadığı için iptal edildiğini söylüyor ! 1) önce reklam yapacaksınız ki insanlar uçuş olduğunu bilsin 2) 45 dk Sabiha Gökçen ucusuna 175 tl derseniz evet fiyat firmaya gidiyor ama sizde başta gorusecektiniz bunu başta 3) her gün zonguldak -trabzon arası yolcu otobüsleri 5 firma günde 2 sefer yapıyor yani kaba hesap 500 kişi en az 13 saat yolculuk yapıyor 4) STK lar ve halk özellikle yaz aylarında izmir Antalya ve trabzon a uçuş olmasını basbas bagiriyor tatilimizi yollarda gecirmek istemiyoruz diye ama yöneticiler duymadigindan ... 5) kış sezonunda uçuş koyarsanız tabi uçaklari doldurmazsinız ayrıca malum firma 3 kez kış sezonunda sefer başlatın yaz sezonunda kapatmadimi tam yolcunun fazla olduğu zaman.6) ayrıca nisan ayında zonguldak a uçmak isteyenlere firma yerimiz yok ucuslarimiz nisan ayında dolu dedi ama nisan başında uçuşları kaldırdı neden yazın turistik bölgelere uçup daha fazla kazanmak için şimdi yetkililer suçu vatandaşa atıyorlar .....
  • her şehire hatta her ilçeye havaalanı lazım ..yapılsın ki oylar toplansın paralar çöpe gitsin.!!

Uzun süre kapalı kaldıktan sonra 2008'de çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın tıraşlanmasının ardından uçakların inebileceği konuma ulaşan Zonguldak Havalimanı'nı, 2009'dan itibaren gurbetçiler ayakta tutuyor.

Bir dönem İstanbul ve Trabzon'a yapılan şehirlerarası yolcu taşımacılığı yeterli potansiyel olmadığı için iptal edilen havalimanından, mart-kasım aylardında Almanya'nın Düsseldorf ve Dortmund kentine düzenlenen uçak seferlerinin dışında yolcu taşımacılığı yapılmıyor.

Bu hatlarda, 2013'te 102 uçak seferiyle 27 bin 378, geçen yıl da 123 seferle 30 bin 549 yolcu taşınırken, 2015'te yolcu potansiyelinde yüzde 10'luk artış hedefleniyor.

Zonguldak Havalimanı Genel Müdürü Hasan Özşahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uçak seferlerine yolcu potansiyeli göz önünde bulundurularak ara verildiğini, 29 Mart'tan itibaren öncelikle haftada 2 sefer olarak uçuşların başlayacağını söyledi.

Bu yıl ilk etapta Düsseldorf'a 99 ve Dortmund'a 18 olmak üzere 117 uçak seferi planlandığını açıklayan Özşahin, ek seferlerle bu sayının daha da yükseleceğini dile getirdi.

Özşahin, havalimanının Batı Karadeniz'in en önemli işletmelerinden biri haline geldiğini vurgulayarak "Uçak seferleri 22 Kasım'a kadar devam edecek. Almanya'da Zonguldak, Bartın ve Karabüklü 300-400 bine yakın gurbetçi vatandaşımız hedef kitlemizi oluşturuyor. Havalimanı açıldığında kimse bu konuma ulaşabileceğimizi tahmin etmiyordu. Şu anda önemli mesafe aldık" diye konuştu.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığına bekledikleri ilgiyi göremediklerinden devam edilemediğini anlatan Özşahin, gurbetçilerin Türkiye'ye ziyaret tarihlerine göre seferlerin belirlendiğini kaydetti.

Zonguldak Havalimanı

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1 milyon metrekare alanda 1991'de yapımına başlanan ve 11 Mart 1999'da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in açılışını yaptığı Zonguldak Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nce 2002 yılında trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı gerekçesiyle uçak inmeden kapatıldı. DHMİ Genel Müdürlüğü'nce 18 Ağustos 2006'da Zonguldak Havaalanı'nın işletmeye açılmasına yönelik karar alınarak 15 Eylül'de ihale yapıldı. İhaleye katılan iki firmadan Zonguldak Özel Sivil Havacılık AŞ, 25 yıllığına işletme hakkına sahip oldu.

Küçük uçakların daha rahat inip kalkmasının sağlanmasının yanı sıra büyük uçakların sefer yapabilmesi için havaalanının çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın bir bölümünün tıraşlanmasıyla havalimanına ilk yolcu uçağı Almanya'nın Düsseldorf kentinden 2009'un temmuz ayında indi.

ZONGULDAK HAVALİMANI GURBETÇİLERE KALDI

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Gurbetci ~ 8 yıl önce
Düsseldorf -zonguldak ucak biletlerinin fiyatlari cok oldugundan cogu gurbetci vatandasimiz Zonguldak havaalanina ucmuyor.Düsseldorf-istanbul arasi 60€ ile 80€ arsi bilet bulunurken Zonguldak havaalani 200€ üzeri bu fiyat ise tek yönlü.Elleri biraz vicdana koyup fiyatlarin düsmesini istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saltukova ~ 9 yıl önce
Pistini uzatın 2200 e,genişletin 45 e.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deniz ~ 9 yıl önce
ben Trabzondan yazıyorum, yolcum Zonguldaka gidecek Ankaraya uçakla oradan otobüsle gidecek, bir de bu seferler Trabzona asıl yazın koyulacakken ne hikmetki hareketlliliği olmadığı kış aylarında konulmuştu kışın yolcu az bir de alışkanlık olmamış seferler kaldırıldı, o zamangi firma yazın uçaklarını yazlık hatlara kaydırdı, anadolu jet veya pegasus atlas jet yazın Trabzona sefer koymalılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Zonguldak-Trabzon lütfen,Trabzonlu dernekler nerede kaldı ses seda yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karaelmas ~ 9 yıl önce
Sayın Müdür iç hatlarda ilgi olmadığı için iptal edildiğini söylüyor ! 1) önce reklam yapacaksınız ki insanlar uçuş olduğunu bilsin 2) 45 dk Sabiha Gökçen ucusuna 175 tl derseniz evet fiyat firmaya gidiyor ama sizde başta gorusecektiniz bunu başta 3) her gün zonguldak -trabzon arası yolcu otobüsleri 5 firma günde 2 sefer yapıyor yani kaba hesap 500 kişi en az 13 saat yolculuk yapıyor 4) STK lar ve halk özellikle yaz aylarında izmir Antalya ve trabzon a uçuş olmasını basbas bagiriyor tatilimizi yollarda gecirmek istemiyoruz diye ama yöneticiler duymadigindan ... 5) kış sezonunda uçuş koyarsanız tabi uçaklari doldurmazsinız ayrıca malum firma 3 kez kış sezonunda sefer başlatın yaz sezonunda kapatmadimi tam yolcunun fazla olduğu zaman.6) ayrıca nisan ayında zonguldak a uçmak isteyenlere firma yerimiz yok ucuslarimiz nisan ayında dolu dedi ama nisan başında uçuşları kaldırdı neden yazın turistik bölgelere uçup daha fazla kazanmak için şimdi yetkililer suçu vatandaşa atıyorlar .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yetmez ~ 9 yıl önce
her şehire hatta her ilçeye havaalanı lazım ..yapılsın ki oylar toplansın paralar çöpe gitsin.!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000