30 Mayıs 2010, Pazar 14:49:55

YILDIRIM: "KÂRLI OLMASA DA BİRÇOK HAVAALANI AÇIK"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner’in soru önergesine, yazılı yanıt verdi.
  • Bazı havaalanları eğer kar etmiyorsa bunun temel sebebi başta THY olmak üzere tüm uçak şirketlerinin çok pahalı uçuş gerçekleştirmeleridir. Ücretler biraz daha makul seviyelere inse inanıyorum ki tüm havalimanlarımız (DHMi) yüksek karlılık oranı elde edecektir.
  • Ayrica havaalani icinde satis yapan dukkan ve kafelerde oraya gelen yolcuyu yolunacak kaz olarak gormeseler ne kadar guzel olurdu. Bu dukkanlarda baska bir soygun araci... Aslinda insanlarda da kabahat var, ben asla bu yerlerden alis-veris yapmiyorum,herkes ayni sekilde protesto etse fiyatlari mecburen dusururler ama bizde toplum bilinci pek yok...
  • Park konusundaki yoruma ben de katiliyorum. Ayni sorun Izmir'de de var. Yolcusunu karsilamaya,ugurlamaya gelen insanlar soyulmaya calisiyor. Yurtdisinda buyuk havaalanlarinda bile 30 dakikasi ucretsiz uygulamalar vardi. 1 saat icin insanlar soyulmuyordu, makul bir ucret aliniyordu.Ustelik bu meydanlar bizim vergilerimizle yapiliyor.Disarida park edip bekleyen insanlardan ilk saat icin 2-3 TL gibi makul bir ucret alinsa hem park yeri para kazanir,hem insanlar rahat eder, hem de polisle kovalamaca oynamaktan kurtulur..
  • havaalanlarında 1 saate kadar olan otopark ucretinin 2-2.5 TL olarak belirlenmesi gerektigi kanaatindeyim. aksi halde hem ankara hem de istanbul havaalanlarında yolcularını bekleyen insanlar hv.alanı sahası dısında km.lerce kuyruk ousturuyorlar. sebebi de yarım saat icin otoparka 7 TL vermemek. Haklılar da. bu haliyle Terminal isletmecileri de kazanmıyor, vatandaş da rahat etmiyor. Ornegin TAV saati 2.5 tl den İstanbul ve Ankara terminallerinde gunde 1000 arabayı otoparka çekebilseler senede 750 000 TL gelirleri olur. Niye yapılmaz bu anlamadım? Ornegin Bahreyn'de otopark TL karsiligi 1 TL bir saate kadar. Bu ameleliğe bir sorun verilir insallah . Ayrıca terminallerde fıskıye seklinde calisan ücretsiz sebiller bulunmalı.
  • Sayın bakana şu cesur soruyu soracak gazeteci yok mu?Söz verdiğiniz halde neden hala dhmi çalışanlarının maaşlarını arttırmadınız.Takribi bir yıl oldu nerde kaldı sözünüz....?
  • EVET HAKLISINIZ BAKAN BEY, KARLI OLMASADA AÇIK HAVAALANLARI... İŞTE SİZİN GİBİ DÜŞÜNEN ZİHNİYETİN ESERİ BURALAR!!! SEÇİM YATIRIMI OLARAK YAPILAN AMA DOĞRU DÜRÜST UÇUŞU OLMAYAN LİMANLAR BUNLAR!!! ORADAKİLER NERDEN KİMDEN MAAŞLARINI,GİDERLERİNİ ALIYORLAR???? YAZIK YA YAZIK İNİN ARTIK BU GARİBAN VATANDAŞIN SIRTINDAN!!! VERGİLERİMİZ NEREYE GİDİYOR KARDEŞİMMM!!!!????
  • TABI KAR ETMESE DE ACIK KALIR OY ICIN. PARALARINI BIZ VERIYORUZ. KOYAR MI ONLAR. KIME NE?
  • Bu yorumlari okuyacagini sanmiyorum ama Sn. bakana bir sorum var yine de: Havacilik konusunda bu kadar ilerledigimizi savunuyorsunuz ve surekli yaptiginiz icraatlerin reklamini yapma pesindesiniz. Yaptiklarinizla ogunmenizde elbette haklisiniz ama cok ovundugunuz gelismmeleri saglamada en buyuk emege sahip havacilik calisanlarinin haklarini koruma altina alacak bir kanunu ne zaman cikarmayi planliyorsunuz? Yapilan islerde en buyuk paya sahip sektor calisanlarinin haklarina biraz saygi gostermenizi rica ediyorum...
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün (DHMİ), hava ulaşım hizmetinin ülke çapında homojen olarak yayılması sorumluluğunu, sosyal fayda olarak ilke edindiğini belirterek, "Bu çerçevede, karlı olmasa bile, halka hizmet amacıyla birçok havaalanının uluslararası standartlarda hizmete açık tutulduğunu" belirtti.

Yıldırım, "ayak bastı ücreti" olarak adlandırılan yolcu servis ücretinin; havayolu yolcusu ve eşyaları için havaalanı sınırlarına girdiği andan, uçağa bindiği ana kadar aldığı ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, temizlik, yolcu kolaylıklarının sağlanması gibi hizmetlerin karşılığı olarak ödenmesi gereken hizmet bedeli olduğunu anımsattı.

Antalya Havalimanı yolcu terminallerinde yolcu servis ücretinin, dış hat için 15 avro, iç hat için ise 3 avro olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti.

"Bu durum, ihale şartnamesi ve imzalanan sözleşmelerle de ulusal, uluslararası finans kuruluşları, terminal işleticileri ile DHMİ Genel Müdürlüğünün de taraf olduğu uluslararası bir taahhüt haline gelmiştir. Ayrıca, Antalya Havalimanında uluslararası standartlarda çok kısa sürede inşa edilen terminal binalarının kamu kaynağı kullanılmadan yapımı ve işletiminin çok yüksek maliyetlerle gerçekleştirildiği hususunun da dikkate alınması gerektiği değerlendirilmektedir.".

Yıldırım, DHMİ sorumluluğunda işletilen havaalanlarında uygulanan ücretlerin dünyadaki diğer havaalanlarında uygulanan ücretler de incelenerek belirlendiğine ifade etti.

Ücret tarifeleri için DHMİ’ye ulaşan görüşler değerlendirilmekle birlikte yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen terminal yatırımlarının büyüklüğü ve ihale konusu olması nedeniyle diğer kurumlardan görüş sorulmasının mümkün olamadığını belirten Yıldırım, şu bilgileri verdi.

"Kaldı ki havayolu kuruluşlarının da kendi ücret tarifeleriyle ilgili olarak DHMİ de dahil olmak üzere, başka kurum ve kuruluşlar ile istişare içinde olmadığı da bilinmektedir.

Antalya Havalimanı yolcu terminalleri kiralama ihalesi kapsamında, kiracı şirket ile 2024 yılı sonuna kadar işletilmek üzere 2 milyar 371 milyon 800 bin avro kira bedeli karşılığında, DHMİ arasında sözleşme imzalanmıştır. Bu kapsamda DHMİ tarafından, şirketten bugüne kadar tahsil edilen kira bedeli 667 milyon 522 bin 950 avrodur."

DHMİ’NİN YATIRIMLARI

DHMİ Genel Müdürlüğünün, ülke çapında 42 havaalanının işletiminden sorumlu olduğuna işaret eden Yıldırım, "DHMİ, kamu iktisadi kuruluşu niteliğinde teşkilatlanmış olması nedeniyle de karlılık esasıyla çalışması gereğinin yanı sıra hava ulaşım hizmetinin, ülke çapında homojen olarak yayılması sorumluluğunu da sosyal fayda olarak şiar edinmiş bir kamu kuruluşudur. Bu çerçevede karlı olmasa bile, halka hizmet amacıyla bir çok havaalanı, DHMİ tarafından uluslararası standartlarda hizmete açık tutulmaktadır" dedi.

Yıldırım, DHMİ’nin son 10 yıl içinde kendi kaynaklarından 1 milyar doları, kamu-özel sektör projeleriyle de 1,7 milyar doları aşkın yatırımı gerçekleştirdiğini bildiren Yıldırım, DHMİ Genel Müdürlüğünce 2009-2010 yılları ücret tarifelerinde yapılan indirimlerle, sektöre yapılan katkının, 88 milyon liraya ulaştığını kaydetti.
YILDIRIM: "KÂRLI OLMASA DA BİRÇOK HAVAALANI AÇIK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 12 yıl önce
Bazı havaalanları eğer kar etmiyorsa bunun temel sebebi başta THY olmak üzere tüm uçak şirketlerinin çok pahalı uçuş gerçekleştirmeleridir. Ücretler biraz daha makul seviyelere inse inanıyorum ki tüm havalimanlarımız (DHMi) yüksek karlılık oranı elde edecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Ayrica havaalani icinde satis yapan dukkan ve kafelerde oraya gelen yolcuyu yolunacak kaz olarak gormeseler ne kadar guzel olurdu. Bu dukkanlarda baska bir soygun araci... Aslinda insanlarda da kabahat var, ben asla bu yerlerden alis-veris yapmiyorum,herkes ayni sekilde protesto etse fiyatlari mecburen dusururler ama bizde toplum bilinci pek yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Park konusundaki yoruma ben de katiliyorum. Ayni sorun Izmir'de de var. Yolcusunu karsilamaya,ugurlamaya gelen insanlar soyulmaya calisiyor. Yurtdisinda buyuk havaalanlarinda bile 30 dakikasi ucretsiz uygulamalar vardi. 1 saat icin insanlar soyulmuyordu, makul bir ucret aliniyordu.Ustelik bu meydanlar bizim vergilerimizle yapiliyor.Disarida park edip bekleyen insanlardan ilk saat icin 2-3 TL gibi makul bir ucret alinsa hem park yeri para kazanir,hem insanlar rahat eder, hem de polisle kovalamaca oynamaktan kurtulur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
havaalanlarında 1 saate kadar olan otopark ucretinin 2-2.5 TL olarak belirlenmesi gerektigi kanaatindeyim. aksi halde hem ankara hem de istanbul havaalanlarında yolcularını bekleyen insanlar hv.alanı sahası dısında km.lerce kuyruk ousturuyorlar. sebebi de yarım saat icin otoparka 7 TL vermemek. Haklılar da. bu haliyle Terminal isletmecileri de kazanmıyor, vatandaş da rahat etmiyor. Ornegin TAV saati 2.5 tl den İstanbul ve Ankara terminallerinde gunde 1000 arabayı otoparka çekebilseler senede 750 000 TL gelirleri olur. Niye yapılmaz bu anlamadım? Ornegin Bahreyn'de otopark TL karsiligi 1 TL bir saate kadar. Bu ameleliğe bir sorun verilir insallah . Ayrıca terminallerde fıskıye seklinde calisan ücretsiz sebiller bulunmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Sayın bakana şu cesur soruyu soracak gazeteci yok mu?Söz verdiğiniz halde neden hala dhmi çalışanlarının maaşlarını arttırmadınız.Takribi bir yıl oldu nerde kaldı sözünüz....?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
EVET HAKLISINIZ BAKAN BEY, KARLI OLMASADA AÇIK HAVAALANLARI... İŞTE SİZİN GİBİ DÜŞÜNEN ZİHNİYETİN ESERİ BURALAR!!! SEÇİM YATIRIMI OLARAK YAPILAN AMA DOĞRU DÜRÜST UÇUŞU OLMAYAN LİMANLAR BUNLAR!!! ORADAKİLER NERDEN KİMDEN MAAŞLARINI,GİDERLERİNİ ALIYORLAR???? YAZIK YA YAZIK İNİN ARTIK BU GARİBAN VATANDAŞIN SIRTINDAN!!! VERGİLERİMİZ NEREYE GİDİYOR KARDEŞİMMM!!!!????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
TABI KAR ETMESE DE ACIK KALIR OY ICIN. PARALARINI BIZ VERIYORUZ. KOYAR MI ONLAR. KIME NE?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu yorumlari okuyacagini sanmiyorum ama Sn. bakana bir sorum var yine de: Havacilik konusunda bu kadar ilerledigimizi savunuyorsunuz ve surekli yaptiginiz icraatlerin reklamini yapma pesindesiniz. Yaptiklarinizla ogunmenizde elbette haklisiniz ama cok ovundugunuz gelismmeleri saglamada en buyuk emege sahip havacilik calisanlarinin haklarini koruma altina alacak bir kanunu ne zaman cikarmayi planliyorsunuz? Yapilan islerde en buyuk paya sahip sektor calisanlarinin haklarina biraz saygi gostermenizi rica ediyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000