26 Nisan 2014, Cumartesi 09:27:55

SAYIŞTAY'DAN DHMİ RAPORU

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ni (DHMİ) inceleyen Sayıştay denetçileri, kârlılık ve istihdam konusunda önemli uyarılarda bulundu. Hazırlanan raporda, 2012 yılı sonu itibarıyla 43 havalimanından sadece 7’sinin kâr ettiğine dikkat çekilerek, giderleri azaltıcı tedbirlerin alınması istendi.
  • Akşama kadar sadece oturan evet yanlış okumadınız sadece oturan bilgisayar ile surf yapan kadrolu güvenlikçiler var havalimanlarında. Maaşları en düşüğü 3,5-4bin tl. Havalimanında polis var, özel güvenlik var. Tabiki bu şekilde kadro verirsen zarar edersin. Torpili bulan istediği yere gidiyor. Torpil kalkmadan düzelmez g birşey. Kalamayacağına da göre, geçmişler olsun
  • Sermaye toplumunda sermayenin bir denetim kurulunun bir sermaye şirketini sermaye çerçevesindeki değerlendirmesine dair ne yazık ki sermaye kafası ile düşünen yorumlar
  • Yakında tüm dhmi personeli ve ulastirma nin tüm genel müdürleri Erzincanlı olur.....
  • Kimi insan Thy nin yeni reklamını izlerken duygulanir , ülkenin heryerine ınsanlarımız kolayca erisebildigi icin mutlu olur , modern havalimanlarıyla son teçhizatli pistleri ve ucaklariyla gururlanir , kimileri de bunları zarar ziyan olarak görür . Fark bu . Sosyal devlet denilen sey tam olarak da Dhmi nin yaptıgı şeydir . Her zaman para gözeterek hizmet edilmez millete , bazı seyler parayla ölçülmez , sosyal faydasına bakılır . Kaldı ki Dhmi bu ülkenin hazinesine en cok para aktaran kurumların basında geliyor son yıllarda ...
  • DHMİ çiftliğine neşteri vuracaksın, SHGM gibi bunları da 200 kişiyle çalıştıracaksın, bak o zaman nasıl iş yapıyorlar!
  • yil 2014 olmus biz hala nelerle ugrasiyoruz? hala her yerde siyasilesme,hemsehricilik,yandascilik hakim ve biz bu zihniyetle ilerleyecegiz oyle mi ???
  • Amme hizmeti yaparsan tabii ki durum böyle olur. Vatanın her yerine hizmet götüreceksen zararı göze alacaksın. Yoksa hiç bir yere havalimanı yapamazsın. Herkes de uçmayı rüyasında görür.
  • İşte hazine garantisi
  • türkiyedeki havalimalarının çoğu fizibilite araştırma -inceleme yapmadan siyasi baskı ve istekle yapılmaktadır dhmi genel müdürlüğüne talimat gelir onlarda yapar . isteğe göre ilahe şartları itina ile değiştirlir ihaleyi ne kadar kolay almaları için iyileştirmeler yapılır
  • kurumda torpili olan bir personel istediği zaman istediği yere tayin olmakta , eğitim için öncelikle ismi yazılmakta yurtdışı kursu olursa öncelikle tercih edilmekte luxemburga-eurucontrole 10-15 kere gidebilnekte. tek şart BİAT eden personel olacaksın !

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ni (DHMİ) inceleyen Sayıştay denetçileri, kârlılık ve istihdam konusunda önemli uyarılarda bulundu. Hazırlanan raporda, 2012 yılı sonu itibarıyla 43 havalimanından sadece 7’sinin kâr ettiğine dikkat çekilerek, giderleri azaltıcı tedbirlerin alınması istendi.

Türkiye’deki havaalanı sayısı 44’e ulaştı. Çalışan sayısı ise 8 bini aştı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ni inceleyen Sayıştay’dan ise kârlılık ve istihdam konusunda önemli uyarılar geldi. Sayıştay denetçilerinin raporunda, uçak trafiği yüksek havalimanlarında uçuş başına maliyetler bin liranın altına inebilirken, küçük havaalanlarında rakamın hayli yüksek değerlere ulaştığına işaret ediliyor. 2012 sonu itibarıyla 43 havalimanından sadece 7’sinin kâr ettiğine dikkat çekilen raporda, zarar eden havaalanlarında giderleri azaltıcı tedbirler alınması istendi. Tüm havalimanlarının uçuş başına maliyetleri tek tek sıralandı. Uçuş başına maliyetin en düşük olduğu havalimanı 440 lirayla İstanbul Atatürk olurken, en yüksek maliyet 29 bin 500 lirayla Çanakkale Gökçeada Havalimanı’nda gerçekleşti. Ankara Esenboğa’da personel yoğunluğuna bağlı maliyet yükünden dolayı uçuş başına maliyet 2011’e göre yüzde 37 artarak 1.450 liraya ulaştı. Adıyaman, Batman, Merzifon, Kocaeli, Mardin ve Şanlıurfa havaalanlarında ticarî uçak trafiği 2011’e göre ciddi derecede artmasına bağlı olarak uçuş başına giderleri düştü. Van Ferit Melen, Hatay ve Diyarbakır havaalanlarındaki ticari uçuş trafiğinin geçen yıla göre ciddi oranda düşmesi sebebiyle uçuş başına birim maliyetler arttı.

Raporda DHMİ’nin mali durumuyla ilgili tespitler yer aldı. Beş yılda uçak trafiğinin yüzde 39, yolcu trafiğinin yüzde 54, yük trafiğinin yüzde 35 arttığı, hacmin genişlemesine paralel hizmet üretim maliyet tutarının beş yılda yüzde 100 artış gösterdiği belirtildi. Net satışın aynı 65 arttığı belirten raporda “Kuruluşun ileriye dönük gelir-gider projeksiyonları ile mali beklentileri irdelendiğinde; harcama-kaynak yapısının harcamalar lehine değişiminin süreceğinin tahmin edildiği belirlenmiştir. Mali yapının güçlendirilmesine yönelik planlamaların yapılması; ödenmemiş sermayenin ödenmesi başta olmak üzere gelir ve kaynaklarda artış, maliyet ve giderlerde tasarruf sağlayıcı tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.” denildi.

Personel alımında siyaset etkili

Sayıştay raporunda DHMİ’ye bağlı 44 havaalanında 2012 sonu itibarıyla 8 bin 340 kişi istihdam edildiği belirtildi. Personelin yüzde 38’inin üç büyük havalimanında toplandığı, ağırlıklı olarak Ankara Esenboğa’da yoğunlaşmanın yaşandığı, bir kısım havalimanlarında ise personel ihtiyacı içinde olduğu gözlendiği belirtildi. DHMİ’nin hazırladığı 2010-2014 yıllarını kapsayan stratejik planındaki zayıf yönlerine de atıf yapıldı. Planda zayıf yönler şöyle sıralanıyor: “Kuruluşun idari yapısının reorganizasyonunun tamamlanmamış olması, görev tanımlarının yenilenmemiş olması, yürürlükteki mevzuat gereği personel istihdamında istenilen nicelik ve nitelikte eleman alımının sağlanamaması, personel istihdamının siyasi etkilere açık bulunması, personel eğitiminin, kuruluşun hizmet alanları itibarıyla dengeli dağıtılamaması.” (Zaman)

SAYIŞTAY'DAN DHMİ RAPORU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Akşama kadar sadece oturan evet yanlış okumadınız sadece oturan bilgisayar ile surf yapan kadrolu güvenlikçiler var havalimanlarında. Maaşları en düşüğü 3,5-4bin tl. Havalimanında polis var, özel güvenlik var. Tabiki bu şekilde kadro verirsen zarar edersin. Torpili bulan istediği yere gidiyor. Torpil kalkmadan düzelmez g birşey. Kalamayacağına da göre, geçmişler olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sermaye toplumunda sermayenin bir denetim kurulunun bir sermaye şirketini sermaye çerçevesindeki değerlendirmesine dair ne yazık ki sermaye kafası ile düşünen yorumlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
size amme hizmeti. ~ 9 yıl önce
Yakında tüm dhmi personeli ve ulastirma nin tüm genel müdürleri Erzincanlı olur.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakış açısı ~ 9 yıl önce
Kimi insan Thy nin yeni reklamını izlerken duygulanir , ülkenin heryerine ınsanlarımız kolayca erisebildigi icin mutlu olur , modern havalimanlarıyla son teçhizatli pistleri ve ucaklariyla gururlanir , kimileri de bunları zarar ziyan olarak görür . Fark bu . Sosyal devlet denilen sey tam olarak da Dhmi nin yaptıgı şeydir . Her zaman para gözeterek hizmet edilmez millete , bazı seyler parayla ölçülmez , sosyal faydasına bakılır . Kaldı ki Dhmi bu ülkenin hazinesine en cok para aktaran kurumların basında geliyor son yıllarda ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çiftliğe Neşter ~ 9 yıl önce
DHMİ çiftliğine neşteri vuracaksın, SHGM gibi bunları da 200 kişiyle çalıştıracaksın, bak o zaman nasıl iş yapıyorlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezalet ! ~ 9 yıl önce
yil 2014 olmus biz hala nelerle ugrasiyoruz? hala her yerde siyasilesme,hemsehricilik,yandascilik hakim ve biz bu zihniyetle ilerleyecegiz oyle mi ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Amme hizmeti yaparsan tabii ki durum böyle olur. Vatanın her yerine hizmet götüreceksen zararı göze alacaksın. Yoksa hiç bir yere havalimanı yapamazsın. Herkes de uçmayı rüyasında görür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
İşte hazine garantisi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇİFTLİK-4 ~ 9 yıl önce
türkiyedeki havalimalarının çoğu fizibilite araştırma -inceleme yapmadan siyasi baskı ve istekle yapılmaktadır dhmi genel müdürlüğüne talimat gelir onlarda yapar . isteğe göre ilahe şartları itina ile değiştirlir ihaleyi ne kadar kolay almaları için iyileştirmeler yapılır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇİTLİK-3 ~ 9 yıl önce
kurumda torpili olan bir personel istediği zaman istediği yere tayin olmakta , eğitim için öncelikle ismi yazılmakta yurtdışı kursu olursa öncelikle tercih edilmekte luxemburga-eurucontrole 10-15 kere gidebilnekte. tek şart BİAT eden personel olacaksın !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000