09 Haziran 2011, Perşembe 08:44:42

"OLAYDA DHMİ'NİN İHMALİ VAR"

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Eğitim Sorumlusu olarak görev yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 2. Şube Başkanı Devrim Akmaz, hava trafiğinde yaşanan bu güvenlik boşluğunun, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) ihmali olduğunu iddia etti.
  • Arkadaşım, DHMİ Genel Müdürü nün istifasını istemek, kelimenin tam anlamıyla cahilliğin daniskasıdır. Çamur at izi kalsın. Kurumu dünya sivil havacılık tarihine geçirdiği için mi istifa etmeli? ya da DHMİ her sene Türkiye nin en karlı devlet kurumları arasında diye mi ? ya da Türkiye deki hava trafiğini mükemmel bi şekilde idare ettikleri için mi ? ya da sizin başarıyı çekememezlikleriniz yüzünden mi ? cahil cahil yorumlar yapmayın, olayda ihmal vs söz konusu değil, DHMİ zaten gerekli mercilerle gerekli çalışmaları yapıyor, sizden daha iyi biliyolarlar havacılığı, emin olabilirsiniz.
  • Yorumunuzda yolcu olduğunuzu beyan etmişsiniz. Çok güzel. Benim de demek istediğim bu zaten: Bu şekilde yanlış bilgilendirmeler ile başta sizin gibi yolcular gereksiz bir şekilde korkuyor. Neden? Çünkü konu hakkında bilgisi olmayanlar da konuşuyor. Eğer kontrolör-pilot telsiz konuşma kaydını dinlerseniz anlarsınız. Kontrolör bir talimat verirse pilot bunu teyit eder. Olayda korsan telsizi kontrolör duymuyor çünkü korsan telsizin menzili buna uygun değil. Duymayınca da olay teyit aşamasında ortaya çıkıyor. Kontrolörün korsanı duyduğu durumda zaten durum anında tespit edilir. Sonuç olarak yolcu olarak rahat olun...
  • Ben bu insanları anlamıyorum. Olayın özü havadaki bir uçağa yapılan müdahale ve ortada da yüzlerce insanın hayatı var. Ama insanlar yok haberin kaynağı teknik bilgiye sahip değil. yok zaten başka firmalardan rüşvet alıyorlar. yok herkez işini yapsın konuşmasınlar diye açıklama yapana yükleniyor. Bir yolcu olarak ben şimdi şöylemi düşüneyim. "neysekiki bu açıklamayı yapan işletmenmiş, teknik bilgisi yokmuş ohhh iyi uçakla güvenle uçaçağım" PES diyorum başka da birşey demiyorum.
  • Öncelikle bu haberin kaynağı olan Devrim AKMAZ kendisi işletme bölümü mezunudur yani teknik bir kişi değildir. Belki işin uzmanlarından bilgi almış olabilir ama bu da mümkün değil gibi çünkü Telsiz Genel Müdürlüğü diye bir kurum şu an mevcut değil. BTK denmek istenmiştir herhalde. Yani demem o ki uzman olmayan konuşmasın, konuşanlara da prim verilmesin. Yanlış bilgilerle bunca yatırım yapan ve sürekli gelişen bir kuruma kimse çamur atmaya kalkmasın...
  • hala elinde tutturun havaalanlarını özelle devletin işini görün.. hala devam edin..
  • EC uçağı diye birşey var. İhlal gerçekleştiğinde havadaysa yakalar. Yakalaması için istekte bulunulması, istek üzerine görev emri verilmesi, buna göre havada beklemesi lazım. İmkan ve kabiliyetleri bir kullanın bakalım, laf üreteceğinize veya bir daha olmaz iyimserliği yaşayacağınıza iş ve sonuç yaratın. Herkes reis, kızıldereli yok yine ortada.
  • O kadar torpilli badem DO&CO'yu haraca bağlamış, semiriyor. DO&CO araçları apronda 150 km'yle gidiyor sesini çıkarmıyor kimse, başkası 30'la gitsin hemen geliyor damalı merkep. Utanmazlar.
  • Biri diyorki haberleşme kriptolu olsun,biri diyorki anında tesbit edilebilir ve filtrelenebilir ihmal var,biri mandal takılınca BLOKA!!! oluyor demiş yani tüm konu uzmanları yorum yapmış,ben bir Hava Trafik Kontrolörü olarak diyorumki sizi DHMİ'ye elktronik daire başkanı,seyrüsefer daire başkanı hatta genel müdür yapmalı bak hiç böyle şeyler oluyormu???
  • dhmi nin ihmali varsa hemen dhmi genel müdürü istifa etmelidir..eğer Allah muhafaza uçak düşseydi o da hemşehrisi eski ulaştırma bakanının tren kazasında söylediği gibi ''treni ben mi kullanıyordum yerine uçağı ben mi kullanıyordum veya koordinatları ben mi veriyordum '' deyip işin içinden sıyrılacak mıydı??? Bu ülkede ne zaman ki böyle mevki makam sevdalıları gerektiğinde istifa etmeyi de bir erdem sayıp görevlerini daha iyi yapacak olanlara devretmeyi öğrenirler o zaman bu ülke birazcık kalkınabilir onun haricinde mümkün değil...
  • Arkadaşlar helal olsun size ya hemen bunun tespit etmenin çok kolay olduğunu söylediniz iç başınıza gelmedimi orada çalışırken telsizin mandalı takılı kalınca sistem bloka oluyor sonra tüm meydanı turluyorsun bloka yapan telsizi bulabiliyormusun ancak bloka yapan kendisi farkederse kaldıra biliyor yoksa öyle bir sistem sayesinde tespit yapıldığına rastlanmadı varsa rastlayan iza etsinde bizde öğrenmiş olalım.
Akmaz, İstanbul’da günde ortalama 1500 uçağın iniş kalkışını yöneten 200 hava kontrolörünün dikkatine güvenen DHMİ’nin, Telsiz Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunan ve korsan frekansların tespitine yarayan ‘frekans tarama sistemi’ni kullanmadığını ileri sürdü.

‘Sistem korsanı belirler’
Devrim Akmaz, Radikal’e yaptığı açıklamada, Telsiz Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunan ‘scanner (tarama)’ sistemi ile hava trafiği sırasında frekanslara korsan giren telsizlerin uydu aracılığı ile anında belirlendiğini söyledi. Bu sistem sayesinde korsan telsizcilerin yerinin anında 8 metrekarelik alan çapında tespit edildiğine dikkat çeken Akmaz, “DHMİ Telsizler Genel Müdürlüğü’nden bu sistemleri kullanmak üzere talepte bulunabilir. Ya da bu sistemlerden temin edebilir. Ancak DHMİ bunu yapmadığı için hava trafiği ve korsan girişler tamamen hava kontrolörlerinin dikkatine emanet edilmiş durumda” diye konuştu.

Şu anda frekans tarama sisteminin hava trafiği için kullanılmaması nedeniyle hava kontrolörlerinin üzerinde büyük bir baskı olduğunu vurgulayan Akmaz, “DHMİ bu sistemi kullanmadığı için hava trafiği ve korsan girişler tamamen hava kontrolörlerinin dikkatine emanet edilmiş durumda. Eğer kontrolör uçağın yanlış gittiğini fark edemezse facia olur. Hava kontrolörü arkadaşlarımız bu olay sonrasında çok tedirgin oldu. Tekrar yaşanır mı korkusu var” dedi.

Piyasadaki telsizler bloke ediliyor
Kendisinin de yıllarca amatör telsizci olduğunu dile getiren Devrim Akmaz, söz konusu korsan eylemin ancak havacılığı çok iyi bilen, teknolojik donanımı çok yüksek profesyonel bir kişi tarafından yapılmış olabileceğini kaydetti. Hava trafiğini dinlemeye yarayan ve ‘air band’ adı verilen telsizleri, internette 300-500 dolar arasında fiyatlara temin etmek mümkün.

Ancak yurtdışından getirilebilen VHF çıkışlı telsizlerin yurda sokulması öncesinde Telsizler Genel Müdürlüğü’nden ruhsat almak gerekiyor. Genel Müdürlük, ruhsatlandırdığı tüm telsizlerde hava ve emniyet frekanslarını bloke ederek, telsiz kullanıcılarının bu frekanslara girmesini engelliyor. Ancak uzmanlar, elektronik bilgisine sahip bir kişinin frekansları tekrar işler hale getirip dinleyebileceğini belirtiyor. Buna karşın söz konusu frekanslara giriş ve konuşmanın ise çok ciddi bir ekipman gerektirdiği ifade ediliyor.

‘İçeriden biri yapmış olabilir’
Türkiye’de yaklaşık 4 bin, İstanbul’da ise 140 üyesi bulunan Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İstanbul Şube Başkanı İlker Gönültaş, sıradan bir telsizcinin bu tür bir eylem yapmasının mümkün olmadığını belirterek, “Hava trafiğinde kullanılan sistemler özel izinle alınabiliyor. Üstelik bunlar paket halinde uçakların üzerinde ve kuleler kurulurken ihale ile alınan sistemler. Bu yüzden korsan eylemin içeriden yapılmış olabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

(Radikal)
"OLAYDA DHMİ'NİN İHMALİ VAR"

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 12 yıl önce
Arkadaşım, DHMİ Genel Müdürü nün istifasını istemek, kelimenin tam anlamıyla cahilliğin daniskasıdır. Çamur at izi kalsın. Kurumu dünya sivil havacılık tarihine geçirdiği için mi istifa etmeli? ya da DHMİ her sene Türkiye nin en karlı devlet kurumları arasında diye mi ? ya da Türkiye deki hava trafiğini mükemmel bi şekilde idare ettikleri için mi ? ya da sizin başarıyı çekememezlikleriniz yüzünden mi ? cahil cahil yorumlar yapmayın, olayda ihmal vs söz konusu değil, DHMİ zaten gerekli mercilerle gerekli çalışmaları yapıyor, sizden daha iyi biliyolarlar havacılığı, emin olabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yorumunuzda yolcu olduğunuzu beyan etmişsiniz. Çok güzel. Benim de demek istediğim bu zaten: Bu şekilde yanlış bilgilendirmeler ile başta sizin gibi yolcular gereksiz bir şekilde korkuyor. Neden? Çünkü konu hakkında bilgisi olmayanlar da konuşuyor. Eğer kontrolör-pilot telsiz konuşma kaydını dinlerseniz anlarsınız. Kontrolör bir talimat verirse pilot bunu teyit eder. Olayda korsan telsizi kontrolör duymuyor çünkü korsan telsizin menzili buna uygun değil. Duymayınca da olay teyit aşamasında ortaya çıkıyor. Kontrolörün korsanı duyduğu durumda zaten durum anında tespit edilir. Sonuç olarak yolcu olarak rahat olun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ben bu insanları anlamıyorum. Olayın özü havadaki bir uçağa yapılan müdahale ve ortada da yüzlerce insanın hayatı var. Ama insanlar yok haberin kaynağı teknik bilgiye sahip değil. yok zaten başka firmalardan rüşvet alıyorlar. yok herkez işini yapsın konuşmasınlar diye açıklama yapana yükleniyor. Bir yolcu olarak ben şimdi şöylemi düşüneyim. "neysekiki bu açıklamayı yapan işletmenmiş, teknik bilgisi yokmuş ohhh iyi uçakla güvenle uçaçağım" PES diyorum başka da birşey demiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Öncelikle bu haberin kaynağı olan Devrim AKMAZ kendisi işletme bölümü mezunudur yani teknik bir kişi değildir. Belki işin uzmanlarından bilgi almış olabilir ama bu da mümkün değil gibi çünkü Telsiz Genel Müdürlüğü diye bir kurum şu an mevcut değil. BTK denmek istenmiştir herhalde. Yani demem o ki uzman olmayan konuşmasın, konuşanlara da prim verilmesin. Yanlış bilgilerle bunca yatırım yapan ve sürekli gelişen bir kuruma kimse çamur atmaya kalkmasın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hala elinde tutturun havaalanlarını özelle devletin işini görün.. hala devam edin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
EC uçağı diye birşey var. İhlal gerçekleştiğinde havadaysa yakalar. Yakalaması için istekte bulunulması, istek üzerine görev emri verilmesi, buna göre havada beklemesi lazım. İmkan ve kabiliyetleri bir kullanın bakalım, laf üreteceğinize veya bir daha olmaz iyimserliği yaşayacağınıza iş ve sonuç yaratın. Herkes reis, kızıldereli yok yine ortada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
O kadar torpilli badem DO&CO'yu haraca bağlamış, semiriyor. DO&CO araçları apronda 150 km'yle gidiyor sesini çıkarmıyor kimse, başkası 30'la gitsin hemen geliyor damalı merkep. Utanmazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Biri diyorki haberleşme kriptolu olsun,biri diyorki anında tesbit edilebilir ve filtrelenebilir ihmal var,biri mandal takılınca BLOKA!!! oluyor demiş yani tüm konu uzmanları yorum yapmış,ben bir Hava Trafik Kontrolörü olarak diyorumki sizi DHMİ'ye elktronik daire başkanı,seyrüsefer daire başkanı hatta genel müdür yapmalı bak hiç böyle şeyler oluyormu???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
dhmi nin ihmali varsa hemen dhmi genel müdürü istifa etmelidir..eğer Allah muhafaza uçak düşseydi o da hemşehrisi eski ulaştırma bakanının tren kazasında söylediği gibi ''treni ben mi kullanıyordum yerine uçağı ben mi kullanıyordum veya koordinatları ben mi veriyordum '' deyip işin içinden sıyrılacak mıydı??? Bu ülkede ne zaman ki böyle mevki makam sevdalıları gerektiğinde istifa etmeyi de bir erdem sayıp görevlerini daha iyi yapacak olanlara devretmeyi öğrenirler o zaman bu ülke birazcık kalkınabilir onun haricinde mümkün değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşlar helal olsun size ya hemen bunun tespit etmenin çok kolay olduğunu söylediniz iç başınıza gelmedimi orada çalışırken telsizin mandalı takılı kalınca sistem bloka oluyor sonra tüm meydanı turluyorsun bloka yapan telsizi bulabiliyormusun ancak bloka yapan kendisi farkederse kaldıra biliyor yoksa öyle bir sistem sayesinde tespit yapıldığına rastlanmadı varsa rastlayan iza etsinde bizde öğrenmiş olalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000