27 Mart 2013, Çarşamba 13:08:33

GÜNEŞ PANELİ TARTIŞMASI

Yansıma yaptığı gerekçesi ile Sivil Havacılık Kanunu gereğince binaların üstüne güneş panelleri konulması yasaklandı...
  • ödemedikleri elektirik faturasının yüksek geldiğini iddaa edip tazminat almaya çalışan güruh ülkeyi ele geçirdi ya...
  • Isleri gucleri magdur olmak adamlarin yaaa, nerden magdur olsak da devlete gidertsek diye calisiyor kafalar
  • he-he tamam
  • allah korusun senin ( yorumdaki ifade ) takacağın panel yüzünden çocuğunun da içinde olacağı uçak düşerse o zaman nasıl mağdur olursun , bir düşün. 3 liralik elektrik az ödeyecek diye bencilce bir düşünce !
  • kaçak kullanıyorsunuz elektriği zaten daha neyi şikayet ediyorsunuz.

Van'da 1994 yılında Edremit İlçesi'nde meydana gelen ve 54 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının olduğu bölgeye TOKİ tarafından 2006 yılında 1688 konut inşa edildi. Konutlar yapıldıktan sonra konut sahiplerinin güneş enerjisi paneli takması engellendi. DHMİ yetkilileri, Van Ferit Melen Havalimanı'na iniş yapan uçakların geçiş güzergahına yapılan konutların tepelerine kurulacak panellerin uçuş güvenliğini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle yasağın uygulandığını söyledi. Konut sahipleri ise, yasağın kendilerini zor durumda bıraktığını bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü girişimde bulunacaklarını söyledi.

Türkiye'deki güneş enerjisi yatırım haritasında Konya'dan sonra ikinci sırada bulunan Van'daki Edremit İlçesi'ne TOKİ tarafından yaptırılan 1688 konutta oturanlar bu enerjiden yararlanamıyor. 1994 yılında 54 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasının yaşandığı bölgeye yaptırılan konutlara yansıma yaptığı gerekçesi ile Sivil Havacılık Kanunu gereğince binaların üstüne güneş panelleri konulması yasaklandı. Bu durum, Türkiye'nin en çok güneş alan ili olan Van'da TOKİ sakinlerini 7 yıldan bu yana güneş enerjisini kullanamaz oldu. Ancak aynı bölgede, yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta depremzedeler için yaptırılan 5665 konuta ise devlet tarafından güneş enerjisi sistemi kurulunca, TOKİ sakinleri mağdur edildiklerini belirterek gerekli yerlere başvuracaklarını söyledi.

"MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLSİN"

DHMİ yetkilileri, konutların Van Ferit Melen Havalimanı'na iniş yapan uçakların geçiş güzergahında olduğunu, pilotların panellerden yansıyacak güneş ışığından rahatsız olabileceği ve uçuş güvenliğini tehlikeye düşüreceği gerekçesiyle bu uygulamanın yapıldığını söyledi.

TOKİ Ada Yönetimi Başkanı Aydın Suruç, 7 yıldan bu yana yasak olduğu için güneş enerjisi sistemini kullanamadıklarını belirterek, şöyle dedi:

"Araştırmalara göre, Türkiye'de en çok bu enerjiden yararlanması gereken biziz. Ancak, uçakların 3 saniye gibi kısa sürede binaların üzerinden geçtiğini görüyoruz. Bundan dolayı binlerce kişi burada mağdur ediliyor. Bu enerjiden faydalanamadığımız için elektrik faturalarımız yüksek geliyor. Uçaklar da zaten uyduyla Van Ferit Melen Havalimanı'na iniyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için imza kampanyası başlatacağız Gerekirse yasağa rağmen güneş enerjisi panallerini takacağız."

'GÜNEŞ TARLALARI' KURULACAK

Ulusal ve uluslararası araştırmalarda Türkiye'de, Van'ın Konya'dan sonra güneş enerjisi yatırım haritasında ikinci sırada yer aldığı belirtildi. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, şu bilgileri verdi:

"Van, sadece Türkiye'nin değil dünyada da güneş enerjisinden elektik üretebilme açısından sayılı yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan araştırmaya göre Van'ın güneş enerjisinden yıllık 9 bin megavat elektrik üretimi kapasitesi var. Bu da Türkiye'nin şu anda elektrik üretiminin yüzde 8'ine denk geliyor." (Haber3)

GÜNEŞ PANELİ TARTIŞMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

tyler ~ 9 yıl önce
ödemedikleri elektirik faturasının yüksek geldiğini iddaa edip tazminat almaya çalışan güruh ülkeyi ele geçirdi ya...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bra ~ 9 yıl önce
Isleri gucleri magdur olmak adamlarin yaaa, nerden magdur olsak da devlete gidertsek diye calisiyor kafalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
he ~ 9 yıl önce
he-he tamam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mağdur ! ~ 9 yıl önce
allah korusun senin ( yorumdaki ifade ) takacağın panel yüzünden çocuğunun da içinde olacağı uçak düşerse o zaman nasıl mağdur olursun , bir düşün. 3 liralik elektrik az ödeyecek diye bencilce bir düşünce !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boink boink ~ 9 yıl önce
kaçak kullanıyorsunuz elektriği zaten daha neyi şikayet ediyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 9 yıl önce
Aynen katiliyorum.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000