16 Haziran 2010, Çarşamba 09:05:22

Free Shop'ta limit sona mı eriyor?

Free shoplardaki satış limiti işletmecileri zarara uğratınca, bunları ödemekle yükümlü DHMİ harekete geçti. Yaşanan sıkıntıyı gören YDK da konuya ilişkin tedbir alınmasını istedi…
  • kaçakçılık mı ? diyen arkadaşı kutluyorum.. eline sağlık...yazık ülke paraları dışarı gidiyor.. onlar zenginleşiyor..
  • bu yasaklar yüzünden yolcular da ekipler de yurtdışından alışverişlerini yapıp geliyorlar. ve bu yasaklar yüzünden milyonlarca dolar dışa gidiyor. yani herkes alacağını bir şekilde alıyor. tek madur devlet. çok ta umurumda, değiştirsinler kendi koydukları yasaları.
  • Uçak ekipleri parfümden bir adet 100ml'lik şişe, sigaradan bir karton, içkiden ise bir şişe sınırlamasına maruzdur. Ancak bu madde "kasten" ters yorumlanarak "diğer ürünler alınamaz"a dönüşmüştür. Bu bir çatışmanın sonucudur. Yoksa KAÇAKÇILIK YAPMAK gibi komik ötesi iddia nedeniyle değildir! Bu iddiaya inanıp bunu buraya yorum olarak yazanların anlayamayacağı şey ise: Yurtdışındaki hiçbir freeshopda uçuş ekiplerine çikolata, oyuncak vs gibi ürünlerde yasak yoktur ve ülkemizdeki freeshoplarda bırakacağımız çikolata vs ürünlerin parasını, Almanya, Belçika, Lübnan, Kuveyt vs ülkelerinin freeshoplarına gelir olarak bırakmak zorunda bırakılmış durumdayız. Biz ancak birbirimizi yeriz!
  • personele de belli oranda alışveriş yapma izni çıksa fena olmaz mı ?
  • burasi havacilikla ve hava ulasimiyla ilgilenen herkesin platformu, ayrica konu ile ilgili göruslerinizi Sefa beye iletirseniz gundeme gelebilir.
  • Tabi ya sevdiğinizin sadece yeğenline çikolata götürüyorsunuz değil mi? İçinizde bu işin ticaretini (kaçakçılığını) yapan bir sürü insan tanıyorum. Sizler de biliyorsunuz bunları. Olay sadece çikolata meselesi değil. Bu konuda sessizliğinizi koruyun ve fazla birşeyler yazmayın...
  • sanırım herkes bir uçuş sonrası ailesine bir çukulata alması hakkı oldugunu düşünüyordur lütfen ekiplere olan kısıtlama kabul edilebilir boyutlarda olsun ayrıca ekip indirimi neden kimse dile getirmiyor burası bizim platformumuz degilmi
  • bundan 1-2 sene evvel yurtdışından ülkeye giriş yapan kişinin her sene yanında 1 cep telefonu getirme hakkı vardı.şimdi bu süre 2 seneye çıkarıldı.neymiş cep telefonu satıcıları zarar ediyormuş.hükümete baskı yaptılar.olan halka oldu.
  • yapmışken bir düzenleme de yapsınlar da eskisi gibi personel de belli ölçüde yararlanabilsin freeshoplardan olmaz mı?
  • korkuyorum'a Korkmanıza gerek yok maalesef bu gidisatla oyle olacak. ucakta bile icki ictiginiz zaman ters ters bakan var bende inadina iciyorum:))

Gümrük Müsteşarlığının geçen yıl yayınlanan düzenlemesi ile havalimanlarındaki gümrüksüz satış noktalarında satın alınabilecek ürün kotaları daraltılırken, aradan geçen süre içinde havalimanlarını işleten şirketler büyük sıkıntı yaşadı. Şirketler DHMİ'ye başvurarak, uygulamanın free shop gelirlerinde önemli düşüşe neden olduğunu ve havalimanı işletmesini aldıkları dönemde böyle bir sınırlama bulunmadığını kaydetti. Şirketler, yolcuların alışveriş hakkının eski seviyeye çekilmesini isterken, aksi halde zararlarının tazmin edilmesini talep etti. Şirketler, DHMİ ile yaptıkları sözleşme gereği, gelir kaybına uğradıkları için uğradıkları mağduriyet ve zararın, devlet tarafından karşılanmasını istedi. Uğradıkları zararı 'mücbir sebep' olarak gösteren işletmeler, bu kapsamda ya işletme süresinin uzatılmasını ya da ödedikleri yıllık kira bedelinde indirim yapılarak zararlarının giderilmesini talep etti.

 Ülke için döviz kaybı

DHMİ kişi başına 5-15 euro arasında değişen free shop harcamalarının önemini göz önünde bulundurdu. DHMİ, hem işletmecilerin zararı, hem ülkenin döviz kaybı, hem de hazineye aktarılan gelir kaybında yaşanacak düşüşü dikkate alarak, harekete geçti. DHMİ, kısıtlamayı yapan Gümrük Müsteşarlığı'na bir yazı yazarak, devletin yaşayacağı gelir kaybına dikkat çekti. Gümrük Müsteşarlığından gelen yazıda ise "söz konusu talebin yapılacak çalışmalarda dikkate alınacağı" ifade edildi. DHMl'nin hesaplarını inceleyen Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurumu (YDK) da yaşanan sıkıntıyı görerek, sorunun çözülmesi için uyarıda bulundu. Konu, TBMM Kit Komisyonu'na da taşındı. DHMİ yetkilileri de free shop sınırının hemen kaldırılması gerektiğini belirterek, geçen her günün zararı artırdığını aktardı.

1 litre içki, 2 kutu sigara

Gümrük mevzuatında yapılan değişiklikle, Türkiye'ye girişleri sırasında önceden 3 karton sigara, 2 kilogram çikolata, 2 litre alkollü içecek, bin 200 mililitre parfüm olan limitler, 2 karton sigara, 1 litre alkol ve 600 mililitre parfüm ve 1 kilogram çikolataya düşürülmüştü. Yolcular Türkiye'den çıkış yaparken yeni belirlenen limitlerin üç katı kadar alışveriş yapabiliyor. Türkiye çıkışlarında yolcular bu limitlere rağmen ancak gittikleri ülkelerin gümrük mevzuatının izin verdiği miktarda sigara ve alkollü ürün alabiliyor.

(Akşam)

Free Shop'ta limit sona mı eriyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 12 yıl önce
kaçakçılık mı ? diyen arkadaşı kutluyorum.. eline sağlık...yazık ülke paraları dışarı gidiyor.. onlar zenginleşiyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bu yasaklar yüzünden yolcular da ekipler de yurtdışından alışverişlerini yapıp geliyorlar. ve bu yasaklar yüzünden milyonlarca dolar dışa gidiyor. yani herkes alacağını bir şekilde alıyor. tek madur devlet. çok ta umurumda, değiştirsinler kendi koydukları yasaları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Uçak ekipleri parfümden bir adet 100ml'lik şişe, sigaradan bir karton, içkiden ise bir şişe sınırlamasına maruzdur. Ancak bu madde "kasten" ters yorumlanarak "diğer ürünler alınamaz"a dönüşmüştür. Bu bir çatışmanın sonucudur. Yoksa KAÇAKÇILIK YAPMAK gibi komik ötesi iddia nedeniyle değildir! Bu iddiaya inanıp bunu buraya yorum olarak yazanların anlayamayacağı şey ise: Yurtdışındaki hiçbir freeshopda uçuş ekiplerine çikolata, oyuncak vs gibi ürünlerde yasak yoktur ve ülkemizdeki freeshoplarda bırakacağımız çikolata vs ürünlerin parasını, Almanya, Belçika, Lübnan, Kuveyt vs ülkelerinin freeshoplarına gelir olarak bırakmak zorunda bırakılmış durumdayız. Biz ancak birbirimizi yeriz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
personele de belli oranda alışveriş yapma izni çıksa fena olmaz mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
burasi havacilikla ve hava ulasimiyla ilgilenen herkesin platformu, ayrica konu ile ilgili göruslerinizi Sefa beye iletirseniz gundeme gelebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Tabi ya sevdiğinizin sadece yeğenline çikolata götürüyorsunuz değil mi? İçinizde bu işin ticaretini (kaçakçılığını) yapan bir sürü insan tanıyorum. Sizler de biliyorsunuz bunları. Olay sadece çikolata meselesi değil. Bu konuda sessizliğinizi koruyun ve fazla birşeyler yazmayın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
sanırım herkes bir uçuş sonrası ailesine bir çukulata alması hakkı oldugunu düşünüyordur lütfen ekiplere olan kısıtlama kabul edilebilir boyutlarda olsun ayrıca ekip indirimi neden kimse dile getirmiyor burası bizim platformumuz degilmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bundan 1-2 sene evvel yurtdışından ülkeye giriş yapan kişinin her sene yanında 1 cep telefonu getirme hakkı vardı.şimdi bu süre 2 seneye çıkarıldı.neymiş cep telefonu satıcıları zarar ediyormuş.hükümete baskı yaptılar.olan halka oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
yapmışken bir düzenleme de yapsınlar da eskisi gibi personel de belli ölçüde yararlanabilsin freeshoplardan olmaz mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
korkuyorum'a Korkmanıza gerek yok maalesef bu gidisatla oyle olacak. ucakta bile icki ictiginiz zaman ters ters bakan var bende inadina iciyorum:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000