08 Şubat 2015, Pazar 16:25:20

ELVAN: "2015 YILINDA 2014'ÜN REKORUNU KIRABİLİRİZ"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "Havacılıkta 2014 sonunda 166 milyon yolcu ile büyük bir rekor kırıldı. 2015'in ocak ayındaki gelişmelere bakıldığında 2014 yılının rekorunun kırılacağını söyleyebilirim"
  • 10 yumurtanın 5 in Istanbul a verirsen -yumurta=para- tabi ki Istanbul Madrid i geçer. Anlayın artık şunu bizim muhatabımız BAE gibi Izmir kadar alanı olan petrol zengini ülkeler değil Almanya olmalı ve onlar gibi eşit paylaşım yapmalıyız.
  • Tarihimize son derece saygı duymakla beraber Osmanlıcı değilim ben kardeşim, ben Cumhuriyetçiyim, yenilikçiyim...Osmanlı, tarihimizin altın sayfalarında kalmıştır ve yeni dünya düzeninde yeri de yoktur maalesef. Ha ekibin vatanı satma ile ilgili yorumunada aynen katılırım.
  • Arkadaşlar Osmanlıcıyım diyorsunuz Hiç mi saygınız yok osmanlı mirasına istanbul ne hale geldi doğal hali bozulalı yıllar oldu be Uyan ey Osmanlı torunu. Sahiller istanbul gökdelen doldu rant meydanı oldu yazıklar olsun sizin Osmanlıcılıgınza hepnız sozde osmanlı hayranısınz ama tarihinze sahip cıkmaya gelince bi torba kömüre kimleri sattınız vatanı sattınız vatanı..
  • Tamam en iyi değiliz ancak en kötüsü de biz değiliz. Bu kadar olumsuz yorumlar insanları negatif etkiliyor.
  • Dünyada şehirler normal gelişirken türkiyede hava ulaşımının %60ının istanbuldan olması mı normal acaba ? koskoca ülkeye rağmen tek şehire yükleniyoruz. almanyada bile öne çıkan 3 şehir varken biz tek şehirde ısrarcıyız diye istanbul avrupada sıralamalara giriyor. sürekli bir sıralama konusudur konuşuluyor. herkesi istanbuldan uçurarak ulaştığımız sayıyı frankfurt+münih ile kıyaslayın bakalım neler olacak ?
  • ACABA SAYIN BAKAN HAVALİMANINDA YER HİZMETİ VEREN ÇALIŞANLARIN İÇLER ACISI DURUMU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR DUR??? VEYAHUT DİĞER ÜLKELERDE( BİZ HARİÇ ) NEDEN HAVALİMANLARI AĞIR SANAYİ OLARAK GÖRÜLÜYOR?? GELİŞİM Mİ? RUMUZLU ARKADAŞIM DOĞRU TESBİTLER YAPMIŞSIN TBRKLER...
  • Pardon.... Havacılıkta Gelişim mi sağlıyor muşuz ? Sadece uçak sayısının ve taşınan yolcu sayısının artması mıdır havacılıkta gelişim ? Bu mudur sadece havacılık ve seviyesinin değerlendirildiği kriterler ? Tabii mevzuu sadece oy alınan kitlenin genişletilmesi, reklamatik konuların tribünlere sunulması olunca böyle oluyor. Havacılıkta geliştiğimiz filan yok maalesef... tam aksine havaıcılıkta DÜNYA'NIN EN GERİSİNDEKİ ÜLKELERDEN BİRİSİYİZ...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, geçen yıl her alanda rekorlar kıran havacılık sektörünün, 2015'te de aynı başarısını katlayarak sürdürdüğünü belirterek, ocakta havalimanlarından 11 milyon yolcunun hizmet aldığını, 119 bin uçak trafiğinin gerçekleştiğini bildirdi.

Elvan, yaptığı açıklamada, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünün, ocak ayına ait havayolu yolcu ve uçak istatistiklerini değerlendirdi.

Son 12 yılda yapılan yatırımlar ve alınan kararlar neticesinde havacılıktaki başarıların her yıl istikrarlı bir şekilde arttığını hatırlatan Elvan, "2014 yılı sonunda 166 milyon yolcu ile büyük bir rekor kırıldı. 2015 yılında ise ocak ayındaki gelişmelere bakıldığında 2014 yılının rekorunun kırılacağını söyleyebilirim" dedi.

Bakan Elvan, Türkiye geneli havalimanlarından ocak ayında hizmet alan yolcu sayısının 11 milyonu geçtiğini belirterek, yılın ilk ayında da yolcu, uçak ve yük trafiğinde artışların devam ettiğini vurguladı.

Yolcu trafiği yüzde 9,4 arttı

Ocakta havalimanlarında (direkt transit dahil) toplam 11 milyon 181 bin 617 yolcuya hizmet verildiğini kaydeden Elvan, toplam yolcu sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 arttığını bildirdi. Elvan, ocakta iç hat yolcu sayısının yüzde 9,2 artışla 6 milyon 946 bin 318, dış hat yolcu sayısının yüzde 9,7 artışla 4 milyon 216 bin 792 olduğunu belirtti.

Uçak trafiğindeki artış yüzde 9,2

Elvan, söz konusu dönemde havalimanlarındaki toplam uçak trafiğinin, geçen yılın ocak ayına göre iç hatlarda yüzde 3,6 artışla 56 bin 299, dış hatlarda yüzde 7,9 artışla 35 bin 933 olmak üzere toplamda yüzde 5,2 artışla 92 bin 232 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye hava sahasından gerçekleşen üstgeçiş (overflight) trafiği ile birlikte ocak ayında hizmet verilen uçak sayısının yüzde 9,2 artışla 119 bin 620’ye ulaştığını kaydeden Elvan, yük taşımacılığında da yüzde 8 artışla 195 bin 887 ton yük taşındığını söyledi.

İstanbul’un liderliği sürüyor     

HUB bağlantıları açısından İstanbul Atatürk Havalimanının Avrupa birincisi olduğunu anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Yurtiçinde de yolcu, yük ve uçak trafiği bakımından İstanbul liderliğini sürdürüyor. Atatürk Havalimanında 4 milyon 455 bin 364 yolcu trafiği ile yüzde 9, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında ise 1 milyon 875 bin 528 yolcu trafiği ile yüzde 17 artış sağlandı. Türkiye geneli havalimanları yolcu sayısının yüzde 57’si İstanbul’da bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından hizmet aldı."

ELVAN: "2015 YILINDA 2014'ÜN REKORUNU KIRABİLİRİZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

~ 6 yıl önce
10 yumurtanın 5 in Istanbul a verirsen -yumurta=para- tabi ki Istanbul Madrid i geçer. Anlayın artık şunu bizim muhatabımız BAE gibi Izmir kadar alanı olan petrol zengini ülkeler değil Almanya olmalı ve onlar gibi eşit paylaşım yapmalıyız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Tarihimize son derece saygı duymakla beraber Osmanlıcı değilim ben kardeşim, ben Cumhuriyetçiyim, yenilikçiyim...Osmanlı, tarihimizin altın sayfalarında kalmıştır ve yeni dünya düzeninde yeri de yoktur maalesef. Ha ekibin vatanı satma ile ilgili yorumunada aynen katılırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UYANINNN ~ 6 yıl önce
Arkadaşlar Osmanlıcıyım diyorsunuz Hiç mi saygınız yok osmanlı mirasına istanbul ne hale geldi doğal hali bozulalı yıllar oldu be Uyan ey Osmanlı torunu. Sahiller istanbul gökdelen doldu rant meydanı oldu yazıklar olsun sizin Osmanlıcılıgınza hepnız sozde osmanlı hayranısınz ama tarihinze sahip cıkmaya gelince bi torba kömüre kimleri sattınız vatanı sattınız vatanı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 6 yıl önce
Tamam en iyi değiliz ancak en kötüsü de biz değiliz. Bu kadar olumsuz yorumlar insanları negatif etkiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karşıyakalı ~ 6 yıl önce
Dünyada şehirler normal gelişirken türkiyede hava ulaşımının %60ının istanbuldan olması mı normal acaba ? koskoca ülkeye rağmen tek şehire yükleniyoruz. almanyada bile öne çıkan 3 şehir varken biz tek şehirde ısrarcıyız diye istanbul avrupada sıralamalara giriyor. sürekli bir sıralama konusudur konuşuluyor. herkesi istanbuldan uçurarak ulaştığımız sayıyı frankfurt+münih ile kıyaslayın bakalım neler olacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acaba ~ 6 yıl önce
ACABA SAYIN BAKAN HAVALİMANINDA YER HİZMETİ VEREN ÇALIŞANLARIN İÇLER ACISI DURUMU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR DUR??? VEYAHUT DİĞER ÜLKELERDE( BİZ HARİÇ ) NEDEN HAVALİMANLARI AĞIR SANAYİ OLARAK GÖRÜLÜYOR?? GELİŞİM Mİ? RUMUZLU ARKADAŞIM DOĞRU TESBİTLER YAPMIŞSIN TBRKLER...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
umurunda ~ 6 yıl önce
olsa bu zmana kadar çözüm bulunurdu
Gelişim mi ? ~ 6 yıl önce
Pardon.... Havacılıkta Gelişim mi sağlıyor muşuz ? Sadece uçak sayısının ve taşınan yolcu sayısının artması mıdır havacılıkta gelişim ? Bu mudur sadece havacılık ve seviyesinin değerlendirildiği kriterler ? Tabii mevzuu sadece oy alınan kitlenin genişletilmesi, reklamatik konuların tribünlere sunulması olunca böyle oluyor. Havacılıkta geliştiğimiz filan yok maalesef... tam aksine havaıcılıkta DÜNYA'NIN EN GERİSİNDEKİ ÜLKELERDEN BİRİSİYİZ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000