31 Mart 2011, Perşembe 08:20:51

DUTY FREE MAĞAZALARI YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Resmi Gazete’de yayınlanan karar göre, Gümrük Müsteşarlığı’nın, Gümrüksüz Satış Mağazaları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.
  • Mürettebata içki-sigara serbest. Mürettebatın çocuklarına çikolata yasak.
  • 2 ya da daha fazla kişi ya da kuruluş olursa rekabet olur, fiyatlar düşer, sonra halk faydalanır daha ucuza alır. o yuzden herşey de tekel olmak zorundadır. sonra tekel 3 kuruş paaya yandaşa satılır, o 5 misli fiyata gerçek alıcısına satar. o da rehabilite edip yatırım yapar, aldığının 3 misline başkasına satar. sonuçta 5 liralık malı, 15-20 liraya alan vatandaşa olur olan. halka hizmet hakka hizmettir derler ama onların hak'kı başka sanırım...
  • peki neden bu sekilde duzenlendi bilgisi olan varmı 2 veya daha fazla isletmeci olursa ne olur

13/10/2006 tarihli 26318 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Gümrüksüz Satış Mağazaları Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi:

Maddenin yeni hali:

"(3) Gümrüksüz satış mağazası açılmak istenilen her bir gümrük kapısı ve yerde mağaza işletmeciliği tek bir işletici tarafından yapılır. Her bir gümrük kapısı ve yerde bulunan mağaza için açma ve işletme izni başvuruları ayrı ayrı yapılarak sonuçlandırılır. Kamu kurum ve kuruluşları mülkiyetinde veya tasarrufu altında bulundurduğu gümrük kapısı ve yerlerdeki gümrüksüz satış mağazalarının işletme hakkını tek bir işletici tarafından işletilmek şartı ile ihale mevzuatı hükümlerine göre kiraya verebilir. Özel hukuk tüzel kişileri, kamu kurum ve kuruluşları tarafından kendilerine verilen işletme hakkını, özel hukuk sözleşmeleri çerçevesinde üçüncü kişilere devredebilir."

Maddenin eski hali:

(3) Mağaza olarak açılmak istenilen yerin mülkiyetine veya tasarruf hakkına sahip ilgili kuruluşlar tarafından (Maliye Bakanlığı Millî Emlak Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve benzeri) mağaza işletmeciliğinin tek bir işleticiye verilecek şekilde ihale edilmesi gerekir.

DUTY FREE MAĞAZALARI YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Mürettebata içki-sigara serbest. Mürettebatın çocuklarına çikolata yasak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
2 ya da daha fazla kişi ya da kuruluş olursa rekabet olur, fiyatlar düşer, sonra halk faydalanır daha ucuza alır. o yuzden herşey de tekel olmak zorundadır. sonra tekel 3 kuruş paaya yandaşa satılır, o 5 misli fiyata gerçek alıcısına satar. o da rehabilite edip yatırım yapar, aldığının 3 misline başkasına satar. sonuçta 5 liralık malı, 15-20 liraya alan vatandaşa olur olan. halka hizmet hakka hizmettir derler ama onların hak'kı başka sanırım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
peki neden bu sekilde duzenlendi bilgisi olan varmı 2 veya daha fazla isletmeci olursa ne olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000