16 Şubat 2015, Pazartesi 14:41:16

DHMİ'YE SORUŞTURMA AÇILDI

Rekabet Kurulu Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile ilgili ayrımcılık yapmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu Ankara 9. İdare Mahkemesinin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.
  • PTT bile özelleşip A.Ş oldu biraz olsun profesyonelleşti DHMİ hala 50 yıl önceki dhmi.Bide havacılık sektörü kurumu pes diyorum ne diyim.Neresinden tutsanız ilkellik
  • Yer hizmetlerinde piyasa paylaşımına, kartelleşmeye niye müdahale etmiyor. Çünkü sistemi kuran ve yöneten TGS, yani Devlet. Kanunların kişilere göre uygulandığı sisteme ileri demokrasi deniyor.
  • Kör tuttuğunu ..... misali DHMİ'de tuttuğunu... Sonra da kurumlar vergisi rekortmeni olarak üzerine bir de ödül alıyor. Son 25 yılda da 63 hava yolu batmış. Hatta son 10 yılda 12 hava yolu yok olmuş binlerce işsiz de iş arıyor ancak DHMİ hala Kurumlar Vergisi rekortmeni
  • aprondaki damalı araçlar bile ayrımcılık yapıyor. do&co ya herşey serbes hız, hatalı sollama yanlış yerde park sonrasımı çek kuytu bir körük altına al yiyeceğini al içeceğini :)
  • OB ın kesin bilgisi vardır.

Rekabet Kurulu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün (DHMİ) havaalanlarında yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak kiracı teşebbüsler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu Ankara 9. İdare Mahkemesinin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yürütülen soruşturmada; DHMİ tarafından uygulanan yer tahsis tarifeleri incelenmiş, DHMİ'nin havaalanlarında arazi ve/veya üzerinde yer alan tesisleri kiralayan teşebbüsler arasında ayrıma giderek hakim durumunu kötüye kullanmadığına, Kurulun konuya ilişkin vermiş olduğu 04.07.2007 tarihli ve 07-56/668-231 sayılı kararının gereğini yerine getirdiğine, bu itibarla 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal etmediğine 24.04.2012 tarihinde 12-21/561-159 sayı ile karar verilmişti.

Ancak açılan dava sonucunda, bahse konu Kurul kararı Ankara 9. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bunun üzerine dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 15.01.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, DHMİ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

KANUN, REKABETİN KÖTÜYE KULLANILMASINI YASAKLIYOR

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesi hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklıyor. Soruşturma, DHMİ'nin havaalanlarında yer tahsis ettiği kiracı teşebbüsler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz." bilgisine de dikkat çekildi. (Zaman)

DHMİ'YE SORUŞTURMA AÇILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

de ha me ~ 6 yıl önce
PTT bile özelleşip A.Ş oldu biraz olsun profesyonelleşti DHMİ hala 50 yıl önceki dhmi.Bide havacılık sektörü kurumu pes diyorum ne diyim.Neresinden tutsanız ilkellik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Yer hizmetlerinde piyasa paylaşımına, kartelleşmeye niye müdahale etmiyor. Çünkü sistemi kuran ve yöneten TGS, yani Devlet. Kanunların kişilere göre uygulandığı sisteme ileri demokrasi deniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kör ~ 6 yıl önce
Kör tuttuğunu ..... misali DHMİ'de tuttuğunu... Sonra da kurumlar vergisi rekortmeni olarak üzerine bir de ödül alıyor. Son 25 yılda da 63 hava yolu batmış. Hatta son 10 yılda 12 hava yolu yok olmuş binlerce işsiz de iş arıyor ancak DHMİ hala Kurumlar Vergisi rekortmeni

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sadece onlarmı ~ 6 yıl önce
aprondaki damalı araçlar bile ayrımcılık yapıyor. do&co ya herşey serbes hız, hatalı sollama yanlış yerde park sonrasımı çek kuytu bir körük altına al yiyeceğini al içeceğini :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NORMAL ~ 6 yıl önce
OB ın kesin bilgisi vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000