17 Şubat 2015, Salı 09:56:59

DHMİ'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Rekabet Kurulu'nun kurum hakkında açtığı soruşturma nedeniyle bir açıklama yayınladı.
  • Salih Zeki sütten çıkmış ak kaşık gibi birde onu bunu şikayet ediyorsunya helal olsun :)))
  • birilerinin hakkını araması için yasal yollara başvurmuş olmasında garip olan nedir anlamadım.hukuk bakacak karar verecek büyük ihtimalle de dhmi'yi haklı bulacak.ama airport haber haberin niteliğinden çok şahsın kimliğine daha çok önem vermiş anlaşılan.Pegasus un başvurusunda da THY için soruşturma açılmıştı ama hiç bu kadar yaygara kopmamıştı.THY nin monopol olduğunu kimse inkar edebilirmi ülkemizdeki havacılık sektöründe

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Rekabet Kurulu'nun kurum hakkında açtığı soruşturma nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Bu arada DHMİ'yi şikayet eden havacının SAS Havacılık'ın sahibi Salih Zeki Öztürk olduğu öğrenilirken, DHMİ de olayla ilgili açıklamada bulundu.

Ankara 9. İdare Mahkemesince verilen bir iptal kararının yanlış yorumlandığına işaret edilen açıklamada; 'Kuruluşumuzun havaalanlarında yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak kiracılar arasında ayrımcılık yapmak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullanması söz konusu değil' görüşüne yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi;

Rekabet kuruluna müracaat eden bir şirket; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün, hava limanlarında, yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak 2006 yılında yayınladığı tarife ile kiracı teşebbüsler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle hâkim durumunu kötüye kutlandığı iddiasında bulunmuştur.

Başvuruyu inceleyen kurul,  24.04.2012 tarih ve 12-21/561-159 sayılı kararında;

“ Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün,

1- "Yer Tahsis Tarifeleri"nde, havaalanlarında arazi ve/veya üzerinde yer alan tesisleri kiralayan teşebbüsler arasında "31.12.2005 tarihinden önce ve sonra yer tahsisi yapılanlar” şeklinde bir ayrıma gitmek suretiyle ve bu kritere göre belirlediği fiyat tarifeleri yoluyla ilgili pazardaki hâkim durumunu kötüye kullanmadığına,

2- Rekabet Kurulu'nun vermiş olduğu 04,07.2007 tarih ve 07-56/668-231 sayılı kararın gereğini yerine getirdiğine,

3- Bu itibarla başvuru konusu eylemlerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesini ihlal etmediğine “  Danıştay yolu açık olmak üzere karar vermiştir.

Başvuru sahibi şirket Rekabet Kurulunun bu kararının iptali için Ankara 9.İdare Mahkemesi nezdinde dava açmıştır. Ankara 9.İdare Mahkemesi, 31.10.2014 günlü kararıyla “dava konusu işlemin iptaline” karar vermiştir.

KURULUŞUMUZ BU DAVADA TARAF DEĞİL

Rekabet Kurulu,  mahkemenin gerekçeli kararının kayıtlarına intikal etmesi üzerine  “hava limanlarında yer tahsisi hizmetlerine ilişkin olarak kiracı teşebbüsler arasında ayrımcılık yapmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü hakkında aynı Kanun'un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına” karar verildiğini bildirerek,  bu bildirimde yer verilen hususlar hakkında yazılı savunmamızın gönderilmesini istemiştir.

Açılan soruşturmanın konusu budur. Kuruluşumuz davada taraf değildir. Buna rağmen konu,  bazı basın yayın organları tarafından farklı algı oluşmasına yol açacak bir şekilde haberleştirilmiştir.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Rekabet Kurulu'nun kurum hakkında açtığı soruşturma nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Nitekim Rekabet Kurumunca yapılan açıklamada da, açılan soruşturmanın DHMİ’yi itham edici bir yönü bulunmadığı açıkça dile getirilmekte ve şöyle denilmektedir:

“Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”

DHMİ'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Yorumlar

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Salih Zeki sütten çıkmış ak kaşık gibi birde onu bunu şikayet ediyorsunya helal olsun :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hektor ~ 9 yıl önce
birilerinin hakkını araması için yasal yollara başvurmuş olmasında garip olan nedir anlamadım.hukuk bakacak karar verecek büyük ihtimalle de dhmi'yi haklı bulacak.ama airport haber haberin niteliğinden çok şahsın kimliğine daha çok önem vermiş anlaşılan.Pegasus un başvurusunda da THY için soruşturma açılmıştı ama hiç bu kadar yaygara kopmamıştı.THY nin monopol olduğunu kimse inkar edebilirmi ülkemizdeki havacılık sektöründe

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000