29 Ekim 2017, Pazar 15:25:03

Çukurova Havalimanı ana pist çalışmaları başladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, Çukurova Havalimanı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.
  • Artık faaliyete geçsin şu Havalimanı. Ne ihaleymiş yav?
  • Qatar Adanaya direkt uçuyor, büyük bir potansiyel var , bu bölgede ( Adana, mersin , osmaniye) 5 milyon nüfus var, hepsi birbirine 45 dk, adana tam ortasında ve en büyüğü , yeni havaalanı lokasyonu yanlış ama artık çok geç , biteceği de yok gerçi.
  • vallaa ben bu havaalanının biteceğine pek inanmıyorum bu şener şen in filmine döndü bir filminde diyordu ya (yaw bir temel atıp kurban kessek tamamdır bu iş) :):):).
  • Adana Tarım ve çifçi kooperatifine sesleniyorum Lütfen pamuk arazisine sahip çıkalım Türkiyede başka Çukurova yok.Başka pamuk arazisi kalmadı.Her yer sera ve mısır oldu yapılaşama-Betonlaşma Çukurovayı bitirdi birde üstüne ihtiyaç olamayan hava alanı pes dedirtiyor.Çırçır fabrikaları kapandı.3.000 kişinin ekmek yediği sigara fab. kapandı.Deri ayakkkabı üretimi bitirildi.Milli üretim yerli malı diyorlar ! Nerede bu Adana Millet vekillleri-Nerede Belediye Başkanları-Nerede Muhtarlar -Nerde sivil-toplum Örğ.Yapmayın Kardeşim Adana elden gidiyor...
  • Mersinin İl sınırları bellidir.Adanada 2 tane ( incirlik-şakirpaşa) havaalanı mevcuttur.Kaldıkı incirlik 1-2 sene içesinde Askeri uçuşlara kapatılması durumunda Sivil trafiklere açılabilir! Mersin Havaalanı istiyorsa kendi sınırları içersinde mumkunse sahilde ( uçakların alçalma paternleri maniasız şekilde ) dahada emniyetli olabilir.Hemde turistik ve teknik açıdan mükemmel olur.Yeterli miktarda Arazi yoksa (or-gi) gibi denize dolum yapabilirsiniz.Hemde eski millet vk.memnun olur!Ben bir adanalı olarak hiçte kıskanmam.Pamuk arazimizi bırakın memenun oluruz.Sayın Funda Ablamıza rica ediyoruz.Lütfen bu oyuna gelmeyin !
  • Ben bir Adanalı olarak Devletin bu ikircikli tutumundan bir şey anladıysam arap olayım !Bir Bakanlık (Tarım ve Köy İşleri )tarim arazilerine betonlaşma-yapılaşma izni verilmeyecek derken Öteki Bakanlık (Ulaştıma-Denizcilik )Çukurovanın tam da Pamuk ekim arazisinin ortasına ( 8.000.000m2) havaalanı yapmaya kalkıyor!Dünyada 1.kalite (7 rekolte) yerli pamuk yetiştirmek yerine -Çinden ithal kalitesiz (3-4 rekolte )pamuk alınıp Vatandaşa yamıyor.Ayrıca arazi Adana-Tarsus arasında kalan 1.derece pamuk tarım Adana arazisidir.Ama bu eski Mersin millet vekili ( K.T ) MARİFETİDİR! Havaalanı için yer problemi yoktur Şakirpaşaya ilave pist yapılabilir yeterli miktar arazi vardır !
  • Adana havalimanı ne olacak kapatılacak mı ?
  • Ne kadar anlamsiz bir yatirim.20 -30 km yakininda buyutulmeye uygun bir havaalani varken tarim arazilelerine yeni havaalani yapmak israf.
  • Ccallahim emeklerinizi boşa çıkarmasın
  • Adanadaki 1940 yılından beri faaliyette olan Şakirpaşa havalimanıni uygun olmasına rağmen neden genişletmediniz alt yapı uygun düz alan ne istersen onu yapabilirsin.havalimaninin bir tarafi e-5 yoluna sinirdir..onun dişindaki etrafi genişlemeye çok uygundur..pist uzatmak isterseniz buyrun uzatin..terminal , otoparklar yapilir istediğin kadar alan mevcuttur.şakirpaşa havalimaninin yillik iç ve diş hat yolcu sayisi 6 milyondan birazcik aşşağidadir..Şu anki mevcut alana önümüzdeki 20 yillik yolcu inecek uçak sayılarını ve cargo miktarlarını planlayarak ona gore Terminaller yapılırdı 2.pist yapılacak yer vardır 4 bin metre uzunluğunda ve 65 metre genişliğinde dev cargo ve ve airbus 380 inebilecek şekilde inşa edilirdi. Gttiniz havalimanıni Mersin ili sınırlarına götürdünuz Mersinde oy alabilmek için ama nafile oldu .komediye bakın inşaatı süren Havalimanı Mersine 40 km uzaklıkta Adanaya 20 km.ayrica Mersinde denize girebilecek temiz deniz suyu olan yer Narlı kuyu bölgesi Mersin merkezden 40 km uzaklıktadır ne iş bu. Şimdi antep havalimanıni kapatılıp maraş ili içerisinde Narlı ilçesine maraş - antep ortak Havalimanı yapılacaktı. Ama antep liler bastırdı ve havalimanlarını antep te kaldı. .Maraş in mevcut havalimanına da yeni Terminaller vs. Yapılıyor. .Antep Havalimanı Suriye sınırına yakın olup inişe geçen uçaklar pist in konumundan dolayi sınıra çok yakın yerlerden geçerek alalım inmek zorundalar.antep merkeze 40 km. Uzaklıktadır. .çıkan sonuç adana malesef sahipsizdir..her yönden.ayrica inşaatı devam eden Çukurova Havalimanı 1.sinif verimli sulak tarım arazisi üzerine yapılıyor. .7 tane alternatif yer olmasına rağmen..30 yillik narenciye nar bahçeleri ve tarlalar kamulaştırildi. Bir Havalimanı demek bir şehir için çok önemlidir ancak doğru yere yapılmalıdır doğru şekilde..5 yıldan fazla oldu ihale edilmeli Çukurova Havalimanı inşaatı ihaleyi alan firma battı vs.itirazlar oldu..Sonuç yok..

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Çukurova Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. 

Genel Müdür Ocak, Çukurova Havalimanı inşaatının hızlı bir şekilde sürdüğünü belirtirken, ana pist çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Funda Ocak şunları söyledi; "Cumhuriyetimizin 94. Yıl dönümünü, Çukurova Havalimanı şantiyesinde kutladık, tatil bayram demeden çalışan değerli arkadaşlarımızla. İşlerin arzu ettiğimiz hız ve kalitede yürümesi için yerinde denetim ve istişarelerde bulunduk. 16.05.2016'da, 224.874.748,90 TL bedelle ihale edilen “Çukurova Bölgesel Havalimanı Altyapı Tesisleri Yapımı” işi, hızlı şekilde sürüyor.

Bu Havalimanımız, yaklaşık 1.250.000 m²’si beton kaplamalı sahalar olmak üzere, 8.000.000 m² alana yerleşen, görkemli bir eser olacak. An itibarıyla, altyapı inşaatı için önemli olan kurutma kanallarının süratle tamamlanmasının ardından Ana Pist çalışmaları başlatıldı. Ana Pist kaya dolgusu,Yüksek Sürat Yolu kazısı,Elektrik Regülatör Binası,Çevre Güvenlik Yol kazısı,Menfez imalatları ve diğer işler sürüyor. Çukurova’yı dünyaya bağlayacak olan bu çok önem verdiğimiz projenin planlanan tarihte bitirilmesi için sıkı takip ve kontrollerimiz sürecek."

Çukurova Havalimanı ana pist çalışmaları başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Emre ~ 5 yıl önce
Artık faaliyete geçsin şu Havalimanı. Ne ihaleymiş yav?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şırdansiyonum düştü ~ 5 yıl önce
Qatar Adanaya direkt uçuyor, büyük bir potansiyel var , bu bölgede ( Adana, mersin , osmaniye) 5 milyon nüfus var, hepsi birbirine 45 dk, adana tam ortasında ve en büyüğü , yeni havaalanı lokasyonu yanlış ama artık çok geç , biteceği de yok gerçi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
navaho ~ 5 yıl önce
vallaa ben bu havaalanının biteceğine pek inanmıyorum bu şener şen in filmine döndü bir filminde diyordu ya (yaw bir temel atıp kurban kessek tamamdır bu iş) :):):).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇırÇır 3 ~ 5 yıl önce
Adana Tarım ve çifçi kooperatifine sesleniyorum Lütfen pamuk arazisine sahip çıkalım Türkiyede başka Çukurova yok.Başka pamuk arazisi kalmadı.Her yer sera ve mısır oldu yapılaşama-Betonlaşma Çukurovayı bitirdi birde üstüne ihtiyaç olamayan hava alanı pes dedirtiyor.Çırçır fabrikaları kapandı.3.000 kişinin ekmek yediği sigara fab. kapandı.Deri ayakkkabı üretimi bitirildi.Milli üretim yerli malı diyorlar ! Nerede bu Adana Millet vekillleri-Nerede Belediye Başkanları-Nerede Muhtarlar -Nerde sivil-toplum Örğ.Yapmayın Kardeşim Adana elden gidiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇırÇır 2 ~ 5 yıl önce
Mersinin İl sınırları bellidir.Adanada 2 tane ( incirlik-şakirpaşa) havaalanı mevcuttur.Kaldıkı incirlik 1-2 sene içesinde Askeri uçuşlara kapatılması durumunda Sivil trafiklere açılabilir! Mersin Havaalanı istiyorsa kendi sınırları içersinde mumkunse sahilde ( uçakların alçalma paternleri maniasız şekilde ) dahada emniyetli olabilir.Hemde turistik ve teknik açıdan mükemmel olur.Yeterli miktarda Arazi yoksa (or-gi) gibi denize dolum yapabilirsiniz.Hemde eski millet vk.memnun olur!Ben bir adanalı olarak hiçte kıskanmam.Pamuk arazimizi bırakın memenun oluruz.Sayın Funda Ablamıza rica ediyoruz.Lütfen bu oyuna gelmeyin !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇırÇır 1 ~ 5 yıl önce
Ben bir Adanalı olarak Devletin bu ikircikli tutumundan bir şey anladıysam arap olayım !Bir Bakanlık (Tarım ve Köy İşleri )tarim arazilerine betonlaşma-yapılaşma izni verilmeyecek derken Öteki Bakanlık (Ulaştıma-Denizcilik )Çukurovanın tam da Pamuk ekim arazisinin ortasına ( 8.000.000m2) havaalanı yapmaya kalkıyor!Dünyada 1.kalite (7 rekolte) yerli pamuk yetiştirmek yerine -Çinden ithal kalitesiz (3-4 rekolte )pamuk alınıp Vatandaşa yamıyor.Ayrıca arazi Adana-Tarsus arasında kalan 1.derece pamuk tarım Adana arazisidir.Ama bu eski Mersin millet vekili ( K.T ) MARİFETİDİR! Havaalanı için yer problemi yoktur Şakirpaşaya ilave pist yapılabilir yeterli miktar arazi vardır !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana ~ 5 yıl önce
Adana havalimanı ne olacak kapatılacak mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ ~ 5 yıl önce
KAPATILACAK KESİN
Israf... ~ 5 yıl önce
Ne kadar anlamsiz bir yatirim.20 -30 km yakininda buyutulmeye uygun bir havaalani varken tarim arazilelerine yeni havaalani yapmak israf.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadık kaya ~ 5 yıl önce
Ccallahim emeklerinizi boşa çıkarmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camarothy ~ 5 yıl önce
Adanadaki 1940 yılından beri faaliyette olan Şakirpaşa havalimanıni uygun olmasına rağmen neden genişletmediniz alt yapı uygun düz alan ne istersen onu yapabilirsin.havalimaninin bir tarafi e-5 yoluna sinirdir..onun dişindaki etrafi genişlemeye çok uygundur..pist uzatmak isterseniz buyrun uzatin..terminal , otoparklar yapilir istediğin kadar alan mevcuttur.şakirpaşa havalimaninin yillik iç ve diş hat yolcu sayisi 6 milyondan birazcik aşşağidadir..Şu anki mevcut alana önümüzdeki 20 yillik yolcu inecek uçak sayılarını ve cargo miktarlarını planlayarak ona gore Terminaller yapılırdı 2.pist yapılacak yer vardır 4 bin metre uzunluğunda ve 65 metre genişliğinde dev cargo ve ve airbus 380 inebilecek şekilde inşa edilirdi. Gttiniz havalimanıni Mersin ili sınırlarına götürdünuz Mersinde oy alabilmek için ama nafile oldu .komediye bakın inşaatı süren Havalimanı Mersine 40 km uzaklıkta Adanaya 20 km.ayrica Mersinde denize girebilecek temiz deniz suyu olan yer Narlı kuyu bölgesi Mersin merkezden 40 km uzaklıktadır ne iş bu. Şimdi antep havalimanıni kapatılıp maraş ili içerisinde Narlı ilçesine maraş - antep ortak Havalimanı yapılacaktı. Ama antep liler bastırdı ve havalimanlarını antep te kaldı. .Maraş in mevcut havalimanına da yeni Terminaller vs. Yapılıyor. .Antep Havalimanı Suriye sınırına yakın olup inişe geçen uçaklar pist in konumundan dolayi sınıra çok yakın yerlerden geçerek alalım inmek zorundalar.antep merkeze 40 km. Uzaklıktadır. .çıkan sonuç adana malesef sahipsizdir..her yönden.ayrica inşaatı devam eden Çukurova Havalimanı 1.sinif verimli sulak tarım arazisi üzerine yapılıyor. .7 tane alternatif yer olmasına rağmen..30 yillik narenciye nar bahçeleri ve tarlalar kamulaştırildi. Bir Havalimanı demek bir şehir için çok önemlidir ancak doğru yere yapılmalıdır doğru şekilde..5 yıldan fazla oldu ihale edilmeli Çukurova Havalimanı inşaatı ihaleyi alan firma battı vs.itirazlar oldu..Sonuç yok..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sıkıldım ~ 5 yıl önce
Yarısında okumayı bıraktım..
Anlaşılmıyor ~ 5 yıl önce
Mersin in adana out.adanalılar bile gezmeye mersine gelirken niye mersine yapılan bölgesel havalimanına karşı çıkıyorsun?
Ba777 ~ 5 yıl önce
Zaten ne geliyorsa okumamamizdan geliyor basimiza. Hem fikir olursun veya olmazsin ama oku. Okumaktan zarar gelmez.
Mantık Arama ~ 5 yıl önce
Çok güzel yazmışsınız ama bizim gibi şark kurnazı politikacılarla dolu bir şark ülkesinde yapılan işlerde mantık yoktur. Olmadığı için de ülke bugün samanı bile ithal eder hale getirilmiştir. Uyuşmuş beyinler uyanmazsa yarın daha kötü olacak ve sürü hak ettiği ceza ile mutlaka karşı karşıya gelecektir.
karışık.. ~ 5 yıl önce
herşey içiçe karışmış..neyi anlattığınız belli değil.. yinede emeğe saygı..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000