11 Nisan 2009, Cumartesi 13:58:05

BAŞBAKANLIK'TAN DHMİ'YE UYARI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) hesaplarını inceleyen Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), uçuş güvenliği zafiyetinin giderilmesi için bir dizi uyarıda bulundu.
  • hemen hemen tüm yorumları okudum haber ile yorumların ilgisi pek yok adam park alanı açılsın diyor yeni havatrafikçi alın sayıyı arttırın öte taraftan amcam çalışanların cat 1 cizgisini bilmedigini söylüyor peki arkadaşlar izin almadan rule yapan pistleri karıştıran taksi yollarına inen pilotları ne yapalım talimatlara uymayan asker kafalı emretmeyi seven ama insanların hayatını tehlikeye sokan kaptanlara ne diyelim yada daha açıkçası havacılıktan hiçbirşey analamadığı halde farkli kurumlardan kayırma ve torpille tpemize getirilen yöneticilerimize ne diyelim aslında sorun çok öneri de çokta anlayana arkadaşlar herşeye kabul ama seyrüsefer ünitesi ülkemizde işini özveri ile yapan ve birçok şeyi hakeden bir ekiptir saygımızı bozmayalım
  • eksik bile yazmışlar. herkes kendine gelsin,işini adam gibi yapsın ,bizi konuşturmasınlar
  • DHMI İŞİNİYAP DENDİĞİNDE THY HARİÇ HAVAYOLU FİRMALARINA SANKİ VAZİFEYMİŞ GİBİ TEKNİK DONANIMLI PERSONELLERE İŞİNİ ÖĞRETMEYE KALKARLAR, ARAÇ KULLANAN İNSANLARLA OLMAYAN SIKINTILAR ÜRETİRLER, THY APRONU BAGAJ TARLASI YAPAR, ÖZELDEKİNİ BOŞ YERE DURDURUP SORGULARLAR. UFKU GENİŞ İNSANLARLA ÇEVRE DÜZENİ, MÜŞTERİSİ SAYILAN ALAN İÇERİSİNDEKİ FİRMALARLA UYUMLU MUTABAKATLA DAHA ŞIK BİR YÖNETİM BUNDAN BAŞARILI OLACAKTIR. AYRICA ŞU DÜNYAYA AÇILAN PENCEREDE SHGM'NİNDE UCUZ ADAM ÇALIŞTIRMAK ADINA SEKTÖRÜN BATAĞA GİTTİĞİNİN DİKKATİ ÇEKİLMELİDİR!!! SÖZLEŞME VE SÖZLEŞME FESİHLERİNDE BİR OTORİTE/KURUL OLUŞTURMALI. ŞİRKETLERİN PERSONEL POLİTİKALARI HERŞEYE GEBE DİKKATİNİZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • dhmi eskiden dhmi idi.dhmi nin görev yeki ve sorumluluklarını saymaya kalksam hayrete düşersiniz.tespitler doğru personel iyi yetiştirilememiş ama bunun sorumlusu personel değil dhmi nin başında bulunan(1990 lı yıllardan beri)yöneticilerdir. personel arasında ne takım çalışması ne motivasyon eğitimi hak getire. başa gelen yönetim iktidarla gelip gittği için önemli olanın devletin ali menfaatleri değil kişisel menfaatlerini ön planda güderek sonuçta kurum bu hale getirilmiştir. bu haliyle bile TAV dan daha yüksek kurumlar vergisi vererek kurumun ne yaparsan yap zarar etmeyen kurum olduğu meydana çıkar.bence dhmi değilde TAV neden kurumlar vergisinde neden piyasada yok bide o araştırılsın....
  • basbakanlik mania sorunlarindan bahsederken, bile bile, DHMI'nin her turlu itirazina ragmen AHL'ye mania olusturarak dikilen metroport alisveris merkezine niye birsey demiyor? Emine Erdogan'in hissesi oldugundan mi?
  • DHMI artık zamana ayak uyduramaz duruma gelmiştir.Havaalanı işleten firmalar modern altyapıları ile delik deşik olmuş apronları da yapmalıdır.dhmi nin ihale sisteminin artık sonu gelmiştir.birçok havaalanlarında yanlış işaretler eksik işaretlemeler ,çok kötü apron yönetimi ATC kontrolörlerine yetersiz ücret ve yetersiz personel ile işi yürütmek ,bozuk ve eskiyen telsiz iletişim,ömrü boyunca her ikisi de aynı anda aktif edilemeyen esenboğa ıls sistemi vb...daha sayamayacağım birçok eksiklikler dhmi nin eksiklikleri arasında sayılabilir..
  • DHMİ Genel müdürü, yani THY YK üyesi kendi işini yapmaktansa, THY na iyilik yapmakla meşguldür.
  • Sanki haberi yokmus gibi,sayin Basbakan 15 yil önce bunu düsünememis idi.Yoksa secim kazanabilmek icin,herseyi sadece göklere cikmaktami oldugunu ona müjdelemislerdi.Park Otel insaatini bu zaman zarfinda yiktiramayan bir sistemle,2010 da Istanbul Avrupa Kültür sehri olarak tanitilacaktir.Esas tanitilmamiz zaten carpik yapilastirmanin bir örnegi olacaktir.Esasta son 60 yilin katkisi oldugu gibi son 20 yil adina modernlestirmek diyerek,Istanbul'u AVM le dolduran trafigin T sini bilmeyen sözüm ona mühendis ve Mimarlarin yönettigi bir anlayistan daha iyisini beklemek abesle istigaldir.
  • dhmi nin görevini ne kadar iyi yaptığını anlamaya çalışmak için AHL B kapısında mesai giriş saatlerinde personelin işine başlamadan metrelerce sıra bekleyerek sıkış tefeş girmeye çalışmasına bakmak yeter. sıra beklenirken geçen işgücü zaman kaybıda cabası. iki fazla xray cihazı 10 fazla personel ufak bide inşaat çalışmasına harcanacak paraya karşılık, hergün işine 15 er dakka geç başlayan yüzlerce personelin iş gücü kaybını ve bozulan pisikolojisini hesaplamak bizim brokratlarımız için çok zor olsa gerek.....
  • sorunlarının çözülmesidir hava alanlarında görev yapan tüm dostların bileceği gibi güvenlik konusundaki aksaklıklar genelde egm personelinden kaynaklanmaktadır.sivil havacılık konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan yöneticilerin hava liman ve alanlarda yöneticilik yapmaları yapılacak ve alınacak tüm güvenlik tedbirlerinde mülki idare amirlerinin onayına bırakılması 1996 da yazılan milli sivil havacılık güvenlik programının yenilenmemesi asıl sebeblerdir ama nedense yine işletmeci kuruluş olan DHMİ her konunun sorumlusu gibi lanse edilmiştir bence bu kuruma yapılmış bir haksızlıktır DHMİ önce gendini düzeltmesi ve uyarılması gereken diğer kurumlardır gibi geliyor herkese hayırlı akşamlar

Sadece Atatürk Havalimanı’nda mania limitlerini aşmış 6 bin 291 binanın tehlike yarattığını belirten YDK’nin tespit ve önerileri şöyle:

Kontrolsüz yapılaşma nedeniyle hava alanları kullanılamaz duruma gelmektedir. Tüm havaalanlarında mania ekipleri kurularak bölge belediye imar elemanları ile birlikte bilgilendirilmeleri önem arz etmektedir.

Atatürk Havalimanı’nda bir kısmı hacizli, bir kısmı kullanım süresi dolmuş, park sahasını işgal eden 22 uçak var. Bunlar aprondan kaldırılmalıdır.
Avrupa Birliği uyum sürecinde personelin ivedilikle nitelikli ve yabancı dil bilen personelle takviye edilmesi için pozisyon ihdas edilmeli, mevcut personelin yabancı dil seviyesi yükseltilmelidir.

2010 yılına kadar 500 ilave hava trafik kontrolörüne ihtiyaç var.
Havaalanlarında, özel eğitilmiş "havacılık polisi" istihdamına gidilmesi, genel havacılık güvenliğinin tek elden ilgili otorite birimlerince yürütülmesi gerekmektedir.

Atatürk ve Esenboğa gibi dünya ölçekli havaalanlarında bile özellikle check-in ve güvenlik hizmetlerinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Uçuş müsaadesi verilmesinde terminal ve apron kapasitesi dikkate alınmalıdır.

(hürriyet)

BAŞBAKANLIK'TAN DHMİ'YE UYARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 13 yıl önce
hemen hemen tüm yorumları okudum haber ile yorumların ilgisi pek yok adam park alanı açılsın diyor yeni havatrafikçi alın sayıyı arttırın öte taraftan amcam çalışanların cat 1 cizgisini bilmedigini söylüyor peki arkadaşlar izin almadan rule yapan pistleri karıştıran taksi yollarına inen pilotları ne yapalım talimatlara uymayan asker kafalı emretmeyi seven ama insanların hayatını tehlikeye sokan kaptanlara ne diyelim yada daha açıkçası havacılıktan hiçbirşey analamadığı halde farkli kurumlardan kayırma ve torpille tpemize getirilen yöneticilerimize ne diyelim aslında sorun çok öneri de çokta anlayana arkadaşlar herşeye kabul ama seyrüsefer ünitesi ülkemizde işini özveri ile yapan ve birçok şeyi hakeden bir ekiptir saygımızı bozmayalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
eksik bile yazmışlar. herkes kendine gelsin,işini adam gibi yapsın ,bizi konuşturmasınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
DHMI İŞİNİYAP DENDİĞİNDE THY HARİÇ HAVAYOLU FİRMALARINA SANKİ VAZİFEYMİŞ GİBİ TEKNİK DONANIMLI PERSONELLERE İŞİNİ ÖĞRETMEYE KALKARLAR, ARAÇ KULLANAN İNSANLARLA OLMAYAN SIKINTILAR ÜRETİRLER, THY APRONU BAGAJ TARLASI YAPAR, ÖZELDEKİNİ BOŞ YERE DURDURUP SORGULARLAR. UFKU GENİŞ İNSANLARLA ÇEVRE DÜZENİ, MÜŞTERİSİ SAYILAN ALAN İÇERİSİNDEKİ FİRMALARLA UYUMLU MUTABAKATLA DAHA ŞIK BİR YÖNETİM BUNDAN BAŞARILI OLACAKTIR. AYRICA ŞU DÜNYAYA AÇILAN PENCEREDE SHGM'NİNDE UCUZ ADAM ÇALIŞTIRMAK ADINA SEKTÖRÜN BATAĞA GİTTİĞİNİN DİKKATİ ÇEKİLMELİDİR!!! SÖZLEŞME VE SÖZLEŞME FESİHLERİNDE BİR OTORİTE/KURUL OLUŞTURMALI. ŞİRKETLERİN PERSONEL POLİTİKALARI HERŞEYE GEBE DİKKATİNİZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
dhmi eskiden dhmi idi.dhmi nin görev yeki ve sorumluluklarını saymaya kalksam hayrete düşersiniz.tespitler doğru personel iyi yetiştirilememiş ama bunun sorumlusu personel değil dhmi nin başında bulunan(1990 lı yıllardan beri)yöneticilerdir. personel arasında ne takım çalışması ne motivasyon eğitimi hak getire. başa gelen yönetim iktidarla gelip gittği için önemli olanın devletin ali menfaatleri değil kişisel menfaatlerini ön planda güderek sonuçta kurum bu hale getirilmiştir. bu haliyle bile TAV dan daha yüksek kurumlar vergisi vererek kurumun ne yaparsan yap zarar etmeyen kurum olduğu meydana çıkar.bence dhmi değilde TAV neden kurumlar vergisinde neden piyasada yok bide o araştırılsın....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
basbakanlik mania sorunlarindan bahsederken, bile bile, DHMI'nin her turlu itirazina ragmen AHL'ye mania olusturarak dikilen metroport alisveris merkezine niye birsey demiyor? Emine Erdogan'in hissesi oldugundan mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
DHMI artık zamana ayak uyduramaz duruma gelmiştir.Havaalanı işleten firmalar modern altyapıları ile delik deşik olmuş apronları da yapmalıdır.dhmi nin ihale sisteminin artık sonu gelmiştir.birçok havaalanlarında yanlış işaretler eksik işaretlemeler ,çok kötü apron yönetimi ATC kontrolörlerine yetersiz ücret ve yetersiz personel ile işi yürütmek ,bozuk ve eskiyen telsiz iletişim,ömrü boyunca her ikisi de aynı anda aktif edilemeyen esenboğa ıls sistemi vb...daha sayamayacağım birçok eksiklikler dhmi nin eksiklikleri arasında sayılabilir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
DHMİ Genel müdürü, yani THY YK üyesi kendi işini yapmaktansa, THY na iyilik yapmakla meşguldür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sanki haberi yokmus gibi,sayin Basbakan 15 yil önce bunu düsünememis idi.Yoksa secim kazanabilmek icin,herseyi sadece göklere cikmaktami oldugunu ona müjdelemislerdi.Park Otel insaatini bu zaman zarfinda yiktiramayan bir sistemle,2010 da Istanbul Avrupa Kültür sehri olarak tanitilacaktir.Esas tanitilmamiz zaten carpik yapilastirmanin bir örnegi olacaktir.Esasta son 60 yilin katkisi oldugu gibi son 20 yil adina modernlestirmek diyerek,Istanbul'u AVM le dolduran trafigin T sini bilmeyen sözüm ona mühendis ve Mimarlarin yönettigi bir anlayistan daha iyisini beklemek abesle istigaldir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
dhmi nin görevini ne kadar iyi yaptığını anlamaya çalışmak için AHL B kapısında mesai giriş saatlerinde personelin işine başlamadan metrelerce sıra bekleyerek sıkış tefeş girmeye çalışmasına bakmak yeter. sıra beklenirken geçen işgücü zaman kaybıda cabası. iki fazla xray cihazı 10 fazla personel ufak bide inşaat çalışmasına harcanacak paraya karşılık, hergün işine 15 er dakka geç başlayan yüzlerce personelin iş gücü kaybını ve bozulan pisikolojisini hesaplamak bizim brokratlarımız için çok zor olsa gerek.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
sorunlarının çözülmesidir hava alanlarında görev yapan tüm dostların bileceği gibi güvenlik konusundaki aksaklıklar genelde egm personelinden kaynaklanmaktadır.sivil havacılık konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan yöneticilerin hava liman ve alanlarda yöneticilik yapmaları yapılacak ve alınacak tüm güvenlik tedbirlerinde mülki idare amirlerinin onayına bırakılması 1996 da yazılan milli sivil havacılık güvenlik programının yenilenmemesi asıl sebeblerdir ama nedense yine işletmeci kuruluş olan DHMİ her konunun sorumlusu gibi lanse edilmiştir bence bu kuruma yapılmış bir haksızlıktır DHMİ önce gendini düzeltmesi ve uyarılması gereken diğer kurumlardır gibi geliyor herkese hayırlı akşamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000