30 Haziran 2014, Pazartesi 09:40:23

3. HAVALİMANIYLA İLGİLİ ŞOK İDDİA!

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, BirGün Gazetesi'nde köşe yazısında 3. havalimanı ihalesinde havalimanı sahasının deniz seviyesinden yüksekliği 105 metre olarak belirlenmişken, 3 milyar avro olan hafriyat giderinden kısmak için nasıl 75 metreye indirildiğini yazdı.
  • CHP bu bogazici koprusu zenginlerin koprusu demisti zamaninda .simdide torunlari 3.havaalanina diyorlar bunu cok komik coookkk.bos ve anlamsiz muhalefet hep kaybetmeye mahkumdur.
  • Duyumlarıma göre temel atma töreni için yapılan yollar çökmüş... Ben size olacağı söyliyeyim.. Milletten oy almak için hayali proje üretenler milletin parasını eski maden ocaklarının çukurlarını doldurmak için harcayacaklar. Sonra bakacaklar olmuyor, projeyi rafa kaldıracaklar.. Olan milletin parasına olacak... O tarihe kadar AHL de iyice yetersiz hale gelecek.. İnsanlarda MARMARAY'a binip GEBZE'den HIZLI TREN'e aktarma yaparak Ankara'ya gidip ESENBOĞA'dan uçacaklar... :) Yazın kenara... Çok yakında... En fazla 2 sene... Haa, sizin için birşey farketmez nasıl olsa, mühendislikmiş, teknikmiş, boşa harcanan kaynaklarmış.. Sizin umurunuzda mı?.. O çukurlar için gerekli dolgu miktarından, dolgu malzemesinden, parasından, bunun hesabından haberiniz yok nasıl olsa.. Yemişsiniz bir gaz, "Durmak Yok Yola Devam" .. He gardaş he...
  • Aynı aykut erdoğdu ihale günü salondaydı. İhaleye katıldı. İhalenin ne denli şeffaf olduğunu gözleriyle gördü. Madem bu projeyle iyi niyetli olarak ilgileniyor, o zaman lütfen ihale eki sözleşmeleri ve firmalara ihale öncesi yapılan bilgilendirmeleri alıp incelesin. O zaman yazdıklarının yanlış olduğunu anlayıp mahcup olacaktır.
  • Acaba Aykut Erdoğdunun o bölgede arazileri mi var. Neden mevzuata uygun olarak kotların düşürülmesi onu telaşa düşürmüş. Yoksa arazilerine yapacağı binaların kat sayıları maniadan dolayı azalıyor mu.
  • İddiaların tamamı asılsız... Yapılan uygulamaların hepsi meri mevzuata uygun. Sözleşmeden bihaber insanlar, taraflı yazılar yazıyorlar. Amaç üzüm yemek değil. Gerçekleri öğrenmek için önce bu ihalenin mevzuatını incelemek lazım. Lütfen eline kalemi alan yazı yazmasın, ağzı olan konuşmasın. Gerçekler çarpıtılmasın...
  • Kardeşim biri bu adamlardan yüz milyonlarca dolar aldı, şimdi geri veriyor, her a haber, atv, sabah akşam okudugunuzda kendi paramızla bize iktidar haberlerini vermek için yapılan zorunlu himmet, bağışları hatırlayın.. İşte bunlar onların geri ödemesi .. Adam zaten milletin neresine nasıl koyacağını söylemiş, basimizdakiler utansın.. Her yere bağırıp cagiracagina, vatandaşın hakkını savun.. Bu giden milyar dolarlar ile kaç okul, kac hastane açılır , ayıp
  • CHP ve Birgün gazetesi hımm... kesin doğrudur..
  • Arkadaşlar geçin bu işleri bu havalimanı yapılacak. Siz istemesenizdr yapılacak. İstanbulun bu hava limanına ihtiyacı var.
  • Yine klasik bir " neden yıllar yılı oligarşik cumhuriyetle bu ülkeyi yöneten , destek verdiğim partim , vatana millete hayırlı bir iş yapmadı da, bu kafaları bzle örtülü, namazlı niyazlı , gobeğini kaşıyan, koyun kuzu adamlar bu ülkeye bir değer daha kazandırıyor, dur baltalayayım şunu " şimarıklığı " . Bizde malız ya anlamıyoz ya :)
  • Hayatinda ucaga binmemis adam, en buyuk havaalanini yapiyoruz gazlamasina oyle bir seviniyor ki sanirsin %1 hissesi var THY de. Kimin cebine ne kadar girecek, kim ne usulsuzluk yapiyor, kac milyar lik vurgun yapiliyor kimseyi ilgilendirmiyor. Onemli olan havaciligimiz gelissin gerisi teferruat. Ne guzel memleket su Turkiye... Kendi rizkindan cocugunun torununun hakkindan calinmasina bu kadar kayitsiz kalan baska millet yoktur.

3 Mayıs 2013 tarihinde dünyanın en büyük ihalelerinden biri yapıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanlarına yapılacak 3. Havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon avro veren Limak-Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişimi aldı.

17 ve 25 Aralık tarihlerinde yapılan yolsuzluk operasyonlarında yine dünya tarihinin bilinen en yüksek tutarlı rüşvetlerinden birisinin 3. Havalimanı ihalesi için verildiği iddia edildi.

Fezlekede Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla 3. Havalimanı müteahhitlerinden 630 milyon dolar rüşvet topladığı ve bu paranın ATV-Sabah Medya Grubu’nun satın alınmasında kullanıldığı iddia edildi.

ATV-Sabah İddianamesine yansıyan dinleme tutanaklarından aklımızda kalan 630 milyon dolarlık rüşvet havuzunu organize ettiği iddia edilen Mehmet Cengiz’in “Milletin A.... Koyacağız!” sözü oldu.

Kot Vurgunu

3. Havalimanı ihalesinde katılımcı firmaların tekliflerini etkileyen iki temel belirleyici vardı: Hazine garantisi ve havalimanının kotu, yani deniz seviyesinden yüksekliği. Her iki konuda da büyük vurgun yapılıyor.

Bu hafta Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarından biri olan 3. Havalimanı inşaatı işindeki kot vurgununu açıklayacağım.

3. Havalimanı’nın yapılacağı yerde 160 metre yüksekliğe ulaşan tepeler ve -37 metre derinliğe inen göletler ve çukurlar bulunuyor. İhale şartnamesinde havalimanının deniz seviyesinden ortalama 105 metre yükseklikte olması öngörülmüştü.

Bu durumda 160 metreye varan tepelerin traşlanması ve -37 metre derinliğe inen devasa çukurların doldurulması gerekiyordu. Projenin ÇED raporuna göre havalimanı inşaatında öngörülen hafriyat miktarı 2,5 milyar metreküptü. İstanbul’un bütün hafriyatı 20 yıl boyunca buraya taşınsa bile yetmiyor.

Bu, projenin öngörülen sürede bitirilebilmesi için dışarıdan toprak taşınmasını gerektiriyor. Proje boyunca hafriyata harcanacak para yaklaşık 3 milyar avro. Yani projenin en ağır maliyet kalemi.

İhaleye katılmayı düşünen büyük inşaat şirketleri bu durumu çok iyi biliyor. İhale öncesinde havalimanı inşaatı ile ilgili “Soru-Cevap Kısmında” kotun düşürülüp düşürülmeyeceğini soruyor. İhaleyi yapan Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü kotun düşürülmeyeceğini söylüyor. Bunu bir de yazılı soruyla soruyorlar. DHMİ kotun düşürülmeyeceğini tekrar söylüyor.

Şu günlerde bütün bürokrasi ve iş dünyası 3. Havalimanının kotunun 30 metre düşürüldüğünü konuşuyor. Deniz seviyesinden ortalama 105 metre yükseklikte  olması gereken havalimanının yüksekliği ortalama 75 metreye indiriliyor. Yetkililer sorulan sorulara kaçamak cevaplar veriyor.

Aldığım bilgilere göre kotun düşürülmesi konusunda müteahhit firmaların büyük baskısı var. Bu baskının Erdoğan aracılığıyla yapıldığını tahmin etmek güç değil. Bu ve benzeri şaibeli işlemleri kabul etmeyen Ulaştırma Bakanı hasta. Hastanede yatıyor. Bürokratlar kot düşüklüğüyle ilgili imza atmak istemiyor. Emekliliği veya istifayı düşünen bürokratlar var.

3. Havalimanı’nın proje alanı yaklaşık İstanbul’un Beyoğlu, Bayrampaşa veya Zeytinburnu ilçeleri kadar. Kotu düşürerek müteahhite ihale sonrasında sağlanacak maliyet avantajının boyutunu kafasında canlandırmak isteyenler Beyoğlu, Zeytinburnu veya Bayrampaşa ilçesinin tamamını 30 metre yükseltmek için ne kadar para harcanması gerektiğini düşünsün.

Projenin ilk haliyle yaklaşık 3 Milyar avro olan hafriyat maliyeti kotun 30 metre düşürülmesiyle yaklaşık 1 Milyar avro’ya iniyor. Yani bir tek işlemle müteahhitlerin cebine 2 Milyar Avro para konuluyor.

Edimin İfasına Fesat

Türk Ceza Kanunu’nun 236. Maddesi’ne göre “... Yapım ihalelerinde eserin veya kullanılan malzemenin şartname veya sözleşmesinde belirlenen şartlara, miktar veya niteliklere uygun olmamasına rağmen kabul edilmesi ...” suç teşkil ediyor.

Şartname ve sözleşmede 105 metre yükseklikte öngörülen havalimanı kotunu 75 metreye indirerek müteahhitlere 2 milyar avro kaynak aktarılması Türk Ceza Kanunu’na göre ‘edimin ifasına fesat karıştırma’ suçunu oluşturuyor. Çünkü havalimanının kotunun düşürüleceği ihale öncesinde diğer şirketler tarafından bilinse verilecek teklif en az 2 Milyar Avro daha yüksek olacaktı. Ortada en az 2 milyar avroluk kamu zararı var.

Bu durum hem Ulaştırma Bakanının, hem de bu değişikliğe imza atacak bürokratların da uykusunu kaçırıyor. Eğer Başbakan bu işlemin yapılmasını çok istiyorsa işlemleri kendisi onaylamalı ve Bakana ve bürokratlara yazılı talimat vermelidir.

Hava Mania

Havalimanının yüksekliğinin düşürülmesi sadece hukuki sorunlar çıkarmıyor, teknik sorunları da beraberinde getiriyor. Havalimanlarının çevresinde bulunan binalar belirli yüksekliği aşamıyor. Bu yükseklik sınırına ‘hava mania hattı’ deniyor. Hava mania hattını aşan binalar uçuş güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye sokuyor. Havalimanının yüksekliği 30 metre düşünce etrafındaki bütün binaların yüksekliğinin de 30 metre düşmesi gerekiyor.

Bu durum havalimanının etrafına bina yapmayı düşünen inşaat şirketlerini çok rahatsız ediyor. Onlar da Ulaştırma Bakanlığı’nın bu operasyonuna karşı Çevre Şehircilik Bakanlığı’nı devreye sokuyor. Orman yağmacıları, Bakanlıklar üzerinden rant kavgasına girişiyor.

Sözün özü Mehmet Cengiz sözünü tutuyor. “Milletin a.... koymaya” devam ediyor.

(Aykut ERDOĞDU / BirGün)

3. HAVALİMANIYLA İLGİLİ ŞOK İDDİA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

zihniyet ~ 8 yıl önce
CHP bu bogazici koprusu zenginlerin koprusu demisti zamaninda .simdide torunlari 3.havaalanina diyorlar bunu cok komik coookkk.bos ve anlamsiz muhalefet hep kaybetmeye mahkumdur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milyarlık Çukurlar ~ 8 yıl önce
Duyumlarıma göre temel atma töreni için yapılan yollar çökmüş... Ben size olacağı söyliyeyim.. Milletten oy almak için hayali proje üretenler milletin parasını eski maden ocaklarının çukurlarını doldurmak için harcayacaklar. Sonra bakacaklar olmuyor, projeyi rafa kaldıracaklar.. Olan milletin parasına olacak... O tarihe kadar AHL de iyice yetersiz hale gelecek.. İnsanlarda MARMARAY'a binip GEBZE'den HIZLI TREN'e aktarma yaparak Ankara'ya gidip ESENBOĞA'dan uçacaklar... :) Yazın kenara... Çok yakında... En fazla 2 sene... Haa, sizin için birşey farketmez nasıl olsa, mühendislikmiş, teknikmiş, boşa harcanan kaynaklarmış.. Sizin umurunuzda mı?.. O çukurlar için gerekli dolgu miktarından, dolgu malzemesinden, parasından, bunun hesabından haberiniz yok nasıl olsa.. Yemişsiniz bir gaz, "Durmak Yok Yola Devam" .. He gardaş he...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anlayana ~ 8 yıl önce
İşte bazı muhalefet partilerinin neden iktidara gelemediklerini ve gelemeyeceklerini yukarıdaki yorum çok güzel anlatmaktadır. Arkadaşın tarzında "Yav he he" diyerek geçiyoruz...
Altın ahududu:) ~ 8 yıl önce
Güzel kardeşim sen ilaçlarını almayı falan bıraktın heralde :) o kadar saçma yorumlar okudumda bu gerçekten altın ahududu ya laik çıktı :) genç bir arkadaşsın zannımca, dünya ütopik, mühendislik teknik ,dolgusuydu , yarmasıydı baya derin düşünmüşsün. Yollarımız çökmüş, THY Ankaraya gidecekmiş falan . Vuhuuuu winter is coming diyosun adeta :) puhaahah
Aykut erdoğdu ~ 8 yıl önce
Aynı aykut erdoğdu ihale günü salondaydı. İhaleye katıldı. İhalenin ne denli şeffaf olduğunu gözleriyle gördü. Madem bu projeyle iyi niyetli olarak ilgileniyor, o zaman lütfen ihale eki sözleşmeleri ve firmalara ihale öncesi yapılan bilgilendirmeleri alıp incelesin. O zaman yazdıklarının yanlış olduğunu anlayıp mahcup olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aykut erdoğdu ~ 8 yıl önce
Acaba Aykut Erdoğdunun o bölgede arazileri mi var. Neden mevzuata uygun olarak kotların düşürülmesi onu telaşa düşürmüş. Yoksa arazilerine yapacağı binaların kat sayıları maniadan dolayı azalıyor mu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen ~ 8 yıl önce
İddiaların tamamı asılsız... Yapılan uygulamaların hepsi meri mevzuata uygun. Sözleşmeden bihaber insanlar, taraflı yazılar yazıyorlar. Amaç üzüm yemek değil. Gerçekleri öğrenmek için önce bu ihalenin mevzuatını incelemek lazım. Lütfen eline kalemi alan yazı yazmasın, ağzı olan konuşmasın. Gerçekler çarpıtılmasın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Kardeşim biri bu adamlardan yüz milyonlarca dolar aldı, şimdi geri veriyor, her a haber, atv, sabah akşam okudugunuzda kendi paramızla bize iktidar haberlerini vermek için yapılan zorunlu himmet, bağışları hatırlayın.. İşte bunlar onların geri ödemesi .. Adam zaten milletin neresine nasıl koyacağını söylemiş, basimizdakiler utansın.. Her yere bağırıp cagiracagina, vatandaşın hakkını savun.. Bu giden milyar dolarlar ile kaç okul, kac hastane açılır , ayıp

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fx ~ 8 yıl önce
CHP ve Birgün gazetesi hımm... kesin doğrudur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar geçin bu işleri bu havalimanı yapılacak. Siz istemesenizdr yapılacak. İstanbulun bu hava limanına ihtiyacı var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 8 yıl önce
kardesim tabiki havalimani yapilsin.. ama lutfen calmadan,soymadan hakki verilerek yapilsin
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Yine klasik bir " neden yıllar yılı oligarşik cumhuriyetle bu ülkeyi yöneten , destek verdiğim partim , vatana millete hayırlı bir iş yapmadı da, bu kafaları bzle örtülü, namazlı niyazlı , gobeğini kaşıyan, koyun kuzu adamlar bu ülkeye bir değer daha kazandırıyor, dur baltalayayım şunu " şimarıklığı " . Bizde malız ya anlamıyoz ya :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adını da biliyor ~ 8 yıl önce
Adını öğrenecek kadar akıllıymışsın da, yazdıklarından anlaşılmıyor.. :)
Adımıda bilirim ~ 8 yıl önce
40 takla atsan değişmez :) 9 keredir neden şamar yiyoruz her seçimde diye düşünmezseniz olacağı budur . Yine işi gücü bırakmış yapılan güzelliklere balta moduna girmişsiniz. Dedim ya , siz insanları kafasız sanmaya devam edin . Siz devam ettikçe , sandıkta kaybetmeye , bu ülke ise kazanmaya devam edecek. Sizler bizim başarımızın yakıtısınız :) Ben akılsızım evet :) dııııttttt >> bu söz üstüne +3-5 oy gelmiştir . Yaşasın :)
mjjjj ~ 8 yıl önce
Hayatinda ucaga binmemis adam, en buyuk havaalanini yapiyoruz gazlamasina oyle bir seviniyor ki sanirsin %1 hissesi var THY de. Kimin cebine ne kadar girecek, kim ne usulsuzluk yapiyor, kac milyar lik vurgun yapiliyor kimseyi ilgilendirmiyor. Onemli olan havaciligimiz gelissin gerisi teferruat. Ne guzel memleket su Turkiye... Kendi rizkindan cocugunun torununun hakkindan calinmasina bu kadar kayitsiz kalan baska millet yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000