16 Ağustos 2014, Cumartesi 12:24:26

ÇELEBİ TANZANYA YOLCUSU

Yurtdışında büyüme atağına kalkan Çelebi Hava Servisi, gözünü Kara Kıta'ya dikti. Tanzanya'da bir ihaleye girdiklerini söyleyen CEO Canan Çelebioğlu Tokgöz, "Afrika rekabete açılıyor. Yakın takibe aldık" dedi.
  • Günler zor geçiyor gerçekten Gökçen için.Özellikle ramp departmanindaki arkadaşlar için. Yönetimden yana hoşnut olmayan yorumlar yapılmış. Postabasi ve ramp seflerinin personele tutumunu değerlendirmek benim açımdan yanlış olacaktır çünkü o departmanda calismiyorum fakat öyle bir bas mudur var ki bizde çok şanslıyız... Unvanını bir kenara bırakıp uçaktan uçağa yükleme boşaltma yapıp aynı zamanda ekip motivasyonu için neler yapacağını düşünürken serumlarla ayakta duracak hale geldi. Yine pes etmedi yine hala aprondan çıkıpta odasına gidemiyor. Sadece o mu personel muhasebe idari işler zaman zaman uçak altına takviye oluyor. Başka hangi bas mudur böylesine sevilir.Gidin demeden insanlar gönüllü olarak uçak altına gidiyorlar. Sanırım ilk kuruluş aşamasında böyle herkes uçak altına gitmiş her işi yapmıştır. O hiç pes etmedi.O pes etmediği sürece bizlerde pes etmeyeceğiz. Ama basmudurumuz yoksa bizde yokuz.Çünkü şimdiye kadar kimse onun gibi bizimle beraber olduğunu hissettirmedi.
  • Tgs nin onüne gecilemez buyumesinden dolayi ic pazari daralticaz diyosun.bas edemezsiniz cunku devlet destekli.
  • Baba'dan kalma olmasaydı acaba ne iş yapabilirdi???
  • Ne o butun suclari yayzdigim yorumu yayinlayamadiniz mi. Reklam aldiginiz sirket mi kizdi.
  • Evet o ulkelerde caresiz insanlarla dolu,oglunuza bunuda soyledinzimi : bak yavrucugum iste buyudunmu cebini boyle baska insanlarini kanini emerk doldurursun.
  • Pegasus sizden ne çekti be. Zamanında kalkış oranları sizin sayenizde düştü. Personele hakettiği parayı verin de adam tutun. İki gün önce yine 50 kadar kişi istifa etti. Pegasus bırak bunları. Paranızla rezil oluyorsunuz !!!!!
  • Sabiha Gokcen de calisan butun Celebi iscisi, memuru, yer hiz. memnun degil.Insanlar istifa edip duruyor.3 kurusa insanlari caresizliklerinden dolayi uzun saatler calistiriyorsunuz.Efendim siz ilk once kendi ulkenizinde isinizi hakki ile yapin sonra dunyaya acilirsiniz.
  • Çelebi grubu havacılık dünyasında özel sektör girişimlerinde en başarılı şirketlerden biridir. Havaş ya da TGS gibi devlet ya da holding destekli kurulmamıştır. Devlet desteğiyle kurularak üç kuruşa yapılan başarısız özelleştirme projelerinde yer almamıştır. Temelden aile şirketi olarak kurulmuş ve doğru stratejilerle yönetilerek bugün dünyanın sayılı yer hizmetleri şirketleri arasında yer almıştır. Çelebi grubunda işe girişlerde tüm şartlar bireye sunulur, şartları beğenmeyen ya da şirkete uyum sağlamak istemeyenler zaten işi başında kabul etmemekte ya da istifasını sunmakta özgürdür. Şirketin bu günlere gelmesinde, tüm dünyaya açılmasında disiplinli çalışma, alın teri ve emek vardır. Başarılarının artarak devamı dileğiyle.
  • Ahh Canan hanım ahh !! Gercekten bu yorumları haketmiyosunuz!! Sabiha gökçenin başarısızlığı Canan hanımın değil şirketten ayrılmış operasyonları yanlış yönetmiş adamcı direktör beyefendinin eseridir! Canan hanımın tek yapması gereken burdan gelen seslere kulak vermek ve şirketine emek harcamış, iyi performansta çalışmış yöneticileri şirketten saçma sapan sebeplerle atılırken azda olsa sorgulamak veya sorgulatmak ama haberi bile olmuyor...düzgün insanların yanlış insanlar tarafından ekmeklerinden edilmesini ve chs ye düşman kesilmesini bir arAştırması gerekir!!
  • Saçma sapan konuşmuş, sen git de personelin ne halde ona bak, daha burnunun ucunu görmüyor.

5 ülkede havayolu firmalarına yer hizmeti veren Çelebi Hava Servisi, yeni pazarlar için gün sayıyor. Suudi Arabistan ve Tanzanya'da ihale sürecinde olan şirket, yeni rotasını Afrika, Ortadoğu ve Asya olarak belirledi. İç pazarda belli bir büyüklüğe ulaştıklarını söyleyen Çelebi Holding CEO'su Canan Çelebioğlu Tokgöz, "Tanzanya'da bir ihaleye girdik. Bu pazarlar çok bakir, arayıştayız" dedi.

Havacılık sektörü için 2014 hayli hareketli bir yıl oldu. Bu durum sizi nasıl etkiledi?
Civar ülkelerde yaşanan savaş ve iç karışıklıklar sektörümüzü etkiledi. Birçok potansiyel turist ülkesindeki savaş ve iç karışıklık nedeniyle seyahat etmedi. Avrupalılar'ın da tatil rotası değişti. Bu nedenle sektörümüzde yüzde 10'luk bir kayıp oldu. Doğrudan uçaklara hizmet verdiğimiz için iptallerden çok etkilendik.

Son yıllarda yurtdışına ağırlık veriyorsunuz. Nerelerde varsınız?
Macaristan, Avusturya, Almanya ve Hindistan'da varız. Suudi Arabistan'da yerel bir havayolu şirketine hizmet vermeye başladık. başka ihaleleri takip ediyoruz. Aralık sonu bir ihale yapılacak. Kazanırsak önümüzdeki yılın ilk yarısında hizmet vermeye başlayacağız.

AFRİKA VE ASYA'YA ODAKLANDIK
Yeni pazar arayışınızda nereleri öne çıkıyor?

Hindistan'da da farklı şehirlerde iş yapmak için girişimlerimiz var. Burası bizim öncelikle büyütmek istediğimiz pazar. Ülkeyi, insanları tanıdık. Her ülkede kültür, kural, işleyiş ve devletle ilişkiler farklı. Önümüzde ciddi seçenekler var. Onun dışında Suudi Arabistan ikinci büyük nokta oldu.

Afrika son yllarda öne çıkan bir pazar oldu. Sizin girişimleriniz var mı?
Önceliği Avrupa'ya değil Afrika, Asya ve Ortadoğu'ya verdik. Kıtada bazı ülkelerde pazar açılmış durumda. Satılan bazı firmalar oluyor. Orta ve Kuzey Afrika ile ilgileniyoruz. Tanzanya'da bir şehir için ihaleye giriyoruz. Ülkede faaliyet gösteren yabancı bir firma zaten var, ikincisi için ihale yapıyorlar. Umman ve Abu Dabi'yi takip ediyoruz. Dubai'nin rekabete açılması ihtimali ise yakın takibimizde.

Ukrayna'daki gelişmeler sizi nasıl etkiledi?
Biz Ukrayna pazarına girmek üzereyken olaylar başladı. Rusya potansiyeli yüksek bir pazar. Ancak iş yapmak kolay değil. Doğru ortağınızın olması gerekiyor. Her ülkede yanımıza yerel bir ortak alıyoruz. Bazı ülkelerde zaten mecburiyet var. Balkanlar da ilginç, orayı takip ediyoruz. Zaman zaman önceliğimiz olmasa da komple havalimanına bile bakıyoruz. Bu konuda iyi Türk firmalar var. Onlara rakip olmak istemiyoruz.

3'ÜNCÜ HAVALİMANI BÜYÜK FIRSAT
Havacılık sektörüne hizmet veren biri olarak, uçmaktan keyif alıyor musunuz?

Havayolu şirketlerinde müşteri konumundayım. Hizmet verdiğimiz bir firmanın uçağına biniyorsam, daha havalimanındayken gözlemlemeye başlıyorum. Uçakta sağa-sola temizliğe bakıyorum. Fırsatım olursa zaman zaman kaptanlarla sohbet ederim. İzin verdiklerinde kokpitte uçup, verdiğimiz hizmetle ilgili yorum alıyorum. İnşallah çok yakın zamanda grubumuza bir CEO geliyor. Görevimi ona bıraktığımda sahaya inmeyi planlıyorum. Personelle sohbet etmeyi çok severim. Çünkü büyümenin ancak iyi bir insan kaynağıyla mümkün olduğunu düşünüyorum.

3'üncü Havalimanı ile ilgili beklentileriniz neler?
THY sayesinde çok ciddi bir transit pazarı oluştu. Başka firmalara da bu imkân tanınırsa Türkiye'ye gelen transit uçuşların sayısı artacak. Transit uçuş yolcuların birkaç gün ülkemizde kalmalarını sağlayacak. Kaptan değişimi yapılacak, yakıt alınacak. Bu nedenle ciddi bir ekonomik potansiyel taşıyor. Türkiye lojistik bir noktada. Çok büyük bir kapasiteden söz ediyoruz. Kargo kısmında da çok büyük bir potansiyel var. Bana göre, burası en büyük gelişme alanlarından. Kargoda transit 'hub' olma şansımız var. Sonuçta uçak sayısı arttıkça hizmet verdiğimiz uçuşlar da çoğalacak.

Yurtiçi faaliyetlerinizle ilgili bilgi verir misiniz?
Faaliyetlerimizin yüzde 60'ını yurtiçi oluşturuyor. 31 havalimanında hizmet veriyoruz. Müşteri sayımız 200'ü buluyor ama en büyük pay 20-30 şirkette. 2015'te bu oranı yarı yarıya getirmeyi hedefliyoruz. 3 ila 5 yıl içinde iç pazarın payını yüzde 20-25'lere kadar düşürmeyi planlıyoruz. Bunu da yurtdışında büyüyerek yapacağız. Çünkü Türkiye'nin potansiyeli belli. Yani hem iç pazarda hem de dışarıda büyümeyi istiyoruz.

İŞİNİZLE DUYGUSAL BAĞ KURMAYIN
Çelebi Havacılık Grubu'nun 12 bin çalışanı var. Bandırma Limanı ve Little Ceasars ile bu sayı 15 bine çıkıyor. Bunun büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyen Çelebioğlu, şöyle konuştu: "Girişimcilik 24 saat bitmeyen bir çalışma demek. Bu nedenle profesyonel hayat daha kolay geliyor. Kafanız tatilde de evde de hiç boş kalmıyor. Keyif aldığınız işi yapmak çok önemli. Benim gibi girişimci ruhunuz varsa kendi işinizi yapın. Girişimcilere işlerini mümkün olduğunca çok büyütmemelerini tavsiye ediyorum. Büyüteceklerse de satış seçeneğini akıllarında tutsunlar. İşinizle duygusal bağ kurmayın yoksa esiri oluyorsunuz."

LİSEDEYKEN PATRON OLDUM
12 yaşından bu yana iş hayatının içinde olan Çelebioğlu, babasının vefatı nedeniyle 16 yaşında kendini iş hayatının içinde bulmuş."Lisedeyken patron oldum" diyen Çelebioğlu, şunları anlattı: "Bu sürede o kadar yoğun çalıştım ki hobi geliştirmeye vakit bulamadım. Zaman zaman at bindim, piyano çaldım ama devam ettiremedim. Tiyatroya çok büyük ilgim vardı. Çalışanlarımızla birlikte şirket tiyatrosu kurduk. Ben de oyunlarda rol aldım. Son tiyatromuzda Yedi Kocalı Hürmüz'ü oynuyorum. Çok keyif aldım. Diyarbakır'da oynadık, yakında Erzincan'a gideceğiz."

OĞLUMA UÇAK TEMİZLETTİM
12 ve 14 yaşında iki oğlu bulunan Çelebioğlu, yoğun iş temposuna rağmen onlara vakit ayırmaya çalıştığını anlattı. Oğullarının eğitimi konusunda çok hırslı olmadığını söyleyen Çelebioğlu, "Onlara 'Okumak zorundasınız, okumamak gibi bir seçeneğiniz de var ama o zaman yapacağınız işler belli' dedim. 11 yaşındayken büyük oğlumu şirkete gönderdim. 10 gün uçakta temizlik işçisi olarak çalıştırdım. 'Eğer okumak istemiyorsan işçilikten iş hayatına başlayabilirsin' dedim. O da okumayı tercih etti."

SEÇİMDEN POZİTİF SONUÇ ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı seçimini geride bıraktık. İş dünyası için bunun önemi nedir?

İyi oldu, belirsizlik ortadan kalktı. Seçimler her zaman iş dünyasında tedirginlik yaratır. Mevcut iktidarla ilgili pozitif bir sonuç çıktı. Bu da iş hayatı açısından çok büyük yenilik olmayacağı anlamına geliyor. Önümüze bakacağız.

ÇELEBİ TANZANYA YOLCUSU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Saw ~ 8 yıl önce
Günler zor geçiyor gerçekten Gökçen için.Özellikle ramp departmanindaki arkadaşlar için. Yönetimden yana hoşnut olmayan yorumlar yapılmış. Postabasi ve ramp seflerinin personele tutumunu değerlendirmek benim açımdan yanlış olacaktır çünkü o departmanda calismiyorum fakat öyle bir bas mudur var ki bizde çok şanslıyız... Unvanını bir kenara bırakıp uçaktan uçağa yükleme boşaltma yapıp aynı zamanda ekip motivasyonu için neler yapacağını düşünürken serumlarla ayakta duracak hale geldi. Yine pes etmedi yine hala aprondan çıkıpta odasına gidemiyor. Sadece o mu personel muhasebe idari işler zaman zaman uçak altına takviye oluyor. Başka hangi bas mudur böylesine sevilir.Gidin demeden insanlar gönüllü olarak uçak altına gidiyorlar. Sanırım ilk kuruluş aşamasında böyle herkes uçak altına gitmiş her işi yapmıştır. O hiç pes etmedi.O pes etmediği sürece bizlerde pes etmeyeceğiz. Ama basmudurumuz yoksa bizde yokuz.Çünkü şimdiye kadar kimse onun gibi bizimle beraber olduğunu hissettirmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Tgs nin onüne gecilemez buyumesinden dolayi ic pazari daralticaz diyosun.bas edemezsiniz cunku devlet destekli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Baba'dan kalma olmasaydı acaba ne iş yapabilirdi???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne o ~ 8 yıl önce
Ne o butun suclari yayzdigim yorumu yayinlayamadiniz mi. Reklam aldiginiz sirket mi kizdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurbetci ~ 8 yıl önce
Evet o ulkelerde caresiz insanlarla dolu,oglunuza bunuda soyledinzimi : bak yavrucugum iste buyudunmu cebini boyle baska insanlarini kanini emerk doldurursun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 8 yıl önce
Ailesinden gelen işi geliştirerek yöneten bir hanım. Buradaki kötü yorumları hem kendisi hem şirketi hakikaten hak etmiyor. Beni karşılamayan bir Çelebi Ops. olmadı. Tüm Ops sorunlarını en kısa zamanda çözdüler. Bizim açıklarımızı bile kapattılar. Ben Çelebi'ye ve özverili emekçilerine (CEO'su dahil) buradan teşekkür ediyorum.
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Pegasus sizden ne çekti be. Zamanında kalkış oranları sizin sayenizde düştü. Personele hakettiği parayı verin de adam tutun. İki gün önce yine 50 kadar kişi istifa etti. Pegasus bırak bunları. Paranızla rezil oluyorsunuz !!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Sabiha Gokcen de calisan butun Celebi iscisi, memuru, yer hiz. memnun degil.Insanlar istifa edip duruyor.3 kurusa insanlari caresizliklerinden dolayi uzun saatler calistiriyorsunuz.Efendim siz ilk once kendi ulkenizinde isinizi hakki ile yapin sonra dunyaya acilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim ne derse desin ~ 8 yıl önce
Çelebi grubu havacılık dünyasında özel sektör girişimlerinde en başarılı şirketlerden biridir. Havaş ya da TGS gibi devlet ya da holding destekli kurulmamıştır. Devlet desteğiyle kurularak üç kuruşa yapılan başarısız özelleştirme projelerinde yer almamıştır. Temelden aile şirketi olarak kurulmuş ve doğru stratejilerle yönetilerek bugün dünyanın sayılı yer hizmetleri şirketleri arasında yer almıştır. Çelebi grubunda işe girişlerde tüm şartlar bireye sunulur, şartları beğenmeyen ya da şirkete uyum sağlamak istemeyenler zaten işi başında kabul etmemekte ya da istifasını sunmakta özgürdür. Şirketin bu günlere gelmesinde, tüm dünyaya açılmasında disiplinli çalışma, alın teri ve emek vardır. Başarılarının artarak devamı dileğiyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ahh Canan hanım ahh !! Gercekten bu yorumları haketmiyosunuz!! Sabiha gökçenin başarısızlığı Canan hanımın değil şirketten ayrılmış operasyonları yanlış yönetmiş adamcı direktör beyefendinin eseridir! Canan hanımın tek yapması gereken burdan gelen seslere kulak vermek ve şirketine emek harcamış, iyi performansta çalışmış yöneticileri şirketten saçma sapan sebeplerle atılırken azda olsa sorgulamak veya sorgulatmak ama haberi bile olmuyor...düzgün insanların yanlış insanlar tarafından ekmeklerinden edilmesini ve chs ye düşman kesilmesini bir arAştırması gerekir!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Saçma sapan konuşmuş, sen git de personelin ne halde ona bak, daha burnunun ucunu görmüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000