18 Ekim 2017, Çarşamba 12:36:59

Borajet'e 60 milyonluk şok!

Dünya Gazetesi yazarlarından Kerim Ülker, ABD Bankası Wells Fargo'nun Borajet'i 17.1 milyon Dolar'lık alacağı için dava ettiğini yazdı.
  • Can Bayrak Kaptanıma karşı yapılan olumsuz yorumlara cevap: Can Kaptanımız, elinden gelenin en iyisini yapmıştır. SHGM, havayolu şirketleri için post holder statüsünde, bir Uçuş İşletme Başkanı ve bir Uçuş Eğitim Başkanı olmasını şart koştuğundan, Borajet'te bu pozisyonlara, dramatik küçülme sonrası Can Bayrak ve Burçin Elmas Yıldız Kaptanlar getirilmiştir. (E-190 filosu için iki Kaptan Pilot kalmıştır) Uçakların iade süreçlerinde kontrol uçuşları yapılması gerekmektedir. Bu da minimum iki pilot ihtiyacı doğurur. Can Bayrak Kaptan'ın Business Jet kadrosuna alınmasını, şirket sahibinin tasarrufu olarak görenlerdenim. Sonuçta, Borajet, şu anda sadece rota hakları ve havaalanı slotları için satın alınabilecek durumdadır. Bu hak ve slotlar için de, ona nispeten öngörülemeyen maliyetlerde para yatırabilecek şirket olabileceğini düşünmüyorum. Havayolu işletmeciliği hakkı da belli koşullarda verildiğinden, o hak da SHGM tarafından iptal edilebilecek duruma gelmiştir.
  • Öncelikle, halen tazminatlarını alamamış olan arkadaşlarımıza üzüntülerimi beyan ederim. Borajet'in 2015 senesinde yaz sezonunda zararına uçuş operasyonu gerçekleştirmesi, ve genel müdürün de "çok iyi gidiyoruz, önümüz açık" tarzı ifadelerle gelecek finansal krizi görmezden gelmesi, koltuk başı 100 TL'ye mal olan SAW-ESB seferlerini, 20 TL'den 50000 bilet sattıktan sonra, "şirketin kasasına 1 Milyon TL nakit girdi" tarzında başarı hikayesi olarak lanse etmesi şirketin bu yönetsel yapı ile batacağını gösteriyordu. Tek kurtuluş, şirket sahibi Yalçın Ayaslı tarafından borçların kapatılarak likidite pompalanması idi. Fakat, o da teknik karlılığa geçiş istediği için desteği çekti ve şirket, aslında 2016'ın yaz programında battı! Anladığım kadarı ile Genel Müdür, makyajlı bilanço ile şirketi SBK'ya sattırarak kendini bir nebze akladı. Fakat, bu sefer de dolandırıcılık davasına Yalçın Ayaslı maruz kaldı. Sonuçta, teknik açıdan müflis bir şirketten alacağınızı almanız çok zor!
  • Sevgili Captain Can. Bu kadar yorumdan sonra bkr aciklama ypmanizi bekliyoruz. Hepimizin kisisel emailleri telefon numaralari var. Su SBK ile gorusup bize bir update verseniz olmazmi? Odeyeceimi odemeyecekmi? Avukata verelimmi artik? Ne diyorsunuz?
  • Can kaptan yalakaları, yıkama yağlamaya devam mı
  • Istanbul - Erevan ucuslari nezaman basliyacak ?
  • Tazminatlar hala ödenmedi. Airport haber sizden rica ediyorum. Bu konuyu lutfen haber yapin. Neden ve ne sbeple tazminatlar odenmiyor. Nicin SBK yada Can kaptan bir aciklama yapmiyor?
  • Can kaptan can dir. .Adam olamamış diyen Arkadaşım yerinde sen olsan dik ,dimdik dururmuydun buradan cvp verirsen ben söyleyeyim dururdun dimi? ? Birgün seninde başına gelsin önce kimi düşünüyorsun yada elini kolunu bağlı tutan birsey mi olur. .
  • Sevgili Can kaptanimiz hakkinda yazilanlar hosuma gitmedi. Kendisinin elinde olan birsey oldugunu sanmiyorum. Yinede birkez daha rica edelim sayin can kaptanim. Varsa bir bilginiz lutfen bize bir aciklama yapin. Herkes bir kenara siz bir kenara. Tazminatlarimiz odensede herkes krndi yoluna baksa
  • Personelin borçları hala ödenmedi ve ödenmezde...zamanın genel müdür müsveddesi sağolsun yatı vb hiçbir hakedişi ödemeyerek başlattı bu furyayı.şimdi bizler haklarımızı alamazken utanmadan hala makamını koruyan koltuk sevdalısı bir tip şefi var ki bu kadar adamı işten çıkartılırken bir dik duruş sergileyemedi.üstüne uçuş işletme Başkanı oldu sözüm ona!adam olsan o makamda bu kadar insanın alacağı ödenmezken durmazsın!bırak onu pişkin pişkin gidip üstüne bir de jetin eğitimini almışsın bırak bu işleri adam ol adam ! O kadar insan seni abi bildi abi dedi..!!!!
  • Adam ABD’de bırakmış şirketi bir Genel Müdüre.Bu şirket iş yapmıyor.Al bunu ne yaparsan yap bir şekilde sat demiş. O da almış yanına yandaşlarını parlatmış sözüm ona. SBK napmış ? Sanki şirket acayip iyi yönetilmiş gibi Genel Müdür istifa edince,hiçbirşeyden haberi olmayan,sadece ben kaç tane havayolu şirketi kurdum senin haberin varmı diye etrafta dolanan,hangi şirketler olduğunu soranlara da 1-2 batırılmış şirket ismi vermekten çekinmeyen yandaşına vekalet verip devam demiş. Ya sonra?Umut Suna Uygun gelmiş.Ve havacılıkta 2 günde pir olduğunu ispat etmek için almış bu iki garibi yanına Az zamanda çok büyük işler gerçekleştirdik bu ekip bu şirketi yeniden uçuracak diye toplantılar yapmaya başlamış. Komedi gibi değilmi......

Dünya Gazetesi yazarlarından Kerim Ülker, ABD Bankası Wells Fargo'nun Borajet'i 17.1 milyon Dolar'lık alacağı için dava ettiğini yazdı.

Ülker'in konuyla ilgili yazısı:

Türkiye’de iflasa yaklaşan veya kepenk indiren şirketleri bünyesine katmasıyla tanınıyor SBK Holding. Geçtiğimiz yıl aldığı Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel hava yolu şirketi Borajet bunlardan biri. 9 yıl faaliyet gösteren Borajet, SBK Holding tarafından alındıktan kısa süre sonra nisan ayında tüm uçuşlarını durdurmuştu. Uçuşları durdursa da Borajet’te hareketli günler devam ediyor.

Daha önce Borajet’in yeni sahibi SBK Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, şirketin eski sahibi ABD’de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı’nın sahte bilanço düzenlediğini iddia etmiş ve şirkete 253 milyon TL borç çıkarıldığını savunarak süreci yargıya taşımıştı. Şimdi de Borajet’in başı dünyanın en büyük bankalarından biriyle dertte. ABD’li bankacılık devi Wells Fargo, Borjet’ten alacaklı olduğu iddiasıyla İngiltere’de mahkemeye başvurdu. Londra Yüksek Mahkemesi’ne giden Wells Fargo, 2 uçağın Borajet’e kiralandığını, Türk şirketin ise ödemesini yapmadığını iddia etti. ABD’li bankacılık devinin Borajet’ten talep ettiği ücret ise 17.1 milyon dolar. Yani 60 milyon liranın üzerinde... 1852’de kurulan Wells Fargo, ABD’nin en büyük bankası olarak biliniyor.

1.9 trilyon dolar aktifi var

165 yıllık bankanın çalışan sayısı 268 bin. Şirketin aktiflerinin toplam değeri ise 1.9 trilyon dolar.

Borajet'e 60 milyonluk şok!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Kpt Plt Oğuz Acar ~ 3 yıl önce
Can Bayrak Kaptanıma karşı yapılan olumsuz yorumlara cevap: Can Kaptanımız, elinden gelenin en iyisini yapmıştır. SHGM, havayolu şirketleri için post holder statüsünde, bir Uçuş İşletme Başkanı ve bir Uçuş Eğitim Başkanı olmasını şart koştuğundan, Borajet'te bu pozisyonlara, dramatik küçülme sonrası Can Bayrak ve Burçin Elmas Yıldız Kaptanlar getirilmiştir. (E-190 filosu için iki Kaptan Pilot kalmıştır) Uçakların iade süreçlerinde kontrol uçuşları yapılması gerekmektedir. Bu da minimum iki pilot ihtiyacı doğurur. Can Bayrak Kaptan'ın Business Jet kadrosuna alınmasını, şirket sahibinin tasarrufu olarak görenlerdenim. Sonuçta, Borajet, şu anda sadece rota hakları ve havaalanı slotları için satın alınabilecek durumdadır. Bu hak ve slotlar için de, ona nispeten öngörülemeyen maliyetlerde para yatırabilecek şirket olabileceğini düşünmüyorum. Havayolu işletmeciliği hakkı da belli koşullarda verildiğinden, o hak da SHGM tarafından iptal edilebilecek duruma gelmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bora ~ 3 yıl önce
Sirketten ihrac edilmis bir kaptan icin cok iyimser bir aciklama olmus. Her ne olursa olsun hicbir mazaret tazminat odenmemeyi hakli kilmaz. Can kaptan haklidir. Ona verilmis gorevi elindem geldigince yapiyordur. Sonucta patron dedigi adami tarife gerek yok. Neyse artik.... Gecmis olsun herkese. Can kaptanimda bir aciklama yapsaydi fena olmazdi.
Kpt Plt Oğuz Acar ~ 3 yıl önce
Bora kod isimli şahsa cevap: Doğrudur, tazminatlarım ödenerek iş akdim feshedilmiştir. Sözümün eri bir insan olarak, sorumluluklarımı da bilerek, tüm sorunlara rağmen, yaz programı sonuna kadar çalışarak, sözleşmemde yazan tazminatımı da ödeyip ayrılmayı planlamışken (şirketin dibe vuracağı belliydi, ama sonuçta yaz programında uçak uçurmak için alındım), onlar beni Uğur Baş'ın istemiyle, Uçuş Eğitim Bşk'nın kotarmasıyla kurulan senaryo ile yolladılar. Sonuçta, Uğur Baş, kanaatimce, aldığı makam parasını hakeden bir yönetim gösterememiştir! Annex 14, kural kitabıdır ve uyulması gerekir! Üste para verecekken, Borajet bana para verdi. Şirkete kendimi borçlu hissettiğim için (Sağlık sebebiyle uçamadığımda, üç ay maaşımı ödediler), hiç bir mahkeme tarafından kabul edilmeyecek ihraç sebebini kullanıp, tazminat davası açmadım (Sözleşmenin sonuna kadarki parayı isteme). Arkadaşlarımızın kalan tazminatlarının ödenmesini, şu anki durumda çok zor olarak görüyorum. SBK, cebinden öderse, olur!
Kpt Plt Oğuz Acar ~ 3 yıl önce
Öncelikle, halen tazminatlarını alamamış olan arkadaşlarımıza üzüntülerimi beyan ederim. Borajet'in 2015 senesinde yaz sezonunda zararına uçuş operasyonu gerçekleştirmesi, ve genel müdürün de "çok iyi gidiyoruz, önümüz açık" tarzı ifadelerle gelecek finansal krizi görmezden gelmesi, koltuk başı 100 TL'ye mal olan SAW-ESB seferlerini, 20 TL'den 50000 bilet sattıktan sonra, "şirketin kasasına 1 Milyon TL nakit girdi" tarzında başarı hikayesi olarak lanse etmesi şirketin bu yönetsel yapı ile batacağını gösteriyordu. Tek kurtuluş, şirket sahibi Yalçın Ayaslı tarafından borçların kapatılarak likidite pompalanması idi. Fakat, o da teknik karlılığa geçiş istediği için desteği çekti ve şirket, aslında 2016'ın yaz programında battı! Anladığım kadarı ile Genel Müdür, makyajlı bilanço ile şirketi SBK'ya sattırarak kendini bir nebze akladı. Fakat, bu sefer de dolandırıcılık davasına Yalçın Ayaslı maruz kaldı. Sonuçta, teknik açıdan müflis bir şirketten alacağınızı almanız çok zor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CAN Kaptan ~ 3 yıl önce
Sevgili Captain Can. Bu kadar yorumdan sonra bkr aciklama ypmanizi bekliyoruz. Hepimizin kisisel emailleri telefon numaralari var. Su SBK ile gorusup bize bir update verseniz olmazmi? Odeyeceimi odemeyecekmi? Avukata verelimmi artik? Ne diyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Capitano ~ 3 yıl önce
Can kaptan yalakaları, yıkama yağlamaya devam mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cancan ~ 3 yıl önce
Aynen oyle. Can kaptan yalakalari devam ediyor hocam. Can kaptan dedik bagrimiza bastik ama tik yok maalesef.
Baranyan ~ 3 yıl önce
Istanbul - Erevan ucuslari nezaman basliyacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Först ofisir ~ 3 yıl önce
Tazminatlar hala ödenmedi. Airport haber sizden rica ediyorum. Bu konuyu lutfen haber yapin. Neden ve ne sbeple tazminatlar odenmiyor. Nicin SBK yada Can kaptan bir aciklama yapmiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
€£$ ~ 3 yıl önce
Can kaptan can dir. .Adam olamamış diyen Arkadaşım yerinde sen olsan dik ,dimdik dururmuydun buradan cvp verirsen ben söyleyeyim dururdun dimi? ? Birgün seninde başına gelsin önce kimi düşünüyorsun yada elini kolunu bağlı tutan birsey mi olur. .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Euro kardeş ~ 3 yıl önce
Peçete lazım mı??
€£$ ~ 3 yıl önce
Bu aralar çok doluyum hazır olur. .Sağol kardeşim
FOO ~ 3 yıl önce
Sevgili Can kaptanimiz hakkinda yazilanlar hosuma gitmedi. Kendisinin elinde olan birsey oldugunu sanmiyorum. Yinede birkez daha rica edelim sayin can kaptanim. Varsa bir bilginiz lutfen bize bir aciklama yapin. Herkes bir kenara siz bir kenara. Tazminatlarimiz odensede herkes krndi yoluna baksa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FOO kardeş ~ 3 yıl önce
Bir peçete de sana gelsin.
Önce yöneticin adam olacak ~ 3 yıl önce
Personelin borçları hala ödenmedi ve ödenmezde...zamanın genel müdür müsveddesi sağolsun yatı vb hiçbir hakedişi ödemeyerek başlattı bu furyayı.şimdi bizler haklarımızı alamazken utanmadan hala makamını koruyan koltuk sevdalısı bir tip şefi var ki bu kadar adamı işten çıkartılırken bir dik duruş sergileyemedi.üstüne uçuş işletme Başkanı oldu sözüm ona!adam olsan o makamda bu kadar insanın alacağı ödenmezken durmazsın!bırak onu pişkin pişkin gidip üstüne bir de jetin eğitimini almışsın bırak bu işleri adam ol adam ! O kadar insan seni abi bildi abi dedi..!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaran var belli ... ~ 3 yıl önce
Sen önce bir sakin olacaksın güzel kardeş o Adam dediğin adamlık mertebesini senden öğrenmedi.Son kişi bile işe girene kadar uğraştı ve İnan bana hala uğraşıyor . Ama senin gibilere değmez neden biliyormusun sen Adam değilsin ki zamanında beraber aynı yerden ekmek yediğin insanın arkasından gelmiş burda ahkam kesiyorsun. Bu mu senin delikanlılığın?
Helal! ~ 3 yıl önce
Ağzına sağlık kardeş ne güzel yazmışsın.Herkesin kendisini sevdiğini sanıyor birde.Herkes biliyordu ne olduğunu halbuki..mecburiyetten susuyordu herkes “aman bizim ayağımızı kaydırmasın” diye.Çıkarı için başkasını harcayan insanlardan korkacaksın demişler
Brjli ~ 3 yıl önce
Herkes farkında ama kimse birşey yapamıyor
SBK ~ 3 yıl önce
Adam ABD’de bırakmış şirketi bir Genel Müdüre.Bu şirket iş yapmıyor.Al bunu ne yaparsan yap bir şekilde sat demiş. O da almış yanına yandaşlarını parlatmış sözüm ona. SBK napmış ? Sanki şirket acayip iyi yönetilmiş gibi Genel Müdür istifa edince,hiçbirşeyden haberi olmayan,sadece ben kaç tane havayolu şirketi kurdum senin haberin varmı diye etrafta dolanan,hangi şirketler olduğunu soranlara da 1-2 batırılmış şirket ismi vermekten çekinmeyen yandaşına vekalet verip devam demiş. Ya sonra?Umut Suna Uygun gelmiş.Ve havacılıkta 2 günde pir olduğunu ispat etmek için almış bu iki garibi yanına Az zamanda çok büyük işler gerçekleştirdik bu ekip bu şirketi yeniden uçuracak diye toplantılar yapmaya başlamış. Komedi gibi değilmi......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Brj ~ 3 yıl önce
Vay ne açıklama olmuş
Brj ~ 3 yıl önce
Yalanmı?Bir kişi de çıksın yalan desin.Eğer sende bu şirkette çalıştıysan o toplantılara katılmışsındır.Herkesin maaşı yeniden gözden geçiriliyor denmedimi?Nerde şimdi oğlunun sünnetinde gariban dostu şovu yapan???Nerede şimdi batık şirketler mimarı kendini genel müdür sanan ve genel müdürcülük oynayan süper mario?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000