25 Temmuz 2013, Perşembe 09:40:55

'YAPILMAMIŞI YAPMAK BAŞARMAKTIR'

Dün Akşam Atatürk Havalimanı gazetecileriyle bir araya gelen Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan, AirportHaber'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
  • bakan kuzeni torpilli arkadaş 40 yıllık havacı hesabı yine müthiş görüşlerde bulunmuş maşallah!!!
  • Orhan Çoşkun a noldu bilen var mı Hiç sesi çıkmıyor da
  • Yalniz Atlasjet yurtdisinda yatirim yapmiyor, Yurtdisinda ortak oldugu kisiler yatirimi yapiyor sade Dogru bilgilendirmek isterim.
  • Atlas Jet diyorki IST havalimaninda slot yok! Gel gorki THY Kastamonu'ya, Sirnak'a, Bingol'e sefer baslatiyor ve slot bulabiliyor. Simdi sorum acaba DHMI THY'mi kayiriyor yoksa Atlas Jet slot yok deyip bizlerimi yaniltiyor?
  • Heyecan vermiyor lafı değil de Pegasus ile orada "baş edemeyiz"demesi daha SAMİmi olurdu sanki fikir güzel ancak eğer ki ciddi manada hükümet desteği olmasa bugün Atlasjet ten bahsedmiliyordu bile. İşte bunlar hep havacılık.
  • TÜRKİYENİN TEK HAVALİMANI AHL OLDUĞU İÇİN SLOT DA KALMADI ONUN İÇİN YURTDIŞINA YÖNELDİK YAZIKKK.

Atatürk Havalimanı gazetecileriyle Florya'da dün akşam iftar yemeğinde buluşan Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan AirportHaber'in sorularını yanıtladı. Yurt dışındaki şirketlerle ilgili olarak görüşlerini aktaran Alan, 'Yapılmamışı yapmak başarmaktır' dedi.

TÜRKİYE'DE HAVACILIK BİTTİ Mİ? YATIRIMLAR NEDEN YURT DIŞINA KAYDI?

Atatürk Havalimanı'nda slot sıkıntısı olduğunu ifade eden Sami Alan; 'Türkiye'de slot problemi var, ama aynı zamanda yurt dışında daha büyük fırsatlar da var. Atatürk Havalimanı'nda slot kalmadı. Türk havacılığının büyümesinde herhangi bir sıkıntı yok ama slot sıkıntısı nedeniyle biz burada büyüyemiyoruz' dedi.

Atlasjet'in bir büyüme sürecine girdiğini ve her işin riski olabileceğini sözlerine ekleyen Alan; 'Risk her yerde var ama risk var diye duracak değiliz. Türkiye'de büyümek zor bir hale geldi. Pazar oluşturmak zorlaştı ama yurt dışında önemli adımlar atılabilir. Örneğin Gabon'da bir kaç şehirde karşılıklı 3 sefer koysanız yılda 3,5-4 milyon dolar para kazanırsınız. Böyle bir fırsat oralarda var. Arzın az olduğu yere gitmek kârı da beraberinde getirir. O yüzden olmayan yerde olmakta fayda var' dedi.

Yurt dışında şu anda 3 ülkede şirket kurduklarını ve 3 ülke planlarının daha olduğunun altını çizen deneyimli yönetici Sami Alan; 'Şu anda Güney Sudan'da lisansı aldık. Lisans için Suudi Arabistan ve Rusya'da da çalışmalarımız sürüyor' şeklinde konuştu.

YURT DIŞINDAKİ ŞİRKETLER NASIL YÖNETİCİLEK?

Yurt dışında kurulan şirketlerin yönetilmesi ve kontrol altında tutulmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını ve tamamının Türkiye'de merkezden yönetildiğini belirten Sami Alan; 'Söz konusu ülkelerde mahalli operasyonel ofisler açmayı düşünüyoruz. Zaten merkezden yönetiliyor. İstanbul-Bişkek uçuşunun buradan yönetilmesiyle Bişkek-Moskova'nın yönetilmesi arasında hiçbir departman için bir fark yok. İdari yönetim burada kalacak. Uçak kapıyı kapattıktan sonra zaten heryer gurbet. Ondan sonrası kağıt üzerinde kalıyor. Sadece oraların mahalli risklerini yönetmek anlamında bir ekip olabilir, o ekibi de zaten kurduk. Çalıştığımız ülkelerde güçlü ekiplerle çalışıyoruz. Irak'ta Barzani ile çalışıyoruz ve bu oradaki riski üzerimizden alıyor. Kırgızistan'da güçlüyüz, Kazakistan'da Gülnar Turizm ile ortağız. Gülnar Turizm'in Kazakistan'da tek başına yüzde 65 turizm pazar payı var. Bu nedenle bu gibi ortaklıklar riskleri önümüzden kaldırıyor' dedi.

Atlasjet'in çok önemli bir ürün olduğunu sözlerine ekleyen Alan; 'Atlasjet'in yolcusunu en çok seven havayolu gibi bir sloganı var. Ben birçok şeyi zaten hazır buldum ve bu bazı da çoğaltmak son derece kolay oldu. Murat Bey (Ersoy), arkasındaki güçlü ekiple birlikte zaten bunu başarmıştı ve Atlasjet bir marka haline gelmişti. Benim yaptığım sadece yurt dışına havayolu ihraç edelim fikriydi, bu vizyonu ve stratejiyi ortaya koymaktı. Uçak içinde, örneğin Business class'ı standart hale getirmekti ve destinasyonları artırmaktı. Benim yaptığım bu' diye konuştu.

YURT İÇİNDE YENİ HATLAR AÇILACAK MI?

Türkiye'de yeni hat açmanın zorluğuna dikkat çeken Alan; 'Elazığ ve Mardin'den ciddi bir baskı var. Belki bu noktalar olabilir. Bunun dışında açıkçası düşünmüyoruz. Çünkü Atatürk Havalimanı'nda slot kalmadı. Sabiha Gökçen'den uçabiliriz ama orada da zaten her şehre uçuş var.  O yüzden bana heyecan vermiyor' dedi.

©AirportHaber

'YAPILMAMIŞI YAPMAK BAŞARMAKTIR'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

!!! ~ 9 yıl önce
bakan kuzeni torpilli arkadaş 40 yıllık havacı hesabı yine müthiş görüşlerde bulunmuş maşallah!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Orhan Çoşkun a noldu bilen var mı Hiç sesi çıkmıyor da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yatirim ~ 9 yıl önce
Yalniz Atlasjet yurtdisinda yatirim yapmiyor, Yurtdisinda ortak oldugu kisiler yatirimi yapiyor sade Dogru bilgilendirmek isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
slot sorusu ~ 9 yıl önce
Atlas Jet diyorki IST havalimaninda slot yok! Gel gorki THY Kastamonu'ya, Sirnak'a, Bingol'e sefer baslatiyor ve slot bulabiliyor. Simdi sorum acaba DHMI THY'mi kayiriyor yoksa Atlas Jet slot yok deyip bizlerimi yaniltiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cevap basit ~ 9 yıl önce
acaba thy milli havayolu olduğu ve 250 civarında uçak olduğu için slot problemi yaşamıyor olabilirmi ne dersin??? thy nedeniyle zaten slot yok dostum bilmem anlatabildimmi.....
heyecan vermiyor ~ 9 yıl önce
Heyecan vermiyor lafı değil de Pegasus ile orada "baş edemeyiz"demesi daha SAMİmi olurdu sanki fikir güzel ancak eğer ki ciddi manada hükümet desteği olmasa bugün Atlasjet ten bahsedmiliyordu bile. İşte bunlar hep havacılık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANKARALI. ~ 9 yıl önce
TÜRKİYENİN TEK HAVALİMANI AHL OLDUĞU İÇİN SLOT DA KALMADI ONUN İÇİN YURTDIŞINA YÖNELDİK YAZIKKK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000