10 Kasım 2008, Pazartesi 07:55:45

Pilotlardan grev kararı

İtalya'nın ulusal hava yolları Alitalia, şirketin İtalyan Havayolları Şirketi (CAI) adlı konsorsiyuma devrinin tamamlanmasının beklendiği bir dönemde, pilotların ve uçuş ekiplerince alınan grev kararının sıkıntısını yaşıyor.

Müzakerelerde CAI ile uzlaşı sağlayamayan pilotları ve uçuş ekiplerini temsil eden sendikalar, Mayıs 2009'a kadar muhtelif tarihlerde toplam 15 gün grev yapılmasını kararlaştırdı. Grev kararını ''savaş ilanı'' olarak niteleyen İtalya Ulaştırma Bakanı Altero Matteoli, ''Hükümet bu tür baskılara boyun eğmeyecek. Yolcuların mağdur olmaması için zamanı geldiğinde gerekli önlemleri alacağız'' dedi.

Sendikalar grev kararına ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, Alitalia yeni sahibi CAI adlı konsorsiyumun ve CAI ile uzlaşmaya varan sendikaların şirketin ve çalışanların haklarını yeterince korumadığı ileri sürüldü.

Pilotların ve uçuş ekiplerinin, bu durumu protesto amacıyla 25 Kasım 2008?de ve 6 Aralık 2008'de genel greve gideceklerinin duyurulduğu açıklamada, 2009 yılındaki greve gidilecek diğer günlerin tarihleri ise 7, 16 ve 27 Ocak; 9 ve 20 Şubat; 3, 16 ve 27 Mart, 7 ve 20 Nisan; 4, 15 ve 26 Mayıs olarak açıklandı.

CAI Yönetim Kurulu Başkanı Rocco Sabelli ise sözleşme koşulları ve çalışma şartlarına ilişkin müzakerelerin yeniden pazarlık konusu haline getirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Pilotlardan grev kararı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000