04 Temmuz 2011, Pazartesi 16:15:12

YOLCULAR AHL'DEN KİMLİKSİZ UÇABİLECEK

Terminal girişlerindeki ilk güvenlik arama noktalarında 1 Temmuz’dan itibaren ayakkabı ve kemer çıkarma zorunluluğunun kaldırılması uygulamasının ardından, şimdide Atatürk Havalimanı’ndan iç hat seyahati yapacak yolcuların yanlarında kimlik bulunmaması artık uçuşlarına engel olmayacak.
  • Bu uygulama Antalya'da sorunsuzca yapılıyor ve yolcular tarafından memnuniyetle karşılanıyor.Üstelik çok kısa sürede düzenleniyor ve fotoğraf falan da gerekmiyor.Ancak her nedense özellikle havayolu şirketleri yolcu konforunu artıran bu uygulamadan neredeyse şikayet edecekler.Neden acaba...???
  • amir bey, kargo da ayakçılar bağıryorlar,çağırıyorlar akşamları da içki içp oraya buraya tuvaletlerini yapıyorlar ve daha bir dürü rezillik diz boyu ve tam bir kaos ortamı mevcut...ne kural var ne kanun var itin kopuğun cirit attığı yer olmuş kimsenin umrunda değil...ahl ye gelen tüm yollar açık otopark olmuş,herkes yollara istedikleri gibi park ediyorlar ortada ne trafik polisi var ne de başka bir görevli..tav nedense tüm dünyada olduğu gibi 15 dakika bedava bekleme hakkını vatandaşa vermiyor o konuda da kimsenin bir şey yaptığı yok..demek ki koskoca ahl de ne devlet var ne mülki idare amiri ne trafik polisi ne emniyet amiri ne de başka bir şey....
  • Dünyanin her yerinde uçaga binebilmek için herhangi bir kimlik zorunludur. Uçus güvenligi nedeniyle bu uygulama yapilir. Cok gereksiz buluyorum. Kaldi ki simdi de kimligi unutan vatandas amirlige gidip bu kagidi yaptirmanin pesinde kosacak (ya ayni anda çok kisi uunuttuysa? o zaman da kuyruk olur check-in i kaçirir). Bir de fotograf yeri var mesela kagitta. Cogu insan yaninda vesikalik fotograf tasimaz saniyorum.
  • Polis kimlik istediğinde T.C. vatandaşı olsun olmasın herkes bunu ibraz etmekle yükümlüdür. Polisin yönetmelik gereği hangi şahısların fotoğrafını çekebileceği de bellidir. Yönetmelik, uçağını kaçırmak üzere olanların fotoğrafının çekilebileceği hakkını vermez. Kimlik taşımak zorunda olan şahıslar kendilerini ispat edemiyorlarsa gerekirse gözaltına alınabilirler. Nasıl olsa 24 saat çalışıyor diye her engeli polis ile çözelim döneminin artık bitmesi gerekiyor.
  • Kemer işi iyi oldu. Yolcuların neredeyse %100'ü pantolon düşmesin diye takıyor sonuçta.
  • Antalya'yı gör kardeş bir de. Sanırsın ertotik film çekiyorlar. Parlak bir güvenlikçi sırıtarak yaklaşıyor, ayak bileklerinden başlıyor, yavaşça yukarı çıkıyor ve...Saat ve kemer çıkartmışsın çok mu, burada pantolon çıkarttırıyorlar adama.efil.
  • AMAN DİKKAT GÜVENLİK ZAFİYETLERİNE SEBEBİYET VERİRSİNİZ BENCE ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA İÇHATLARDA BİLET DEĞİŞTİRMEK YÜZDE OTUZLUK BİR CEZA ÖDENMESİ İLE YOLCU BİRDAHA KİMLİĞİNİ UNUTMAZ BU KİMLİK TAŞIMA KANUNUNU ETKİSİZ KILMAKTIR BU BELGE RESMİ MAKAMLARDAN ALINDIĞINDAN BUNUN KULLANIMINI KISITLAYAMAZSINIZ SÖYLEMEYE DİLİM VARMIYOR AMA YOLCUYA YÜZDE OTUZ CEZA ÖDETMEYELİM DERKEN BİR UÇAK DOLUSU YOLCUNUN HAYATI İLE OYNUYORSUNUZ BUNU İYİ DÜŞÜNEREK TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEĞİNİ UMUYORUM.PEK DÜŞÜNEREK ALINMIŞ BİR KARAR DEĞİL AYRICA VİZE UYGULAMASININDA KALDIRILMASI DÜŞÜNCESİNDEYİM KONTROLSUZ KİŞİLERİN YURT İÇİNE SIZMASINI ÖNLEYEMEZSİNİZ BU UYGULAMALARIN ETRAFLICA TARTIŞILIP DÜŞÜNÜLMELİDİR SAYGILARIMLA SARHOŞAHTAPOT
  • Zaten yenilik değil tanıtım birçok yolcu bunu bilmediği için tanıtma ihtiyacı duymuş sayın valimiz
  • bu iş antalya havalimanında 2007 yılından beri yapılıyor bunun neyi yenilik
  • Bu olay zaten yaklaşık 2 senedir yapılıyordu içhatlarda, yolcunun kimliği yoksa İçhatlar kısım amirliğine gidip Gbt baktırıp alıyordu kağıdı bunun nesi yeniki anlamadım.
İstanbul Vali Yardımcısı ve Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Atatürk Havalimanı'nda hergün yolcuların hem güvenlikli hem de rahat seyahat etmeleri için önlemler almaya devam ediyoruz. İç hat uçuşlarında eğer vatandaşın kimliği yanında bulunmuyorsa uçuşuna engel olmamak amacıyla bir genelge yayınladık. Özellikle T.C.” kimlik numarasını bilen yolcular bu uygulamadan çok daha hızlı bir şekilde yararlanabilecek. AHL İç Hatlar Büro Amiri'ne verilen yetkiyle şu anda bize sormadan kimliğini unutan yolcuya geçici kimlik düzenleniyor. Geçici kimlik ile uçması gereken yere kadar gidiyor ve orada son buluyor” diye konuştu.

İlk olarak Antalya Havalimanı'nda başlatılan kimliksiz iç hat uçuşlarının ardından uygulamaya Esenboğa Havalimanı'da 2010 Aralık ayında geçiş yapılmıştı. Aydın, geçtiğimiz yıldan bu yana uygulamanın yapıldığını, 2011 yılının sonuna kadar tüm havalimanlarında bu uygulamanın başlayacağını da sözlerine ekledi.

Atatürk Havalimanı İç Hatlar'da bulunan Check-in kontuarına kimliğini unutarak gelen yolcular Emniyet Büro Amirliği'ne başvurarak kısa bir süre içinde “İÇ HAT UÇUŞ AMAÇLI GECİCİ KİMLİK TESPİT BELGESİ” dolduruyor. Doldurdukları belgeler Genel Bilgi Toplama ve Mernis sisteminden kontrol ediliyor. Eğer bilgiler doğru çıkarsa kişiye Geçici Kimlik belgesi veriliyor. Eğer kişi yanlış bilgi vermişse savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor.©Murat Can Güllü - AirportHaber.com
YOLCULAR AHL'DEN KİMLİKSİZ UÇABİLECEK

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 12 yıl önce
Bu uygulama Antalya'da sorunsuzca yapılıyor ve yolcular tarafından memnuniyetle karşılanıyor.Üstelik çok kısa sürede düzenleniyor ve fotoğraf falan da gerekmiyor.Ancak her nedense özellikle havayolu şirketleri yolcu konforunu artıran bu uygulamadan neredeyse şikayet edecekler.Neden acaba...???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
amir bey, kargo da ayakçılar bağıryorlar,çağırıyorlar akşamları da içki içp oraya buraya tuvaletlerini yapıyorlar ve daha bir dürü rezillik diz boyu ve tam bir kaos ortamı mevcut...ne kural var ne kanun var itin kopuğun cirit attığı yer olmuş kimsenin umrunda değil...ahl ye gelen tüm yollar açık otopark olmuş,herkes yollara istedikleri gibi park ediyorlar ortada ne trafik polisi var ne de başka bir görevli..tav nedense tüm dünyada olduğu gibi 15 dakika bedava bekleme hakkını vatandaşa vermiyor o konuda da kimsenin bir şey yaptığı yok..demek ki koskoca ahl de ne devlet var ne mülki idare amiri ne trafik polisi ne emniyet amiri ne de başka bir şey....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Dünyanin her yerinde uçaga binebilmek için herhangi bir kimlik zorunludur. Uçus güvenligi nedeniyle bu uygulama yapilir. Cok gereksiz buluyorum. Kaldi ki simdi de kimligi unutan vatandas amirlige gidip bu kagidi yaptirmanin pesinde kosacak (ya ayni anda çok kisi uunuttuysa? o zaman da kuyruk olur check-in i kaçirir). Bir de fotograf yeri var mesela kagitta. Cogu insan yaninda vesikalik fotograf tasimaz saniyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Polis kimlik istediğinde T.C. vatandaşı olsun olmasın herkes bunu ibraz etmekle yükümlüdür. Polisin yönetmelik gereği hangi şahısların fotoğrafını çekebileceği de bellidir. Yönetmelik, uçağını kaçırmak üzere olanların fotoğrafının çekilebileceği hakkını vermez. Kimlik taşımak zorunda olan şahıslar kendilerini ispat edemiyorlarsa gerekirse gözaltına alınabilirler. Nasıl olsa 24 saat çalışıyor diye her engeli polis ile çözelim döneminin artık bitmesi gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Kemer işi iyi oldu. Yolcuların neredeyse %100'ü pantolon düşmesin diye takıyor sonuçta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Antalya'yı gör kardeş bir de. Sanırsın ertotik film çekiyorlar. Parlak bir güvenlikçi sırıtarak yaklaşıyor, ayak bileklerinden başlıyor, yavaşça yukarı çıkıyor ve...Saat ve kemer çıkartmışsın çok mu, burada pantolon çıkarttırıyorlar adama.efil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
AMAN DİKKAT GÜVENLİK ZAFİYETLERİNE SEBEBİYET VERİRSİNİZ BENCE ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA İÇHATLARDA BİLET DEĞİŞTİRMEK YÜZDE OTUZLUK BİR CEZA ÖDENMESİ İLE YOLCU BİRDAHA KİMLİĞİNİ UNUTMAZ BU KİMLİK TAŞIMA KANUNUNU ETKİSİZ KILMAKTIR BU BELGE RESMİ MAKAMLARDAN ALINDIĞINDAN BUNUN KULLANIMINI KISITLAYAMAZSINIZ SÖYLEMEYE DİLİM VARMIYOR AMA YOLCUYA YÜZDE OTUZ CEZA ÖDETMEYELİM DERKEN BİR UÇAK DOLUSU YOLCUNUN HAYATI İLE OYNUYORSUNUZ BUNU İYİ DÜŞÜNEREK TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEĞİNİ UMUYORUM.PEK DÜŞÜNEREK ALINMIŞ BİR KARAR DEĞİL AYRICA VİZE UYGULAMASININDA KALDIRILMASI DÜŞÜNCESİNDEYİM KONTROLSUZ KİŞİLERİN YURT İÇİNE SIZMASINI ÖNLEYEMEZSİNİZ BU UYGULAMALARIN ETRAFLICA TARTIŞILIP DÜŞÜNÜLMELİDİR SAYGILARIMLA SARHOŞAHTAPOT

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Zaten yenilik değil tanıtım birçok yolcu bunu bilmediği için tanıtma ihtiyacı duymuş sayın valimiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bu iş antalya havalimanında 2007 yılından beri yapılıyor bunun neyi yenilik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu olay zaten yaklaşık 2 senedir yapılıyordu içhatlarda, yolcunun kimliği yoksa İçhatlar kısım amirliğine gidip Gbt baktırıp alıyordu kağıdı bunun nesi yeniki anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000