06 Ocak 2015, Salı 15:34:21

TÜRK HAVACILIĞINDA TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

Bakan Lütfi Elvan, Türkiye genelinde havalimanlarından 2014 yılında hizmet alan havayolu yolcu sayısının 166 milyonu, uçak trafiğinin ise 1,6 milyonu geçerek havacılıkta tüm zamanların rekorunun kırıldığını bildirdi.
  • rekor kırsan ne olur zarrabın ve çevresinin kırdığı rekorların yanında
  • izmir uzun süredir önünde olduğu ankaraya aralık ayında geçilmiş. ankaranın anadolujet ile yaptığı iç hatlar atılımı varken kolay kolayda öne geçemeyebilir. Gelişmeler güzel de hamdi topçu bile çapraz uçuştan bahsediyor fakat kendisi böyle bir uçuş yapmıyor. Biraz istanbul dışındaki illere önem verin o zaman diyelim gelişmeler oldu diye.
  • adına uçağı olmayan ülkemde. boeing airbus atr ambraer vs ve ile kırılan rekorlar
  • notice to airmen.... bu sektörde acaba kimler kendini "havacı" olarak değerlendiriyor ve aslında kimler "havacı"?? yoksa sektör dediğimiz "havalimanlarının suyunu içen herkes" havacı mı? yada havayolu, handling, temsil-gözetim, terminal işletmeleri, dhmi, shgm, catering, yakıt,,, sadece bunlar mı? kafama takıldı. elini sallasan duayene çarpıyor maşallah, buyrun bakalım duayenler aydınlatın bizleri
  • umarız 3,havalimanı da bu rekorları ikiye, üçe katlamamıza vesile olur.ha bir de bu rekorların kırılmasında emeği geçen herkese binlerce teşekkürler....
  • Şimdi ruh hastaları dökülür, yalan der inanmaz, çamur atar , begenmez, şimarır neden benim desteklediğim adamlar yapmadı, neden vip koltuklarında bizim tayfa oturamıyor, dünün açları bugün adam oldulara...
  • ... Lütfen doğru yazalım, "TÜRK HAVACILIĞI" değil, "TÜRK HAVA YOLU TAŞIMACILIĞI" daha fazla yolcu taşımış, vs olmuş olabilir .... ve bu sadece ticari bir konudur ...Ancak bu "TÜRK HAVACILIĞI" ilerliyor hele rekor kırıyor anlamına gelmez... Zira ve maalesef "TÜRK HAVACILIĞI" hızla gerilemektedir !!! ... Lütfen artık "hava yolu taşımacılığı" ile "havacılık" arasındaki farkı görelim ve anlayabilelim ...
  • Bu adamların dediği hiç bir şeye inanmiyorum.
  • Çok sevindirici inşallah daha da ileriye gider ve iş imkanları artar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye genelinde havalimanlarından 2014 yılında hizmet alan havayolu yolcu sayısının 166 milyonu, uçak trafiğinin ise 1,6 milyonu geçtiğini, havacılıkta tüm zamanların rekorunun kırıldığını bildirdi.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, Türk havacılığının 2014 yılı verilerini değerlendirdi.

Yolcu, uçak ve yük trafiğinde istikrarlı artışın 2014 yılında da devam ettiğini ve ortaya çıkan rakamların, havayolunun halkın yolu haline geldiğini bir kez daha gösterdiğini ifade eden Elvan, 2015'te de aynı azim ve kararlılıkla çalışacaklarını ve kendi rekorlarını kırmaya devam edeceklerini belirtti.

Elvan, Türkiye genelinde havalimanlarından 2014'te hizmet alan havayolu yolcu sayısının 166 milyonu, uçak trafiğinin ise 1,6 milyonu geçtiğini, havacılıkta tüm zamanların rekorunun kırıldığını kaydetti.

Bakan Elvan, aralıkta da havalimanlarında 11 milyon yolcuya hizmet verildiğini ifade etti. DHMİ Genel Müdürlüğünün 2014 yılı verilerine göre önemli artışların yaşandığının altını çizen Elvan, 2014 yılı aralık ayı itibariyle havalimanları toplam uçak trafiğinin bir önceki yılın aralık ayına göre iç hatlarda yüzde 8,2 artışla 56 bin 761, dış hatlarda yüzde 9,4 artışla 36 bin 213 olmak üzere toplamda yüzde 8,6 artışla 92 bin 974 olduğunu belirtti.

Elvan, havacılığın her alanında ibrenin yukarı doğru olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin hava sahasından aralık ayında yüzde 21,4 artış ile 26 bin 647 üstgeçiş trafiği gerçekleştiğini ve böylece 2014 yılı aralık ayında hizmet verilen uçak sayısının yüzde 11 artış ile 119 bin 621 olduğunu bildirdi.

Havalimanı yolcu trafiği yüzde 13,2 arttı

Aralık 2014 itibariyle havalimanlarında, direkt transit dahil toplam 10 milyon 908 bin 892 yolcuya hizmet verildiğini hatırlatan Elvan, "Toplam yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Aralık ayında iç hat yolcu sayısı yüzde 13,3 artışla 6 milyon 664 bin 364, dış hat yolcu sayısı yüzde 13,2 artışla 4 milyon 244 bin 528 oldu’’ ifadesini kullandı.

Elvan, havacılıktaki büyümenin yolcu sayısıyla sınırlı olmadığına dikkati çekerek, yük taşımacılığında da önemli artışların yaşandığını belirtti.

Bakan Elvan, yük taşımacılığının 2014'ün aralık ayında yüzde 7 artışla 194 bin 416 ton olarak gerçekleştiğini, 2014 sonu yük trafiğinin ise yüzde 10,4 artışla 2 milyon 866 bin 192 tona ulaştığını açıkladı.

Uzun yıllar dış hat yolcu sayısının altında gerçekleşen iç hat yolcu sayısının, 2014’te ilk kez Türkiye nüfusunu geçtiğini ifade eden Elvan, şunları kaydetti:

‘’12 yıl öncesinde 67 milyona yaklaşan Türkiye nüfusu başına havayolu ile seyahat sıklığı 0,13 iken, iç hat yolcu taşımacılığına olan talebin kesintisiz büyümesi sonucunda, 2014 yılında Türkiye nüfusu başına havayolu ile seyahat sıklığı 1,1 oldu. Diğer bir ifadeyle, havayolu ile seyahati seçen toplam iç hat yolcu sayısı 77 milyonluk Türkiye nüfusunun 8,6 milyon üzerine çıkarak 85,6 milyona ulaştı.’’

Turizm seyahatlerinde havayolu tercih edildi

Turizm ağırlıklı illerdeki havalimanlarında yaz sezonunda büyük yoğunluk yaşandığına dikkati çeken Lütfi Elvan, 2014 yılında İstanbul Atatürk ve Antalya Havalimanlarında üst üste rekorlar kırıldığını belirtti.

Türkiye genelinde 80 milyon 360 bin 476 dış hat yolcu trafiğinin gerçekleştiğini ifade eden Elvan, yoğunluğun zirveye ulaştığı Antalya Havalimanı dış hat yolcularının yüzde 28’ini, İzmir ve Muğla illeri havalimanları ise yüzde 10’unu karşıladığını kaydetti.

Bakan Elvan, 2014 yılında Türkiye geneli dış hat yolcu trafiğinin yüzde 48’inin turizm ağırlıklı illere yolcu transferi de yapan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştiğini bildirdi.

TÜRK HAVACILIĞINDA TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

zarrab ~ 7 yıl önce
rekor kırsan ne olur zarrabın ve çevresinin kırdığı rekorların yanında

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karşıyakalı ~ 7 yıl önce
izmir uzun süredir önünde olduğu ankaraya aralık ayında geçilmiş. ankaranın anadolujet ile yaptığı iç hatlar atılımı varken kolay kolayda öne geçemeyebilir. Gelişmeler güzel de hamdi topçu bile çapraz uçuştan bahsediyor fakat kendisi böyle bir uçuş yapmıyor. Biraz istanbul dışındaki illere önem verin o zaman diyelim gelişmeler oldu diye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 7 yıl önce
adına uçağı olmayan ülkemde. boeing airbus atr ambraer vs ve ile kırılan rekorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airman ~ 7 yıl önce
notice to airmen.... bu sektörde acaba kimler kendini "havacı" olarak değerlendiriyor ve aslında kimler "havacı"?? yoksa sektör dediğimiz "havalimanlarının suyunu içen herkes" havacı mı? yada havayolu, handling, temsil-gözetim, terminal işletmeleri, dhmi, shgm, catering, yakıt,,, sadece bunlar mı? kafama takıldı. elini sallasan duayene çarpıyor maşallah, buyrun bakalım duayenler aydınlatın bizleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eagle63 ~ 7 yıl önce
umarız 3,havalimanı da bu rekorları ikiye, üçe katlamamıza vesile olur.ha bir de bu rekorların kırılmasında emeği geçen herkese binlerce teşekkürler....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
Şimdi ruh hastaları dökülür, yalan der inanmaz, çamur atar , begenmez, şimarır neden benim desteklediğim adamlar yapmadı, neden vip koltuklarında bizim tayfa oturamıyor, dünün açları bugün adam oldulara...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TÜRK HAVACILIĞI ? ~ 7 yıl önce
... Lütfen doğru yazalım, "TÜRK HAVACILIĞI" değil, "TÜRK HAVA YOLU TAŞIMACILIĞI" daha fazla yolcu taşımış, vs olmuş olabilir .... ve bu sadece ticari bir konudur ...Ancak bu "TÜRK HAVACILIĞI" ilerliyor hele rekor kırıyor anlamına gelmez... Zira ve maalesef "TÜRK HAVACILIĞI" hızla gerilemektedir !!! ... Lütfen artık "hava yolu taşımacılığı" ile "havacılık" arasındaki farkı görelim ve anlayabilelim ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
Bu adamların dediği hiç bir şeye inanmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
Çok sevindirici inşallah daha da ileriye gider ve iş imkanları artar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000