14 Aralık 2017, Perşembe 15:24:58

TATCA Genel Havacılık temsilcileri ile bir araya geldi

Hava Trafik Kontrolörleri ile görerek uçuş yapan genel havacılık şirketlerinin temsilcileri ‘Genel Havacılık ve VFR’ konulu panelde bir araya geldi.
  • Hayret yurtdışında bulamadiniz mi gidilecek bir toplantı? Gerçi havalar soğuk siz de haklısınız şöyle bir ısınsın birbirinizi toplar gidersiniz, faturaları nasılsa atclerin aidatları ödüyor. Anca gezin, tozun, yiyin. Atcnin hakkını belki bir gün birileri insaflı olur da korumaya çalışır.
  • Kurumda gittikçe itibarsizlasan bir mesleğin temsilcileri olan dernek yöneticilerine sormak istiyorum; genel müdürle görüşüp muzaffer bir komutan gibi döndüğünuz kaçıncı görüşme oldu bu, sonuç? Sonuç maalesef beceriksizliğinizi her zaman ki gibi örtbas etme girişimi. Bugüne kadar kurumda hep öncül olan bir meslek ne oldu da sizin zamanıniz da bu hale geldi, dünyada atcler itibarını mı kaybetti yoksa sizin beceriksizliginiz bizlere itibar mı kaybettirdi? Meslek tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığında resepsiyonda ağırlanan meslektaşlarımız olduğu halde sizin hangi ulvi çalışmanız kurumda meslektaşlarınızı itibarsizlastirdi? Üzgün değil ofkeliyiz ve emin olun meslektaşlarımızın öfkesi sizin boyunuzu çoktan aşmış durumda artık yalanlara sarilmayin ve çıkın doğrularla bu işi layıkıyla yapacaklara bırakın emin olun ki yeni gelenler hiç bir şey yapamasa dahi sizin verdiğiniz zararı veremez. Bu kadar zarar ancak bilinçli olabilir.
  • Sayın Selim Lak ve yönetimine sormak lazım board başında gecesini gündüzüne katan, yorgunlukla ve stresle baş etmeye çalışan kontrolörlere yönelik ne gibi çalışmaları var? Geldikleri günden bu yana ne gibi bir kazanım elde edebildik? Derneğin pass biletlerini tüzük kurullarında har vurup harman savuran ve bunun neticesinde yaklaşık 3 aydır hiçbir atcnin pass bilet hakkını kullanamamasi nasıl bir beceri örneğidir? Dernek hiçbir atcnin hak hukugunu savunamıyor ise daha doğrusu tatca genel merkez yöneticileri ve etraflarindaki avaneler hariç hiçbir atcnin hakkını koruyamiyorsa erdemli olan istifa etmeleridir. Ya istifa edip gidin ya da emin olun genel merkezde ve diğer subelerde toplu istifalar gelecektir. Sizi gördükçe Ayhan Kartal ve ekibinin ne büyük nimet olduğunu bir kez daha anlıyoruz.
  • Farkındalık yaratan, boş durmaktansa sektör için çabalayan sorunlar için çözüm arayan derneğimize teşekkürler. Emeğinize sağlık.
  • 5700 kg altındaki uçaklar uçak olarak kabul edilmemeli. Uçuk yazılabilir mesela. Tam bize uygun bir uygulama olur.
  • VFR uçuşlarda askeri radarların pozitif kontrol için kullanılması gerekmektedir, herhangi bir kontrol sahası çıkışında askeri radarlar vfr uçuşları kontrol etmek amacı ile kullanılabilir, sivil uçaklarda temas kurmalıdır.
  • Sevgili Selim lak abimizi kontrolörlerin haklarını korurken de görürüz umarım. Söyleşi, panel vs. güzel ama kontrolörlerin düştüğü durum ortada Tatca'nın masal anlatmaktan çok icraat yapması gerekli.
  • TATCA'yı organizasyon sahibi olarak tebrik ederim. Aynı işin çarkları olarak aramızdaki uyumu ne kadar yükseltirsek Türk Havacılığının ilerlemesine o kadar katkı sağlarız. Aynı buluşmaların, Airline pilotları ile de sık olması temennimle. Piknik, yemek, kahvaltı organizasyonu bile olur.
  • Havacılık, UÇUŞ iki şekilde olur değil mi? VFR ve IFR biri birinden daha önemli daha kıdemli değildir. Bunu böyle ayıran kontrolörün aklından şüphe ederim. Ha ama konttolörler böyle yetiştiriliyor, önce kontrolör yetiştiren hocalar değiştirilmeli müfredatları iyileştirilmelidir. Yabancı hoca gelmeli ve her detayı vermelidir. Hava sahaları artık tanımlanmalıdır, class-b-c-e-g neden yok ??? Bu toplantının yapıldığı saatlerde ist. VFR YASAĞI vardı bu çok komik biliyorsunuz yani bir eylem yapacak uçak IFR kalkıp yapamaz mı eylemini? Hadi havayolları hariç uçuş yasak desen anlayacağım ama neden sadece VFR yasak?
  • Herkes için faydalı olmuştur umarım. Vfr uçanlar ile kontröller arasında ciddi bir algılama farkı var. Biliyoruz ki havadaki pilotun canı söz konusu olabiliyor bazı durumlarda. Esenboğa'ya yakıt kritiği bildiren pilota birazdan uçak gelecek siz paraşütle falan atlasanız veya gözlerinizi kapatıp dua etseniz derecesine umursamaz davranıp, yardımcı olmayan bir kontrölün ses kaydını dinlemiştik bu sitede. Bu tip problemlerin aşılmasını temenni ederim. Medeni bir ülkede pilot güzelce derdini anlatırsa mutlaka yardım görür. Kaybolursa yardım görür. Saati tarihi sormak istese bile yardım görür. Başka bir meydana gitmeye kalkarsa elinde yeterli meteoroloji bilgisi yoksa yine yardım görür. Normalde uçmaması gereken bir sahaya (mesela class A veya askeri bölge) dahi can güvenliğini sebep gösterip imkan varsa müsade ile o sahayı kullanabilir. Kendi telsizi ile ulaşamadığı bir istasyona mesaj gönderilmesini rica edebilir. Bir gün bu standartlara ulaşmak dileğiyle.

Hava Trafik Kontrolörleri ile görerek uçuş yapan genel havacılık şirketlerinin temsilcileri ‘Genel Havacılık ve VFR’ konulu panelde bir araya geldi.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki konferans salonunda yapılan panele, genel havacılık sektörünün temsilcileri ile hava trafik kontrolörleri katıldı.

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği TATCA tarafından organize edilen panelde, görerek uçuş yapan VFR trafiklerin sorunları masaya yatırıldı. Kontrolörler ile VFR uçan pilotların karşılıklı talep ve beklentilerinin ele alındığı panelde konuşmacılar tek tek kürsüye çıkarak sunumlarını gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü TATCA Başkanı Selim Lak’ın yaptığı panelde, İstanbul’un sportif havaalanı ihtiyacı, Denizli Havaalanı ve VFR uçuşlar, Görerek uçuşta istemeden aletli uçuş şartlarına giriş durumunda yapılması gerekenler, Hava Aracı Takip Sistemi (HATS), Uçuş eğitiminde VFR uçuş operasyonu ve maliyetleri, VFR uçuşlarda işbirliği ve Çorlu eğitim uçuşları ve eğitim sahaları konularında sunumlar yapıldı.

©AirportHaber.comTATCA Genel Havacılık temsilcileri ile bir araya geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Hava Trafik ~ 2 yıl önce
Hayret yurtdışında bulamadiniz mi gidilecek bir toplantı? Gerçi havalar soğuk siz de haklısınız şöyle bir ısınsın birbirinizi toplar gidersiniz, faturaları nasılsa atclerin aidatları ödüyor. Anca gezin, tozun, yiyin. Atcnin hakkını belki bir gün birileri insaflı olur da korumaya çalışır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATCO ~ 2 yıl önce
Kurumda gittikçe itibarsizlasan bir mesleğin temsilcileri olan dernek yöneticilerine sormak istiyorum; genel müdürle görüşüp muzaffer bir komutan gibi döndüğünuz kaçıncı görüşme oldu bu, sonuç? Sonuç maalesef beceriksizliğinizi her zaman ki gibi örtbas etme girişimi. Bugüne kadar kurumda hep öncül olan bir meslek ne oldu da sizin zamanıniz da bu hale geldi, dünyada atcler itibarını mı kaybetti yoksa sizin beceriksizliginiz bizlere itibar mı kaybettirdi? Meslek tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığında resepsiyonda ağırlanan meslektaşlarımız olduğu halde sizin hangi ulvi çalışmanız kurumda meslektaşlarınızı itibarsizlastirdi? Üzgün değil ofkeliyiz ve emin olun meslektaşlarımızın öfkesi sizin boyunuzu çoktan aşmış durumda artık yalanlara sarilmayin ve çıkın doğrularla bu işi layıkıyla yapacaklara bırakın emin olun ki yeni gelenler hiç bir şey yapamasa dahi sizin verdiğiniz zararı veremez. Bu kadar zarar ancak bilinçli olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC ~ 2 yıl önce
Sayın Selim Lak ve yönetimine sormak lazım board başında gecesini gündüzüne katan, yorgunlukla ve stresle baş etmeye çalışan kontrolörlere yönelik ne gibi çalışmaları var? Geldikleri günden bu yana ne gibi bir kazanım elde edebildik? Derneğin pass biletlerini tüzük kurullarında har vurup harman savuran ve bunun neticesinde yaklaşık 3 aydır hiçbir atcnin pass bilet hakkını kullanamamasi nasıl bir beceri örneğidir? Dernek hiçbir atcnin hak hukugunu savunamıyor ise daha doğrusu tatca genel merkez yöneticileri ve etraflarindaki avaneler hariç hiçbir atcnin hakkını koruyamiyorsa erdemli olan istifa etmeleridir. Ya istifa edip gidin ya da emin olun genel merkezde ve diğer subelerde toplu istifalar gelecektir. Sizi gördükçe Ayhan Kartal ve ekibinin ne büyük nimet olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KK ~ 2 yıl önce
Farkındalık yaratan, boş durmaktansa sektör için çabalayan sorunlar için çözüm arayan derneğimize teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIP ~ 2 yıl önce
5700 kg altındaki uçaklar uçak olarak kabul edilmemeli. Uçuk yazılabilir mesela. Tam bize uygun bir uygulama olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pozitif kontrol ~ 2 yıl önce
VFR uçuşlarda askeri radarların pozitif kontrol için kullanılması gerekmektedir, herhangi bir kontrol sahası çıkışında askeri radarlar vfr uçuşları kontrol etmek amacı ile kullanılabilir, sivil uçaklarda temas kurmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İş yükü ~ 2 yıl önce
atc ler kadar rahat sandınız herhalde radar kontrolörlerini ! işe gelince yapsınlar tazminata gelince askeri atc lere tazminat yok. neden? sivil kanat: e onları shgm yetiştirmiyor, askeri kanat: benim ast rütbem üst rütbeliyi geçemez.. Shgm hizmet almayı biliyor ama... Yatacak yeriniz yok...
Atc ~ 2 yıl önce
Emeklilik ayrıcalıklarından vs de bahsetsene hocam. Ha o benim maaşımdan kesiliyor diyorsan o halde kesilmemiş gibi hesapla maaşını...
Tatca üyesi ~ 2 yıl önce
Sevgili Selim lak abimizi kontrolörlerin haklarını korurken de görürüz umarım. Söyleşi, panel vs. güzel ama kontrolörlerin düştüğü durum ortada Tatca'nın masal anlatmaktan çok icraat yapması gerekli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc ~ 2 yıl önce
Bu kadar çok olumsuz yorum varken tatca yöneticileri de bı oturup düşünmeli.... Değişim şart sanırım
A320 Cpt ~ 2 yıl önce
TATCA'yı organizasyon sahibi olarak tebrik ederim. Aynı işin çarkları olarak aramızdaki uyumu ne kadar yükseltirsek Türk Havacılığının ilerlemesine o kadar katkı sağlarız. Aynı buluşmaların, Airline pilotları ile de sık olması temennimle. Piknik, yemek, kahvaltı organizasyonu bile olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuş ~ 2 yıl önce
Havacılık, UÇUŞ iki şekilde olur değil mi? VFR ve IFR biri birinden daha önemli daha kıdemli değildir. Bunu böyle ayıran kontrolörün aklından şüphe ederim. Ha ama konttolörler böyle yetiştiriliyor, önce kontrolör yetiştiren hocalar değiştirilmeli müfredatları iyileştirilmelidir. Yabancı hoca gelmeli ve her detayı vermelidir. Hava sahaları artık tanımlanmalıdır, class-b-c-e-g neden yok ??? Bu toplantının yapıldığı saatlerde ist. VFR YASAĞI vardı bu çok komik biliyorsunuz yani bir eylem yapacak uçak IFR kalkıp yapamaz mı eylemini? Hadi havayolları hariç uçuş yasak desen anlayacağım ama neden sadece VFR yasak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vfr ~ 2 yıl önce
Herkes için faydalı olmuştur umarım. Vfr uçanlar ile kontröller arasında ciddi bir algılama farkı var. Biliyoruz ki havadaki pilotun canı söz konusu olabiliyor bazı durumlarda. Esenboğa'ya yakıt kritiği bildiren pilota birazdan uçak gelecek siz paraşütle falan atlasanız veya gözlerinizi kapatıp dua etseniz derecesine umursamaz davranıp, yardımcı olmayan bir kontrölün ses kaydını dinlemiştik bu sitede. Bu tip problemlerin aşılmasını temenni ederim. Medeni bir ülkede pilot güzelce derdini anlatırsa mutlaka yardım görür. Kaybolursa yardım görür. Saati tarihi sormak istese bile yardım görür. Başka bir meydana gitmeye kalkarsa elinde yeterli meteoroloji bilgisi yoksa yine yardım görür. Normalde uçmaması gereken bir sahaya (mesela class A veya askeri bölge) dahi can güvenliğini sebep gösterip imkan varsa müsade ile o sahayı kullanabilir. Kendi telsizi ile ulaşamadığı bir istasyona mesaj gönderilmesini rica edebilir. Bir gün bu standartlara ulaşmak dileğiyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC ~ 2 yıl önce
“hava trafik kontrolörü”
Standart ben bilirim tavrı ~ 2 yıl önce
Siz çok prosedür bilmiyorsunuz galiba dinlediğinizi doğru dinleyin ya da bu işi öğrenip öyle gelin
TC ~ 2 yıl önce
Ben avrupada egitim aldim,ve anlattiklariniz zaten ATC in gorevidir, onlarin gorevi (mecbur) yardim etmek ,isterlerse degil.
İşte ~ 2 yıl önce
Senin gibiler yüzünden medeni olamıyoruz ya. Bir gün de aklınızla hareket etseniz ne güzel olurdu !
Isimsiz ~ 2 yıl önce
Hic amator pilot davet edildi mi acaba, merak ettim,
ATC ~ 2 yıl önce
“Hava Trafik Kontrolörü”
HNG ~ 2 yıl önce
Evet edildi. Hatta Amatör havacılar adına bizzat sunum yaptım. Tatca web sitesine mail adresinizi kayıt ederseniz sizleri ve de tüm sportif havacıları bir dahaki platformda, çözüm önerileriniz için görmek isteriz.
HNG ~ 2 yıl önce
Bilgi icin tesekkurler, kolay gelsin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000