15 Mart 2013, Cuma 14:33:03

ORHAN BİRDAL AÇIKLADI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, Atatürk Havalimanı’nın bitişiğinde bulunan Maliyeye ait 585.000 m2 alanın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne tahsis edildiğini söyledi...
  • Atatürk'de diğer yorumcuların belirttiği gibi körük yapılacak çok yer var. Uzatılan pistin orasıda dolgu yapılıp kullanılabilir. 3. havalimanı da yavaş yavaş yapılabilir. Ayrıca Atatürk havalimanından UMRE ve benzeri charter seferleri de kaldıralabilir.
  • Maliyeye ait alan neresi tarif edebilecek olan var mı? Burası askeriyeye ait olan yerden farklı bir yer mi?
  • ben anlamadımki askeri alana park pozizyonu yapılacak şimdi yer işletmelerinin oraaya park pozizzyonu yapılacak maliyeden alınan yere park pozizyonu yapılacak yeni havalimanı yapılıyor gene o kadar masraf yapılacak
  • Bizler , bu camianın teknik ve idari yöneticileri olarak yaklaşık 12 - 15 kişi olmak üzere , hafta sonunda sivil kıyafetli ( belki de maskeli ) olarak ve makamlarımızı da yanımızda taşımamak kaydı ile ANKARA - İSTANBUL arasında bir yerde bir haftasonu tatilinde buluşabilsek ! AHL'nin ve 3. havalimanı hakkındaki tüm sorunları ortadan kaldırıp gelecek 20 /25 yılın planlarını yapabiliriz. Bu ayağı yere basan 4 sayfalık eylem planını ANKARA'dakiler ve siyasi irade bile bir daha oturup değerlendirecektir. Bu konuda gerekli ve yeterli insan kaynaklarımız vardır. Bu günkü sorun ise bir çok şeyin değiştiğine inandığımız yurdumuzda , inaçlı ve bilgililerin net olmayıp sütre gerisinden konuşmayı / yazmayı yeğlemelerindedir.
  • ASKERİ BÖLGEYE KARGO TERMİNALİNİ TAŞIYIN ; ASKERİ BÖLGEDEKİ GENİŞ ÇAPLI BOŞ ARAZİYE ONLARCA UÇAK İÇİN PARK YERİ SIĞAR ACİL UÇAKLARA PARK YERİ YAPIN; DIŞHATLARDAKİ KÖRÜK SAYISINI ACİL OLARAK 226 NOLU KÖRÜKTEN UZATIN ŞU ANKİ KARGO TERMİNALININ OLDUĞU BÖLÜME EN AZ 10 TANE YENİ BÜYÜK UÇAKLARIN SIĞACAĞI KÖRÜK SIĞAR ONDAN SONRA HİÇ ACELE ETMEDEN AHL Yİ 2023 YILINA KADAR GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KULLANIN...AHLDE İÇ VE DIŞHATLARDA KÖRÜK YAPACAK ONLARCA YER VAR KARGO VE DEVLET KONUKEVİ TAŞINIRSA HEM DIŞHATLARA HEMDE İÇHATLARA ONLARCA YENİ KÖRÜK YAPILIR... BUNDAN SONRA HAYDİ HAYIRLI OLSUN GÜLE GÜLE KULLANIN...
  • rekor mu? bırak allasen... git heathrow'a bak da rekor gör. lodos olduktan sonra düzeltmek değil olay, olmadan önce düzeltmek. on milyonlarca dolar çöpe gitti sayenizde.

Bir süredir üzerinde çalışılan tahsis işleminin 13 Mart 2013 tarihinde Maliye Bakanlığınca onaylandığını belirten Birdal, “Maliye Bakanlığının, Bakanlığımıza tahsis işlemini gerçekleştirdiği bu arsaya DHMİ tarafından uçak park alanı yapılacak” dedi.

Birdal tahsis işlemi konusunda şu bilgileri verdi:

“Söz konusu tahsis işlemiyle Atatürk Havalimanı sınırları içerisine dâhil edilen bu arazi üzerinde 26 adet orta boy, 17 adet büyük boy uçak olmak üzere toplam 43 adetlik bir uçak park alanı oluşturulacak. Master proje çerçevesinde yapılması planlanan uçak park alanının alt yapı ve ihale hazırlık çalışmaları tamamlanmış bulunuyor. İnşaata bir an önce başlanacak ve park alanı ivedilikle hizmete verilecek.

Diğer taraftan, yaratılan uçak park alanı Atatürk Havalimanı’nda ki uçak trafiğini de olumlu yönde etkileyecek, kapasite artışı sağlayacak.”

ATATÜRK HAVALİMANI “ENLERİN”; “REKORLARIN” HAVALİMANI OLDU… 

Atatürk Havalimanının   büyüme oranlarına göre dünyada ve Avrupa`da 10 milyon üzeri yolculu havalimanları kategorisinde 1. sırada yer aldığına dikkat çeken Birdal sözlerine şöyle devam etti: “İstikrarlı ve süratli bir şekilde büyüyen Türk sivil havacılığının kalbi İstanbul’da atıyor. 2012 yılında Atatürk Havalimanı`nda toplam 364 bin 303 uçak iniş-kalkış yaptı,  günlük ortalama 1000 uçağa hizmet sunuldu.


Dünya ve ülke havacılığımızın göz bebeği olan İstanbul’da hizmet alanımızla ilgili ciddi bir sorun yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Geceli gündüzlü çalışmalarımız meyvesini veriyor. Son bir yıldır,  yoğunluk kaynaklı rötarların önüne geçmeyi başardık.

Bunun için sürekli çalışmalar, düzenlemeler yapıyoruz. Gerekli her türlü ek önlemi alıyoruz. Pist ayarlamaları, uçuş güvenliğine zarar vermeyecek derecede trafik düzenlemeleri bu tür çalışmalardan bazıları…

Atatürk Havalimanı`nda geçen yıl Mayıs ayında uygulamaya konulan sistemle lodosun etkisini en aza indirdik. Lodostan kaynaklanan rötarları sona erdirdik. Planladığımız ek park alanlarıyla da park kaynaklı problemleri asgariye indireceğiz.
Bu gayretler sayesinde Atatürk Havalimanı, dünyanın en düzenli meydanları arasında yer alacak. Havayolunun halkın yolu olmasından kaynaklanan yoğun trafikle yarışıyoruz, bu yarışın kazananı olma gayretimiz var. İstanbul’un incisi, dünyanın birincisi yeni havalimanı elbette nihai ve kesin çözüm. Burası hizmete girinceye kadar Atatürk Havalimanı, Türkiye havacılığının merkezi olma misyonunu sürdürecek ve hiçbir iş ve hizmetin aksamasına meydan verilmeyecek.”

ORHAN BİRDAL AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

analist ~ 9 yıl önce
Atatürk'de diğer yorumcuların belirttiği gibi körük yapılacak çok yer var. Uzatılan pistin orasıda dolgu yapılıp kullanılabilir. 3. havalimanı da yavaş yavaş yapılabilir. Ayrıca Atatürk havalimanından UMRE ve benzeri charter seferleri de kaldıralabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
destek ~ 9 yıl önce
ilave olarak Kargo ve business jet seferleri ile beraberinde Corlu/Tekirdag
maliye? ~ 9 yıl önce
Maliyeye ait alan neresi tarif edebilecek olan var mı? Burası askeriyeye ait olan yerden farklı bir yer mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
park pozizyonları ~ 9 yıl önce
ben anlamadımki askeri alana park pozizyonu yapılacak şimdi yer işletmelerinin oraaya park pozizzyonu yapılacak maliyeden alınan yere park pozizyonu yapılacak yeni havalimanı yapılıyor gene o kadar masraf yapılacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİLEN ~ 9 yıl önce
Bizler , bu camianın teknik ve idari yöneticileri olarak yaklaşık 12 - 15 kişi olmak üzere , hafta sonunda sivil kıyafetli ( belki de maskeli ) olarak ve makamlarımızı da yanımızda taşımamak kaydı ile ANKARA - İSTANBUL arasında bir yerde bir haftasonu tatilinde buluşabilsek ! AHL'nin ve 3. havalimanı hakkındaki tüm sorunları ortadan kaldırıp gelecek 20 /25 yılın planlarını yapabiliriz. Bu ayağı yere basan 4 sayfalık eylem planını ANKARA'dakiler ve siyasi irade bile bir daha oturup değerlendirecektir. Bu konuda gerekli ve yeterli insan kaynaklarımız vardır. Bu günkü sorun ise bir çok şeyin değiştiğine inandığımız yurdumuzda , inaçlı ve bilgililerin net olmayıp sütre gerisinden konuşmayı / yazmayı yeğlemelerindedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ACİL EYLEM PLANI ~ 9 yıl önce
ASKERİ BÖLGEYE KARGO TERMİNALİNİ TAŞIYIN ; ASKERİ BÖLGEDEKİ GENİŞ ÇAPLI BOŞ ARAZİYE ONLARCA UÇAK İÇİN PARK YERİ SIĞAR ACİL UÇAKLARA PARK YERİ YAPIN; DIŞHATLARDAKİ KÖRÜK SAYISINI ACİL OLARAK 226 NOLU KÖRÜKTEN UZATIN ŞU ANKİ KARGO TERMİNALININ OLDUĞU BÖLÜME EN AZ 10 TANE YENİ BÜYÜK UÇAKLARIN SIĞACAĞI KÖRÜK SIĞAR ONDAN SONRA HİÇ ACELE ETMEDEN AHL Yİ 2023 YILINA KADAR GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KULLANIN...AHLDE İÇ VE DIŞHATLARDA KÖRÜK YAPACAK ONLARCA YER VAR KARGO VE DEVLET KONUKEVİ TAŞINIRSA HEM DIŞHATLARA HEMDE İÇHATLARA ONLARCA YENİ KÖRÜK YAPILIR... BUNDAN SONRA HAYDİ HAYIRLI OLSUN GÜLE GÜLE KULLANIN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasas ~ 9 yıl önce
güzel düşünmüşsünüz. böylece 3. havalimanına gerek kalmayacak şimdilik. 10 yıl götürür bu plan. milletin parası da çöpe gitmeyecek
~ ~ 9 yıl önce
rekor mu? bırak allasen... git heathrow'a bak da rekor gör. lodos olduktan sonra düzeltmek değil olay, olmadan önce düzeltmek. on milyonlarca dolar çöpe gitti sayenizde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000