30 Ocak 2018, Salı 09:53:43

Köpek yakalama timi iş başında!

Atatürk Havalimanı’nda aprona girerek uçuş trafiğini olumsuz etkileyen köpekler için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan köpek timi, apronda başıboş gezen köpekleri kafes tuzak yöntemiyle herhangi bir zarar vermeden yakalayarak barınaklara teslim ediyor.
  • Fotoğrafa bakınca timin ne kadar eğitimli olduğu belli oluyor. Naylon ipler falan. Bunlar bu işi köpeği yakalayıp bağlamak zannediyor. Ne acıdır ki bu konuda zerre kadar eğitimleri yok.
  • Bir sekilde oraya giren kopekleri yakalayip barinaga gonderiyolarmis barinak cok harika bir fikirmis yada hayvan hapishanesi degilmis gibi!! Yazik!
  • ne yapsınlar zavallı hayvanlar ya diri diri gömülüyorlar bir yerlerde ya yakılıyor ya da tecavüze uğruyor. sanırım bi pistte ölmek daha onurluca olur.
  • Osmanlı döneminden bir adet bu. Bizde köpeği sokakta beslerler eve bahçeye sokmazlar pisler diye. Bir de periler mi melekler mi ne girmez o eve diye düşünülür. 300 yıla kadar çözülecek meseleler bunlar. Takmayın
  • Bu köpekler florya ormanında organize oluyorlar ! Köpek kaynıyo resmen !
  • bu kopekler nerden gelıyo gırıyo kımse bakmıyomu.
  • Ben 5 sene okudum DHMİ kartı alabilmek için helal olsun köpekler rahat gidebiliyor :) xrayden geçiyor mu bunlar ne malum bomba vs olmadigi
  • O köpekleri eğit boş boş gezmesinler arama köpeği kurtarma köpeği yap onlara ekmek iş imkanı vermiş olursun. Mesela boş boş gezen iş yapmayan kedileri de fare timine al bir işe yarasın lar.
  • Havalimanında köpek yakalamakla olmaz bu işler. Kaynağını kurutacaksın. Havalimanın çevresinde servis şoförleri dahil köpek besliyorlar. Bunların engellenmesi lazım önce. Kısaca bu işin eğitimini almanız lazım
  • E bu kopekler nerden gelıyo gırıyo kımse bakmıyomu.

Atatürk Havalimanı’nda aprona girerek uçuş trafiğini olumsuz etkileyen köpekler için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan köpek timi, apronda başıboş gezen köpekleri kafes tuzak yöntemiyle herhangi bir zarar vermeden yakalayarak barınaklara teslim ediyor.  

Göçmen kuşlar gibi, apronda gezen sahipsiz köpekler de Atatürk Havalimanı’nda uçuş güvenliğini tehlikeye sokuyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; Apronda gezen sahipsiz köpekler nedeniyle bazı uçaklar pisti pas geçmek zorunda kalırken, bazı uçakların da pist başında dakikalarca kalkış için sıra beklemesine neden oluyor. Bu nedenle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan 30 kişilik köpek timi, başı boş gezen köpeklerle 24 saat mücadele veriyor.

KÖPEKLER, KAFES TUZAK YÖNTEMİYLE YAKALANIYOR

DHMİ'ye bağlı köpek timi ekibi, köpeklerin havalimanına girme ihtimali yüksek olan bölgeler için özel hazırlanmış, 9 kafesi belli bölgelere yerleştiriyor. Kafeslerin içine pişmiş et konularak köpekler, kafeslerin bulunduğu alana çekiliyor. Herhangi bir zarar vermeden kafes tuzak yöntemiyle yakalanan köpekler için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi veterinerlik bölümüne haber veriliyor. Havalimanına gelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri yakalanan köpekleri buradan alarak barınaklara götürüyor. 

EKİPLERİMİZ 7/24 GÖREV BAŞINDALAR

Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren DHMİ yetkilileri, “Pist üzerinde bulunan kuş, köpek gibi hayvanlar uçaklar için büyük tehdit oluşturuyor. Köpekler için önlem almamıza rağmen zaman zaman tel örgüler çevresinden havalimanına girmekteler. Bu köpekler piste çıkıp bazen uçuşları aksatmakta, bazen de iniş için alçalan uçakların pisti pas geçmesine neden olmaktadır. Bunu engellemek için DHMİ olarak bir köpek timi oluşturduk. Ekiplerimiz 7 gün 24 saat görev yapmaktadır. Yakalanan köpeklere herhangi bir zarar vermeden belediye ekiplerine teslim ediyoruz" dediler.

APRONDA GEZEN KÖPEK NEDENİYLE UÇAKLAR SIRAYA GİRMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde apronda dolaşan bir köpeği gören bir uçağın pilotu, durumu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne bildirmişti. Bunun üzerine kule görevlileri, apronda gezen köpeği bulmak için görevlilerin olay yerine göndermiş, bu sırada kalkış için pist başında bekleyen uçaklar dakikalarca beklemek zorunda kalmıştı. O anlar kule ile pilot konuşmasına şu şekilde yansımıştı:

PİLOT: 800 metre tabelasının hemen orada Glide slope antenlerinin arka tarafında köpek dolaşıyor

KULE: Şu an köpeği takip edebiliyor musunuz?

PİLOT: İki pistin arsındaki yeşillikte Glide slope antenlerinin orada dolaşıyor (Hürriyet)

Köpek yakalama timi iş başında!

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Fotoğraf ~ 6 yıl önce
Fotoğrafa bakınca timin ne kadar eğitimli olduğu belli oluyor. Naylon ipler falan. Bunlar bu işi köpeği yakalayıp bağlamak zannediyor. Ne acıdır ki bu konuda zerre kadar eğitimleri yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A girl ~ 6 yıl önce
Bir sekilde oraya giren kopekleri yakalayip barinaga gonderiyolarmis barinak cok harika bir fikirmis yada hayvan hapishanesi degilmis gibi!! Yazik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
n ~ 6 yıl önce
ne yapsınlar zavallı hayvanlar ya diri diri gömülüyorlar bir yerlerde ya yakılıyor ya da tecavüze uğruyor. sanırım bi pistte ölmek daha onurluca olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osmanlı adetleri ~ 6 yıl önce
Osmanlı döneminden bir adet bu. Bizde köpeği sokakta beslerler eve bahçeye sokmazlar pisler diye. Bir de periler mi melekler mi ne girmez o eve diye düşünülür. 300 yıla kadar çözülecek meseleler bunlar. Takmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wuf wuf ~ 6 yıl önce
Bu köpekler florya ormanında organize oluyorlar ! Köpek kaynıyo resmen !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
d ~ 6 yıl önce
bu kopekler nerden gelıyo gırıyo kımse bakmıyomu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hur karga ~ 6 yıl önce
Ben 5 sene okudum DHMİ kartı alabilmek için helal olsun köpekler rahat gidebiliyor :) xrayden geçiyor mu bunlar ne malum bomba vs olmadigi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şurda ~ 6 yıl önce
Yapılan en mantıklı ve ciddi bi şekilde değerlendirilmesi gereken bi yorum.
Egit ~ 6 yıl önce
O köpekleri eğit boş boş gezmesinler arama köpeği kurtarma köpeği yap onlara ekmek iş imkanı vermiş olursun. Mesela boş boş gezen iş yapmayan kedileri de fare timine al bir işe yarasın lar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMI ~ 6 yıl önce
Havalimanında köpek yakalamakla olmaz bu işler. Kaynağını kurutacaksın. Havalimanın çevresinde servis şoförleri dahil köpek besliyorlar. Bunların engellenmesi lazım önce. Kısaca bu işin eğitimini almanız lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Köpek düşmanı. ~ 6 yıl önce
Seni mi beslesinlar.
TC ~ 6 yıl önce
Bence senin gibi dusunenlerin kokunu kurutsalar daha mantikli olur.
Düşman ~ 6 yıl önce
Eğitimsiz zihniyet olayı nereseinden anlıyor. Şu wild life konusunda iki satır eğitim alsaydınız konuyu böyle anlamazdınız. İşte bu yüzden bir adım ilerliyemiyorsunuz, sürekli eleştiriliyorsunuz. Çünkü sizden başka herkes eğitimli. Durumun ne kadar vahim olduğunun farkında mısınız?
Z ~ 6 yıl önce
E bu kopekler nerden gelıyo gırıyo kımse bakmıyomu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000