24 Ekim 2018, Çarşamba 12:20:35

Havalimanındaki ölüme 'ölçüyü aşan kuvvet' tespiti

2013 yılında Yeşilköy Atatürk Havalimanı'nda ABD vatandaşı Tracey Lynn Brown'un, polisler ile yaşadığı tartışma da etkisiz hale getirilmek için yüzüstü yatırılıp sırtına basılarak ölümüne neden oldukları gerekçesiyle 12 polis ile bir doktorun yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı.
  • abd pasaportuna sahip olan herhangi ırktan birisi gelip havalimanında o kadar hakaretler ediyorki inanamazsınız. deske gelen bu varlıklar(!) ben amerikalıyım. benim işimi göreceksin diye bağırır çağırır. yıllarını havalimanında geçirmiş biri olarak söylüyorum bunu. belki polisler aşırı güç kullanmış olabilir ama gerçek durum bilinmiyor. ölen kadın neler yaptı acaba. ayrıca hergün 2- yolcunun böyle yaptığını düşünün ve öyle konuşun.
  • Elin sorunlu psikopatı için kaç senedir yargılanıyor polislerimiz. Emin olun aynı şeyler yurtdışında bir Türke yapılsa soruşturma bile açılmazdı. Umurlarında bile olmazdı. Biz çok akıllı olduğumuz için kendi polisimizi yıllardır yargılıyoruz. Polis düşmanı trollerde bahane ile nefretini kusuyor polisimize.
  • Adelet adelet bagimsiz yargi. Ben ne diyorum [email protected] cikmissam cikmismisimdir. Baska ne diycektim ya. Eyyy ..unuttum
  • Keşke sokak aralarında, hıncını alana kadar, jop ve sopayla döverek öldürdükleri insanların da hesapları sorulabilse.. Suçun 'cezası' adalet kurumlarının kararına göre verilmeli, kolluk kuvvetlerinin inisiyatifine göre değil.
  • 5 sene gecmis herkes adalet bekliyor. Nasil is bu ya?
  • ben bizim polislere güvenmiyorum, önümden 20 tane suriyeli afgan ne idugu belli olmayan geciyor gelip bana ID soruyor. Adama gore surıyelı daha guvenılır. 15 ay askerlik yapan degil
  • Ceza verilmemeli
  • Polise saldırmak için fırsat bekleyen örgütçülerde yorumlarda kendilerini belli etmişler hemen. Polise güvenmiyormuş canım benim. Kuyruk acısı var belli ki. Yurtdışında polise elini kaldırda ne oluyor gösterirler sana. Türkiyede ise polisin hakları ve yetkileri sınırlı maalesef.
  • amerikada birisi polislerin odasına dalacak, makasla polislere saldıracak, onu kalbura çevirirlerdi. Birde saldırganı etkisiz hale getirdikleri için takdir edilirlerdi. Türkiye de ise kaç yıldır mahkemesi sürüyor. Yazık oluyor polislere.
  • Bu ne türk polisini güvenç olmaz asla Ben saten güvenmem

2013 yılında Yeşilköy Atatürk Havalimanı'nda ABD vatandaşı Tracey Lynn Brown'un, polisler ile yaşadığı tartışma da etkisiz hale getirilmek için yüzüstü yatırılıp sırtına basılarak ölümüne neden oldukları gerekçesiyle 12 polis ile bir doktorun yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada; havalanı doktoru M.Ö. için 6 yıla kadar, 4 polis için ise 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. Ayrıca ABD vatandaşı kadının ölüm nedeni olarak sanık polis memurlarının, "Etkisiz hale getirmeye çalışırken zor kullanarak, görev ve yetkilerinin gerektirdiği ölçüyü aşan düzeyde kuvvet kullanılması" olduğu gösterildi.

ABD vatandaşı Tracey Lynn Brown, 2013 yılında transit yolcu olarak bulunduğu Atatürk Havalimanı’nda tartışma yaşadığı polisler tarafından etkisiz hale getirilmek istenirken nefessiz kalarak yaşamını yitirdi.

Sözcü'den Şeyma Ulusoy'un haberine göre; Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca  yapılan soruşturma sonucunda, 12 polis hakkında , “Zor kullanma yetkisini aşarak ölüme neden olma” suçundan 12’şer yıldan 16 ‘şar yıla kadar, havaalanı doktoru olan M.Ö. içinse, “Görevi kötüye kullanma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi cezası istemiyle dava açıldı. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıkların katılmazken, taraf avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 4 Nisan 2013'te Atatürk Havalimanı'nda dış hatlar yolcusu olarak bulunan maktul Tracey Lynn Brown saat 21:45 sıralarında dış hatlar terminalinde bulunan Pasaport Kontrol Büro Amirliği'nin bir odasına girdiği, dışarı çıkması yönünde uyarıldığı, çıkmaması üzerine zor kullanılarak dışarıya çıkartıldığı, sabaha karşı saat 04.00 sularında tekrar pasaport kontrol büro amirliğinin bulunduğu kata geldiği, büronun irtibat penceresinden uzanarak, oda içerisinde bulunan bir kısım malzemeleri görevli polis memurlarına doğru fırlattığı, eline makas aldığı, tekrar müdahele edilerek sakinleştirilmeye çalışıldığı ve Tracey Lynn Brown’ın sorunlu yolcu odasında alındığı ancak burada da saldırgan tutumlarının devam ettiği anlatıldı.

“SALDIRGAN DAVRANIŞLARI DEVAM ETTİ”

Olay anında ABD vatandaşı kadının görevli polis memurlarından U.T.’yi yaraladığına dikkat çekilen mütalaada olay şöyle anlatıldı: “Yere yatılarak etkisiz hale getirilerek kelepçe takıldı ve Brown sevk odasına götürüldü. Saldırgan davranışlarının devam etmesi yüzünden yeniden kelepçelendi. Yere yatırıldığı sırada sağlık durumunun bozulması ile Atatürk Havalimanı’nda bulunan klinikte görevli doktor M.Ö. ve ekibi çağrıldı. Doktor M.Ö.’nün talimatı üzerine sağlık teknisyenleri tarafından Tracey Lynn Brown’a kalp masajı uygulanrı daha sonrasında hastaneye sevk edildi.”

Hastanede yapılan müdahalelere rağmen genç kadının hayatını kaybettiği hazırlatıldı ve İstanbul Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan hazırladığı rapora yer verildi.

Raporda; ölüm olayının göğüs ve ense bölgesine basıya bağlı komplikasyonlar sonucunda meydana geldiği belirtildi. Mütalaada, “Havalimanında meydana gelen olay ile ölüm olayı arasında illiyet bağı bulunduğuna dair rapor düzenlenmiştir. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu'nun rapor içeriğine göre, sanıklardan doktor M.Ö'nün muayene sırasında ölenden anamnes almadığı, yüz yüze herhangi bir temasta bulunmadığı, muayenesini bizzat yapmadığı, diğer işlemlerin tıp teknisyeni tarafından yapıldığı, bu hususların tıp kurallarına uygun olmaması nedeniyle sanık M.Ö'nün ölüm olayında kusurlu olduğuna dair rapor tanzim edilmiştir.” denildi.

ÖLÜMÜN SEBEBİ ÖLÇÜYÜ AŞAN KUVVET KULLANILMASI!

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında sanıklardan doktor M.Ö. ve polisler S.Ö.,F.A.,M.A. ve H.T.’nin savunmalarında suçlamayı kabul etmemelerinin suçtan kurtulmaya yönelik inkar mahiyetinde olduğunu ve havalimanında polis memuru olan sanıkların, Tracey Lynn Brown’u etkisiz hale getirmeye çalışırken zor kullanarak, görev ve yetkilerinin gerektirdiği ölçüyü aşan düzeyde kuvvet kullanılma sonucu ölüme sebebiyet verdikleri anlatıldı.

Ayrıca diğer polis sanıklar A.Y, U.T, N.Y, M.E.Ö, U.T, Ç.Ç. ve A.E.E'nin atılı suçu işlediklerine veya işlenmesine iştirak ettiklerine dair savunmalarının aksini ispatlayacak, mahkumiyetlerine yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delilin elde edilemediği tespit edildi.

7 SANIK İÇİN BERAAT TALEP EDİLDİ

Mütalaanın sonunda savcı; sanık polisler, A.Y, U.T, N.Y, M.E.Ö, U.T, Ç.Ç. ve A.E.E'nin ayrı ayrı beraatleri istedi. Diğer sanık polisler H.T, M.A, F.A. ve S.Ö'nün de “Zor kullanma yetkisini aşarak kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan ayrı ayrı 12 yıldan 16 yıla kadar hapisleri istendi. Doktor M.Ö.’nün ise de “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi talep edildi. Sanıklardan M.K.’nın ise yaşamını yitirdiği ve bu yüzden bu isim için davanın düşürülmesi istendi.

Mahkeme, sanık avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Havalimanındaki ölüme 'ölçüyü aşan kuvvet' tespiti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

inanın ki!! ~ 4 yıl önce
abd pasaportuna sahip olan herhangi ırktan birisi gelip havalimanında o kadar hakaretler ediyorki inanamazsınız. deske gelen bu varlıklar(!) ben amerikalıyım. benim işimi göreceksin diye bağırır çağırır. yıllarını havalimanında geçirmiş biri olarak söylüyorum bunu. belki polisler aşırı güç kullanmış olabilir ama gerçek durum bilinmiyor. ölen kadın neler yaptı acaba. ayrıca hergün 2- yolcunun böyle yaptığını düşünün ve öyle konuşun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazıktır ~ 4 yıl önce
Elin sorunlu psikopatı için kaç senedir yargılanıyor polislerimiz. Emin olun aynı şeyler yurtdışında bir Türke yapılsa soruşturma bile açılmazdı. Umurlarında bile olmazdı. Biz çok akıllı olduğumuz için kendi polisimizi yıllardır yargılıyoruz. Polis düşmanı trollerde bahane ile nefretini kusuyor polisimize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nabi ~ 4 yıl önce
Adelet adelet bagimsiz yargi. Ben ne diyorum [email protected] cikmissam cikmismisimdir. Baska ne diycektim ya. Eyyy ..unuttum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 4 yıl önce
Keşke sokak aralarında, hıncını alana kadar, jop ve sopayla döverek öldürdükleri insanların da hesapları sorulabilse.. Suçun 'cezası' adalet kurumlarının kararına göre verilmeli, kolluk kuvvetlerinin inisiyatifine göre değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5 sene ~ 4 yıl önce
5 sene gecmis herkes adalet bekliyor. Nasil is bu ya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fikri ~ 4 yıl önce
ben bizim polislere güvenmiyorum, önümden 20 tane suriyeli afgan ne idugu belli olmayan geciyor gelip bana ID soruyor. Adama gore surıyelı daha guvenılır. 15 ay askerlik yapan degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence ~ 4 yıl önce
Ceza verilmemeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:/ ~ 4 yıl önce
Evet verilmemeli ki yarın bir gün senin de başına gelsin. Suçu ödüllendirmeyi ne kadar çok seviyoruz :( Umarım en ağır cezaları alırlar da diper polisler düşünür böyle saçma sapan bi hareket yapmadan önce
yetkileri artmalı ~ 4 yıl önce
Polise saldırmak için fırsat bekleyen örgütçülerde yorumlarda kendilerini belli etmişler hemen. Polise güvenmiyormuş canım benim. Kuyruk acısı var belli ki. Yurtdışında polise elini kaldırda ne oluyor gösterirler sana. Türkiyede ise polisin hakları ve yetkileri sınırlı maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cvp ~ 4 yıl önce
Gelişmiş ülkelerde hele abd ve almanya'da polis dedin mi akan sular durur doğru ama oralarda istisnalar haricinde devlet devletliğini,polis polisliğini,vatandaş da vatandaşlığını bilir. Ayrıca insanları örgütçü bilmem neci diye yaftalama olur mu? Sonuçta orantısız bir kuvvet kullanımını devletin savcısı da hakimi de kabul ediyor. Bunlara tepki verenler illa örgütçü olma zorunda mı? İnsan olmak yetmiyor mu? O ölen senin kardeşin,akraban da olabilirdi.Ülkemizde polisin yetkileri vatandaşın gücüyle doğru orantılı. Eğer zengin veya siyasi olarak güçlüysen adalet senden yana değilsen derdini marko paşa'ya anlatırsın. Adaletin düzgün işlememesinin ve polisin yetkilerinin sınırlı olmasının sorumlusu da iktidarlardır başkası değil.
Yazik ~ 4 yıl önce
Şu uslubuna bir bak ...canım benim... 1980 öncesi polis profili tekrar hortladı
khan ~ 4 yıl önce
Yurtdışında örnek olarak barbar polisleri mi gösteriyorsun. Avrupadan medeni tek unsurumuz kalmasın değil mi? Maalesef fevri davranan çok polis var, millet adına mı siyasi parti adına mı çalışıyor belli değil.
Öyle akraba olmaz olsun ~ 4 yıl önce
Benim akrabamda kuralları çiğnese polise saldırsa güvenliği tehdit etse ve bütün bunları kadınlığına veya pasaportunu gücüne vb güvenerek yaparsa ve polis etkisiz hale getirmek için uğraşırken öldürürse polise gram laf söylemem. Sonuçta savcı da kabul etmiş. Yuh rahip brunsonu ne çabuk unuttunuz. Millet yeni kriz istemiyor.
polislere yazık ~ 4 yıl önce
amerikada birisi polislerin odasına dalacak, makasla polislere saldıracak, onu kalbura çevirirlerdi. Birde saldırganı etkisiz hale getirdikleri için takdir edilirlerdi. Türkiye de ise kaç yıldır mahkemesi sürüyor. Yazık oluyor polislere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ölüm. ~ 4 yıl önce
Kadın ölmüş... Sen hala yazık olmuş polislere diyorsun. Yakalamışsın. Ters kelepçe. Kadın şiddetten ölüyor. Polise acıyana kadar bu dava neden 5 sene sürüyor diye sorgula. Amerika dan Almanya da örnek göstereceğine.
Yok ~ 4 yıl önce
Bu ne türk polisini güvenç olmaz asla Ben saten güvenmem

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000