15 Temmuz 2013, Pazartesi 16:02:38

HAVADA BU KEZ DE 'BALON' VAKASI

Atatürk Havalimanı'nda bir pilot ile kule arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Uçuş kontrol görevlisi ile konuşan pilot, "Üzerimizden balon benzeri bir nesne geçti" dedi.
  • bunlar heryerde bulunanher amac icin mumla ucurulan rengarenk kontrolsuz balonlardir. ozellikle geceleri sahillerden tanesi 5 liraya heryerden ucuruluyor.
  • Uçuş planlarken kullandığımız METAR / TAF bilgilerini elde etmek için kullandıkları meteorolojik gözlem balonlarından biri.
  • saat 15:00-15:30 arası ise o büyüklükteki şey olsa olsa meteoroloji balonudur.( Kartal'dan gönderilir, rüzgara bağlı olarak batıya sürüklenebilir) http://www.dmi.gov.tr/FILES/genel/aletler/ravinsonde06.jpg

Yaz aylarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı güzergahlarda görülen uçurtmalar, uçan fenerler ve balonlar, uçuş emniyetini tehlikeye düşürebiliyor. Uçuş sırasında bu tür durumlarla karşılaşan pilotlar, hava trafik kontrolünü bilgilendirerek tehlikenin giderilmesini sağlıyor.

Yaz aylarında sıkça görülen bu durumun bir benzeri de bugün öğlen saatlerinde Atatürk Havalimanı'nda yaşandı. Bir Türk uçağının pilotu, Uçuş Kontrol Merkezi'ne "Üzerimden balon benzeri bir nesne geçti" uyarısında bulundu. Pilotun kule görevlisine, "200-300 feet üzerimizden balon benzeri bir nesne geçti yaklaşık çapı yarım metre, bir metreye yakın" dedi.

Geçtiğimiz günlerde de pilotlar kule görevlilerine iletişim kurdukları frekanslarda arabesk, Türk Sanat Müziği duyduklarını söylemeleri dikkat çekmişti.

HAVADA BU KEZ DE 'BALON' VAKASI

Facebook Yorum

Yorumlar

pilot. ~ 9 yıl önce
bunlar heryerde bulunanher amac icin mumla ucurulan rengarenk kontrolsuz balonlardir. ozellikle geceleri sahillerden tanesi 5 liraya heryerden ucuruluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 9 yıl önce
Uçuş planlarken kullandığımız METAR / TAF bilgilerini elde etmek için kullandıkları meteorolojik gözlem balonlarından biri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ufo ~ 9 yıl önce
saat 15:00-15:30 arası ise o büyüklükteki şey olsa olsa meteoroloji balonudur.( Kartal'dan gönderilir, rüzgara bağlı olarak batıya sürüklenebilir) http://www.dmi.gov.tr/FILES/genel/aletler/ravinsonde06.jpg

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000