20 Temmuz 2013, Cumartesi 12:55:44

BRITISH AIRWAYS İNİŞ TAKIMINDA TÜRK CESEDİ!

İstanbul-Londra seferini yapan British Airways uçağının iniş takımında 30’lu yaşlarda bir Türk erkeğin cesedi bulundu.
  • Sen anladigina gore heerkes anlamistir lalezar
  • Söz konusu uçak profil'in dediği gibi gece 12 civarı gelir ve belli noktalar seal ile mühürlenir.Dikme denen yerin zaten tekerlek olduğu için kapanması ve seallenmesi mümkün değildir.Yine söz konusu uçak sabah belli bir saate kadar her uçak gibi başıboş bekler ve sabah seal kontrolleri yapılarak uçak açılır.Gözen dikme denilen yani rahmetlinin girdiği yeri kontrol etmez.
  • 1.ICAO annex 9,14,17 göre local otorite (Vali,DHMİ,Polis vb.)Güvelikten sorumludur.(Detaylar için ders verebilirim.Yorum için karakter sınrlaması var.!) 2.British bunları yeterli görmediği için extra para öder güvenlik hizmeti alır.Yolcu ,uçak, kargo araması, ramp, back,Jetty kontroleri.Amaç bombalı saldırı önlemek olsa bile bir sormak lazım vatandaşın kimliği ne olursa olsun nasıl oraya girdi diye.Sonuçta bomba da koyabilir demektir.Zafiyet olduğu açık.!!! 3.Bilenler buradada dile getirmiş Adam /saat hesabına göre iş yapılması ve denetlenmesi gerekirken Gözende diğer şirketlerden farksız olarak çok eksikle çalışır.Bunu telafi etmek için personeli uçaktan uçağa koşturur.Aynı adamı 4,5 uçakta çalıştı yazar."Norm Kardo" kağıt üzerindedir.İş ilanı sitelerine bakın ilan daima açıktır. İmaj bir yere kadar.Arka arkaya vukat olmaya başlıyorsa eş dostla bunlar sümen altı ediliyorsa en azından "Soru sormak" lazım. Buradan ricam Airport haber bu haberi takip edip gelişmeleri bildirsin.
  • gözenin hangi uçaklarda arama yaptığını hangi uçaklarda arama yapmadığını bilmeyen kişiler kusura bakmayın kendinizi çok biliyormuş gibi yazıyorsunuz ama hiç birşey bilmiyorsunus ve güvenliği çamur atıyorsunuz .
  • Noldu havascilar celepciler saldiramadiniz tgs diyeniniz yok malkaralilar sizi havaciligi biz yazmadik ama yazanlari silip kendimizi yazacagiz oraya TGS. Bunu tgs yapsaydi nemuzamisti odiliniz ne kaptani ne guvenlige kimse suc bulmazdi ekin olun eee havas zihniyeti olmeye mahkum
  • Değerli Soru,bu soruyu dahi soruyor olmanız havacılığın içinde olmayan veya bu işlerin nasıl yapıldığını bilmeyen biri yada sadece demogoji yaratmak için sorulmuş bir soru havası yaratıyor. Bu olabilirliği ortaya koyduğunuza göre bu nasıl olacak anlatırsanız birde sizden dinleyerek aydınlanalım öğrenelim.
  • Burda bilende konusuyo bilmeyende. Gozenin british ucaginda ucagi arama gibi bi yetkisi yok anlasmalar geregi. Bu olayin gerceklestigi ucak british in geceden gelen sabah giden seferli ucagi. Bu ucusta ucak geceden seallenir ve sabaha kadar apronda ucak basi bos bekler. Sabah ise seferine belli bi sure kala gozen guvenlik personelleri tarafindan ucagin sealleri kontrol edilerek ucak acilir. Kisaca isleyis bu sekilde geceden gelipte ucagin dikmesine giren adami gozen nerden gorsun havas nerden gorsun konusuyosunuz bilip bilmeden. O adam oraya nasil gelmis kim nerede guvenlik acigi vermiste gelmis asil suclu bu sorunun altinda. Simdi dusunun ve suclu kim olabilir karar verin havasa gozene laf atmayin bilip bilmeden.
  • Allah rahmet eylesin fakat sorumluların cezası verilmeli british airways ın güvenliğinden gözen güvenlik denen bi güvenlik şirketi sorumludur ve ramp bölgesinde yaklaşık 3 memuru ayrı yetten 1 şefi bide teamledar vardır bu vatandaş bu olayı gercekleştirirken nerdelermişş aacaba ckk merak ediyorum aslında calışanlarında sucu yokk yönetimi sorumludur bu olaydan bu kadar uzun sure calıştırılırsa bu personel nasıl dikkatli olması beklnirkii gecen deltada hiç alakası olmayan yolcunun piste son anda fark edilmesi ve bunun gibi bir cok hatalar yapıldıgı halde halen thy başta olmak üzere diğer hava yolları nasıl olurda bu güvenlik şirketi ile çalısıyor anlayamadım ve delta olayının üstü hemen kapatıldı yöneticelerinn kollarının bayagı uzun oldugu anlaşıldı bu delta olayından sonra eminimki bu vatandaş londrada fark edilmeseydi bizim sınırlarımız fark edilseydi gözen yöneticelwri bunun üstünüde kapatmayı başarırdı sivil havacalık tarafından soruşturma yapılması gözene şart oldu
  • Arkadaşlar ne havaşın ne gözenin suçu var illa bi suçlu aramak yerine neden vefat eden kişinin böyle bir şeye baş vurması neden yok kaptan yok güvenlik yol ramp hizmeti sonra Akli dengesi yerindemi bu kişin 10 yaşındaki çoçuk bile havada Donarak ölçeğini bilir
  • Uçagın harici kontrolünü yapan pilot işten atılmalıdır.. Türk yetkililerin suçu yoktur tamamen kaptan sorumludur.. Saygılar

British Airways’in çağrısı üzerine Londra’daki Heathrow Havalimanı’na gelen polis yetkilileri, iniş takımına nasıl girdiği belli olmayan kaçağın üzerinde Türk kimliği buldu.

Ancak kaçak yolcunun ismi açıklanmadı. 18 Temmuz’da 5 no’lu terminale saat 11’de inen uçak, inişinden hemen sonra bulunan ceset konusunda İngiliz polisi Scotland Yard hemen Atatürk Havalimanı ve İstanbul polisi ile irtibata geçti.

Kaçak yolcunun yakınlarının durumdan haberdar edilmesinin ardından cesedin kime ait olduğunun açıklanacağı belirtildi.

British Airways sözcüsü, ‘Uçaklara kaçak binen yolcular konusunda güvenlik zaafiyeti için önlemler alıyoruz. Bunu uçtuğumuz her ülkede de uyguluyoruz. Türk yetkililerle uçağımıza kaçak Bir Türk’ün nasıl bindiğine ilişkin soruşturma yapacağız’ dedi.

BRITISH AIRWAYS İNİŞ TAKIMINDA TÜRK CESEDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

turkceye ~ 9 yıl önce
Sen anladigina gore heerkes anlamistir lalezar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dikme ~ 9 yıl önce
Söz konusu uçak profil'in dediği gibi gece 12 civarı gelir ve belli noktalar seal ile mühürlenir.Dikme denen yerin zaten tekerlek olduğu için kapanması ve seallenmesi mümkün değildir.Yine söz konusu uçak sabah belli bir saate kadar her uçak gibi başıboş bekler ve sabah seal kontrolleri yapılarak uçak açılır.Gözen dikme denilen yani rahmetlinin girdiği yeri kontrol etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir soru ~ 9 yıl önce
1.ICAO annex 9,14,17 göre local otorite (Vali,DHMİ,Polis vb.)Güvelikten sorumludur.(Detaylar için ders verebilirim.Yorum için karakter sınrlaması var.!) 2.British bunları yeterli görmediği için extra para öder güvenlik hizmeti alır.Yolcu ,uçak, kargo araması, ramp, back,Jetty kontroleri.Amaç bombalı saldırı önlemek olsa bile bir sormak lazım vatandaşın kimliği ne olursa olsun nasıl oraya girdi diye.Sonuçta bomba da koyabilir demektir.Zafiyet olduğu açık.!!! 3.Bilenler buradada dile getirmiş Adam /saat hesabına göre iş yapılması ve denetlenmesi gerekirken Gözende diğer şirketlerden farksız olarak çok eksikle çalışır.Bunu telafi etmek için personeli uçaktan uçağa koşturur.Aynı adamı 4,5 uçakta çalıştı yazar."Norm Kardo" kağıt üzerindedir.İş ilanı sitelerine bakın ilan daima açıktır. İmaj bir yere kadar.Arka arkaya vukat olmaya başlıyorsa eş dostla bunlar sümen altı ediliyorsa en azından "Soru sormak" lazım. Buradan ricam Airport haber bu haberi takip edip gelişmeleri bildirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sivil ~ 9 yıl önce
gözenin hangi uçaklarda arama yaptığını hangi uçaklarda arama yapmadığını bilmeyen kişiler kusura bakmayın kendinizi çok biliyormuş gibi yazıyorsunuz ama hiç birşey bilmiyorsunus ve güvenliği çamur atıyorsunuz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vay vay ~ 9 yıl önce
Noldu havascilar celepciler saldiramadiniz tgs diyeniniz yok malkaralilar sizi havaciligi biz yazmadik ama yazanlari silip kendimizi yazacagiz oraya TGS. Bunu tgs yapsaydi nemuzamisti odiliniz ne kaptani ne guvenlige kimse suc bulmazdi ekin olun eee havas zihniyeti olmeye mahkum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkçe ~ 9 yıl önce
Türkçe'yi tam olarak öğrenirsen sonra havacılıkta gelecektir..
Bay Soruya cevap ~ 9 yıl önce
Değerli Soru,bu soruyu dahi soruyor olmanız havacılığın içinde olmayan veya bu işlerin nasıl yapıldığını bilmeyen biri yada sadece demogoji yaratmak için sorulmuş bir soru havası yaratıyor. Bu olabilirliği ortaya koyduğunuza göre bu nasıl olacak anlatırsanız birde sizden dinleyerek aydınlanalım öğrenelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Burda bilende konusuyo bilmeyende. Gozenin british ucaginda ucagi arama gibi bi yetkisi yok anlasmalar geregi. Bu olayin gerceklestigi ucak british in geceden gelen sabah giden seferli ucagi. Bu ucusta ucak geceden seallenir ve sabaha kadar apronda ucak basi bos bekler. Sabah ise seferine belli bi sure kala gozen guvenlik personelleri tarafindan ucagin sealleri kontrol edilerek ucak acilir. Kisaca isleyis bu sekilde geceden gelipte ucagin dikmesine giren adami gozen nerden gorsun havas nerden gorsun konusuyosunuz bilip bilmeden. O adam oraya nasil gelmis kim nerede guvenlik acigi vermiste gelmis asil suclu bu sorunun altinda. Simdi dusunun ve suclu kim olabilir karar verin havasa gozene laf atmayin bilip bilmeden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gözlemci ~ 9 yıl önce
Allah rahmet eylesin fakat sorumluların cezası verilmeli british airways ın güvenliğinden gözen güvenlik denen bi güvenlik şirketi sorumludur ve ramp bölgesinde yaklaşık 3 memuru ayrı yetten 1 şefi bide teamledar vardır bu vatandaş bu olayı gercekleştirirken nerdelermişş aacaba ckk merak ediyorum aslında calışanlarında sucu yokk yönetimi sorumludur bu olaydan bu kadar uzun sure calıştırılırsa bu personel nasıl dikkatli olması beklnirkii gecen deltada hiç alakası olmayan yolcunun piste son anda fark edilmesi ve bunun gibi bir cok hatalar yapıldıgı halde halen thy başta olmak üzere diğer hava yolları nasıl olurda bu güvenlik şirketi ile çalısıyor anlayamadım ve delta olayının üstü hemen kapatıldı yöneticelerinn kollarının bayagı uzun oldugu anlaşıldı bu delta olayından sonra eminimki bu vatandaş londrada fark edilmeseydi bizim sınırlarımız fark edilseydi gözen yöneticelwri bunun üstünüde kapatmayı başarırdı sivil havacalık tarafından soruşturma yapılması gözene şart oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dur bakalım ~ 9 yıl önce
Gözenin bu operasyonda görevli kaç tane personelinin olduğu değilde. Uygulamanın yalnızca sabah mayhoşluğunda bir ramp görevlisine bırakılmak suretiyle kontrolü düşündürücü. British için yapılan seallar çok özeldir. Açıldığında deforme olur ve açıldığı anlaşılır. Ancak geceden BA680 geldikten ve seallendikten sonra sabah bunu yalnızca bir görevlinin üstünkörü kontrol etmesinden kaynaklanmış olabilir. Konu ile ilgili testleri hatırlarım da kaçanlarda olurdu. Demek ki bu konuda bir zaafiyet var. Ancak bu gözen, tav vs diye sınıflandırılamaz. Bu adam eğer bir havalimanı çalışanı değilse nerden gelip de girdi bu dikmeye nerede bu dhmi nerede bu airport security sorarlar adama. Neyse eski şirketim gözen bu konuların icabına bakacaktır. Aviation Security tartışmasız onların işidir.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar ne havaşın ne gözenin suçu var illa bi suçlu aramak yerine neden vefat eden kişinin böyle bir şeye baş vurması neden yok kaptan yok güvenlik yol ramp hizmeti sonra Akli dengesi yerindemi bu kişin 10 yaşındaki çoçuk bile havada Donarak ölçeğini bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 9 yıl önce
Uçagın harici kontrolünü yapan pilot işten atılmalıdır.. Türk yetkililerin suçu yoktur tamamen kaptan sorumludur.. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soru ~ 9 yıl önce
Harici kontrol yapıldıktan sonra girmiş olamaz mı o deliğe bay çok bilmiş.
CEHVEROGLU ~ 9 yıl önce
Sevgili arkadasim yorum yaparken bile yaptiginin icerisinde cevap mevcut ucagin pilotu harici kontrolu ne icin yapar?ve sonunda sorumlu oldugu kokpite gitmezmi bu ne kadar surer bunu bilmiyorsun biliyormus gibi orada yorum yaziyorsun utanmadan birde.O ucagin altinda handling firmasinin sorumlulari mevcuttur eger bilmiyorsan google abine sor o sana gerekli olan tum neticeyi verir.Yada handling firmasini ara sor arkadas ogren bilmemek ayip degil.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000