19 Mart 2010, Cuma 16:46:00

BİRDAL: "TEDBİRLERİMİZİ ALDIK"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, bugün Atatürk Havalimanı 06/24 pistinde basın toplantısı düzenledi.
  • yahu neden bu kadar yükleniyorsunuz ne yapsın orhan birdal... o da bilmiyor mu sıkıntı ve çözümleri, adamın saçları beyazlamış bu yaşta. ona tanju okandan "neden saçların beyazlamış arkadaş? "şarkısını hediye ediyorum.
  • 18r/36l pistini yapan sadi şener ismi,isim karışıklığı hatası olarak yazılmıştır..kendisinden özür dilerim...
  • THY kontrolsüz ve plansız uçak alımlarıyla hem slotu hemde hava trafiğini zorlamaktadır...Siyasi destek sonunda kaza ve gecikmeleri getirecektir.Meydan kapasitesi tam doludur...
  • 18r/36l paralel pisti boşa yapıldı,o pisti yapan Sadi Şener TAV Gn md..değil mi?hesap soran var mı? yOkk.. tek kurtuluş 06/24 pistine paralel pist yapıp,hızlı taki yolları ile SID ve STAR kurallarını uygulmak ,tabi 6000 mania engel olmazsa... Bir de VFR'ları kontrollü yaparak ,ayrı sektör açılması ya da VFR slot uygulamasına geçilmesi acil çözümdür...YOKSA 06/24 tamiratı hiç trafigi rahatlamaz,sadece zaman ve para kaybı olarak geri döner...
  • 06 pistinden çıkan uçaklarla ilgili olarak ''pistin sorunlu olmadığını'' savunan (ve şimdide o sorunlu olmayan pistin sorunlarının bir nebze düzeltilmesi için bakım ve uzatılma çalışmaları başlatıldı herkesin bildiği gibi) bir yetkiliden ne kadar hayırlı işler beklenebilir. önce doğru ve dürüst olunmalı. sayın birdal ın malesef bu konuda dürüst olmadığını görüyorum. ayrıca; yaz döneminde sorun yaşanmayacağını söylemesi ise tam bir komedi. hep birlikte göreceğiz ne rezillikler ,ne divert ler olacağını.
  • Yaşanan son pistten çıkma olayından az önce o piste inmiştim ve yanımdaki kaptana şöyle demiştim. "Vallahi bilmeyen yabanci bi pilot bu şartlarda bu piste inersese duramayabilir". Eve geldim ve bir uçağın pistten çıktığını öğrendim. hiç te sürpriz olmadı bana. neden acaba? Pilot.
  • kontrolorler pilotlar bagaj yukleyenler opreationlar herkes çok çaba sarfediyor bu koşullarda iyi operasyon yapilamilmesi için. ben meinimki bizim kontrolorlerimizin elinde gerekli imkanlar olsa rnav usullleri vs ler olsa high speed taxi wayler olsa avrupada zirt diye pisti terkeden pilotlairmiz buradada oyalanmadan terketse eminimki onlarda iniş aralarini 6 nm den 3 nm e kadar indirirek trafiğin hem akışını hızlandirip hemde trafigi çok daha iiy yonetebileceklerdir. ama once onlarin parasal sorunlairnin motivasyonlarinin duzeltilmesi lazim. .. kaptan..
  • 06/24 ün yanındaki askeri bölgeyi Atatürk Havalimanına katıldıktan sonra AHL Trafik olarak Avrupanın sayılı havalimanlarından biri olacaktır.
  • istanbul hava trafik ünitesinin hatası vardır..evet.mesela ben yaklaşmada çalışan bir kontrolör olarak frenleme ölçümü lazım olduğunda sayın kaptanlarımıza bir stand-by çekiyorum...bi koşu piste acele bir şekilde aldığım frenleme ölçümü ancak bu kadar oluyor.
  • sayin birdal demek 06-24 pistinin lastik izlerinden buz pateni pistine donmus olan yuzeyi yada touchdown zone sonrasi olusmus cukur bolge ve hava trafik unitesinin muhtesem frenleme olcumleri kazalara sebep degil, sadece ucaklarin inisi becerememesi sebep oylemi,yoksa benmi yanlis algiliyorum ne dersiniz ?

Sabıkalı pist olarak bilinen Atatürk Havalimanı'nın 06-24 pistinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü (DHMİ) Orhan Birdal, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birdal, geçmişte yaşanan pistten çıkma nedenlerinin pistin kısalığından olmadığını, iniş yapan bazı uçakların teker koyma mesafesinden kaynaklandığını belirtti.

Hava trafiğinin yazın daha yoğun olmayacağını ifade eden Birdal, "Biz gerekli bütün tedbirlerimizi aldık. Havayolu şirketleri slotlarına uyduğu taktirde bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyoruz" dedi.

Askeri saha konusunda görüşmelerin gayet olumlu geçtiğini belirten Orhan Birdal, henüz imza aşamasına gelinmediğini ancak, sonucun olumlu olacağını da sözlerine ekledi.

Birdal, SMART projesinin de 2010 yılının sonunda biteceğini söyledi.

06/24

06/24

06/24

06/24

06/24

BASIN TOPLANTISININ TÜM DETAYLARI BU AKŞAM SAAT 20:00'DA AIRPORT TV ANA HABER'DE

BİRDAL: "TEDBİRLERİMİZİ ALDIK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 12 yıl önce
yahu neden bu kadar yükleniyorsunuz ne yapsın orhan birdal... o da bilmiyor mu sıkıntı ve çözümleri, adamın saçları beyazlamış bu yaşta. ona tanju okandan "neden saçların beyazlamış arkadaş? "şarkısını hediye ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
18r/36l pistini yapan sadi şener ismi,isim karışıklığı hatası olarak yazılmıştır..kendisinden özür dilerim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
THY kontrolsüz ve plansız uçak alımlarıyla hem slotu hemde hava trafiğini zorlamaktadır...Siyasi destek sonunda kaza ve gecikmeleri getirecektir.Meydan kapasitesi tam doludur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
18r/36l paralel pisti boşa yapıldı,o pisti yapan Sadi Şener TAV Gn md..değil mi?hesap soran var mı? yOkk.. tek kurtuluş 06/24 pistine paralel pist yapıp,hızlı taki yolları ile SID ve STAR kurallarını uygulmak ,tabi 6000 mania engel olmazsa... Bir de VFR'ları kontrollü yaparak ,ayrı sektör açılması ya da VFR slot uygulamasına geçilmesi acil çözümdür...YOKSA 06/24 tamiratı hiç trafigi rahatlamaz,sadece zaman ve para kaybı olarak geri döner...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
06 pistinden çıkan uçaklarla ilgili olarak ''pistin sorunlu olmadığını'' savunan (ve şimdide o sorunlu olmayan pistin sorunlarının bir nebze düzeltilmesi için bakım ve uzatılma çalışmaları başlatıldı herkesin bildiği gibi) bir yetkiliden ne kadar hayırlı işler beklenebilir. önce doğru ve dürüst olunmalı. sayın birdal ın malesef bu konuda dürüst olmadığını görüyorum. ayrıca; yaz döneminde sorun yaşanmayacağını söylemesi ise tam bir komedi. hep birlikte göreceğiz ne rezillikler ,ne divert ler olacağını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yaşanan son pistten çıkma olayından az önce o piste inmiştim ve yanımdaki kaptana şöyle demiştim. "Vallahi bilmeyen yabanci bi pilot bu şartlarda bu piste inersese duramayabilir". Eve geldim ve bir uçağın pistten çıktığını öğrendim. hiç te sürpriz olmadı bana. neden acaba? Pilot.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
kontrolorler pilotlar bagaj yukleyenler opreationlar herkes çok çaba sarfediyor bu koşullarda iyi operasyon yapilamilmesi için. ben meinimki bizim kontrolorlerimizin elinde gerekli imkanlar olsa rnav usullleri vs ler olsa high speed taxi wayler olsa avrupada zirt diye pisti terkeden pilotlairmiz buradada oyalanmadan terketse eminimki onlarda iniş aralarini 6 nm den 3 nm e kadar indirirek trafiğin hem akışını hızlandirip hemde trafigi çok daha iiy yonetebileceklerdir. ama once onlarin parasal sorunlairnin motivasyonlarinin duzeltilmesi lazim. .. kaptan..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
06/24 ün yanındaki askeri bölgeyi Atatürk Havalimanına katıldıktan sonra AHL Trafik olarak Avrupanın sayılı havalimanlarından biri olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
istanbul hava trafik ünitesinin hatası vardır..evet.mesela ben yaklaşmada çalışan bir kontrolör olarak frenleme ölçümü lazım olduğunda sayın kaptanlarımıza bir stand-by çekiyorum...bi koşu piste acele bir şekilde aldığım frenleme ölçümü ancak bu kadar oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
sayin birdal demek 06-24 pistinin lastik izlerinden buz pateni pistine donmus olan yuzeyi yada touchdown zone sonrasi olusmus cukur bolge ve hava trafik unitesinin muhtesem frenleme olcumleri kazalara sebep degil, sadece ucaklarin inisi becerememesi sebep oylemi,yoksa benmi yanlis algiliyorum ne dersiniz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000