29 Haziran 2010, Salı 13:05:04

ATATÜRK HAVALİMANI PİSTİNE KAVUŞUYOR

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin Atatürk Havalimanı'ndaki pist yenileme çalışmaları sona erdi. Son teknoloji kullanılarak yenilenen pist, yarın sabah trafiğe açılıyor.
  • paralel pisti Atatürk havaalanın neresine yapmayı düşünüyorsunuz. hadi askeri alana yaptınız ama yine uçulamaz,pistlerimiz birbirine çok yakın.etrafta da binalar oldugundan daha da genişleyemiyor.18-36 pistleri bile aynı anda iki uçağın inip kalkmasına müsade etmiyor.birbirlerine çok yakın oldugundan uçakların hava akımları birbirlerini etkiliyor. bu havaalanına yapılacak en iyi şey pistlerin hızlı çıkış noktalarını artırmak ve park sorunu çözmektir.bunlar da yapılıyor ufak ufak.birden yapılması da imkansız zaten.05-23 e paralel de yapsan uçaklar iniş kalkışlarda 18-36 yı bekleyecek olası çarpışmaya,hava akımından etkilenmeye karşı. ha yaparsın yeni bir havaalanı koy 4 pist yap geniş apron. ama o da istanbulun dışına yapılabilir ancak
  • başta yapılacakları yapma sonradan yap bunu da 1 gün öncesinden bitir paralel pist olayını hiç açma. sonra da harikayız süperiz diye dolan. yazık milli servete yazık. süslemelerle iş yapılıyor süper ötesi bir hızda bitirildi deniyor ya ben buna şaşıyorum. neyse bi de zararın neresinden dönsen kardır var.
  • Pistin yarin acilip, sonra tekrar 2-3 haftaligina kapatilacaigini konusuyor herkes...Bklm gorucezzz.
  • çok çömert davranmışlar... allah bereketlerini arttırsın %10 artışş.. kimş kandırıyorlar yahu atc yetersizlikleri personel beceriksizlikleri meydan işletme yetersizlikleri iyi valla... gidip perşembe pazarında limon satsınlar... uzak değil ha hemen pist başında floryada...
  • Türkiye de istendiğinde çok güzel şeyler yapılıyor, geç de olsa oluyor düzgünce. Şimdi hemen 3. pistin projesine, planına geçilmesi zorunlu çünkü 2 pist yeterli değildir bu kapasitedeki bir havaalanı için. 3. pist ne olursa olsun yapılmak zorunda dünya da okyanusu doldurup pist yapıyorlar, üzerine ada inşa ediyorlar.. 3. pist A 380 nin inebilecek ve kalkış yapabilecek şekilde yapılmalıdır. 60-70 metre eninde 4000 bin uzunluk nefis olur.
  • pistin kapasitesi ve hangi ağırlık ve türdeki uçakların iniş yapabileceğine dair bir bilgi yayımlanmamış.
  • vay
  • Hadi hayırlısı olsun rahatlıycağız inşallah..

Devlet Hava Meydanları işletmesi tarafından 210 milyon TL proje kapsamında yenilenen 06/24 pisti 8 Mart 2010 tarihinde uçuşlara kapatılmıştı. Pist, yarın sabah saat 09:00 itibariyle yenilenmiş olarak hizmete açılıyor.

Yenileme çalışmalarının ardından 2300 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindeki pist, 2600 metreye çıkarıldı. Pistin uzatılabilmesi için Atatürk Havalimanı’nın Florya yolu ötelenerek eski yol havalimanı sınırları içerisine dahil edildi.

Pistin açılmasıyla havalimanının saatlik trafik kapasitesi yüzde 10 artarak 40 uçak iniş-kalkış sayısının 44-45’e çıkacak.

Bakım ve onarım çalışmaları tamamlanmasıyla gerçek kuzey ile manyetik kuzey arasındaki sapma açısından dolayı 06/24 olan pistin adı 05/23 olarak değiştirildi. Ayrıca pistteki hızlı çıkış taksi yollarının sayı da artırıldı.

ATATÜRK HAVALİMANI PİSTİNE KAVUŞUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 12 yıl önce
paralel pisti Atatürk havaalanın neresine yapmayı düşünüyorsunuz. hadi askeri alana yaptınız ama yine uçulamaz,pistlerimiz birbirine çok yakın.etrafta da binalar oldugundan daha da genişleyemiyor.18-36 pistleri bile aynı anda iki uçağın inip kalkmasına müsade etmiyor.birbirlerine çok yakın oldugundan uçakların hava akımları birbirlerini etkiliyor. bu havaalanına yapılacak en iyi şey pistlerin hızlı çıkış noktalarını artırmak ve park sorunu çözmektir.bunlar da yapılıyor ufak ufak.birden yapılması da imkansız zaten.05-23 e paralel de yapsan uçaklar iniş kalkışlarda 18-36 yı bekleyecek olası çarpışmaya,hava akımından etkilenmeye karşı. ha yaparsın yeni bir havaalanı koy 4 pist yap geniş apron. ama o da istanbulun dışına yapılabilir ancak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
başta yapılacakları yapma sonradan yap bunu da 1 gün öncesinden bitir paralel pist olayını hiç açma. sonra da harikayız süperiz diye dolan. yazık milli servete yazık. süslemelerle iş yapılıyor süper ötesi bir hızda bitirildi deniyor ya ben buna şaşıyorum. neyse bi de zararın neresinden dönsen kardır var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Pistin yarin acilip, sonra tekrar 2-3 haftaligina kapatilacaigini konusuyor herkes...Bklm gorucezzz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
çok çömert davranmışlar... allah bereketlerini arttırsın %10 artışş.. kimş kandırıyorlar yahu atc yetersizlikleri personel beceriksizlikleri meydan işletme yetersizlikleri iyi valla... gidip perşembe pazarında limon satsınlar... uzak değil ha hemen pist başında floryada...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Türkiye de istendiğinde çok güzel şeyler yapılıyor, geç de olsa oluyor düzgünce. Şimdi hemen 3. pistin projesine, planına geçilmesi zorunlu çünkü 2 pist yeterli değildir bu kapasitedeki bir havaalanı için. 3. pist ne olursa olsun yapılmak zorunda dünya da okyanusu doldurup pist yapıyorlar, üzerine ada inşa ediyorlar.. 3. pist A 380 nin inebilecek ve kalkış yapabilecek şekilde yapılmalıdır. 60-70 metre eninde 4000 bin uzunluk nefis olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
pistin kapasitesi ve hangi ağırlık ve türdeki uçakların iniş yapabileceğine dair bir bilgi yayımlanmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
vay

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Hadi hayırlısı olsun rahatlıycağız inşallah..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000