06 Şubat 2013, Çarşamba 15:09:41

ATATÜRK HAVALİMANI KAPATILSA DA FİYATLAR DÜŞMEZ

Atatürk Havalimanı'nın ileride yeşil alan olarak değerlendirilmesinin de yapılaşmaya açılması olasılığının da Yeşilköy'deki gayri menkul fiyatlarını olumlu etkileyebileceği belirtiliyor.
  • Gecmis olsun, halkali yeniden çöp olur. Halkalida bir eve 400 - 500 bin verenler de mecburi kalırlar
  • kimi kandırıyorsunuz ? o bölgenin prim yapmasının en büyük nedeni AHL nin varlığıdır. Birkere havacılık camiasından onbinlerce kişi yakınlığı sebebiyle o bölgede oturmakta.bunun yanında seyahat kolaylığı sebebiylede büyük çoğunluğun tercih sebebi. havalimanı oradan kalktığında bir anda o çevre boşalacak ve görün bakın nasıl değer kaybedecek. Piyasa değeri olarak pendikten, kartaldan hiç bir farkı kalmayacak.
  • Desenize halkali yeniden cöplük olacak
  • Ne yapayim ben havaalanindan uzak evi !!! Hem istanbulun kuzeyi daha temiz havaya sahip ! Bes para etmez artik oralar. E5 uzerine yeni yapilan sitelerden ev alanlarada gecmis olsun artik bir daha ki sefere ;)
  • Halkalı da kımse kalmaz:)

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası 2. Başkanı Nizameddin Aşa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında, "3. havalimanının yapılmasının ardından Atatürk Havalimanı'nın ileride devreden çıkabileceğini, sadece küçük jetlerin inebileceği bir yer olacağını ve geri kalan alanın yeşil alan olarak değerlendirilebileceği" açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aşa, havalimanı olan bölgelerde "Mania kriterleri" denilen yapılaşma bakımından bazı kısıtlamaların olduğunu anımsattı. Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu bölge tipine bakıldığında 2 ya da 3 katlı binaların yer aldığını hatırlatan Aşa, "Atatürk Havalimanı'nın kalkması durumunda imar planında daha yüksek bina ya da yoğun yapılaşma gibi bir değişiklik olursa, fiyatlar otomatik olarak yükselir" dedi.

Ataköy, Yeşilköy, Florya gibi bölgelerin oldukça değerli olduğunu ifade eden Aşa, "O alan yeşil alan ilan edilip, imar planında bir değişiklik olmazsa, çok fazla fiyat değişikliği olacağını düşünmüyorum. Ama elit bir alan haline gelebilir. Havalimanı trafiği, uçakların iniş-çıkışlarındaki ses gibi olumsuzluklar kalkacağı için yine de o bölgede iyileşme görülebilir" diye konuştu.

Bölgeye Atatürk Havalimanı yapıldığında Yeşilköy'ün, İstanbul'un uzak bir bölgesi olduğunu anımsatan Aşa, bölgenin havaalanı etkisiyle geliştiğini belirtti.

Aşa, Atatürk Havalimanının taşınması sonrasına ilişkin ise, "O bölgenin yapısı değişiklik gösterecek, sosyal ve imar yönünden değişiklik yaşanacak. Ama zaten havalimanının bulunduğu Ataköy ve Yeşilköy bölgesi kıymetli bir bölge ve kıymeti havalimanına bağlı değil. Hatta havalimanının olumsuz etkilerinin kalkmasıyla eskiden olduğu gibi elit yerleşim alanı olarak kalacağını düşünüyorum" yorumunu yaptı.

"(3. Havalimanı) imara açık bölgelerde büyük gelişme yaşanabilir"

Başbakan Erdoğan'ın, yeni kentleşme söylemlerinde İstanbul'un kuzeyine işaret ettiğini vurgulayan Aşa, "Yeni havalimanının yapılacağı yerde bir handikap mevcut ki, o alanda su havzaları, sit alanları, orman arazileri bulunuyor. Çok da imara açılacak bir bölge yok ama ona yakın lokasyonlarda imara açılacak bölgelerde iyi gelişmeler bekliyoruz. Havalimanına gidecek bağlantı yolları ve güzergahlar önem taşıyor. Yol güzergahları belli olduktan sonra imara açık olacak bölgelerde oldukça büyük gelişmeler yaşanabilir" ifadelerini kullandı.

"Havalimanının yapılacağı bölge kentleşmeden etkilenecek"

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Semra Ocak da, 3. havalimanının yapıldığı yerin yüzde 80'den fazlasının ormanlık alan olduğuna dikkati çekerek, havalimanının yapıldığı bölgenin de kentleşmeden etkileneceğini kaydetti.

İstanbul'un nadir kalan ormanlık alanlarının yeni havalimanıyla birlikte yok olabileceğini ileri süren Ocak, "İstanbul'un son kalan ormanlık alanlarının yok edildiği bir noktada, Atatürk Havalimanı'nın üzerine gökdelenlerin dikilmeyeceği öngörüsünde maalesef bulunamıyoruz. Temennimiz elbette ki bu yönde ama kentleşme çizgisi bunu göstermiyor" görüşünü dile getirdi.

ATATÜRK HAVALİMANI KAPATILSA DA FİYATLAR DÜŞMEZ

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Halkali ~ 11 yıl önce
Gecmis olsun, halkali yeniden çöp olur. Halkalida bir eve 400 - 500 bin verenler de mecburi kalırlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hikaye ~ 11 yıl önce
kimi kandırıyorsunuz ? o bölgenin prim yapmasının en büyük nedeni AHL nin varlığıdır. Birkere havacılık camiasından onbinlerce kişi yakınlığı sebebiyle o bölgede oturmakta.bunun yanında seyahat kolaylığı sebebiylede büyük çoğunluğun tercih sebebi. havalimanı oradan kalktığında bir anda o çevre boşalacak ve görün bakın nasıl değer kaybedecek. Piyasa değeri olarak pendikten, kartaldan hiç bir farkı kalmayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
halkali coplugu ~ 11 yıl önce
Desenize halkali yeniden cöplük olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peh ~ 11 yıl önce
Ne yapayim ben havaalanindan uzak evi !!! Hem istanbulun kuzeyi daha temiz havaya sahip ! Bes para etmez artik oralar. E5 uzerine yeni yapilan sitelerden ev alanlarada gecmis olsun artik bir daha ki sefere ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
az kaldı ~ 11 yıl önce
orayıda bozarlar merak etme, istanbulda nefes alacak yer kalmayacak yakında...
737 ~ 11 yıl önce
Halkalı da kımse kalmaz:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000