22 Ağustos 2009, Cumartesi 08:13:15

Atatürk Havalimanı geleceğini arıyor...

Uçuşlarda yaz boyu süren gecikmelere geçtiğimiz günlerde bir de bagaj bandında teknik arıza eklendi 'Dünyaya açılan kapı'nın ardında olanları merak ettik. Gördük ki yakında burası 30 milyon yolcu ağırlayacak.
  • Geleceği mi var? İşte hepsi bu kadar. Ben geldim gidiyorum, daha girişini, çıkışını bile düzeltemediler.Bir akşam iş çıkışı İkitelli'den Yeşilyurt'a arabanızla gelsenize. Bakalım kaç saatte geçebileceksiniz. Zamanında tedbirini almadılar. Şimdi beş yıl on yıl daha nasıl uzatabiliriz diye düşünüyorlar. İşi bitmiş. Paralel pisti var güya, paralel iniş yapmaya imkan yok. Paralel kalkış bile yapamazsın. Planlamanızı sevsinler. Her tarafını da zaten sapsarı otlar bürümüş. Ben sizin yerinizde olsam, yarın sabah istifa ederim. Siz kendinizi bilirsiniz, yazmama gerek yok.
  • Marmara denizi doldurularak yöre halkina da rahatsizlik vermeden yapilan pist uzantisi en mantikli cözüm olur bence. Uzakdoguda buna benzer cok sayida örnek var, biraz arastirmak yeterli bence :)
  • frankfurt hava limanina adamlar kavga,dögüs 4,pisti yapiyorlar.istanbulda marmara denizini doldurup pistleri neden uzatmazlar.türkiyede yasalar her boka izin veriyorlarda bunami izin vermiyorlar.bana göre terminali büyütmenin mutlaka caresi olmali
  • ben şöyle bir şey düşünüyorum aslında askeri bölge alınıp oraya büyük gövdeli uçakların yanaşıcağı çok daha harika bir terminal yapılsa orayada gidişler aynı frankfurtta ki gibi hava limanı tranleriylr yapılsa çok çok güzel olurdu oraya yanaşacak uçaklar A.340-330 yeni nesil 350 ve boeing 747-767-777 vede tabi ki A.380 yani bu uçakların yanaşağı bir terminal herhalde aynı anda yaklaşık 10 uçağın park edebileceği bir yer yapılabilir oraya hatta ataköyün bir kısmıda alınacakmış o zaman daha da fazla uçak park edebilir bence harikada olur o zaman avrupanın en büyük hava limanına sahip oluruz kim bilir ???
  • kule taşınmasa keşke, yeşilköy'ün simgesiydi :(

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaz sezonunda uçuşlarda meydana gelen gecikmeler vaka-ı adiyeden sayılır oldu. Ancak geçtiğimiz günlerde bagaj bandında meydana gelen teknik arıza sonrasında ortaya çıkan görüntüler, tuz biber ekti. Bu durum ne kadar sürecek diye merak ettik ve havalimanının yolunu tuttuk. Gördük ki gelişim projesi kapsamında ek terminal binası inşaatı son sürat devam ediyor. İnşaat bitiminde havalimanının yıllık yolcu kapasitesi, 30 milyona çıkacak; 2 bin 300 metre uzunluğundaki kısa pist de uluslararası standartlara kavuşacak. Yaklaşık 32 yıldır hizmet veren hava trafik kontrol kulesi ise 2010 yılı sonunda hizmete girmesi planlanan "Hava Trafik Modernizasyonu Projesi" (SMART) çerçevesinde aprondaki yerinden gümrüklü sahanın dışına taşınacak.

ALTYAPI YETERSİZ

Günde ortalama 850 ile 900 arasında uçağın iniş kalkış yaptığı, her gün 100 binin üzerinde yolcunun kullandığı Atatürk Havalimanı'nda, her yaz sezonunda olduğu gibi bu yaz da uçak seferlerinde yaşanan gecikmeler tartışmalara neden oldu. Yükselen yolcu hareketi ve artan hava trafiğine bağlı olarak yaşanan gecikmelerin birden fazla nedeni olsa da, bu gecikmeler havalimanının altyapı yetersizliklerini ortaya koydu. Ocak 2000'de hizmete açılan Dış Hatlar Terminali ile modern bir terminal binasına kavuşan Atatürk Havalimanı, artan uçak ve yolcu sayısına karşın, fiziki yetersizliklerden dolayı pist ve park alanlarında kapasitenin aynı kalması gecikmeleri de kaçınılmaz hale getirdi. Hava trafiğinin 24 saatlik zaman dilimi içerisinde eşit şekilde dağıtılamaması, pik saat olarak adlandırılan saatlerde iniş ve kalkış yoğunlaşması, meteorolojik şartlar, mevcut pistlerin konumundan kaynaklanan sorunlar nedeniyle aynı anda iniş ve kalkış yapılması gecikmelerin ana nedenleri.

30 MİLYON YOLCU

Atatürk Havalimanı Gelişim Projesi kapsamında ek terminal inşaatı tüm hızıyla sürüyor. 24 Mayıs 2006 yılında Kargo Terminali'nde çıkan yangının ardından kullanılamaz hale gelen alanda devam eden inşaatın tamamlanması ile birlikte terminalin çehresi tamamen değişecek. Yıllık yolcu kapasitesi 30 milyona çıkacak ve Atatürk Havalimanı'na son şekli verilmiş olacak.

KULE TAŞINACAK

Atatürk Havalimanı'nda 32 yıldır hizmet veren hava trafik kontrol kulesi, 2010 yılı sonunda hizmete girmesi planlanan "Hava Trafik Modernizasyonu Projesi" (SMART) çerçevesinde aprondaki yerinden gümrüklü sahanın dışına taşınıyor. Kontrol kulesinin taşınmasının ardından park sorunu kısa vadede çözülecek. Apronda 96 uçak park edebilecek.

Cevdet ÖZDEMİR / SABAH

Atatürk Havalimanı geleceğini arıyor...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
Geleceği mi var? İşte hepsi bu kadar. Ben geldim gidiyorum, daha girişini, çıkışını bile düzeltemediler.Bir akşam iş çıkışı İkitelli'den Yeşilyurt'a arabanızla gelsenize. Bakalım kaç saatte geçebileceksiniz. Zamanında tedbirini almadılar. Şimdi beş yıl on yıl daha nasıl uzatabiliriz diye düşünüyorlar. İşi bitmiş. Paralel pisti var güya, paralel iniş yapmaya imkan yok. Paralel kalkış bile yapamazsın. Planlamanızı sevsinler. Her tarafını da zaten sapsarı otlar bürümüş. Ben sizin yerinizde olsam, yarın sabah istifa ederim. Siz kendinizi bilirsiniz, yazmama gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Marmara denizi doldurularak yöre halkina da rahatsizlik vermeden yapilan pist uzantisi en mantikli cözüm olur bence. Uzakdoguda buna benzer cok sayida örnek var, biraz arastirmak yeterli bence :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
frankfurt hava limanina adamlar kavga,dögüs 4,pisti yapiyorlar.istanbulda marmara denizini doldurup pistleri neden uzatmazlar.türkiyede yasalar her boka izin veriyorlarda bunami izin vermiyorlar.bana göre terminali büyütmenin mutlaka caresi olmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ben şöyle bir şey düşünüyorum aslında askeri bölge alınıp oraya büyük gövdeli uçakların yanaşıcağı çok daha harika bir terminal yapılsa orayada gidişler aynı frankfurtta ki gibi hava limanı tranleriylr yapılsa çok çok güzel olurdu oraya yanaşacak uçaklar A.340-330 yeni nesil 350 ve boeing 747-767-777 vede tabi ki A.380 yani bu uçakların yanaşağı bir terminal herhalde aynı anda yaklaşık 10 uçağın park edebileceği bir yer yapılabilir oraya hatta ataköyün bir kısmıda alınacakmış o zaman daha da fazla uçak park edebilir bence harikada olur o zaman avrupanın en büyük hava limanına sahip oluruz kim bilir ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
kule taşınmasa keşke, yeşilköy'ün simgesiydi :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000