25 Ağustos 2013, Pazar 09:13:51

ASKERİ ALANDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Atatürk Havalimanı’nda, yeni park alanlarının oluşturulması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından sivile tahsis edilen askerî bölgede çalışmalar başladı.
  • 2 sene degil Gelecek yaz sezonunu kurtarsa bile deger siyasi kardesim!!
  • 2 sene az bir zaman değil. Ayrıca 3. Havalimanınin 2018'in başında hizmete gireceği düşünüldüğünde 3 yıldan daha fazlazaman var. Ayrıca çoluk çocuk askeri müzeyi gezerdik yorumuna çok güldüm. Kaç kere gidip gezdin? Ayrıca müze yapacak çokyer bulunur. Koskoca AHL de askeri müzenin ne işi var?
  • Dikkat edin uçağa yetişecem diye uçağın motoruna çarpmayın. Bkz. 16 ağustos hkg uçağı.
  • simdi adama sormazlar mi 2 senede sen yeni havalimani yapcaksin madem o zaman niye buraya yatirim yapiyorsunn2 sene daha idare edilsin bu sekilde..ama ben soyleyeyim simdi burayi askeriyden aldilar yarin2 sene sonra yeni havalimania tasininca burasida akpnin birilerine peskegi olcak...soru 2 eger peskeh cekilmiyecek diyorsan o zaman adama sorarlar yeni havalimanini yapmayacaksin anlasilan kendine guvenin yok demektir. artik siz dusunun. simdi birileri cikar yine hukumet propagandasi yapar unutmayin ki yillarca once birileride hitler icin yapiyordu hitler yok olunca o propagandaci takimida ne hikmetse ortadan kayboldu.
  • En azından askeri müze kalabilirdi onu neden kaldırıyorlar anlamadım.Çoluk çocuk gezebildiğimiz bir mekan zaten bahsettikleri alanın en dışında kalıyor.Oraya bir iyilik düşünülebilir.
  • Denizede pissst istiyoruz :-)
  • Olan biz akaryakıt çalışanlarına olacak 100'ün üzerindeki mevcut park alanı ve uçak trafiğine zor yetişirken şimdi nefes aldırmayacaklar anlaşılan..:) hadi hayırlısı bakalım
  • 40 milyon Euro olmasın?0
  • Gunaydin. Iki ay oluyor calismalar baslayali

585 dönümlük alana, hava trafiğinin rahatlatılması amacıyla 26 tek koridorlu orta boy ve 17 geniş gövdeli büyük olmak üzere 43 uçaklık park alanı yapılacak.

Atatürk Havalimanı’nda planlanan yatırımlar ile hava trafiğindeki yoğunluğun azaltılması amacıyla yaklaşık 30 yıldır devredilmesi istenen askeri meydan, 13 Mart’ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na tahsis edilmişti. Askeri alana, uçak park yeri ve taksi yolu (pisti aprona birleştiren yol) yapılması amacıyla 28 Haziran’da düzenlenen ihaleyi ise Makyol İnşaat kazanmış, 26 Temmuz’da yer tahsisi gerçekleştirilmişti. Park alanlarının yapılması için beklenen inşaat çalışmaları ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nden gelen uyarılar üzerine başladı. Makyol İnşaat, hazırladığı iş programını, Atatürk Havalimanı’ndaki uçak trafiği yoğunluğuna göre yürütecek.

DHMİ yetkilileri, Makyol İnşaat’a, yer tesliminin yapıldığını belirterek, havalimanındaki apron ihtiyacının karşılanacağını ve en kısa zamanda yeni park alanlarının hizmete gireceğini söyledi. Yetkililer, Atatürk Havalimanı’ndaki askeri alana 26 tek koridorlu orta boy ve 17 geniş gövdeli büyük boy olmak üzere 43 uçağa hizmet sunan park alanı yapılacağını bildirdi. Makyol Grubu, son yıllarda havalimanı çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. 2004’te Kuzey Irak’ta 372 milyon dolarlık Irak’taki Erbil Hawler Havalimanı ihalesini Cengiz İnşaat ile kazanan şirket, Bursa Yenişehir Havalimanı ihalesini de, 2005’te almıştı.

İstanbul’da yapılacak üçüncü havalimanı ihalesine de giren Makyol İnşaat, 4 milyar Euro artı KDV’lik teklif sunmuş ancak açık artırma başlamadan ihaleden çekilmişti. Atatürk Havalimanı, her yıl artan uçak trafiği nedeniyle son yıllarda ciddi yoğunluk yaşarken, özellikle uçak park sorunu nedeniyle uzun süreli rötarlara sahne oluyordu. Yoğunluğa çare bulmak amacıyla havalimanına sefer düzenlemek isteyen yerli ve yabancı havayolu şirketlerine uçuş izni veremeyen DHMİ, askeri meydanın devri ile yapılacak yeni park alanları sayesinde hava trafiğindeki yoğunluğa büyük bir nefes aldırmış olacak. Atatürk Havalimanı’nda yıllardır atıl şekilde bekletilen 585 dönümlük arazinin sivile devredilmesi ile ilk etapta Yeşilköy tarafında yer alan askeri alandaki savaş uçaklarının konulduğu bombaya dayanıklı ‘shelter’ olarak adlandırılan hangarlar yıkılacak. Bugüne kadar korunakların büyük bir bölümü yıkıldı. Böylece, askeri apron, lojman ve Havacılık Müzesi’nin bulunduğu alan, havalimanının sınırlarına dahil edilecek. Daha sonra da, bu alana 43 uçaklık park alanı ve taksi yolları yapılacak. (Mustafa Gün/Zaman)

ASKERİ ALANDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

cevap 1 ~ 9 yıl önce
2 sene degil Gelecek yaz sezonunu kurtarsa bile deger siyasi kardesim!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
2 sene az bir zaman değil. Ayrıca 3. Havalimanınin 2018'in başında hizmete gireceği düşünüldüğünde 3 yıldan daha fazlazaman var. Ayrıca çoluk çocuk askeri müzeyi gezerdik yorumuna çok güldüm. Kaç kere gidip gezdin? Ayrıca müze yapacak çokyer bulunur. Koskoca AHL de askeri müzenin ne işi var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
H.özkır'a ~ 9 yıl önce
Dikkat edin uçağa yetişecem diye uçağın motoruna çarpmayın. Bkz. 16 ağustos hkg uçağı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soru 1 ~ 9 yıl önce
simdi adama sormazlar mi 2 senede sen yeni havalimani yapcaksin madem o zaman niye buraya yatirim yapiyorsunn2 sene daha idare edilsin bu sekilde..ama ben soyleyeyim simdi burayi askeriyden aldilar yarin2 sene sonra yeni havalimania tasininca burasida akpnin birilerine peskegi olcak...soru 2 eger peskeh cekilmiyecek diyorsan o zaman adama sorarlar yeni havalimanini yapmayacaksin anlasilan kendine guvenin yok demektir. artik siz dusunun. simdi birileri cikar yine hukumet propagandasi yapar unutmayin ki yillarca once birileride hitler icin yapiyordu hitler yok olunca o propagandaci takimida ne hikmetse ortadan kayboldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçmalamışsın ~ 9 yıl önce
bugünün şartlarında değil 2 yıllığına 6 aylığına bile olsa nefes aldıracaksa ahl ye yine de fizibildir yapılabilir bu genişletmeler kaldıki bu proje 3. havalimanı gündemde değilken girişimlerde bulunulmuş tokilerle hava kuvvetleri komutanlıklarıyla protokoller imzalanmış paralar ödenmiş yada yerine başka araziler tahsis edilmiştir şimdi kalkıpta biz vazgeçtik denmez büyük devletlerin protokolünde belli ki siz büyük devlet de yaşadığınız bilincine sahip olmayan çapulcular grubundansınız yeni havalimanı da bütün istemezükçülerin kafatası siyasetçilerinin ve yalakalarının çatlamalarına rağmen paşa paşa, baba baba , dört dörtlük yapılacaktır. bu ülkede yapılamaz denilen neler ne hayaller gerçekleşti elhamdülillah hiç oraya buraya çekmeyin 3 havalimanının içinden geçerken ağzı açık etrafa bakınan hallerinizi tahayyül edebiliyorum
Soru mu bu komedi ~ 9 yıl önce
Soru 1 sen Atatürk havalimanina günde kac Ucak iniyor biliyor musun önce bunu arastr ama ben sana söyliyeyim 650 3 .havalimaninin yapilmasi tahmini 4 yil alir bunu biliyor musun ? Simdi yeterince cevap almissindir
Newton ~ 9 yıl önce
En azından askeri müze kalabilirdi onu neden kaldırıyorlar anlamadım.Çoluk çocuk gezebildiğimiz bir mekan zaten bahsettikleri alanın en dışında kalıyor.Oraya bir iyilik düşünülebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nihat Odabaş ~ 9 yıl önce
Çünkü, maksat havacılık değil ! Amaç o olsaydı her şey bambaşka olurdu . Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz.
Maksat Havacılık ~ 9 yıl önce
Tabiiki başka bir maksat yok, havaalanı kapasitesi yetmiyo kardeşim, kaç defa söylenecek daha?? Paranoyalarınızı gerçek sanıp onunla asabi bir hayat sürmeniz bu gerçeği değiştirmez. Müze için birçok yer var, hem de şehir içinde ve daha çok insanın ziyaret edebileceği yerler.. Sadece Yeşilköy/Ataköy halkının gittiği müze yerine tüm İstanbullunun gidebileceği bir müze olur, rahat ol, sıkıntı yapma, kasma.. Herşey "daha da" güzel olacak, sen istemesen de :)
Nihat Odabaş ~ 9 yıl önce
Tabi siz benim ne demek istediğimi anlamadan saldırmışsınız. Normaldir, siz ve sizin gibiler yani havacılığın ne olduğunu bilmeyenler ama bildiklerini sananlar, Havacılık Müzesini imha ederek yapılan apronun havacılığa vereceği zararı da hesap edemezler. Normaldir..bakın Türkçeyi dahi doğru yazamıyorsunuz ve açık adınızı yazmadan yorum yapıyorsunuz, bu bile sizin anladığınızı sandığınız bu işlerden hiç anlamadığınızı gösterir. Önemli değilsiniz yani, siz isteseniz de istemeseniz de.
Maksat ? ~ 9 yıl önce
Nihat Bey'e katılmamak mümkün değil. Maksat Havacılık değil "hava taşımacılığı" dır. Bunlar ayrı konulardır ve DHMİ hiçbir zaman Havacılık ile iştigal eden bir kuruluş olmamıştır. Hava Taşımacılığını tamamen bir ticaret olarak gören ve Havacılığı bir köşeye bırakan zihniyetin ta kendisidir. Eğer öyle olmasaydı, Havacılık Müzesine İLK sahip çıkan ve gerekirse Atatürk hava limanı içinde uygun bir yer tahsis eden yine DHMİ olurdu.. Çünkü bu müze çok önemlidir. Taşınması çok zordur. Ancak ve ne yazık ki diğer yorumlara baktığımızda bu konuya değinen başka bir kişi dahi olmamış. Bu da konuyu anlamaktan uzak ve yüzeysel bakışlarla, meseleyi görmeyenlerin çoğunlukta olduğunu gösterir. Yazık havacılığımıza.
TK ~ 9 yıl önce
Denizede pissst istiyoruz :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
H.ÖZKIR ~ 9 yıl önce
Olan biz akaryakıt çalışanlarına olacak 100'ün üzerindeki mevcut park alanı ve uçak trafiğine zor yetişirken şimdi nefes aldırmayacaklar anlaşılan..:) hadi hayırlısı bakalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
40 milyon Euro olmasın?0

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Gunaydin. Iki ay oluyor calismalar baslayali

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000