24 Ağustos 2013, Cumartesi 10:37:27

AHL'DEN 1 GÜNDE 108 TON ALTIN UÇTU!

Atatürk Havalimanı Yolcu Terminali’nden 1 günde 108 ton yani 5.6 milyar dolarlık altın transfer edildi. Altınların varacağı adres ise İran’ın başkenti Tahran idi.
  • Bu işin taşımasını kimler, hangi firmalar aracılığı ile yapıyor... Gümrükleme ne şekilde oluyor .. Kaç tane Türk firması var... Bu firmaların SHGM alınmış AOC leri var mı ? Sizin anlayacağınız bir bomba haberler yumağı...
  • Bakın bu altın ihracatı falan palavra. İran dış ticaretinde dolar kullanmıyor. Bu yüzden ABD ile birbirlerine ha girdi ha girecekler. Bizimkiler de İrandan aldıklarının ödemesini el altından Altın ile yapıyorlar. Yani bu altınlar İrandan alınan malların ödemeleri için gönderilen. İran herkese altın karşılığı petrol satışı yapıyor. Hazineleri altın dolu ne yapsınlar altın alımını bu gidenler sattıklarının tahsilatı. Aman ABD duymasın bizim altınla İrandan petrol aldığımızı. Biz buna İrana Altın uçurduk diyelim. Uyandırmayın.
  • BU BAŞARIDIR KİM NE DERSE DESİN , BAŞKASININ TAŞIYLA BAŞKASININ KUŞUNU VURUYORSAN BU BAŞARIDIR.CHP MİLLETVEKİLLERİ GECEN SENE UNUTMAYIN TÜRKİYEYİ İHBAR ETMİŞTİ AMERİKAYA VE ALTIN İHRACATI DURMUSTU!!! BU SENE NİYE BEKLİYORLARDI ÜLKENİN YARARINA VE MENFAATİNE OLAN BİR DURUM VARDI AMERİKAYA BÜYÜK BİR ZAFER EŞLİĞİNDE İHBAR ETMELERİNİ BEKLİYORDUK NİTEKİM YİNE ÜSTLENDİKLERİ MİSYONU YAPMIŞLAR.
  • İngiliz bankaları iranla gizliden ticaret yaparken ve suçüstü yakalanırken, yanıbaşındaki Türkiyeye iranla ticaretini keseceksin denilebiliyor. Türkiyede çıkarları gereği ticareti sürdürmek için doğal olarak alternatif yollar kullanıyor. Bundan daha doğal bir şey yok. Burada asıl tuhaf olan şey bu CHP milletvekilinin adeta sömürge milletvekiliymiş gibi ülke menfaatini savunacağına, bu olayı ortaya çıkarmaya çalışması ve hükümeti suçlaması. Geçen yılda CHP, Türkiyeyi altın ihraç ediyor diye ABD senatosuna şikayette bulunmuştu. Allah bunların şerrinden ülkemizi korusun.
  • devlet adına yapılıyorsa devletin bilgisi ve özel izini olur? demek yok..ozaman mafya ele geçirmiş bazı yerleri başka açıklaması yok...bir gidelim bakalım şunlara kimmiş bunlar alalım façalarını...kimsin? derse devlet adına seni sevmeye geldim diyeceğim.
  • daha neler neler uçuyordur o kapkara çevrilmiş kargoların arasında..

İran’a altın ihracatıyla ilgili CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun verdiği soru önergesi ilginç bir bilginin ortaya çıkmasını sağladı. Erdoğdu’nun sorularına yanıt veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’den ihraç edilen altınların havalimanı ve ülke bazında dağılımını paylaştı.

6.4 milyarlık altın sattık

Bu verilere göre Türkiye’nin altın ihracatı 2008-2012 döneminde yüzde 273 artışla 5 milyar 210 dolardan 19 milyar 447 milyon dolara fırladı. Bu artışın en önemli nedeni ise İran’a yapılan altın ihracatıydı. 2008 yılında 30 bin dolar altın ihracatı ertesi sene 83 bin dolara yükseldi. 2010 yılında 82 milyon 686 bin dolara ulaşan altın ihracatı bir sonraki yılda bir miktar geriledi ve 57 milyon 500 bin dolara düştü. Asıl dikkat çekici patlama ise 2012’de yaşandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre İstanbul Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu’ndan bir günde 5.6 milyar dolarlık altın transfer edildi. Cumhuriyet tarihinin en büyük transferi olarak kayıtlara geçen bu ihracatın hangi gün ve saat yapıldığı ise açıklanmadı. Bakanlık verilerine göre geçtiğimiz yıl toplam 19 milyar 447 milyon dolarlık altın ihraç edildi. Bunun yüzde 33’ü yani üçte biri İran’a yapıldı. İran’a geçtiğimiz yıl sınır kapıları ve gümrüklerden toplam 6 milyar 433 milyon dolarlık altın ihraç edildi.

Türkiye ile İran ticaretinin bu denli hızlı artmasının nedeni Tahran yönetimini hedef alan uluslararası yaptırımlar. Yılda 12 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz satan İran, bunun parasını uluslararası bankacılık sistemi üzerinden transfer edemiyor. Bu nedenle bir ödeme aracı olarak altın kullanılıyor.

İhracat neden patladı?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, daha önce yaptığı açıklamalarda bu konuda şunları söylemişti: “Türkiye olarak İran’dan aldığımız gazın parasını biz TL olarak İran’ın Türkiye’deki hesabına yatırıyoruz. Dolayısıyla İran bunu döviz olarak kendi ülkesine götüremeyince, o TL’yi kendi hesabından çekiyor, altın alıyor piyasadan.

Altını kendi ülkesine götürüyor. Bunu nasıl götürüyor bilmiyorum ama işin özü bu. Oraya altın ihracatı aslında bizim doğalgazı almak için ödediğimiz karşılık gibi bir şey oluyor.”

Gerçek rakamlar çok daha büyük

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, İran’a yapılan altın ticaretinin resmi rakamların çok üzerinde olduğunu öne sürdü. Erdoğdu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerini incelediğimiz zaman Serbest Bölgeler üzerinden yapılan ihracatın ülkelere göre dağılımının verilmediğini görüyoruz. Bizim hesaplarımıza göre İran’a yapılan altın ticaretinin boyutları resmi rakamların çok üzerinde. Ayrıca bize ulaşan bilgilere göre, altın ticareti yapan bazı kişi ve kurumlar ‘biz bu işi devlet adına yapıyoruz’ diyerek Gümrük ve Emniyet görevlilerini tehdit etmiş. Gerçekten altın ihracatı petrol ve doğalgaz parasını ödemek için mi yapıldı? Yoksa bu ticaret bir takım imtiyazlı kişi ve kurumlara kaynak yaratmak için mi kullanıldı? Bu soruya da cevap aramaya devam ediyoruz.” (Vatan)

AHL'DEN 1 GÜNDE 108 TON ALTIN UÇTU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Öyle ise ??? ~ 9 yıl önce
Bu işin taşımasını kimler, hangi firmalar aracılığı ile yapıyor... Gümrükleme ne şekilde oluyor .. Kaç tane Türk firması var... Bu firmaların SHGM alınmış AOC leri var mı ? Sizin anlayacağınız bir bomba haberler yumağı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Palavra ~ 9 yıl önce
Bakın bu altın ihracatı falan palavra. İran dış ticaretinde dolar kullanmıyor. Bu yüzden ABD ile birbirlerine ha girdi ha girecekler. Bizimkiler de İrandan aldıklarının ödemesini el altından Altın ile yapıyorlar. Yani bu altınlar İrandan alınan malların ödemeleri için gönderilen. İran herkese altın karşılığı petrol satışı yapıyor. Hazineleri altın dolu ne yapsınlar altın alımını bu gidenler sattıklarının tahsilatı. Aman ABD duymasın bizim altınla İrandan petrol aldığımızı. Biz buna İrana Altın uçurduk diyelim. Uyandırmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
görev tamam ~ 9 yıl önce
BU BAŞARIDIR KİM NE DERSE DESİN , BAŞKASININ TAŞIYLA BAŞKASININ KUŞUNU VURUYORSAN BU BAŞARIDIR.CHP MİLLETVEKİLLERİ GECEN SENE UNUTMAYIN TÜRKİYEYİ İHBAR ETMİŞTİ AMERİKAYA VE ALTIN İHRACATI DURMUSTU!!! BU SENE NİYE BEKLİYORLARDI ÜLKENİN YARARINA VE MENFAATİNE OLAN BİR DURUM VARDI AMERİKAYA BÜYÜK BİR ZAFER EŞLİĞİNDE İHBAR ETMELERİNİ BEKLİYORDUK NİTEKİM YİNE ÜSTLENDİKLERİ MİSYONU YAPMIŞLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sömürge nazırı ~ 9 yıl önce
İngiliz bankaları iranla gizliden ticaret yaparken ve suçüstü yakalanırken, yanıbaşındaki Türkiyeye iranla ticaretini keseceksin denilebiliyor. Türkiyede çıkarları gereği ticareti sürdürmek için doğal olarak alternatif yollar kullanıyor. Bundan daha doğal bir şey yok. Burada asıl tuhaf olan şey bu CHP milletvekilinin adeta sömürge milletvekiliymiş gibi ülke menfaatini savunacağına, bu olayı ortaya çıkarmaya çalışması ve hükümeti suçlaması. Geçen yılda CHP, Türkiyeyi altın ihraç ediyor diye ABD senatosuna şikayette bulunmuştu. Allah bunların şerrinden ülkemizi korusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yav he he ~ 9 yıl önce
devlet adına yapılıyorsa devletin bilgisi ve özel izini olur? demek yok..ozaman mafya ele geçirmiş bazı yerleri başka açıklaması yok...bir gidelim bakalım şunlara kimmiş bunlar alalım façalarını...kimsin? derse devlet adına seni sevmeye geldim diyeceğim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim bilir ~ 9 yıl önce
daha neler neler uçuyordur o kapkara çevrilmiş kargoların arasında..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000