28 Mart 2013, Perşembe 08:09:24

AHL'DE REFAKATÇİ KRİZİ

Türkiye üzerinden Kutsal topraklara Umre ziyareti gerçekleştirmek için yola çıkan Almanya gurbetçisi Türkler, refakatçilerin karışması üzerine Atatürk Havalimanı’nda mağdur oldu. Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan vatandaşlar, mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini istedi.
  • çok iyi olmuş bu adamlarla aynı kökenden gelmem beni çok üzüyor
  • Yorumlari okuyorum da insanlar hep sirketleri sucluyorlar ama vize kurallarindan bahseden bir allahin kulu goremedim. Yorum yapmadan once acin arastirin bir vize kurallarini inceleyin ondan sonra yorum yapin!
  • bu isleri arastirmadan milleti magdur edenler nerde??
  • gerçekçi ve adıüzerindeye cevap... kreşlerim birincisi bu insanlara yok alman vatandaşı olmayaydın yok tc pasaportu kullansaydın falan demeyin bir kere bırakın bu ırkçı işleri ahmakça atarlı giderli tavırları. ikincisi ben alanda çalışıyorum gördüm bizzat şahit oldum. adam karısı ve iki kızıyla birlikte karısı ve kızları başkasının üzerinde görünüyor. bunun müsaebbibi kendileri değil. bunun müsebbibi adam akılllı işin yapmayan diyanetin ta kendisidir.
  • ALMASAYDILAR BASKA BiR ÜLKENiN VATANDASLIGINI Alman .... Hollanda.... her neyse bunlar HACCA gitmiyorki. Bu güzel AYYILDIZLI PASAPORTU TASIMAK VARKEN baska ülkenin pasaportunu ALMASAYDILAR.
  • Neden yabancı birisini mahrem olarak yazdırıyorsunuz? Gideceğiniz ülkenin kurallarını öğrendinizmi? Tanımadığınız insanın mahremiyetine girmek din'en uygunmudur? Sonra biz mağduruz diye çıkmayın ortaya. Para için herşeyi yapma potansiyeli olan insanlar var. Nelerini gördük ve görmeye de devam ediyoruz.
  • Allah kahretsin böyle işi....! siz hiç havalimanında 3-4 saat bile olsa mağdur oldunuz mu? 1 HAFTADIR elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz diyorlar... YAZIKLAR OLSUN başta sebep olanlara, sonra da hiçbir şey yapmayanlara, sonra da bu işi ağırdan alıp mağduriyetlerini hafifletmeyenlere!!!

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) organizasyonu ile umre yapmak isteyen yüzlerce Almanya vatandaşı Türk, refakatçi engeline takıldı. Vatandaşlar, kendileri için belirlenen yabancı refakatçileri bekledi. Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan vatandaşlar, mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini istedi.

Cuma gününden beri haber beklediklerini gözyaşları içinde anlatan Gülcan Ersoy kendilerine “Türk vatandaşları olan uçabilir Alman vatandaşları uçamaz” dedi.

Ersoy, tanımadıkları kişinin kendilerine refakatçi olduğu söylerken sözlerine şöyle devam etti: “Bazılarımızın annesi, babası kızları Cidde’ye gitti. Bazıları burada bazıları Almanya’ya geri döndü. 15-16 yaşındaki kızlar tek başına gitti. Hiçbir şey yapılmıyor. Kaç gündür buradayız.”

Gurbetçi mağdur Cemal Polat ise yabancıların refakatçi olarak yazılmasından dolayı yaklaşık 800 kişinin mağdur olduğunu dile getirdi.

Polat, “Eşim ve 2 çocuğumla müracaat ettim. Eşimle ailemle müracaat ediyorum eşimin mahremi beni yazıyorlar 2 kızımın mahremini yabancı şehirde mahrem olarak yazıyorlar. Kızlarımız gitmedi, şimdi birinin mahremi geldi diğeri de yarın gelecekmiş. O zaman gideceğiz. 14 günlüğüne umreye gidecektik. Bir haftası burada geçti. Umrede 7 gün kalacağız. Bize paranın iadesi söylüyorlar biz para istemiyoruz. Biz oralarda mübarek beldelerde geçirmek isterdik.” diye konuştu.

Ailesiyle birlikte Umre’ye gitmek üzere gelenlerden Sinan Bozoğlu, eşinin mahremi olarak kendisi yazıldığı fakat 2 yaşındaki kızı Efsanur’un mahreminin yabancıya yazıldığı için gidemediğini söyledi. Bozoğlu, “Ailemle birlikte gidiyorum. 2 yaşındaki kız çocuk babasıyla birlikte gidiyor. Hiç tanımadığımız birini mahrem olarak vermişler. Üzerimize yazılsa sıkıntı çıkmayacaktı. O kişiye de ulaşamıyoruz” diyerek mağduriyetini dile getirdi.

AHL'DE REFAKATÇİ KRİZİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

LH ~ 9 yıl önce
çok iyi olmuş bu adamlarla aynı kökenden gelmem beni çok üzüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vize operasyon ~ 9 yıl önce
Yorumlari okuyorum da insanlar hep sirketleri sucluyorlar ama vize kurallarindan bahseden bir allahin kulu goremedim. Yorum yapmadan once acin arastirin bir vize kurallarini inceleyin ondan sonra yorum yapin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gecmis olsun ~ 9 yıl önce
bu isleri arastirmadan milleti magdur edenler nerde??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sallamayın ~ 9 yıl önce
gerçekçi ve adıüzerindeye cevap... kreşlerim birincisi bu insanlara yok alman vatandaşı olmayaydın yok tc pasaportu kullansaydın falan demeyin bir kere bırakın bu ırkçı işleri ahmakça atarlı giderli tavırları. ikincisi ben alanda çalışıyorum gördüm bizzat şahit oldum. adam karısı ve iki kızıyla birlikte karısı ve kızları başkasının üzerinde görünüyor. bunun müsaebbibi kendileri değil. bunun müsebbibi adam akılllı işin yapmayan diyanetin ta kendisidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
..... ~ 9 yıl önce
Arkadaşım yazdığımı iyi okumalısın. Alanda çalışıyorsun diye gidilecek ülkenin kurallarını biliyorsun demek değil. Kattenbeck'te havaalanında çalışıyor ama bak ağzını açıp karışmıyor. Madem mahremlerine başkaları yazılmış ellerine aldıkları dökümanları neden kontrol etmiyorlar? Ne yazıyor bu vizede diye açıp bakmıyorlar?? El alemin adamının adının yazdığı kabak gibi ortada türkçe yazıyor yanında arapçası da var!! Boş konuşma lütfen. Alanda çalışıyorsun diye Herşeyi bileceksin anlamına gelmez bu. Ayrıca ırkçılık olayına gelirsek gurbetçiler kadar çok bilen bir topluluk yoktur bu dünyada. Herşeyi en iyi onlar bilir zaten. Gittikleri ülkenin sınır polisinin karşısındada kul olurlar gıkları çıkmaz.
GERCEKCi ~ 9 yıl önce
ALMASAYDILAR BASKA BiR ÜLKENiN VATANDASLIGINI Alman .... Hollanda.... her neyse bunlar HACCA gitmiyorki. Bu güzel AYYILDIZLI PASAPORTU TASIMAK VARKEN baska ülkenin pasaportunu ALMASAYDILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adıüzerindemahrem ~ 9 yıl önce
Neden yabancı birisini mahrem olarak yazdırıyorsunuz? Gideceğiniz ülkenin kurallarını öğrendinizmi? Tanımadığınız insanın mahremiyetine girmek din'en uygunmudur? Sonra biz mağduruz diye çıkmayın ortaya. Para için herşeyi yapma potansiyeli olan insanlar var. Nelerini gördük ve görmeye de devam ediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cok yazık... ~ 9 yıl önce
Allah kahretsin böyle işi....! siz hiç havalimanında 3-4 saat bile olsa mağdur oldunuz mu? 1 HAFTADIR elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz diyorlar... YAZIKLAR OLSUN başta sebep olanlara, sonra da hiçbir şey yapmayanlara, sonra da bu işi ağırdan alıp mağduriyetlerini hafifletmeyenlere!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000