28 Haziran 2013, Cuma 12:51:49

AHL'DE KUYRUK TÜRBÜLANSI

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün akşam kuyruk türbülansına giren uçak tehlike atlatırken, pilot ile kule arasındaki konuşmaların ise ses kaydı ortaya çıktı.
  • Ne kadar cahilsin! AHL'de yayınlanmış dökümanlardaki ayırma kurallarına göre heavy uçağı; ardından gelen medium uçakla ayırmak için 5mil ara bırakılır. Atc burada önlem olarak fazladan mesafe bırakıyor. Medium-medium ayırması da 3mildir. 1200e yakın iniş kalkış bir günde nasıl yapılıyor sanıyorsun sen!!
  • vay işbilmezler vay 7.5 mil...durmak yok torpile devam...canımız kimlere emanet
  • mode c transponder ile TA mumkun. ses kaydinda da TA aldik diyor zaten
  • TCAS tan ikaz almak için her iki uçakta da olmasına gerek yoktur. TCAS olmayan uçağın IFF i olması yeterlidir.Iyi TCAS lar..
  • 35 R B12 HOLDING POINT'TE BEKLEYEN BÜYÜK UÇAKLARIN EKSOZ GAZLARI 05 PIST BAŞINDA HAVA AKIMINI BOZMAKTADIR, BOZUK HAVA AKIMI 05 'E INIŞ IÇIN PALYEDE OLAN UÇAKLARIN HAVADA TUTUNAMAMASINA VE EMNİYETSİZ İNİŞLERİNE NEDEN OLABİLİR, TÜM PİLOTLARIN VE AHL İLGİLİLERİNİN DİKKATİNE...
  • Hocam hezarfen ucaklarinda tcas var mi?tcas ikazi alman icin her iki ucakta olmasi gerekiyo!yoksa kusa kartala da trafik ikazi aliriz..
  • Solla panpa ne bekliyon da türbülansa sokuyon aleti:)))
  • Biz buna "kanat ucu vorteksi" veya kısaca "vorteks" demiyormuyduk. "Kuyruk rüzgarı türbülansı" da tam Türkçe değil. "Kuyruk türbülansı" galiba en doğrusu olacak. (Dümen suyu girdabı türbülansı - sürükleme türbülansı - ... gibi seçenekler arasında)
  • Hocam sen sanma istersen !....
  • Bu durum yoğun trafik nedeniyle uçakların birbirine fazla yaklaşması nedeniyle oluyor. Yeni havaalanı ile bu durum azalacaktır. Fakat bu tehlike önümüzdeki yıllarda diğer havaalanlarında da görülebilir, diğer havaalanlarina özellikle ankara ve olabiliyorsa izmire paralel şimdiden paralel pist yapmak, en azından gerekli araziyi havaalanına katmak gerekir

Alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde bir uçak kuyruk türbülansından etkilendi. Uçağın kuyruk türbülansından etkilenmesi üzerine pilot ile kule görevlileri arasında geçen konuşmanın ses kaydı ortaya çıktı. İniş için alçalan uçağın pilotu, kule görevlisine, “Efendim bilgi olarak vermek istiyorum önümüzdeki trafik heavy’di aramızdaki mesafe 7 buçuk mil olarak takip ediyoruz. Buna rağmen kuyruk türbülansından etkileniyoruz, bilgi vermek istedim” dedi. Kule de pilota, “Anlaşıldı bin 500 feet altında şu anda trafik, hızınızı artırabilirsiniz” cevabını verdi. Bunun üzerine pilot, “Negatif efendim, daha fazla yaklaşmak istemiyoruz. Şu anda bile hala alabiliyoruz etkisini” dedi.

KUYRUK TÜRBÜLANSI
Denizde ilerleyin gemilerin arkasında bıraktığı derin girdaplar gibi havada da uçaklar arkalarında ciddi türbülanslar oluşturuyor. Radardan tespit edilemeyen, meteorolojik şartlara göre etkileri birkaç dakika süren bu türbülansa ’kuyruk rüzgárı türbülansı’ deniyor. Büyük uçakların kuyruk rüzgarı türbülansı daha büyük oluyor.

Bu nedenle Hava Trafik Kontrol Merkezi, iki uçak arasındaki mesafeyi ayarlıyor. Türbülans dağılıyor, arkadan gelen uçak daha rahat iniyor. Kuyruk rüzgarı (vorteksler) yüzünden arkadan gelen ve çok yaklaşan uçaklar kontrolden çıkma tehlikesiyle de karşı karşıya kalabilir. Basınç farklılığı nedeniyle kanat üzerinden akıp giden havanın, kanat ucunu terk ederken meydana getirdiği anaforlar kıvrılarak birbirine aksi istikamette dönen iki silindirik girdap oluşur.

Vorteksin şiddeti uçağın ağırlığı, hızı ve kanat yapısına göre değişebiliyor. Kuyruk rüzgar türbülansı nedeniyle oluşacak kazaları önlemek için sivil havacılık otoriteleri çeşitli düzenlemeler yapıyor. Vorteks kategorisine göre iki uçak arasındaki ayrımlar uçakların ağırlığına göre değişebiliyor. Kuyruk rüzgarı türbülansında özellikle inişte ve kalkışta uçakları etkileyen bu olaylarda arkada kalan hava anaforunun sürati saniyede 100 metre gibi inanılmaz hızlara çıkabiliyor.

AHL'DE KUYRUK TÜRBÜLANSI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

esd'ye cavap ~ 9 yıl önce
Ne kadar cahilsin! AHL'de yayınlanmış dökümanlardaki ayırma kurallarına göre heavy uçağı; ardından gelen medium uçakla ayırmak için 5mil ara bırakılır. Atc burada önlem olarak fazladan mesafe bırakıyor. Medium-medium ayırması da 3mildir. 1200e yakın iniş kalkış bir günde nasıl yapılıyor sanıyorsun sen!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
esd ~ 9 yıl önce
vay işbilmezler vay 7.5 mil...durmak yok torpile devam...canımız kimlere emanet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
mode c transponder ile TA mumkun. ses kaydinda da TA aldik diyor zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tcas ~ 9 yıl önce
TCAS tan ikaz almak için her iki uçakta da olmasına gerek yoktur. TCAS olmayan uçağın IFF i olması yeterlidir.Iyi TCAS lar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 9 yıl önce
35 R B12 HOLDING POINT'TE BEKLEYEN BÜYÜK UÇAKLARIN EKSOZ GAZLARI 05 PIST BAŞINDA HAVA AKIMINI BOZMAKTADIR, BOZUK HAVA AKIMI 05 'E INIŞ IÇIN PALYEDE OLAN UÇAKLARIN HAVADA TUTUNAMAMASINA VE EMNİYETSİZ İNİŞLERİNE NEDEN OLABİLİR, TÜM PİLOTLARIN VE AHL İLGİLİLERİNİN DİKKATİNE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hoh hoh ~ 9 yıl önce
Bir şey olmaz pilot abi. Oturuş noktana dikkat et yeter...
Tcas ~ 9 yıl önce
Hocam hezarfen ucaklarinda tcas var mi?tcas ikazi alman icin her iki ucakta olmasi gerekiyo!yoksa kusa kartala da trafik ikazi aliriz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tcas'a TCAS ~ 9 yıl önce
Türkiye'de yer + 1000 ft ve altında eğitim ve zirai amaçlı uçuş yapan tek motorlu hava araçları , TSK'nın hava araçları ve THK'nın eğitim amaçlı kullandığı T67'leri dışında bütün hava araçlarında TCAS bulunmak zorundadır. Zaten TCAS'ta 1000 ft altı ikaz göndermez.
Transponder olmasın ~ 9 yıl önce
Bulunması zorunlu olan TCAS değil transponderdır. VFR transponder koduda 1200'dır. Zira hezarfen'deki eğitim uçaklarında TCAS bulunmamakta. Ayrıca 2500 feet'e kadar eğitim yapılmaktadır.
Yaklaşma ~ 9 yıl önce
Solla panpa ne bekliyon da türbülansa sokuyon aleti:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuyruk rüzgarı ~ 9 yıl önce
Biz buna "kanat ucu vorteksi" veya kısaca "vorteks" demiyormuyduk. "Kuyruk rüzgarı türbülansı" da tam Türkçe değil. "Kuyruk türbülansı" galiba en doğrusu olacak. (Dümen suyu girdabı türbülansı - sürükleme türbülansı - ... gibi seçenekler arasında)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
I IH ~ 9 yıl önce
Hocam sen sanma istersen !....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yoğun trafik ~ 9 yıl önce
Bu durum yoğun trafik nedeniyle uçakların birbirine fazla yaklaşması nedeniyle oluyor. Yeni havaalanı ile bu durum azalacaktır. Fakat bu tehlike önümüzdeki yıllarda diğer havaalanlarında da görülebilir, diğer havaalanlarina özellikle ankara ve olabiliyorsa izmire paralel şimdiden paralel pist yapmak, en azından gerekli araziyi havaalanına katmak gerekir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000