23 Nisan 2016, Cumartesi 16:50:59

'AHL ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul'a yapılan 3. havalimanının devreye girmesi sonrası ne olacağı merak edilen Atatürk Havalimanı konusunda son noktayı koydu.
  • Klasik Türk mantalitesi burada da ortaya çıkıyor. Plan yok, proje yok, bir tek beyanat var.Oysa AHL'nin mevcut ve kullanılabilecek değerleri ile buranın çivi çakmadan / çivi sökmeden ayakta tutulması için gerekli işletme maliyetleri var. Bu maliyetleri karşılayacak ve kar edecek , maliyetlerin hangi büyüklükteki hizmet ile karşılanacağını birilerinin düşünmesi, hazırlık yapması gerekir.
  • Tav fena tokat yedi.Saw'ı da alamadı. Önemli bir nakit musluğu kapanmış olacak.
  • Türkiyedeki en değerli arazi olacak, havalimanı olarak kalmaz. Yedirmezler.
  • Daha once de yazdim. Olmasi gereken buydu. Genel Havacilik icin cok guzel bir konuma sahip. TAV ile sozlesme iptali yapacaklarina, meydani cok afilli bir GA merkezine cevirebilir, Asya ile Avrupa arasinda GA musterilerine hitap edecek cok amacli, son derece luks ve konaklama imkanli bir apron ve kisa taksi yolu ile aprona baglanacak bir pist yeterli olacaktir. Buranin getirecegi katma degeri yerin dibine gommek cok sacma olur. USA'deki orneklerine bakilabilir; ornegin Moore Country Airport (SOP), Curtis Brown Field (Taylor Aviation), Wilkes County Airport, bunlar USA'de bircok havayolu meydanlarina kafa tutabilecek miktarda getirisi olan meydanlardir ve sadece GA hizmeti veren sirketlerce yonetilir.
  • Ali babaya verirsiniz bilmem ne world yapar burayida
  • Oyle hemen kapanmaz. 3,havalimaninin devreye tam girmesi bittikden sonra bile bir iki seneyi alir. Buyuk metropllerde genelde 3-4 havalimani var. Ahl de kalsa super olur ama isin icinde baska planlar olabilir. Malum.....
  • Yandaşlarla birlikte yerler orayı.
  • Eğer Atatürk havalimanı kapanırsa çok saçma bir şey yapmış olurlar. Ne yani bir yolcu taa İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna uçağa binmeye mi gidecek? Bunun ulaşım masrafı var ulaşım süresi var. Şahsen Atatürk havalimanı civarında oturuyorum 15-20 dakikaya hemencecik havalimanına gelip işlemlerimi yapıp uçağa geçebiliyorum ama 3. havalimanına gitmem demek buradan 3 bin kilometrelik Frankfurt a gitmemle aynı zamanı alacak.
  • En iyi ihtimalle 2018 yazında açılacaktır ve taşınma işlemleri en az 1 yıl sürecektiryani 2020 başı oluyor bu da demek oluyorki tav ile sözleşme bitiş tarihine 2 yıl kalıyor yaklaşık olarak .bu kadar kısa süre içinde anlaşma sağlanacaktır
  • bu pilav daha çok su kaldırır. öyle kolay değil ahl kapatmak. mahkeme kadıya mülk değil, iktidar kimsenin tapulu malı değil. gün ola harman ola.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul'a yapılan 3. havalimanının devreye girmesi sonrası ne olacağı merak edilen Atatürk Havalimanı konusunda son noktayı koydu. Atatürk Havalimanı'nın 45 milyon yolcu kapasitesi olan terminallerden, 2015 sonu itibariyle 62 milyon yolcunun geçtiğini ve terminallerin tıkanma noktasına geldiğini belirten bakanlık, "Atatürk Havalimanı, yeni havalimanı devreye girdikten sonra bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak. Sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim, bakım-onarım faaliyetleri için hizmette tutulacaktır." açıklamasında bulundu.

CHP SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a İstanbul'da inşa edilen 3. havalimanı ile ilgili sorular sordu. Erdoğdu, Bakan Yıldırım'a İstanbul Yeni Havalimanı Projesinde yer tesliminin neden 1 Mayıs 2015 tarihinde yapıldığından, ihale sonrası şartların değişip değişmediğine, Atatürk Havalimanı büyüme projesinin neden yapıldığından, Atatürk Havalimanı'nın ne amaçla kullanılacağına kadar bir çok soru yöneltti.

BAKANLIK YAZILI CEVAPLADI

Ulaştırma Bakanlığı, Erdoğdu'nun sorularına yazılı cevap verdi. İstanbul Yeni Havalimanı yer tesliminin 1 Mayıs 2015 tarihinde yapıldığını kaydeden bakanlık, "Orman Kanunu uyarınca içinde orman arazisi olan alanlarda nihai orman izni alınmadan yer teslimi yapılamaz hükmü vardır. Bu genel müdürlükle yapılan müteaddit yazışmalar ile nihai orman izni talep edilmiştir. Bu yazışmalara rağmen nihai orman izni için gerekli dökümanlar (uygulama projeleri, mania planları, nihai zemin etütleri) konusunda Orman Genel Müdürlüğümüzden izin alınması zaman almış ve 1 Mayıs 2015 tarihinde 2069 yılına kadar nihai orman izni alınarak yer teslimi yapılmıştır." açıklamasında bulundu.

ONAYLANAN DEĞİŞİKLİKLER

3 Mayıs 2015 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı Projesinin ihale şartname ve eklerinde projenin kod, koordinatlarının ve orijinal master planının idare onayı ile değişiklik arz edebileceğinin hükme bağlandığını vurgulayan bakanlık, şu açıklamayı yaptı: "İhaleyi kazanan ortak girişimin kurduğu şirket ile sözleşme imzalanmasına müteakip, havalimanının yapılacağı zeminde çok detaylı etütler yapılmış ve üniversite raporları ile de desteklenen bu etütler neticesinde kod ve koordinatlarda, şartname hükümleri doğrultusunda revizyona gidilmesi zorunlu görülmüş ve bu husus idarece şartlara tabi onaylanmıştır. Yapılan revizyonlar neticesinde yatırım maliyetinde şirket lehine oluşabilecek lehte farklar içinde, idareye belirlenecek yöntem dahilinde ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır. Kod ve koordinat değişiklikleri ile revize master plan şartnameye dayalı olarak yapılmış ve şirket lehine değil idare lehine mali kazanç sağlanacak şartlar dahilinde değişikliklere onay verilmiştir."

"TİCARİ YOLCU TAŞIMACILIĞINA KAPATILACAK"

Atatürk Havalimanı'nın 2018 yılına kadar işletilecek ülkemizin önemli havalimanlarından biri olduğunu vurgulayan bakanlık, havalimanının 2018 sonrası ne amaçla kullanılacağı hakkında şu bilgileri verdi: "Bu havalimanımız Türkiye toplam trafiğinin yaklaşık yüzde 34'ünü tek başına karşılayan en önemli havacılık merkezi. Bu merkezde bugün itibariyle 45 milyon yolcu kapasitesi olan terminallerden 2015 sonu itibariyle 62 milyon yolcu geçmiş ve terminaller tıkanma noktasına gelmiştir. Bu nedenle TAV yolcu terminallerine bütünüyle 80 Milyon Euro maliyeti kendine ait olmak üzere büyütmek istemiş ve devlet tarafından hiçbir taahhüt, garanti ve başka herhangi bir ücret verilmeden terminalin büyütülmesine izin verilmiştir. Atatürk Havalimanı, yeni havalimanı devreye girdikten sonra bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak, sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim, bakım-onarım faaliyetleri için hizmette tutulacaktır. Öte yandan erken fesih nedeniyle TAV firması için bugünden talep edilen veya belirlenen tazminat tutarı olmayıp, fesih tarihine bağlı olarak uluslararası bağımsız denetim firmalarının belirleyeceği ve tarafların müzakere edeceği rakamlar üzerinden tazminat bedeli sonra belirlenecek." (Haberler)

'AHL ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Türkiyem ... ~ 5 yıl önce
Klasik Türk mantalitesi burada da ortaya çıkıyor. Plan yok, proje yok, bir tek beyanat var.Oysa AHL'nin mevcut ve kullanılabilecek değerleri ile buranın çivi çakmadan / çivi sökmeden ayakta tutulması için gerekli işletme maliyetleri var. Bu maliyetleri karşılayacak ve kar edecek , maliyetlerin hangi büyüklükteki hizmet ile karşılanacağını birilerinin düşünmesi, hazırlık yapması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tav ~ 5 yıl önce
Tav fena tokat yedi.Saw'ı da alamadı. Önemli bir nakit musluğu kapanmış olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meka ~ 5 yıl önce
Türkiyedeki en değerli arazi olacak, havalimanı olarak kalmaz. Yedirmezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yosi ~ 5 yıl önce
Daha once de yazdim. Olmasi gereken buydu. Genel Havacilik icin cok guzel bir konuma sahip. TAV ile sozlesme iptali yapacaklarina, meydani cok afilli bir GA merkezine cevirebilir, Asya ile Avrupa arasinda GA musterilerine hitap edecek cok amacli, son derece luks ve konaklama imkanli bir apron ve kisa taksi yolu ile aprona baglanacak bir pist yeterli olacaktir. Buranin getirecegi katma degeri yerin dibine gommek cok sacma olur. USA'deki orneklerine bakilabilir; ornegin Moore Country Airport (SOP), Curtis Brown Field (Taylor Aviation), Wilkes County Airport, bunlar USA'de bircok havayolu meydanlarina kafa tutabilecek miktarda getirisi olan meydanlardir ve sadece GA hizmeti veren sirketlerce yonetilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HARRANLI ~ 5 yıl önce
Ali babaya verirsiniz bilmem ne world yapar burayida

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hhhh ~ 5 yıl önce
Oyle hemen kapanmaz. 3,havalimaninin devreye tam girmesi bittikden sonra bile bir iki seneyi alir. Buyuk metropllerde genelde 3-4 havalimani var. Ahl de kalsa super olur ama isin icinde baska planlar olabilir. Malum.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerler. ~ 5 yıl önce
Yandaşlarla birlikte yerler orayı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 5 yıl önce
Eğer Atatürk havalimanı kapanırsa çok saçma bir şey yapmış olurlar. Ne yani bir yolcu taa İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna uçağa binmeye mi gidecek? Bunun ulaşım masrafı var ulaşım süresi var. Şahsen Atatürk havalimanı civarında oturuyorum 15-20 dakikaya hemencecik havalimanına gelip işlemlerimi yapıp uçağa geçebiliyorum ama 3. havalimanına gitmem demek buradan 3 bin kilometrelik Frankfurt a gitmemle aynı zamanı alacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 5 yıl önce
En iyi ihtimalle 2018 yazında açılacaktır ve taşınma işlemleri en az 1 yıl sürecektiryani 2020 başı oluyor bu da demek oluyorki tav ile sözleşme bitiş tarihine 2 yıl kalıyor yaklaşık olarak .bu kadar kısa süre içinde anlaşma sağlanacaktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tavcı ~ 5 yıl önce
bu pilav daha çok su kaldırır. öyle kolay değil ahl kapatmak. mahkeme kadıya mülk değil, iktidar kimsenin tapulu malı değil. gün ola harman ola.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000