27 Haziran 2013, Perşembe 14:02:48

AHL KULE İLE PİLOTUN 'ARABESK' KONUŞMASI

Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi frekansına arabesk müzik yayını karışınca kule ile pilotlar arasında ilginç diyaloglar yaşandı.
  • Elazığ nireeee ENESU nire;))
  • Kac yildir esenbogaya yaklasan ucaklar radyo yayini dinlemekte kimse kimseyi suclamasin. Harmonik kontrolu yapilmasi gerekiyor
  • Gontrolor arkadasim, Keske ses kayitlarini birkac kez daha dinleseydin de biz gontrolorler deyip genelledigin zumreyi isin icine katmasaydin. Cunku her kontrolor bu kaydi ilk dinlediginde bahsi gecen noktanin ANGARA FIR inda degil ENESU noktasi oldugunu anlar...Bir dost...
  • yaa komedi dünyası gibisiniz yaaa...pilotuda kulecisi de...muhabbete bakkkkk
  • Bu yayını kim dinlediyse ENESU noktasını Elazığ anlamış. .. ıstanbul yaklaşmanın Elazığ da ki bir uçağı duymasının imkanı varmı? ENESU Istanbul yaklaşmalarında başlangıç noktalarından biridir
  • Elazığ değil ENESU noktası
  • Yazılarınız da amatör telsizci ibaresi geçiyor. Bir açın bakın amatör telsizciler neler yapıyorlar Bilmediğiniz konularda suçlar nitelikte bahsedip yıpratmayın. Şahsen birçok Hava Bandına radyo karışma olayını, karışan radyo frekansı ve yer olarak tespit edip Havaalanı Yetkililerine ve BTK na bildirimlerimiz oldu. Bu takım olaylar, korsan radyolar ve RF çıkışlarına harmonikleri azaltan filtreler koymayan ruhsatlı radyolar ve bazen de iki ayrı frekansın eş zamanlı yayını ve bunun ayrı bir frekanta toplamı şeklinde olabilmektedir.
  • Sayın yetkililer havacılıkla ilgili yayım yapıyorsunuz bu konuda amatörce yazmak size yakışmıyor Hava trafik Kontrol hizmetinin sadece kule'den verilmediğini,tüm uçakların Atatürk kule ile konuşmadığı gerçeğini bir çok kişi biliyor ama sizin görevlerinizden biriside bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayanları doğru bilgiler vererek eğitmek olmalı.Bu ve buna benzer haberlerinizde bazı eksiklikler biz Hava Trafik Kontrolörleri tarafından yadırganmaktadır.Bu frekans girişimi ile ilgili ses kaydı tam dinlenememekte fakat yazıdan çıkardığım ilginçlik Atatürk kule ile konuşurken'' Elazığ bölgesine en üst noktasının yaklaşık 11 mil mesafedeyiz'' diyorsa (ki bu biraz anlamsız bir ifade) olsa da olayın Ankara Saha Kontrol Merkezinin sorumluluğundaki bir sahada gerçekleştiği anlaşılmaktadır.Sizden ricam kamuoyunu daha sade ve gerçek bilgilerle aydınlatmanızdır.Havacılığa yaptığınız hizmet için ayrıca teşekkür ederim.

Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile bir Türk uçağının pilotu arasında salı günü saat 21.30’da ilginç bir “arabesk” diyaloğu yaşandı. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı frekanstan pilot arabesk müzik duyduğunu belirtti. Bir başka pilot daha yayını kule görevlilerine rapor etti.

Salı akşamı yaşanan olayda, pilot ile kule görevlisi arasındaki diyalog şöyle:

Pilot: 121.5 frekansından arabesk sesi geliyor yüksek miktarda, bilginize. İlgili birimlere haber vermeniz rica olunur.
Kule: Çok teşekkürler, sizden önceki havayolları da rapor etti, iletiyorum. Şu andaki müzik yayını sizi rahatsız ediyor mu? Muhakkak ki problem.
Kule: Şimdi bu frekans gayet net görünüyor, müzik yayını için ilgililere haber verdik, tekrar vereceğiz.
Pilot: Şu an itibarıyla Elazığ bölgesine en üst noktasının yaklaşık 11 mil mesafedeyiz, buradan itibaren yoğunlaşmaya başlıyor. Sesi kısmadığınız sürece eğer normal bir düzeyde tutarsanız, inanılmaz derecede rahatsız ediyor. Bilginize.”

Geçtiğimiz pazartesi günü de telsiz frekansında bir Türk uçağının pilotu müzik duyduğu bilgisini vermiş, bunun üzerine kule görevlisi de pilota duyduğu müzik türü ya da kullanılan dille ilgili bilgisi olup olmadığı sorusunu yöneltmişti. Arabesk yayınının radyo frekanslarının karışması mı veya amatör telsizcilerden mi kaynaklandığı öğrenilemezken, FM bandında yayın yapan radyo istasyonları da zaman zaman hayati önem taşıyan pilot ve hava trafik kontrolörleri arasındaki iletişim hatlarına girebiliyor.

İŞTE O KONUŞMALAR;

AHL KULE İLE PİLOTUN 'ARABESK' KONUŞMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Elazığ yöresi... ~ 9 yıl önce
Elazığ nireeee ENESU nire;))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
esenboga ~ 9 yıl önce
Kac yildir esenbogaya yaklasan ucaklar radyo yayini dinlemekte kimse kimseyi suclamasin. Harmonik kontrolu yapilmasi gerekiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gontrolor'e ~ 9 yıl önce
Gontrolor arkadasim, Keske ses kayitlarini birkac kez daha dinleseydin de biz gontrolorler deyip genelledigin zumreyi isin icine katmasaydin. Cunku her kontrolor bu kaydi ilk dinlediginde bahsi gecen noktanin ANGARA FIR inda degil ENESU noktasi oldugunu anlar...Bir dost...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gontrolör ~ 9 yıl önce
Bana cevap yazan arkadaşım ses kaydının dinlenemediğini yazımda belirttim,siz anlamasanızda benim derdim yazılarda biraz gerçekçilik olsun du ayrıca ben dostun değilim.
komedi ~ 9 yıl önce
yaa komedi dünyası gibisiniz yaaa...pilotuda kulecisi de...muhabbete bakkkkk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hop ~ 9 yıl önce
Bu yayını kim dinlediyse ENESU noktasını Elazığ anlamış. .. ıstanbul yaklaşmanın Elazığ da ki bir uçağı duymasının imkanı varmı? ENESU Istanbul yaklaşmalarında başlangıç noktalarından biridir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hata ~ 9 yıl önce
Elazığ değil ENESU noktası

Yanıtla

Kalan karakter 1000
amatör telsizci ~ 9 yıl önce
Yazılarınız da amatör telsizci ibaresi geçiyor. Bir açın bakın amatör telsizciler neler yapıyorlar Bilmediğiniz konularda suçlar nitelikte bahsedip yıpratmayın. Şahsen birçok Hava Bandına radyo karışma olayını, karışan radyo frekansı ve yer olarak tespit edip Havaalanı Yetkililerine ve BTK na bildirimlerimiz oldu. Bu takım olaylar, korsan radyolar ve RF çıkışlarına harmonikleri azaltan filtreler koymayan ruhsatlı radyolar ve bazen de iki ayrı frekansın eş zamanlı yayını ve bunun ayrı bir frekanta toplamı şeklinde olabilmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GONTROLÖR ~ 9 yıl önce
Sayın yetkililer havacılıkla ilgili yayım yapıyorsunuz bu konuda amatörce yazmak size yakışmıyor Hava trafik Kontrol hizmetinin sadece kule'den verilmediğini,tüm uçakların Atatürk kule ile konuşmadığı gerçeğini bir çok kişi biliyor ama sizin görevlerinizden biriside bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayanları doğru bilgiler vererek eğitmek olmalı.Bu ve buna benzer haberlerinizde bazı eksiklikler biz Hava Trafik Kontrolörleri tarafından yadırganmaktadır.Bu frekans girişimi ile ilgili ses kaydı tam dinlenememekte fakat yazıdan çıkardığım ilginçlik Atatürk kule ile konuşurken'' Elazığ bölgesine en üst noktasının yaklaşık 11 mil mesafedeyiz'' diyorsa (ki bu biraz anlamsız bir ifade) olsa da olayın Ankara Saha Kontrol Merkezinin sorumluluğundaki bir sahada gerçekleştiği anlaşılmaktadır.Sizden ricam kamuoyunu daha sade ve gerçek bilgilerle aydınlatmanızdır.Havacılığa yaptığınız hizmet için ayrıca teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000