23 Şubat 2014, Pazar 16:01:07

YENİ TERMİNAL MART'TA AÇILACAK

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 20 milyon yolcuya hizmet verecek İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminalinin, mart ayında açılacağını söyledi.
  • Londra Gatwick tek pist ile 35 milyon yolcu . İzmir 30 milyonda kalır gibi sonra çiğili ve kaklıçı açarlar oraya 60 milyonluk terminal yapılabilir 2 tane paralel pist var hazırda
  • Hani aralık ta açılacaktı? Hani şubat ayında başbakan geliyordu - açılacaktı? Nisan da şöyle söyleyebiliriz: ''Hani mart da açılacaktı?'' Arkadaşlar bu inşaatın bizzat içinde bulunan sorumlu elemanlarında duydum. Mayıs tan önce açmak biraz zor dediler. :)))))) Şaka değil.
  • Terminal yapilinca kapasite hemen artiyor mu? Tek pistle Adnan Menderes'in 15 milyon yolcuda tikanacagi, 2. Paralel pist yapilamayacagi belli iken sirf B.A.Y. Belediye reklami adina Izmir'lilere bos vaat.
  • Bir önceki yıla göre yüzde 119 yolcu sayısı artmış olan Kahramanmaraş Havalimanı terminal inşaatını 2015 yılına ertelediler insanlarımız 40 metrekarelik bir yerde ahıra doldurulmuş gibi bekliyor yapın yapın tüm illere yapın Kahramanmaraş ertelensin. Nasıl olsa her şartta oy alıyorsunuz Kahramanmaraş'tan.
  • niyee nisan açmıyonuz
  • Yakışır güzel izmire
  • Sn Elvani K.maras havalimanina bekliyoruz gelipte ne rezil bir Terminal Binasi görsün Sn. yildirim göremedi ins Sn Elvan görür

Elvan, Yap-İşlet-Devret modeli ile 260 milyon euroya mal olan terminal ile birlikte Adnan Menderes'in Avrupa'nın çevreye en duyarlı havalimanı olma özelliğini taşıdığını ifade etti. Bakan Elvan, 250 milyon euroluk yatırımla dış hatlar terminali 2006'da tamamlanan İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda, iç hatlar da mutlu sona yaklaşıldığını söyledi.

NE KADARA MALOLDU?
İç hatlar terminalinin mart ayı içinde açılacağını bildiren Elvan, yeni terminalin açılmasıyla havalimanının tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacağını belirtti. Adnan Menderes Havalimanı'nın 2003'te yaklaşık 2 milyon 338 bin olan yolcu sayısının, 2013'te yüzde 337'lik artışla yaklaşık 10 milyon 209 bine çıktığını ifade eden Elvan, yıllık 20 milyon yolcuya hizmet verebilecek iç hatlar terminalinin açılmasıyla havalimanının yıllık yolcu kapasitesinin 30 milyona ulaşacağını kaydetti. Elvan, iç hatlar terminalinin 260 milyon euroya mal olduğunu belirterek, "Bu iş için devletin kasasından tek kuruş çıkmadı. Havalimanı Yap-İşlet-Devret modeli ile tamamlandı" dedi.

YATIRIMLAR SÜRECEK
Bakan Elvan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın birçok alanda da ilklere imza attığını söyledi. İzmir Havalimanı'nın Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından "Eko Yenilik Ödülüne" layık görüldüğünü hatırlatan Elvan, "Ayrıca, 'Birinci Seviye Karbon Salımı Doğrulaması Sertifikasının' sahibi olan dış hatlar terminali, 'Yeşil Kuruluş' unvanını da aldı. İç hatlar terminali ise dış hatlar terminalinden daha yeşil ve çevreci. Aynı zamanda ''Engelsiz Havalimanı' kuruluşu belgesini almaya hak kazanan bir havalimanıdır" diye konuştu. Adnan Menderes Havalimanı'na yapılan yatırımların süreceğini belirten Elvan, havalimanı apronu ile bağlantı taksi yolları yapımı için de çalışmalara başlandığını kaydetti. Bakan Elvan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın 2015 yılına kadar tüm işleri bitmiş, tam kapasite hizmet veren bir havalimanı olacağını söyledi. Havalimanının yeni haline kavuşmasında eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın emeğinin büyük olduğunu ifade eden Evlan, "Bu nedenle İzmirliler adına kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

MERKEZE 18 KİLOMETRE
Şehir merkezine 18 kilometre mesafedeki Adnan Menderes Havalimanı'nda 3240x45m ebadında 2 adet pist ve 34 adet uçak park yeri olan 2 adet apron bulunuyor. Havalimanı ayrıca 7 bin 794 metrekare kapalı, 13 bin 525 metrekare açık olmak üzere toplam 21 bin 319 metrekare kargo terminaline sahip. 2003-2013 arasında Adnan Menderes Havalimanı'na yapılan öz kaynak yatırımların toplamı, 2014 fiyatlarıyla yaklaşık 121 milyon lirayı buluyor. Aynı dönemdeki Yap-İşlet-Devret modelindeki yatırımların toplamı ise yaklaşık 385 milyon avro oldu. Toplam 203 bin 279 metrekare alana sahip yeni iç hatlar binasında 61 bin 536 metrekare oturma alanı yer alıyor. 2013 Aralık itibariyle günlük 211 uçağın kullandığı Adnan Menderes Havalimanı, günde 27 bin 969 yolcuyu ağırlıyor.

YENİ TERMİNAL MART'TA AÇILACAK

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Londra Gatwick tek pist ile 35 milyon yolcu . İzmir 30 milyonda kalır gibi sonra çiğili ve kaklıçı açarlar oraya 60 milyonluk terminal yapılabilir 2 tane paralel pist var hazırda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hani, hani, hani ~ 10 yıl önce
Hani aralık ta açılacaktı? Hani şubat ayında başbakan geliyordu - açılacaktı? Nisan da şöyle söyleyebiliriz: ''Hani mart da açılacaktı?'' Arkadaşlar bu inşaatın bizzat içinde bulunan sorumlu elemanlarında duydum. Mayıs tan önce açmak biraz zor dediler. :)))))) Şaka değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Terminal yapilinca kapasite hemen artiyor mu? Tek pistle Adnan Menderes'in 15 milyon yolcuda tikanacagi, 2. Paralel pist yapilamayacagi belli iken sirf B.A.Y. Belediye reklami adina Izmir'lilere bos vaat.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 10 yıl önce
Bir önceki yıla göre yüzde 119 yolcu sayısı artmış olan Kahramanmaraş Havalimanı terminal inşaatını 2015 yılına ertelediler insanlarımız 40 metrekarelik bir yerde ahıra doldurulmuş gibi bekliyor yapın yapın tüm illere yapın Kahramanmaraş ertelensin. Nasıl olsa her şartta oy alıyorsunuz Kahramanmaraş'tan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne ala ~ 10 yıl önce
niyee nisan açmıyonuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 10 yıl önce
çok manidar bir soru:???
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Yakışır güzel izmire

Yanıtla

Kalan karakter 1000
k.marasli ~ 10 yıl önce
Sn Elvani K.maras havalimanina bekliyoruz gelipte ne rezil bir Terminal Binasi görsün Sn. yildirim göremedi ins Sn Elvan görür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İdris ~ 8 yıl önce
Kimler gördüde hiç biri .....?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000