17 Aralık 2009, Perşembe 08:10:48

YAZICIOĞLU KAZASININ RAPORU AÇIKLANDI!

Ulaştırma Bakanlığı'nın raporuna göre, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazası sabotaj değil, pilot meteorolojik bilgileri cep telefonuyla almaya çalışırken dikkati dağıldı ve dağa çarptı...
  • Pilot ölü olduğu için istediğiniz kadar suçlaryın ne yazık ki sorumlular ellerini ve kollarını sallayarak ortalıkta geziyor. Kimi kandırmaya çalışıyor sunuz?
  • Pilotu tanıyan biri olarak söylüyorum; pilotumuz 74 devresinin pek kıymetli bir mensubu olan, asker kökenli çok tecrübeli bir pilottu. Birçok insan şuna katılacaktır ki bu tarz görevlerde pilotlar öyle kurumsal şirketlerdeki gibi inisiyatif sahibi değillerdir. Bağlı olduğu şirket üç kuruş tasarruf etmek için ikinci bir pilot dahi çalıştırmazken hava şartlarından dolayı uçuşa devam etmek istemeyen pilotu dinleyeceklerine inanmak pek de akla yatkın olmaz... Bırakın da görevi başında vefat etmiş olan pilot huzur içinde yatsın...
  • Pilot değil sanki trafik canavarı ! Bırakın bu yalan raporlarla insanların şerefiyle oynamayı, yok kapalı havada görerek şartlarda uçmakta ısrar etmiş,yok teknik donanım yetersiz di vs vs .. Belki de uçuşa zorlanan pilot oldu !
  • bu olayın olduğu gün bu sitede "onları yok edecekler,kabahatıda pilota yükleyecekler"demiştim aynen oldu.adam siyasette kendine rakip olanları ya suçluyor;yada bazı ayrıntıları kullanarak yok ediyor. ama unutmamalıdır ki bir günKESER DÖNER SAP DÖNER,GÜN GELİR HESAP DÖNER.yani bu gün sivrilttikleri kazıklar günü geldiğinde onlara saplanacaktır.

Ulaştırma Bakanlığı, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte beş kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin raporunu tamamladı.

Rapora göre kar, tipi ve sisi dikkate almayarak uçuşta ısrar eden pilot Kaya İstektepe, meteorolojik bilgileri uçuşta cep telefonuyla almaya çalıştı, dikkati dağılarak 'oryantasyonunu kaybetti' ve helikopter dağa çarptı. Rapor, sabotaj iddialarını çürüttü, olayın tamamen kaza olduğunu ortaya koydu. Bakanlık Kaza Kırım Heyeti'nin raporu, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildi.

İşte tespitler:

* Pilot İstektepe, uçuş yapacağı güzergâhla (kalkış noktası Kahramanmaraş-Çağlayancerit, varacağı nokta Kayseri-Erkilet) ilgilimeteorolojik koşullara ilişkin bilgileri almadı.

* Pilot,meteorolojik bilgileri uçuş halindeyken cep telefonuyla almaya çalıştı. Bu da pilotun dikkatinin dağılmasına yol açtı. (Tek pilotla yapılan uçuşlarda, bu tür hareketler uçuş güvenliği için büyük risk olarak değerlendiriliyor.)

PİLOT UÇUŞTA ISRAR ETTİ

* Pilot, kar, tipi ve sis olmasına karşın görerek uçuş yapma konusunda ısrar etti.

* Helikopterin, bu tür uçuşlarda kural gereği 2 kilometre olması gereken görüş mesafesi, ağır hava koşulları nedeniyle 300-500 metreye kadar düştü.

* Helikopterin, kar yağışı ve tipiden etkilenmesini azaltacak teknik donanımında yetersizlik tespit edildi.

* Çarpmanın etkisiyle ELT cihazının anteni kırıldı. ELT cihazı, çarpma sonrasında otomatik olarak çalışmaya başladı. Antenin kırık olması nedeniyle cihazın yaydığı sinyal uyduya ulaşmadı. ELT cihazının kazadan sonra 120 saat sinyal verdiği ortaya çıkarıldı.

(Habertürk)

YAZICIOĞLU KAZASININ RAPORU AÇIKLANDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 8 yıl önce
Pilot ölü olduğu için istediğiniz kadar suçlaryın ne yazık ki sorumlular ellerini ve kollarını sallayarak ortalıkta geziyor. Kimi kandırmaya çalışıyor sunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Pilotu tanıyan biri olarak söylüyorum; pilotumuz 74 devresinin pek kıymetli bir mensubu olan, asker kökenli çok tecrübeli bir pilottu. Birçok insan şuna katılacaktır ki bu tarz görevlerde pilotlar öyle kurumsal şirketlerdeki gibi inisiyatif sahibi değillerdir. Bağlı olduğu şirket üç kuruş tasarruf etmek için ikinci bir pilot dahi çalıştırmazken hava şartlarından dolayı uçuşa devam etmek istemeyen pilotu dinleyeceklerine inanmak pek de akla yatkın olmaz... Bırakın da görevi başında vefat etmiş olan pilot huzur içinde yatsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Pilot değil sanki trafik canavarı ! Bırakın bu yalan raporlarla insanların şerefiyle oynamayı, yok kapalı havada görerek şartlarda uçmakta ısrar etmiş,yok teknik donanım yetersiz di vs vs .. Belki de uçuşa zorlanan pilot oldu !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu olayın olduğu gün bu sitede "onları yok edecekler,kabahatıda pilota yükleyecekler"demiştim aynen oldu.adam siyasette kendine rakip olanları ya suçluyor;yada bazı ayrıntıları kullanarak yok ediyor. ama unutmamalıdır ki bir günKESER DÖNER SAP DÖNER,GÜN GELİR HESAP DÖNER.yani bu gün sivrilttikleri kazıklar günü geldiğinde onlara saplanacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000