05 Kasım 2009, Perşembe 10:12:24

Türkiye havacılık deneyimlerini komşularına aktarıyor

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Türk sivil havacılığında, 2003 yılında iç ve dış hatların özel sektöre açılmasıyla serbestleşme konusundaki yaşanan gelişmeler, havaalanlarında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile başlatılan diğer projeler, komşu ülkelerin ilgi odağı oldu.
  • deniz uçağı alan oldu da sivil havacılık mı izin vermedi. Kaptan Sulieman arkasiniz ise soyleyinde gondersin 3-5 ucak sizde utanmayin:) ne demişler, yiğidi öldür hakkını yeme. eskiden uçak herkese büyük lüks gelirken artık rahatlıkla tercih edilebilir oldu. mutlaka eksiklikler vardır ama bir onceye birde simdiye bakıp, yigide de hakkını vermek lazım. Sn. Ulaştırma Bakanını tebrik ediyorum.
  • ARKADAŞLAR OLMAYAN ŞEYİN NESİNİ PAYLAŞACAKLAR ALLAH AŞKINA? SHGM ÖNCE KENDİ ÜLKESİNİNİN SİVİL HAVACILIGINI DÜZELTMELİ. ŞİEKETLERE BAK, UÇUŞ VE İSTİRAHAT TALİMATINA BAK ,BAK DA BAK.BU ARADA SHGM ŞİRKETLERE BAZI DUYURU VE RESMİ BİLDİRİLERİ TÖSHİD VASITASIYLA YAPIYOR.ACABA NİYE ?BU NASIL BİŞİ????
  • Kaptan Sulieman arkadaşımdır ve de Üniversitede ders verecek kadar havacılığı bilir. Ne yapmış SHGM da hangi deneyimini anlatacak? Neyi çözmüş bunca yıldır? Türkiye'de 10 adet deniz uçağı bile yok 2010'a girerken. Ben utanıyorum. Üstelik üç tarafımız denizlerle çevrili.

Suriye Başbakan Yardımcısı Abdullah Al-Dardari yönetiminde Suriye Ulaştırma Bakanlığı tarafından 02-03 Kasım 2009 tarihlerinde Suriye’nin başkenti Şam’da “İç Hava Taşımacılığının Serbestleşmesi” konulu çalıştay düzenlendi. Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Badr’ın özel davetlisi olarak toplantıya katılan Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru’nun yanı sıra toplantıda ayrıca Fransa Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau, Ürdün Sivil Havacılık Genel Müdürü Kaptan Suleiman Obeidat Suriye Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Eng. Wafiq Hasan ve diğer üst düzey yetkililer yer aldı.

Çalıştayda Türk sivil havacılığının gelişimi ve hava taşımacılığında serbestleşme konusunda sunum yapan ve gelen soruları yanıtlayan Dr. Arıduru : “Türk sivil havacılığı özellikle son 4-5 yılda büyük ve sürdürülebilir bir sıçrama yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın önderliğinde başlatılan projeler doğrultusunda Türkiye, dış hatlarda tarifeli sefer noktalarını 70’lerden 130’lara, iç hatlarda 2 merkezden 25 noktaya yapılan seferleri 7 merkezden 45 noktaya, uçak sayısını 150’lerden 300’lere, personel istihdamını 50 binlerden 100 binlere çıkardı.” diye konuştu. Gelişmenin sadece bunlarla sınırlı kalmadığını belirten Dr. Arıduru özellikle Türkiye’nin bölgesinde eğitim ve bakım alanında lider ülke olması projesinin alt yapısını oluşturacak. eğitim ve bakım kuruluşlarında da bu gelişmenin yaşandığının altını çizdi.

Türkiye olarak, aralarında tüm dünyada Türk modeli olarak bilinen yap işlet devret modeliyle hava terminal işletmeciliği, hava taşımacılığında serbestleşme, bakım onarım, personel eğitimi gibi başlıkların dahil olduğu sivil havacılık alanında edinilen tüm tecrübelerini komşu ülke Suriye ile paylaşmaya hazır olduklarını vurgulayan Dr. Arıduru bundan büyük memnuniyet duyacaklarını da ifade etti.

Son olarak Dr. Arıduru, Türkiye’nin liderliğinde kurulan Türkiye Ortadoğu Havacılık Grubu (T-MAG) çalışmaları konusunda Suriye sivil havacılık otoritesi yetkilileriyle önümüzdeki dönemlerde yürütülecek çalışmalar hakkında da görüşmeler gerçekleştirdi.

SHGM

Türkiye havacılık deneyimlerini komşularına aktarıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
deniz uçağı alan oldu da sivil havacılık mı izin vermedi. Kaptan Sulieman arkasiniz ise soyleyinde gondersin 3-5 ucak sizde utanmayin:) ne demişler, yiğidi öldür hakkını yeme. eskiden uçak herkese büyük lüks gelirken artık rahatlıkla tercih edilebilir oldu. mutlaka eksiklikler vardır ama bir onceye birde simdiye bakıp, yigide de hakkını vermek lazım. Sn. Ulaştırma Bakanını tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ARKADAŞLAR OLMAYAN ŞEYİN NESİNİ PAYLAŞACAKLAR ALLAH AŞKINA? SHGM ÖNCE KENDİ ÜLKESİNİNİN SİVİL HAVACILIGINI DÜZELTMELİ. ŞİEKETLERE BAK, UÇUŞ VE İSTİRAHAT TALİMATINA BAK ,BAK DA BAK.BU ARADA SHGM ŞİRKETLERE BAZI DUYURU VE RESMİ BİLDİRİLERİ TÖSHİD VASITASIYLA YAPIYOR.ACABA NİYE ?BU NASIL BİŞİ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kaptan Sulieman arkadaşımdır ve de Üniversitede ders verecek kadar havacılığı bilir. Ne yapmış SHGM da hangi deneyimini anlatacak? Neyi çözmüş bunca yıldır? Türkiye'de 10 adet deniz uçağı bile yok 2010'a girerken. Ben utanıyorum. Üstelik üç tarafımız denizlerle çevrili.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000