11 Ocak 2009, Pazar 09:02:13

Havalimanı projesi Adana ve Mersin'i böldü

Adana Şakirpaşa Havaalanı'nın 45 kilometre yakınına ikinci bir havalimanı projesi, Adana ile Mersin'i böldü.
  • Ben bir mersinli olarak mersine havaalanı yapılmasını istiyorum ve gerekli olduğunuz düşünüyorum.Mersin'e yapılacak havaalanı kesinllikle Tarsus tarafına değil kızkalesi tarafına doğru yapılmalıdır.Çünkü Tarsus ve Sakirpaşa Havalimanı arası 45 km. eğer böyle bir yatırım yapılırsa ölü br yatırım olur.Havaalanı kızkalesi tarafına yapılırsa ne Adana ne de Mersin için sorun yaratır.
  • mersine kesinlikle havaalanı şart. fakat bu tarsus değilde taşucu'na yapılsa çok daha verimli olabileceğini düşünüyorum. taşucu, susanoğlu ve kızkalesi gibi trustik yerlerin olmasına rağmen turist sayısı çok az. kesilikle ve kesinlikle taşucu havaalanı için en uyğun bölge...
  • Sayin arkadaslar... Gercekten olaya turizim olarak bakarsak mersin turkiye icin bir kayiptir avrupada nedeyse her sehre hava alani yapiliyor bes yil geriye bakarsak hava alani yapmak yanlis idi bir bes yil sonra turkiyede bu degisiklikler hazir olmasi lazim bugun antalya yapilan yatirimlar neden mersine yapilmasin,neden mersin emekli sehri olsun,neden turizm cehri olmasin,neden oteller yapilmasin,neden insanlar kahve koselerinde issiz kalsin,nedenler bitmiyor saymakla unutmamak lazim mersin sahileri kumla kapli turkiyenin en guzel sehridir cocuklarimiza is lazim sebze halinde sebzelerimiz tarlada meyveler curuyor bunlari satacak is alani yaratacak oteler istiyoruz.
  • Şakirpaşa havalimanı bölgenin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyor;bu yetersizliğin giderilmesi için en ekonomik çözüm havalimanının bulunduğu yerde genişletilmesi olacaktır.Ayrıca bu durumda bile dc-10,b747 ve Antonov gibi dev olarak nitelendirdiğimiz uçaklar alana iniyor.

Adanalılar, 150 milyon TL'ye mal olacak yeni havaalanını 'israf' olarak görürken Mersinliler 'bölgenin' ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın Mersin'in Tarsus ilçesi Baharlı köyü yakınlarına yapılması planlanıyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın 2009 yılı bütçesine konulan yatırım için fizibilite ve proje hazırlıklarına başlandı. Adana'daki sivil toplum kuruluşları, aynı bölgeye ikinci bir havaalanı yapmanın ülke kaynaklarını heba edeceğini savunurken, bunun yerine Şakirpaşa Havalimanı'nın genişletilmesini öneriyor.

Adana Güçbirliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest, "Olaya siyasi bakmamak lazım. Bu havalimanı bizim vergilerimizle yapılacak. Şakirpaşa genişlemeye müsaitken, 45 kilometre ötede bir havalimanı kurmanın bilimsel gerekçesi yok. Adana-Mersin çekişmesi ülke kaynaklarını heba eder." diyor. Mersin Platformu Sözcüsü Abdullah Ayan ise Çukurova Uluslararası Havaalanı'nın Mersin'in önceliği olduğunu söylüyor. Adanalıların duygusal sebeplerle karşı çıktığını belirten Ayan, "Şakirpaşa yetersiz. Yeni havalimanı Türkiye'de dev uçakların inebileceği bir ilk olacak." diye konuşuyor.

Havalimanı projesi Adana ve Mersin'i böldü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 9 yıl önce
Ben bir mersinli olarak mersine havaalanı yapılmasını istiyorum ve gerekli olduğunuz düşünüyorum.Mersin'e yapılacak havaalanı kesinllikle Tarsus tarafına değil kızkalesi tarafına doğru yapılmalıdır.Çünkü Tarsus ve Sakirpaşa Havalimanı arası 45 km. eğer böyle bir yatırım yapılırsa ölü br yatırım olur.Havaalanı kızkalesi tarafına yapılırsa ne Adana ne de Mersin için sorun yaratır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bmzsuyum ~ 9 yıl önce
mersine kesinlikle havaalanı şart. fakat bu tarsus değilde taşucu'na yapılsa çok daha verimli olabileceğini düşünüyorum. taşucu, susanoğlu ve kızkalesi gibi trustik yerlerin olmasına rağmen turist sayısı çok az. kesilikle ve kesinlikle taşucu havaalanı için en uyğun bölge...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dunyali ~ 9 yıl önce
Sayin arkadaslar... Gercekten olaya turizim olarak bakarsak mersin turkiye icin bir kayiptir avrupada nedeyse her sehre hava alani yapiliyor bes yil geriye bakarsak hava alani yapmak yanlis idi bir bes yil sonra turkiyede bu degisiklikler hazir olmasi lazim bugun antalya yapilan yatirimlar neden mersine yapilmasin,neden mersin emekli sehri olsun,neden turizm cehri olmasin,neden oteller yapilmasin,neden insanlar kahve koselerinde issiz kalsin,nedenler bitmiyor saymakla unutmamak lazim mersin sahileri kumla kapli turkiyenin en guzel sehridir cocuklarimiza is lazim sebze halinde sebzelerimiz tarlada meyveler curuyor bunlari satacak is alani yaratacak oteler istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airfly ~ 9 yıl önce
Şakirpaşa havalimanı bölgenin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyor;bu yetersizliğin giderilmesi için en ekonomik çözüm havalimanının bulunduğu yerde genişletilmesi olacaktır.Ayrıca bu durumda bile dc-10,b747 ve Antonov gibi dev olarak nitelendirdiğimiz uçaklar alana iniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000