02 Haziran 2009, Salı 17:24:21

FRANSIZLARDAN DERS GİBİ KRİZ YÖNETİMİ

Rio de Janeiro'dan 216 yolcu ve 12 mürettebatla kalktıktan sonra radar ekranlarından kaybolan Air France’a ait uçakla ilgili 'ders niteliğindeki' kriz yönetimi, dün sabahın erken saatlerinde sessizce başlatıldı.
  • tk ams da tek kötü durum erkenden açıklamaların hemen ve ardıardına gerçek bilgiler gelmeden yapılmasıydı.En büyük sıkıntı veren durum o oldu.Daha sonrasında thy nin yaptıkları iyilikler tartışılmaz.Kazazedelerin aileleriyle ilgili çalışmalar çok güzel. Yiğidin hakkı yiğide kardeşim adamların her yaptığıdamı yanlış şimdi.Hep eleştirmek olmuyor birazda pozitif yönde yapılan işleri övmek gerekmezmi .Medya ya lafım yok şimdilik o apayrı konu Allah ıslah etsin.
  • hepsi yalan başlıklı yazı yazan bir nesne var burda.Darısı KLM nin başına diyor.Seni kimseye değil sadece kendime havale ediyorum.Gel ben darısını da sapısınıda sopasınıda öğreteyim sana.Tüm camiaya saygılar kazazedeler için üzüntülüyüz.H.M.Ç
  • bu haber airportun haberi ise gerçekten kınıyorum nedir bu yabancı yalakalığı. biz böyle kriz yönetimini kaldıramayız ayrıca, bizim insanımıza anında bilgi vermezsen canını çıkartır senin. ayrıca, yanlış veya doğru bir şeyler söylemezsen anında "havacılık duayenleri" çıkıp doğruları tespit ederler. sonuçta kriz yönetimi her ülkede farklı olur
  • Bir kere hemen anında uçakta Türk yolcu olmadığı açıklandı. Bu hata değil mi? Senegal veya Fas denildi. Bu da hata. Ama gerçekten işe hakim bir görüntü sergilendi ve kimse mudahil olma hakkını kendinde göremedi.

Dün Atlantis Okyanusu açıklarında kaybolan Air France’a ait A330-200 ile irtibatın kesilmesiyle birlikte Fransız makamları hemen kriz masası oluşturmuştu. Fransızların kriz yönetimi ise uçağın enkazına ulaşılamamasına rağmen tüm dünya tarafından takdir edildi.

İşte Fransızlar krizi böyle yönetti...

İniş saatine kadar beklendi:

Fransa Havayolları, Charles de Gaulle Havalimanı yetkilileri ve Ulaştırma Bakanlığı, arama çalışmalarını başlattıkları halde, uçağın Paris'e varacağı saat 11.10'a kadar kimseye herhangi bir olumsuzluk hissettirmedi.

Kriz merkezi kuruldu:

Varış saatinde, ekrandaki "rötarlı" uyarısı değiştirilerek, bekleyenlerin, uçağı inmesi gereken meydanın 2E bölümüne değil 2F bölümüne geçmeleri anons edildi. O sırada havalimanında büyük bir hareketlilik gözlendi. Meydanın tenha bir kısmında kriz merkezi kuruldu.

Ambulanslar geldi:

Ardından kalabalık bir yardımcı personel ile ambulanslar ve doktorlar oraya geçtikten sonra, saat 11.30'da "AF 447 sefer sayılı uçakta yolcusu olanlar lütfen enformasyon bölümüne başvursunlar" anonsu yapılarak, tüm bekleyenler hazırlanan kriz merkezine yönlendirildi.

Psikolojik ve tıbbi destek:

Merkezde, doktorlar ve sağlık personeli eşliğinde, uçağın radardan kaybolduğu ve halen haber alınamadığı bildirilerek rahatsızlanan kişilere psikolojik ve tıbbi destek verildi.

TV'den anons:

Aynı anda radyo ve televizyonlardan, Ulaştırma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın telefon numaraları yayınlanarak, isteyenlerin buradan bilgi alabileceği bildirildi.

Resmi açıklama:

İlk resmi açıklamayı, Çevre Bakanı Jean Louis Borloo yaptı ve "Şu andan itibaren en trajik senaryo için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise endişeli olduğunu söylemekle yetinerek, acil şekilde arama çalışmalarının başlatılmasını istedi.

Doğrulanmamış bilgi verilmedi:

Fransa Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau da havalimanında düzenlediği basın toplantısında uçaktaki yolcuların milliyetleri ile ilgili bilgileri doğrulayamayacağını söyledi.

Bakan, "Bu tür kesinleşmemiş bilgiler insanlarda ürküntü ve korku yaratmaktan başka bir işe yaramaz" dedi.

Air France Genel Müdürü Pierre Henri Gourgen ise ancak saat 14.00'te bir basın toplantısı düzenleyerek olası kazayla ilgili bilgi verdi ve arama çalışmalarının başladığını söyledi.

FRANSIZLARDAN DERS GİBİ KRİZ YÖNETİMİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 9 yıl önce
tk ams da tek kötü durum erkenden açıklamaların hemen ve ardıardına gerçek bilgiler gelmeden yapılmasıydı.En büyük sıkıntı veren durum o oldu.Daha sonrasında thy nin yaptıkları iyilikler tartışılmaz.Kazazedelerin aileleriyle ilgili çalışmalar çok güzel. Yiğidin hakkı yiğide kardeşim adamların her yaptığıdamı yanlış şimdi.Hep eleştirmek olmuyor birazda pozitif yönde yapılan işleri övmek gerekmezmi .Medya ya lafım yok şimdilik o apayrı konu Allah ıslah etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
hepsi yalan başlıklı yazı yazan bir nesne var burda.Darısı KLM nin başına diyor.Seni kimseye değil sadece kendime havale ediyorum.Gel ben darısını da sapısınıda sopasınıda öğreteyim sana.Tüm camiaya saygılar kazazedeler için üzüntülüyüz.H.M.Ç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bu haber airportun haberi ise gerçekten kınıyorum nedir bu yabancı yalakalığı. biz böyle kriz yönetimini kaldıramayız ayrıca, bizim insanımıza anında bilgi vermezsen canını çıkartır senin. ayrıca, yanlış veya doğru bir şeyler söylemezsen anında "havacılık duayenleri" çıkıp doğruları tespit ederler. sonuçta kriz yönetimi her ülkede farklı olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bir kere hemen anında uçakta Türk yolcu olmadığı açıklandı. Bu hata değil mi? Senegal veya Fas denildi. Bu da hata. Ama gerçekten işe hakim bir görüntü sergilendi ve kimse mudahil olma hakkını kendinde göremedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000