08 Ekim 2009, Perşembe 07:52:38

BBP'nin Muhsin Yazıcıoğlu çığlığı...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, helikopter kazası ile ilgili TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e seslenerek, "Millet vicdanında 'dağ kaçkını' olarak nitelenen üyelerinizle alakalı gösterdiğiniz hukuk hassasiyetini Muhsin Yazıcıoğlu'nun hukukuna göstermenizi, millet bekliyor, BBP b
  • Sen Başbakan'ı bırak, "o zaten birşey yapmaz, etrafında gaetecileri ve TV'leri yoksa". SHGM ne yapmış bugüne kadar? Helikopterin sahibi olan firma hakkında neler yapılmış? Rahmetli gazeteci arkadaşımızı abuk sabuk sorgulayan ve şarjını bitiren bayan hakkında ne işlem yapılmış. Onu gerektiği gibi eğitmeyen müdürleri hakkında ne işlem yapılmış? Cumhuriyet savcıları kime hangi davaları açmış?

Topçu, Başbakan Erdoğan'dan da olayla ilgili hatası bulunan yetkililer hakkında, hukuk çerçevesinde, soruşturma başlatmasını istedi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın topçu, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazası ve helikopterde bulunduğu iddia edilen ELT cihazı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Kazanın üzerinden 6 ay 12 gün geçtiğini belirten Topçu, "Hadisenin millet vicdanında kapanmadığını hep beraber biliyoruz" dedi. 30 il dolaştığını ve milletin kazayla ilgili sonuç çıkmamasından şikayet ettiğini belirten Topçu, şunları kaydetti:

"Devletin itibarı orada 46 saat Muhsin Yazıcıoğlu ile karlar altında kaldı, 6 ay 12 gün geçti hala daha karlar altında duruyor. Devletin itibarı karlar altında durunca milletin geleceğiyle ilgili ezberin de altı çiziliyor. Milletin geleceği o ezberle karartılıyor. Ne o? 'Bu işten de birşey çıkmaz'. Milletin dediği ne, 'Ya bu işi de örtbas ediyorlar, bu işten birşey çıkmaz'. Bu bir şüphe mi, bu bir iddia mı, bu bir tespit mi; bunu açığa çıkartacak kim? Demokrasilerde yönetim siyasi erkindir. Siyasetin başındaki kimse millete karşı da sorumlu o, devlete karşı da sorumlu o. Bu sorumlu zat-ı muhterem şu ana kadar harekete geçti mi? Geçmedi. Helikopterin uçmasıyla, ruhsatıyla, verilen haberlerle ilgili, kurumlarla alakalı şu anda milletin beklemiş olduğu bir tek adım dahi atılmadı."

BBP olarak ellerine şu ana kadar resmi makamlardan herhangi bir bilgi, belge, rapor gelmediğini belirten Topçu, ilgili kurumlardan bilgi ve belge almak için adeta 'deveye hendek atlattıklarını' dile getirdi. Aynı şekilde ilgili kurumların Meclis Araştırma Komisyonu'na savcılıklara da aynı zorlukların çıkartıldıklarını belirten Topçu, "Şu anda savcılıklar ilgili kurumlara dava açmak için, yetkili bakandan ve Başbakandan, dava açmak için direktif, müsaade bekliyorlar. Basında, sinyal gönderici ELT cihazının ters düştüğü ve bu yüzden sinyali toprağa verdiği yönünde çıkan haberlere de değinen Topçu, ayrıca cihazın varlığı ile ilgili de yetkili bakanlıkların çelişkili açıklamalar yaptıklarını söyledi.

"RUHSATTA KAYITLI ELT İLE ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ VAR OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİ ELT FARKLI"

Konu hakkında yazışmaları yapan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi de, son olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan aldıkları bilgiye göre, helikopterin ruhsatında POINTER marka 4000-10 model bir ELT cihazının kayıtlı olduğunu belirtti. Ancak Ulaştırma Bakanlığı'nın kendilerine gösterdiği ELT cihazının, ARTEX 406 model, yeni nesil bir ELT cihazı olduğunu belirten Şanverdi, enkazın apar topar kaldırıldığını ve bakanlığın kendilerine gösterdiği cihazı da helikopterin içinde değil, Ankara'da bir masanın üzerinde gördüklerini söyledi. Bakanlığın var olduğunu iddia ettiği ARTEX 406 model ELT cihazının okyanusa bile düşse sinyal gönderebildiğini belirten Şanverdi, eğer iddia edildiği gibi bu cihaz helikopterde olsaydı, kaza enkazının 46 saat değil, Denizcilik Müsteşarlığındaki radarlar sayesinde 2 dakika içinde bulunabileceğini söyledi. Şanverdi, helikopter ruhsatında kayıtlı görünen ELT cihazının ise Şubat 2009 tarihinde tedavülden kalmış olduğunu vurguladı.

BBP Genel Başkanı Topçu da, ELT cihazının düşme etkisiyle anteninin kırıldığı, ters düşerek sinyali toprağa verdiği gibi haberlerin olayı karartmaya yönelik haberler olduğunu savundu. Topçu şunları kaydetti:

"Türk-İslam dünyasının, dünyadaki bütün iyi insanların vicdanında bu hadise 72 bin şüpheyle duruyor. Bu kesimler Sayın Başbakandan bu hadiseyle alakalı bir an evvel gerekli prosedürü başlatmasını istiyor. Cumhurbaşkanından istiyor, Meclis Başkanından istiyor. BBP diyor ki; Sayın Meclis Başkanı, üyelerinizin hukukunu savunma noktasında ne kadar hassas olduğunuzu bütün kamuoyu ile birlikte tespit ettik. Millet genelinin vicdanında kabul görmeyen, 'dağ kaçkını' olarak nitelenen üyelerinizle alakalı gösterdiğiniz hukuk hassasiyetini Muhsin Yazıcıoğlu'nun hukukuna göstermenizi millet bekliyor, BBP bekliyor, onu sevenler bekliyor. Öncelik, TBMM'nin kendi üyesinin hukukuna, Kosova Dostluk Grubu Başkanı olan Muhsin Yazıcıoğlu'nun hukukuna sahip çıkması."

Topçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da seslenerek, "Sayın Başbakandan, millet ısrarla ve inatla her gittiğimiz yerde yakamızdan tutarak bize diyor ki; Başbakan neden bu konuyla alakalı bir soruşturma başlatmıyor? Başbakanlık Teftiş Kurulu ne güne duruyor?" dedi. Pilotun o hava şartlarında uçuşuna izin veren yetkililere soruşturma açılmasını istediklerini belirten Topçu, "Bir an evvel Sayın Meclis Başkanı tarafından, Sayın Başbakan tarafından, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından milletin beklediği, doğru olan yolla, bürokrasideki prosedür çerçevesinde, kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde bin an evvel işlem başlatılmasını bekliyorum" dedi.

BBP'nin Muhsin Yazıcıoğlu çığlığı...

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Sen Başbakan'ı bırak, "o zaten birşey yapmaz, etrafında gaetecileri ve TV'leri yoksa". SHGM ne yapmış bugüne kadar? Helikopterin sahibi olan firma hakkında neler yapılmış? Rahmetli gazeteci arkadaşımızı abuk sabuk sorgulayan ve şarjını bitiren bayan hakkında ne işlem yapılmış. Onu gerektiği gibi eğitmeyen müdürleri hakkında ne işlem yapılmış? Cumhuriyet savcıları kime hangi davaları açmış?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000