18 Şubat 2010, Perşembe 12:34:59

Adana Havalimanı'nın apronu genişliyor

Yıllık 2,5 milyona yakın yolcunun kullandığı, ancak Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ''Çukurova Bölgesel Havalimanı'' projesi nedeniyle kapatılacağı tartışmalarına konu olan Adana Havalimanı'nda, uçak park alanı genişletiliyor.
  • biz adanalular olarak çukurova havaalanı yabılmasını istemüyürük.bizim havaalanımız genişledilsin istiyürük.havaalanımızı gaptırmak istemiyürük.
  • B taxiyolundan aprona girişte soldaki ilk park yeri son derece hatalı bir yer seçimi.gece şartlarında hiç görülmeyen bu bölgeye bir uçak geceleme için park ederse burada bir felaket yaşanabilir.uyarmadı demeyin.
  • adanaya hayatımda bir kere 2 günlük iznimde gittim. havalimanında indik. hem geliş terminali hem de gidiş terminali evlere şenlik hele hele şehir merkezine giderken minibüste geçtiğimiz o yerler hiç mi hiç adana gibi bir şehre yakışmıyor. bence apronla beraber terminal de genişletilmeli
  • ikin ci mesajı acil yazan arkadaş hiç istan bul sabiha gökçen hava alnında inip istan bulun merkezine kadar gitmemiş galiba

Geçen yıl 26 bin 326 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanında inşaat çalışmaları süren ve yaklaşık 3 milyon 336 bin liraya mal olacağı belirtilen proje ile uçak park alanı 13'ten 21'e çıkacak.

2 milyon 105 bin 510 metrekare alana kurulan ve 1937 yılında hizmete giren Adana Havalimanı, 1956 yılından itibaren uluslararası seferlere açıldı.

Yapılan çalışmalarla sürekli modernize edilen havalimanı, son 10 yılda ise hem yolcu hem de uçak sayısı açısından önemli büyüme gösterdi. 2000 yılında 12 bin 704 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanında geçen yıl bu sayı 26 bin 326'ya ulaştı. Yolcu sayısı da 907 bin 595'ten geçen yıl 2 milyon 482 bin 402'ye çıktı.

Bu yıl ocak ayında ise havalimanını kullanan iç hat yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,5 artarak 202 bin 500'e ulaştı. Bu rakam dış hatların da eklenmesi ile 228 bin 257 oldu.

Park sorunu nedeniyle sınırlı sayıda bekleme yapılmasına izin verilen havalimanı apronundaki uçak park sahası genişletiliyor. İhalesi geçen yıl sonuna doğru gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 milyon 336 bin 687 liraya mal olması planlanan proje ile park alanı 13'ten 21'e çıkarılıyor.

Apron kısmındaki çalışmaları yerinde inceleyen Vali Yardımcısı ve Havalimanı Mülki Amiri İbrahim Avcı, Adana Havalimanı'nın park alanının 54 bin metre kareden 124 bin metre kareye ulaşacağını bildirdi.

Çalışma ile mevcut uçak park kapasitesinin 21'e ulaşacağını belirten Avcı, ''Geçen yıl 2,5 milyon yolcunun kullandığı havalimanımızdaki bu çalışma ile apron sıkıntısını çözmüş olacağız'' dedi.

NİSAN AYINDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Yüklenici firma olan Evrensel İnşaat yetkilileri ise bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli havalimanlarında önemli çalışmalara imza attıklarını, park sahası çalışmalarının sorunsuz devam ettiğini bildirdi.

Yetkililer, iyi giden iklim koşulları nedeniyle çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, nisan ayı içerisinde park alanını tamamlamayı hedeflediklerini söylediler.

Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin 5'nci büyük havalimanı projesinin Mersin'in Tarsus ilçesinde ''Çukurova Bölgesel Havalimanı'' adı altında kurulması yolunda yapılan çalışmanın ardından Adana havalimanının kapanacağı yolunda tartışmalar başlamıştı.

(NTVMSNBC)

Adana Havalimanı'nın apronu genişliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
biz adanalular olarak çukurova havaalanı yabılmasını istemüyürük.bizim havaalanımız genişledilsin istiyürük.havaalanımızı gaptırmak istemiyürük.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
B taxiyolundan aprona girişte soldaki ilk park yeri son derece hatalı bir yer seçimi.gece şartlarında hiç görülmeyen bu bölgeye bir uçak geceleme için park ederse burada bir felaket yaşanabilir.uyarmadı demeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
adanaya hayatımda bir kere 2 günlük iznimde gittim. havalimanında indik. hem geliş terminali hem de gidiş terminali evlere şenlik hele hele şehir merkezine giderken minibüste geçtiğimiz o yerler hiç mi hiç adana gibi bir şehre yakışmıyor. bence apronla beraber terminal de genişletilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ikin ci mesajı acil yazan arkadaş hiç istan bul sabiha gökçen hava alnında inip istan bulun merkezine kadar gitmemiş galiba

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000