23 Mart 2015, Pazartesi 09:57:12

3. HAVALİMANI GECİKECEK Mİ?

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul'daki yeni projeler ve 3. havalimanı hakkında konuştu.
  • Arap mantığıyla iş yaparsanız mahkemeye verirler tabii. Çağdaş mantıkla birşeyler yapın diyeceğim ama o da size zor.
  • Yaa diye yorum yapan arkadaş: İşi ben yaptım oldu mantığıyla yaparsan yargı bozar. Yasalara uygun yaparsan bozmaz. Herşeyi orta düzey din bilgisi dışında hiç bir eğitimi olmayan bir adamın iki dudağı arasından çıkan sözlere bırakırsan böyle olur. Hukuk devletinin özelliği de budur. Ayrıca Marmaray'ın gecikme nedeni yargı değildir. Doğru düzgün proje yapılmamış olmasıdır. Şimdiye kadar iki yüklenici işi bırakıp gitti. Bunun yargıyla ne alakası var? Ankara Pendik demiryolunun Geyve geçişinde zemin etüdü olmadığından tünel çöktü, köstebek altında duruyor. Geçici yol yaptılar, tren 30 km hızla 20 km yol giderek Almanlar'ın yaptığı 110 yıllık hatta bağlanıyor. Yargıyla ne alakası var? Lütfen doğru bilgi üzerinden çalışalım.
  • Bu havalimanı ile ilgili çok şey söylendi ama bence ilk uçak 2023 de ancak iner o da piper falan gibi bir ilaçlama uçağı bölgede acil durum yaşarsa. Ortadaki söylentilere bakılacak olursa proje, ihalesine çıkılan proje olmaktan çoktan çıktı. Master plandan kastedilen bu olmalı zira havaalanını yeni baştan yaratıyorlar. Pistlerin kotları ve yerlerinin yanı sıra yapılış öncelikleri de değişmiş. Bu planları kabul görürse türkiyeden ve avrupanın çoğu ülkesinden istanbula yapıalacak uçuşların süresi yaklaşık iki katına çıkacak diyorlar. Mesela ankara istanbul 45 dakikayken + 45 dakika da pist ve terminal arasındaki kara yolculuğu sürecek. Ben thy yöneticilerinin yerinde olsam şu master plan işine bir el atarım. Yoksa taksi sürelerini kısaltmak için doktora yapmaları gerekecek.
  • bitecek? Bunlar telefonda soyledikleri gibi milletin a.... k.... cepleri para ile dolup tastiginda. O da belki.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul'daki yeni projeler ve 3. havalimanı hakkında konuştu.

Özdemir Sabah'tan Dilek Güngör'ün sorularını yanıtlarken, 3. havalimanı ile ilgili önemli detaylar aktardı.

Dolardaki artış yatırımlarınızı etkiledi mi?

Havalimanı yatırımına tesir etmedi. Faydası bile var. Enerji yatırımlarımızı dolarla yaptık. Gelirlerimiz de TL. Bu, biraz rahatsız ediyor ama çok tehlikeli durum değil. Sonuçta aldığımız kredileri de yarın sabah ödemiyoruz. Çoğunlukla 10 yıl gibi uzun vadede ödüyoruz. 

Üçüncü Havalimanı gecikecek mi?

Böyle bir şey söz konusu değil şu anda. Sondajlar bitti. Mastır projemizi Ulaştırma Bakanlığı'na sunduk. Tasdik edilmek üzere. Yakın zamanda fiili olarak işe başlayacağız. Finansman anlaşmamızı tamamladık, mastır projemizin onaylanmasını bekliyoruz. Onaylandıktan sonra kamuoyuna duyuracağız. Mimarlık anlaşmamızı da tamamladık. Avrupalı bir şirket ama Türk ortağı da olacak. 

Üçüncü Havalimanı'na ileride yabancı ortak alır mısınız?

Herkes burayla ilgileniyor ama şu aşamada yabancı ortaklık söz konusu değil. Proje, mimarlık, altyapı gibi işlerde yabancılarla çalışıyoruz zaten. Ama orada da işin içine mutlaka bir Türk firmasının da girmesini istiyoruz. Yani mimarlık mı, altyapı mı, bankaların projeyi denetleme firması mı, duty free mi… Hepsinde yabancıların yanında Türkler'in de eli olacak. Havalimanı bittiğinde kendi konularında (servis, proje, yapım vs) 50 tane Türk firması çıkarmamız lazım. Burası bir nevi üniversite olacak.

3. HAVALİMANI GECİKECEK Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Arap mantığıyla iş yaparsanız mahkemeye verirler tabii. Çağdaş mantıkla birşeyler yapın diyeceğim ama o da size zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yaa diye yorum yapan arkadaş: İşi ben yaptım oldu mantığıyla yaparsan yargı bozar. Yasalara uygun yaparsan bozmaz. Herşeyi orta düzey din bilgisi dışında hiç bir eğitimi olmayan bir adamın iki dudağı arasından çıkan sözlere bırakırsan böyle olur. Hukuk devletinin özelliği de budur. Ayrıca Marmaray'ın gecikme nedeni yargı değildir. Doğru düzgün proje yapılmamış olmasıdır. Şimdiye kadar iki yüklenici işi bırakıp gitti. Bunun yargıyla ne alakası var? Ankara Pendik demiryolunun Geyve geçişinde zemin etüdü olmadığından tünel çöktü, köstebek altında duruyor. Geçici yol yaptılar, tren 30 km hızla 20 km yol giderek Almanlar'ın yaptığı 110 yıllık hatta bağlanıyor. Yargıyla ne alakası var? Lütfen doğru bilgi üzerinden çalışalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boşver ~ 3 yıl önce
Bu havalimanı ile ilgili çok şey söylendi ama bence ilk uçak 2023 de ancak iner o da piper falan gibi bir ilaçlama uçağı bölgede acil durum yaşarsa. Ortadaki söylentilere bakılacak olursa proje, ihalesine çıkılan proje olmaktan çoktan çıktı. Master plandan kastedilen bu olmalı zira havaalanını yeni baştan yaratıyorlar. Pistlerin kotları ve yerlerinin yanı sıra yapılış öncelikleri de değişmiş. Bu planları kabul görürse türkiyeden ve avrupanın çoğu ülkesinden istanbula yapıalacak uçuşların süresi yaklaşık iki katına çıkacak diyorlar. Mesela ankara istanbul 45 dakikayken + 45 dakika da pist ve terminal arasındaki kara yolculuğu sürecek. Ben thy yöneticilerinin yerinde olsam şu master plan işine bir el atarım. Yoksa taksi sürelerini kısaltmak için doktora yapmaları gerekecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne zaman ~ 3 yıl önce
bitecek? Bunlar telefonda soyledikleri gibi milletin a.... k.... cepleri para ile dolup tastiginda. O da belki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000