24 Haziran 2012, Pazar 16:27:51

SOLOTÜRK BELÇİKA'YI DA FETHETTİ...

Türk Hava Kuvvetleri'nin F-16 gösteri ekibi Solo Türk, Belçika'daki Florennes hava üssünün 70'inci yılı dolayısıyla düzenlenen uluslararası gösteride seyircileri büyüledi...
  • varlığınız yeter solo türk sizi izleyen başka milletten pilotlar eminim ki havada sizinle karşılaşmamak için dua ediyordur. bundan daha güzel bir göz dağı olamaz. Allah sağlığınızı gücünüzü kuvvetinizi artırsın.
  • Bu uçağa takıcan füzeleri bombaları sonra Kandil ve Şam o zaman bizleri fethedersiniz, napayım Belçikalı alkışlamış bu gösteriyi, asıl o zaman alkışlar tüm Türkiye SoloTürk'ü...
  • Suriye yide fethetmesini bekliyoruz..!

 

Belçika'nın Fransa sınır yakınlarındaki hava üssünde on binlerce Belçikalının katıldığı hava gösterisinde Solo Türk'ün 15 dakikalık şovu büyük alkış aldı.

14 ülkeden 36 timin katıldığı gösterilerin ardından AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Solo Türk birinci gösteri pilotu Yüzbaşı Fatih Batmaz, "Elimizden geldiğince Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için çaba gösteriyoruz. Hava şartları yüksek paket yapmaya elverişliydi. Gösterimizi en güzel şekilde icra ettik" dedi.

Batmaz, geçen yıl Türk Hava Kuvvetleri'nin milletine 100'üncü yıl armağanı olarak kurulan Solo Türk'ün bugüne dek Avrupa'da 5 ve toplamda 20'nin üzerinde gösteriye katıldığını ve yoğun uluslararası taleple karşılaştıklarını belirtti.

Fatih Batmaz, gösteri paketine sürekli yeni hareketler dahil ederek izleyenlere en güzelini sergilemeye çalıştıklarını söyledi.

Solo Türk ikinci pilotu Yüzbaşı Yalın Ahbab ise hava gösterilerinde zaman zaman meydana gelen kazalara değinerek, "Bu tür kazalarda birçok faktör rol oynuyor. Biz Solo Türk'ü kurarken daha önce yaşanan birçok kazayı inceledik. Bu tecrübelerden nasıl ders alabileceğimizi ortaya koyduk. Uçuş gözlemcisi veya uçuş emniyet subayı diye diğer solo ekiplerinde olmayan yeni bir uygulama geliştirdik. Batmaz Yüzbaşı gösterisini icra ederken ben yerde mutlaka telsizle temasta oluyorum. Dikine hareketleri, zor hareketleri yaparken alması gereken asgari irtifayı karşılıklı teyit etme imkanı buluyoruz. Bu sayede kaza ihtimali tamamen devre dışı kalıyor" dedi.

Çok sayıda Belçikalı ve Türk, gösterinin ardından pilotlarla fotoğraf çektirmek ve Solo Türk standında satılan tişört, şapka ve hediyelik eşyalardan almak için sıraya girdi.

Solo Türk gösterilerini yerden 30 metreden 5 kilometreye kadar irtifada ve saatte 200 kilometreyle 1150 kilometre hız aralığında gerçekleştiriyor. Grafik tasarımı, sanatçı Murat Dorkip'e ait tamamen muharip F-16 uçağıyla yapılan gösteride 18 farklı hareket sergileniyor.

Solo Türk'ün kalkıştan hemen sonra ters uçuşa geçerek yaptığı hareketin dünyada benzeri bulunmuyor.

Solo Türk, katıldığı ilk uluslararası hava şovu olan İngiltere'deki RIAT 2011 fuarında 29 ekip arasından "En İyi Uçuş Gösterisi" ödülüne layık görülmüştü. (Haberler)

SOLOTÜRK BELÇİKA'YI DA FETHETTİ...

Facebook Yorum

Yorumlar

fatih ~ 6 yıl önce
varlığınız yeter solo türk sizi izleyen başka milletten pilotlar eminim ki havada sizinle karşılaşmamak için dua ediyordur. bundan daha güzel bir göz dağı olamaz. Allah sağlığınızı gücünüzü kuvvetinizi artırsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye yi de Fethet ~ 6 yıl önce
Bu uçağa takıcan füzeleri bombaları sonra Kandil ve Şam o zaman bizleri fethedersiniz, napayım Belçikalı alkışlamış bu gösteriyi, asıl o zaman alkışlar tüm Türkiye SoloTürk'ü...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sinan Akerman ~ 6 yıl önce
Suriye yide fethetmesini bekliyoruz..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000