Ana Sayfa » Turizm Haberleri » SAKLI CENNET AĞVA

SAKLI CENNET AĞVA

29 Haziran 2011 Çarşamba, 10:16:02 İstanbul'un yanı başındaki saklı cenneti keşfedin...
Bir yanında Yeşilçay, diğer yanında Göksu dereleri, yeşilin binbir tonunu içinde barındıran ormanları ve Karadeniz'e bakan altın sarısı kumsallarıyla adeta bir yeryüzü cenneti, Ağva...

Yeşilçay ve Göksu'nun denize döküldükleri yerde oluşan küçük bir delta üzerine kurulu olan şehir, Latince'de "iki dere arasındaki köy" ve "su" anlamlarına geliyor...

İstanbul'a sadece 97 km uzaklıktaki Ağva, Şile ilçesine bağlı bakir kalmış yerlerden biri. Şehrin karmaşasından, süratinden, gürültüsünden yorgun düşenler için ideal bir dinlenme, nefes alma yeri.

AirportHaber olarak geçtiğimiz hafta Ağva'nın en güzel yerlerinden Yeşilçay nehrinin kenarında bulunan İpek Koza Otel'deydik.

İpek Koza Otel yaklaşık 10 senedir İstanbul'dan gelen misafirlerini konuk ediyor. Hafta sonlarını günübirlik değerlendirmek isteyen, çoğunluğunu şehrin karmaşasından kaçan konukların oluşturduğu bu yer adeta insana yeniden doğmuş hissi veriyor.

Sessiz bir ortamda nehir kenarına kurulmuş bu aile otelinin sahibi İlhan Kazcı eşi ile bizleri bu güzel yerde güleryüzü ile karşıladıktan sonra otelin aşçısının ellerinden çıkan onlarca güzel yiyeceği bu eşşiz manzarada tadıyoruz.

Yaklaşık 10 yıldır işletmeciliğini yaptığı yeri anlatan Kazcı "İnsanların kendilerini dinleyebilecekleri, rahat, huzurlu ve sakin bir hafta sonu geçirecekleri doğal bir ortam Ağva. Biz de onları şehrin gürültüsünden ve stresinden kurtararak burada keyifle eğlenmelerini sağlıyoruz. Bu 10 senelik süreç içerisinde Türk Hava Yolları, Havaş ve TAV gibi şirketlerin çalışanları buraya gelerek yaşadıkları stresli ve yoğun çalışma temposunu nasıl attıklarına şahit olduk. Amacımız bu sessiz ortamda misafirlerimize en iyi hizmeti sunmak. 5 yıldızlı oteller gibi animasyon eğlence vaat etmiyoruz fakat yorgunluk atarak dinlenebileceklerine garanti verebilirim" diyerek anlatıyor on senedir yaşattığı bu saklı cenneti...

Kazcı, "İnsanların bazen doğada vakit geçirmeleri gerekiyor. Mesela Yüzme, kano, deniz bisikleti, kürek, balık avı, tekne turları, doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti turları, atv turları,mevsimsel avcılık, piknik, dalış ve çeşitli su sporlarını yapabileceğiniz bir yer Ağva... İşte bu yüzden ön yargıları olan insanları bir gün de olsa buraya davet ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

AĞVA'YA NASIL GİDİLİR?
İstanbul’dan önce Şile’ye varmanız gerekiyor. Şile’ye kadar yol otoban kalitesinde Şile’ye ulaştıktan sonra; iki farklı seçenekle Ağva’ya ulaşabilirsiniz:
Birinci güzergah; Şile Çayırbaşı’ndan iki yol ayrılıyor. Sahil yolu, Kabakoz, Akçakese yolunun devamında karşınıza Şuayipli çıkacak, İsaköy dönüşüne geldiğinize Ağva tabelaları size yardımcı olacaktır.

İkinci güzergah; Şile Çayırbaşı’ndan, Teke köyüne giden yolu takip ettiğinizde Teke, Gökmaslı ve İsaköy istikametinin devamında Ağva’ya ulaşabilirsiniz.

Otobus ile ; Haremden her saat başı kalkan otobüslerle; önce Şile’ye ardından da Ağva yoluna vararak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.
Haberi Paylaş
Facebook Yorum
AirportHaber Yorum
(3)
  • Misafir 01 Aralık 2011, Perşembe 12:04:38 aklınız fikriniz kaçamakta bilmemnede ne uckur düşkünü milletsiniz ya. resimlerin manzaranın güzelliğine yorum yapın. 0
  • Misafir 02 Ağustos 2011, Salı 13:44:18 :) 0
  • Misafir 14 Temmuz 2011, Perşembe 10:21:19 kaçamak için gidenler iyi bilirler ağva yı 0
Yorum Gönder
  • * Yorumlarınız, editör onayından geçmesi durumunda yayınlanacaktır.
  • * Gönderilen yorumlardan kaynaklanacak yasal sorumluluk yorumu gönderen kullanıcılara aittir. Yorumlardan AirportHaber ve bağlı kuruluşları sorumlu tutulamaz.
  • * Kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük unsurları içeren yorumlara yer verilmemektedir.