28 Eylül 2015, Pazartesi 12:13:06

THY Teknik Toplu İş Sözleşmesi’ne Hasret…

Hava İş Sendikası’nın THY Teknik A.Ş çalışanları konusundaki yetki kaybından sonra, ortaya çıkan tablo teknik çalışanlarını toplu iş sözleşmesine hasret bıraktı. Çelik İş Sendikası’nın yetkiyi almasına rağmen TİS görüşmeleri başlayamadı. Peki neden?
  • celik is bizi gene satacak...ben ozgurce sectigim sendikada olmak isterim...er gec adalet yerini bulacak...birlesik isciler kazanacak...
  • Habomdaki kidemleri saymadan(pas izin tecrube) yapilan her anlasma yok hukmundedir.celik is bunu bilsin.uye oldugumuza pisman etmesin bizi.
  • Bizi ya sendikasiz ya da sarı sendikalı olma konusunda tercih yapmak zorunda bırakan zihniyeti kınıyorum. Iki ucu .... değnek :( Yatacak yerleri yok...
  • Arkadaşlar birlik beraberlik dik durma zamanı parayı ve kidemleri alacağız

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş’nin Temmuz ayında biten toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ne zaman başlayacağı belirsiz bir hal aldı.

Hava İş Sendikası’nın Teknik A.Ş’deki yetkiyi kaybetmesinin ardından metal iş dalında faaliyet gösteren sendikalar örgütlenme yarışına girmişti. Özellikle Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Çelik İş Sendikası arasında yaşanan üye yarışı Çelik İş Sendikası’nın çoğunluğu kazanarak yetki almasıyla sonuçlanmıştı.

Ancak Birleşik Metal İşçileri Sendikası “Usulsüz üyelik” yapıldığı gerekçesi ile dava açtı. Sadece bu dava ile yetinmeye Birleşik Metal İş Sendikası, aynı zamanda Çalışma Bakanlığı’na da usulsüz yetki verme suçlamasıyla dava açtı.

Şimdi ne olacak?

Çelik İş Sendikası, Çalışma Bakanlığı’nın verdiği yetkiye dayanarak üyelik çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da açılan mahkemelerin sonucunu beklemeye başladı.

THY Teknik A.Ş çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri mahkemelerin bitişine endeksli hale geldi. Bu süreçte işverenin vereceği ile yetinmek zorunda kalacak olan teknik çalışanlarının bir önceki TİS haklarının yeni TİS yapılana kadar devam edeceği kaydedildi.

©Airporthaber.com

THY Teknik Toplu İş Sözleşmesi’ne Hasret…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

SAD but TRUE ~ 3 yıl önce
celik is bizi gene satacak...ben ozgurce sectigim sendikada olmak isterim...er gec adalet yerini bulacak...birlesik isciler kazanacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Habomdaki kidemleri saymadan(pas izin tecrube) yapilan her anlasma yok hukmundedir.celik is bunu bilsin.uye oldugumuza pisman etmesin bizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tech ~ 3 yıl önce
bu güne kadar daha akıllanmadıysan zaten bu kafayla çok pişman olursun sen...
tech ~ 3 yıl önce
adamlar yetkiyi alıp imzayı attıktan sonra yok hükmünü var hükmünü görürsün sen....
sarı sendika ~ 3 yıl önce
Bizi ya sendikasiz ya da sarı sendikalı olma konusunda tercih yapmak zorunda bırakan zihniyeti kınıyorum. Iki ucu .... değnek :( Yatacak yerleri yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DİKME ~ 3 yıl önce
Arkadaşlar birlik beraberlik dik durma zamanı parayı ve kidemleri alacağız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çelik iş ~ 3 yıl önce
çelik işle anca kendi gazını alırsın...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000