08 Ağustos 2012, Çarşamba 08:31:08

YÜZDE 41 ARTIŞLA...

İlk 7 ayda 5 milyondan fazla turist çeken Antalya’ya Iraklı Kürtler akın etti. Havayolu şirketlerinin Erbil’den kalkan uçakları Antalya’ya da yönlendirmesiyle Irak’tan gelen turist sayısı yüzde 41 arttı...
  • atlasjet bu bölgeye uçuşu ilk yapmaya hazırlanırken buraya uçuşmu olur,atlasjet kürtlerle çalışıyor yazılıyordu buradaki yorumlarda.son 2 yıl önce thy ve pgs girebilmek için yapmadıklarını bırakmadılar ve de girdiler.atlasjet bu bölgenin öncüdüsür ve bunuda unutmamak lazım.....
  • Corendon'u da unutmamak lazım... AYT ye olmasa da IST'e...
  • Tamam artık, potansiyel arttı ya, daha önce "uçuş güvenliği olmadığı halde intihar edercesine uçuyor" diye karaladıkları THY'nin ve AtlasJet'in elindeki uçuş haklarının üzerinde akbaba misali dolanmaya başlar bu "cicibabanın uçan semerli damadı"! Etrafta "SHGM onları kayırıyor" yaygaraları duymamız yakındır!!!

 

Türk turizminin en önemli ili olan Antalya’ya bu yıl Kuzey Iraklı Kürtler akın etti. Antalya 7 ayda 5 milyondan fazla turist çekerken THY ve Atlasjet gibi havayolu şirketlerinin Erbil’den kalkan uçakları bölgeye yönlendirmesi turizm sektörünü canlandırdı. Irak’tan gelen turist sayısı yılın ilk 6 ayında yüzde 41 arttı. Antalyalı otel işletmecileri ise Kuzey Iraklı tatilcileri “Yeni Ruslar” olarak değerlendirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Antalya yeni bir turist kitlesi kazandı. Kuzey Iraklılar tatil için Akdeniz’e akın ediyor. Havayolu şirketleri Erbil’deki potansiyeli gördü. İstanbul aktarmalı uçuşlarla Iraklılar Antalya’ya taşınıyor” dedi.

2009’dan beri artıyor

Yılın ilk 6 aylık döneminde Irak’tan gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 41 arttığını vurgulayan Ulusoy, şu bilgileri verdi: “2011’de Türkiye’ye gelen Iraklı turist sayısı 350 bin civarındaydı. Ancak yılın ilk 6 ayında Iraklı turistlerin sayısı 190 bini aştı. Bu temmuz ve ağustosta daha da arttı. Yıl sonunda rakamların 2011’in iki katı olması bekleniyor. Iraklı turist sayısı 2009’dan beri artıyor. 2009’da Iraklı turist sayısı 250 bin civarındaydı. Bu yıl ise rekor bekliyoruz.”

1.5 milyondan fazla

Türkiye’den Irak’a giden turist sayısının da arttığını anlatan Ulusoy, “Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Irak’ı 2010’da ziyaret eden turist sayısı 1 milyon 518 bin kişi. Burada Türk turistlerin payı fazla. Özellikle Erbil’e gidenlerin sayısı artıyor. Bu turizmi işadamları da tetikliyor. İki ülkenin ticaret hacmi arttıkça rakamların turizme yansıdığını görebiliyoruz” dedi. Erbil’den tatil için Türkiye’yi tercih edenlerin sayısının hızla arttığını söyleyen THY yetkilileri, “Özellikle Antalya seferlerinin de başlamasıyla birlikte Türkiye’ye Irak’tan çok fazla turist gelmeye başladı. Ramazan Bayramı için neredeyse boş koltuk yok. Bilet fiyatları da yükseldi. Antalya Iraklı tatilcilerin gözde mekanları arasında. Aktarmalı uçuşlarda Antalya çok fazla tercih ediliyor” denildi. (Hürriyet)

YÜZDE 41 ARTIŞLA...

Facebook Yorum

Yorumlar

atlasjet ~ 6 yıl önce
atlasjet bu bölgeye uçuşu ilk yapmaya hazırlanırken buraya uçuşmu olur,atlasjet kürtlerle çalışıyor yazılıyordu buradaki yorumlarda.son 2 yıl önce thy ve pgs girebilmek için yapmadıklarını bırakmadılar ve de girdiler.atlasjet bu bölgenin öncüdüsür ve bunuda unutmamak lazım.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Corendonn ~ 6 yıl önce
Corendon'u da unutmamak lazım... AYT ye olmasa da IST'e...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laleli Lions ~ 6 yıl önce
Tamam artık, potansiyel arttı ya, daha önce "uçuş güvenliği olmadığı halde intihar edercesine uçuyor" diye karaladıkları THY'nin ve AtlasJet'in elindeki uçuş haklarının üzerinde akbaba misali dolanmaya başlar bu "cicibabanın uçan semerli damadı"! Etrafta "SHGM onları kayırıyor" yaygaraları duymamız yakındır!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000